Železnice na mapách
Žel. sieť SR sa vyvýja už od r. 1836. Jej vznik a rozvoj bol podmienený hospodárskymi, politickými a ekonomickými požiadavkami, ktoré prešli nespočetnými zmenami, a každá z nich zákonite priniesla zásah do života v krajine.
Takto vzniklo množstvo železníc, z ktorých väčšina vydržala skúšku časom, ale niektoré boli časom aj zrušené v dôsledku ich prestavby, zlej hospodárskej situácie, príp. vyťaženia suroviny motivujúcej ich vybudovanie. V miestach, kadiaľ kedysi viedli žel.trate začali násypy slúžiť ako cesty, niektoré zmizli úplne. Čas plynul, a pomaly sa na ne zabúda. Už dnes si mnohí ani nepamätajú, že v ich regióne sa nachádzala nejaká trať. Žiaľ, o mnohých tratiach sa zachovalo len minimum informácii. Často jediným čo ostalo, bolo ich zakreslenie do vtedajších máp. V súčasnosti tieto historické mapy sa tak stávajú hlavným dôkazom ich niedkajšej existencie.
V priebehu vývoja železníc na Slovensku, vzniklo množstvo tratí, z ktorých mnohým sa doteraz nevenovala žiadna pozornosť. Vytvorenie historickej mapy železníc na Slovensku má za úlohu upozorniť a dostať do pozornosti ich pôvodný rozsah.
Tvorba železničnej mapy Slovenska a jej prezentácia na Rail.sk
Do mapy mierky 1 : 1 000 000 boli v číslovaní podľa v čase vzniku platného kniž.cest.poriadku ŽSR 2000/1 zvýraznené trate ŽSR a ostatné nami zistené, dnes už zrušené železničné trate. Do mapy boli pridané názvy významnejších žel.staníc, číslovanie tratí okolitých štátov podľa ich platného cest.poriadku, doplnená legenda, s vyjadrením premávky rôznych typov vlakov po tratiach podľa hrúbky a farby čiary a železničné hraničné prechody ( http://www.rail.sk/arp/slovakia/zelmapsk.htm ).
Pre oblasť Bratislavy, kde viacero zmien súviselo s prestavbou celého bratislavského železničného uzla, bola vytvorená samostatná mapa ( http://www.rail.sk/arp/slovakia/ba/zelmapba.htm , http://bueker.net/trainspotting/maps_bratislava.php ).
Mapa železníc spolu so zoznamom na nej zobrazených tratí má poslúžiť ako základ vytváranej databázy železníc na území Slovenska, na ktorú nadviažu ďalšie informácie viažuce sa k dejinám železníc na Slovensku.
Ako primárny a hlavne dostupný zdroj informácii sa ukázala Bibliografická študovňa Univerzitnej knižnice v Bratislave ( http://www.ulib.sk/ ). Z jej archívu boli použité prevažne mapy 1. - 3. vojenského mapovania, mierky 1 : 75 000. Tento typ máp sa nachádza i v knižnici Nár.techn.múzea v Prahe, ako aj v ďalších inštitúciách obdobného charakteru, avšak nikde nie je dostupná ich úplná zbierka, a tak je mapovanie žel.tratí Slovenska (niektoré boli objavené i na iných typoch máp) príbehom s otvoreným koncom ...
Niektoré mapové celky na webe:
http://oldmaps.geolab.cz/map_region.pl?z_height=330&lang=cs&z_width=700&z_newwin=1&map_root=3vm&map_region=75
http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm
http://bueker.net/trainspotting/maps_bratislava.php
Ak najdem na nejakej mape napr. trat Balssagyarmat - Modry Kamen z r. 1936, tak ako zistim, ci to bol niekoho sen alebo realita ?
Ak nieco take najdem hodim to na web, a kto ma moznost zistovat na mieste, nech zistuje.
nerealizovane projekty NA ROVNOCENNEJ UROVNI SO ZRUSENYMI TRATAMI - mna to tiez stve, ale dovodom je maly pocet farieb, ktory je schopna zobrazit ta mapa v GIFe.
Nie je problem (snad len casovy) spravit 20 MB mapu v BMP, ale kto bez broad-band-pripojenia ju bude 3 dni stahovat ?
Zial takych ludi (zrejme aj ako Ty) je dost, co si myslia "ked mam broad-band ja, tak ma kazdy" - co je velky Emil, ci omyl.
