ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Z prvého nástupišťa (pri prvej koľaji) bude schodište do podchodu.
Čo sa týka tých vchodov, nepárne vlaky budú chodiť po 1. (EC, IC, R, Os) alebo 2. (Pn, Rn, Mn, Rv) koľaji, analogicky párne po 2. alebo 4. koľaji vždy plnou traťovou rýchlosťou. Tzn. od Svitu 120 a od Vydrníka 80 km/hod. Budú tam štíhle "vidličky" (výhybky č. 11, 12, 14, 21, 26 a 27).
Na jakého čerta bude v Poprade "priebežna" druhá koľaj? Čo nám tade už okrem nákladných a postrkov bude prechodiť? Tak doteraz nevadilo, keď ľudia prebehovali cez 1.koľaj popred idúce vlaky, no odrazu, keď budú podchody, nemôžu vlaky 80-kou jazdiť ani popri takto zabezpečených nástupištiach? Tss..
Akože, na západe za popri perónoch chodí bežne aj 200-kou a ľudí zatiaľ neodfúklo..
O čo mi ide. V prvom rade, ak sa to má takto využívať, sa budú vechsle permanentne prestavovať striedavo na prvú, druhú a štvrtú koľaj. Permanentne, to znamená leto, zima, osobné rýchliky na prvú a štvrtú, nákladné po druhej? Bol ten projektant vôbec niekedy v Poprade? Veď keď tu začne fúkať obvyklý poradský vietor, a nebýva to zriedka, do toho v zime chumelica, boli radi, že sa chodilo hore - dolu len po rovnom po prvej a druhej. Šak hej, riešenie je: celú zimu sa bude jazdiť odbočkou po 1. a 4 koľaji. Všetky vlaky a pokoj.
Teraz ďalšia vec: Posunutá os. Čiže de facto aj tak všetko odbočkou! Aj od Svitu zas len 80-kou, bez šance zvýšenia rýchlosti cez stanicu? Budúci koridor sa môže tešiť na ďalšiu "brzdu". Alebo sa to o pár rokov bude zas celé prerábať, čo by som sa ani veľmi nečudoval.
Inak haldo11, pred reko sa odbočkou nejazdilo, to sa začne až teraz.
10.koľaj tôbož nechápem, na čo bude, hádam len nie zas priebežna, šregom cez 40-kove vechsle.
Ako v poriadku, pre "nákladné vlaky", rovnako ako druhá, už si živo predstavujem, ako tam budú akční výpravcovia preskakovať stojace ucelené "Hanisky", aby sa dostali k 2.a 3. nástupišťu.
Posledná vec: To fakt z prvého nástupišťa ani z odbavovacej haly nebude schodisko do podchodu? Ako pôjdu ľudia trebárs z rýchlika na motor? Dookola cez tranzito alebo hore cez "pyžmo"? Chcem sa v tomto mýliť...
Ale čo už, pardón za otvorený názor, ale k tak debilnej a nepraktickej stanici (to ako budove) pasuje iba rovnako debilné koľajisko, ktoré tu onedlho budeme mať. V Poprade musí byť skrátka všetko na hlavu.
PS: Maťko prepáč, že Ti do témy takto kafrem. Iste, rozprávky o Maxovi sa ľahšie píšu, ale aj tak. Ak by som hoc len teoreticky vypracoval tak problémový projekt v oblasti elektrickej trakcie (hnacie vozidlo), bol by som jednoznačne osdúdený na neúspech a možno by som sedel v base za spreneveru. ("tiežprojektantov" HDV 755, 772 sa to samozrejme netýka)