České dráhy, a.s. - skupina
České dráhy procházejí stádiem restrukturalizace a přeměn, které mají tuto stávající státní akciovou společnost přetvořit v dopravce schopného obstát v nastávajícím konkurenčním prostředí.
Kromě sledování zásadních změn v organizační oblasti je zde prostor i pro sledování všeho nového, co se týká Českých drah obecně.
Stránka skupiny: České dráhy, a.s.
V rozhovoru pro Obzor 17/2005 uvedl Petr Bazger, místopředseda OSŽ, mimo jiné toto:
Pokud si vezmete materiál, kde se hovoří o předběžných výsledcích hospodaření ČD za rok 2004, tak zjistíte, že by České dráhy mohly vyčíslit i větší zisk, než jen oněch 1,35 mld. korun. A to z jednoho prostého důvodu. Zatím se neodepisují Pendolina, v účetnictví se uvádí, že se na provozních nákladech ušetřilo kolem 700 milionů korun a tak dále. Co je však zarážející, je to, že v loňském roce došlo k propadu v nákladní dopravě oproti plánu, který byl ještě oproti roku 2003 snížen, a tím se nikdo nezabývá. Takže naším cílem není vybydlovat tuto akciovou společnost, ale naopak využít stávající personál a rozšířit spektrum nabízených služeb. Tedy nejít cestou útlumu, cestou propouštění zaměstnanců. Vedení firmy podle nás rozhodně nevytváří podmínky pro růst společnosti, nevytváří ani podmínky pro řadové zaměstnance, kteří umějí, chtějí, ale nemohou. Namísto toho je naše akciová společnost, tak jako většina ostatních firem v tomto státě, vedena do útlumu, aby její následný prodej zahraničním partnerům byl co nejlevnější.
Je sice pravda, že podle prohlášení "staronového" ministra dopravy Šimonovského se (zatím) připravuje nikoliv odprodej, nýbrž přeměna ČD ve společnost holdingového typu, ale kdoví, jak to všechno dopadne. Co vůbec bude "nová" koaliční vláda ještě schopna udělat a do jaké míry vlastně vláda (vlády) následující bude (budou) v započaté cestě pokračovat. Je jisté, že schvalovat ve vládě Dopravní politiku ČR na léta 2005 - 2013 v polovině prvního roku, v němž už měly její zásady platit, je poněkud pozdě. A může se ukázat, že (při současném vývoji) pro naše železnice pozdě už bylo.
"V úterý jsme kvůli tomu přišli o dalšího zákazníka - Zellstoff Stendal," řekl jednatel Railtransu Petr Šimral. Railtrans měl pro německou firmu zajistit vypravení vlaku se dřevem z Halle do Štětí. "Zákazník nám ale sdělil, že trasa přes Cheb je pro něj cenově neúnosná (je totiž až o sto tisíc korun dražší) a že trvá na přejezdu přes Bad Schandau," uvedl Šimral.
Jenže ČD nechtějí Railtransu přejezd úseku Bad Schandau - Děčín povolit. Odvolávají se na takzvaná dodatková ujednání z roku 1992, kdy si přeshraniční železniční styk tehdejší Československé dráhy (ČSD) a německá Deutsche Reichsbahn upravily smlouvou. Zatímco úmluvy na hranicích s Bavorskem či Rakouskem jsou formulovány jen rámcově, na hranicích s bývalou NDR bylo určeno, že dopravcem, který může přejíždět hranice jsou ČSD (jiný dopravce tehdy neexistoval). Navíc bylo přesně určeno, na jakých lokomotivách je povoleno přes hranice jet.
(...)
"Na tomto přejezdu je neuvěřitelný legislativní chaos. Dodatkové úmluvy nejsou v souladu s evropskou legislativou. Tento problém není nikde jinde, jen zde na hranici se Saskem," říká šéf Sdružení železničních společností Jiří Mužík. "Například v Rakousku může kdokoliv až do první železniční stanice přijet s lokomotivou a nepotřebuje k tomu žádné konkrétní smlouvy ani dodatky," dodal.
"Čekám reakci Českých drah každým dnem. Pokud se tak nestane, vyšlu na místo pracovníka státního dozoru," slibuje Soušek (ředitel odboru drah MD ČR).
(z článku v IHNed - více na stránce http://ihned.cz/3-15874350-vlak-000000_d-ca)
Ing. Milan Šimonovský:
České dráhy jsou podle ministra nyní v takové ztrátě, že by nebylo vhodné hledat strategického partnera. Podnik by měl být letos restrukturalizován v holdingové uspořádání.
(Dopravní noviny 10/2005)
Je jistě otázka, do jaké míry tyto záměry současného ministra budou ovlivněny vládní krizí v ČR.
Nebude se jednat přímo o zvýšení mezd ale o změně platového zařazení některých profesí, kam by spadali i strojvůdci. (...)
Nové vedení se s odbory dohodlo na vytvoření komise, která všechny sporné případy propuštěných železničářů posoudí a v opodstatněných případech vezme vedení podniku výpovědi zpět.
(Novinky, ČTK)