Nasiel som ten plan zapojenia streky z Brezovej p.B. v Myjave:
1. overovanie faktov NIE JE cenzura! To je dost vyznamny detail v nazerani na vec.
2. stale nechapes podstatu mojej uz snad 10 rocnej kritiky. MIESAS JABLKA S HRUSKAMI!
JABLKA = jestvujuce ci jestvovane trate. Za to Ti
HRUSKY = sny, fantazie, popr nerealizovane projekty. V Tvojej mape je to navyse NA ROVNOCENNEJ UROVNI SO ZRUSENYMI TRATAMI
Uz som sa niekolkokrat zberal, ze to prerobim sam, ale ako Ta poznam, asi by si sa paprcil a obvinoval ma z kradnutia a od zakladu to vyrabat nebudem. Tak stale cakam kedy pochopis......
Vyssiedefinovanu cenzuru nech robi niekto iny, ja na nu nemam cas, kedze nic suvisleho o historii zeleznic celostatneho vyznamu okrem Kubacka ( http://www.zsr.sk/generate_page.php?page_id=276 ) a Rail-teamu na webe nie je - i ked by som sa rad v tomto mylil.
Na priklade Myjava je krasne vidno ako voloviny ovplyvnuju Tvoju mapu. Ak to ma byt mapa ZELELEZNIC, vyhod tam potom ptojekty. Tym ktorych to zaujima mozes poskladat nejaku samostnu hracku.
Konkretne:
Myjavu poznam velmi dobre. Zaustit trat od Brezovej na VYCHODNE ZHLAVIE SUCASNEJ STANICE je ekonomicky nezmysel - estsakada cez stred mesta.... Ak by trat bola od vrcholoveho Tunela trasovana po lavom uboci svahu, prisla by k stanici pri ZAPADNOM zhlavi - bez nutnosti triangla. A ak po pravom svahu tak by vustila cca 2 km smerom na Poriadie az ZA SUCASNYM VIADUKTOM! A takyto projekt som zas videl ja!
Sorry ale Tvoju mapu z celkom jasnych dovodov berem ako folklor, nie seriozny podklad ci projekt. S takymto gulasom reality a snov som sa tusim este nikde nestretol
Trat z Brezovej pod B. mala byt zaustena do vychodneho zhlavia zst. Myjava dokonca trianglom. Mam mapu Myjavy s touto planovanou tratou.
tak az do Priboviec mala ist ta trat,zaujimave.
Mas aj nejake info. o trasovani projektovanej trate{projektovana v podobnom obdobi ako z N.Pravna do Rajca}z Plaveckeho Mikulasa,do Jablonice,dalej pokracovanie zo sucastnej trate z Brezovej pod Bradlom na Myjavu,alebo Staru Turu?
Je to sice zrejme pekne stara mapa, ale identifikoval som Kos, aj zaustenie na druhej strane, takze mam nejaku predstavu. Dik.
Cize dnes by bolo treba postavit ponad Ruzinsku priehradu bud most alebo tunel popod.....
V Tvojej mape na rail.sk mas zakreslenu trat z Nitrianskeho Pravna do....Jazernice??? Maleho Cepcina? Neviem presne kam. Je to cislo 606 a patri medzi projektovane trate. K tej by nieco bolo?
Trat do Rajca zakreslena nie je, to znamena, ze nebola projektovana? Skoncilo to iba pri zaujme? Nikto nezafinancoval ani len projekt?
???
Železničná trať Liptovský Mikuláš - Vlašky - Liptovská Teplá - http://www.rail.sk/arp/slovakia/history/h483.htm sice uz je pod vodou, ale budova zzast. Vlasky stoji dodnes.
trat z Nitrianskeho Pravna do Rajca - samozrejme ze zaujem o jej vybudovanie bol, ale myslim, ze asi taky ako sucasny zaujem ZSSK o nove rusne a EMU/DMU - nema kto zainvestovat ...
Ta prva mapa je zaujimava,hlavne projektovane trate napr. z Nitrianskeho pravna do Dolnej Stubne,v okoli Gelnice,z Vranova nad toplou niekam na sever,Z Ulanky do Korytnice.Ale chyba tam trat z Nitrianskeho Pravna do Rajca,ta bola tiez projektovana?
Ked sa zacali stavat Mochovce, pouzivala sa zo zaciatku skratka JEMO, ale teraz je to uz EMO.