České dráhy, a.s. - skupina
České dráhy procházejí stádiem restrukturalizace a přeměn, které mají tuto stávající státní akciovou společnost přetvořit v dopravce schopného obstát v nastávajícím konkurenčním prostředí.
Kromě sledování zásadních změn v organizační oblasti je zde prostor i pro sledování všeho nového, co se týká Českých drah obecně.
Stránka skupiny: České dráhy, a.s.
Firma má v současné době sídlo v Pardubicích se čtyřmi závody Starý Plzenec, Lovosice, Hradec Králové a Hulín – má 530 zaměstnanců různých profesí; letošní podnikatelský plán počítá s tržbami cca 365 milionů korun.
Dva momenty z rozhovoru s generálním ředitelem TSS Ing. Janem Grebíkem:
* Již při vzniku naší společnosti se počítalo s tím, že během letošního roku do TSS, a. s., vstoupí partner, který bude mít maximálně 49 procent majetkového podílu; mateřské ČD, a. s., musí zůstat podíl 51 procent.
* Ke vstupu strategického partnera byl zpracován materiál včetně harmonogramu. V současné době probíhá výběr konzultační firmy, za jejíž účasti bude zpracována tzv. Výzva, která bude umístěna na centrální adrese České pošty, a samozřejmě oslovíme písemně firmy, které deklarovaly zájem o vstup do TSS, a. s. Poté proběhne dvoukolově proces přihlášení se zájemců o vstup do TSS, a. s., ve stanovených termínech. Vyhodnocení se uskuteční 16. 9. 2005, s tím, že valná hromada TSS, a. s., rozhodne 20. 9. 2005 o výsledku.
(pramen: Železničář 28/2005)
Z rozhovoru s náměstkem generálního ředitele ČD pro nákladní dopravu Ing. Rodanem Šeneklem pro Železničář 25/2005
Jak byste stručně zhodnotil stav naší akciové společnosti pohledem „zvenčí“? V čem se nejvíce liší od zavedených dopravních, spedičních a logistických společností v Evropě?
Rozdílů je mnoho a záleží na tom, s jakými společnostmi chceme České dráhy porovnávat. Například v porovnání s jinými železnicemi, tedy s velkými dopravními společnostmi, patří České dráhy v podílu přepravených objemů mezi nejvýkonnější v Evropě. Je to ta lepší stránka a byla by škoda tuto výhodu nevyužít. Spedičními službami v současném pojetí se České dráhy v minulosti přestaly postupně zabývat a orientovaly se spíše na roli národního dopravce, který poskytuje služby českým výrobcům a speditérům a orientuje se na přepravu hromadných substrátů. Tím se možnost uplatnění na trhu snížila. V neposkytování komplexních služeb, které jiní speditéři poskytují, a řekněme v chybějící nabídce ucelených logistických služeb spočívá jeden z hlavních rozdílů. V tom spatřuji vnější stránku rozdílů, kterou bezprostředně pociťují mnozí současní zákazníci, a jsem přesvědčen, že i to je důvodem, proč některé zákazníky železnice nemůže vůbec získat. A to je třeba změnit.
Dalším rozdílem z pohledu zvenčí je složitá struktura, daná jistě velikostí podniku, ale která je vnímána zákazníky, kteří se v železniční dopravě příliš nevyznají, jako prvek způsobující nepružnost v reakcích na poptávky i při realizaci přepravy.
Obecně lze říci, že menší zahraniční společnosti jsou řízeny pružněji, mají jednodušší strukturu, zákazník je vždy na prvním místě a jemu jsou podřízeny veškeré vztahy ve firmě a přizpůsobená struktura řízení. Provoz pak plní nezbytnou podporu k realizaci přeprav, nikoliv naopak. U obchodníků jsou zavedené motivační prvky, jasná odpovědnost, rychlé nástroje komunikace a nezbytný reporting směrem k vedení jako zpětná vazba nejen pro vyhodnocování aktivit zaměstnanců obchodních oddělení, ale především k získávání zpětných vazeb s cílem pružně reagovat na poptávky a na vývoj trhu. Všechny ostatní činnosti ve firmě jsou podpůrné a některé jen nezbytnou nutnou administrativou.
(...)
Vyhovuje dnešní profesní a organizační struktura „ČD Carga“? Má zbytečně mnoho pracovníků nebo by naopak potřebovalo více lidí? Jaké změny by měly v cargu následovat při pokračující přeměně Českých drah na holdingové uspořádání?
Uvažované holdingové uspořádání je zásadní změnou, jejíž hlavním výsledkem musí být schopnost obstát v evropském konkurenčním prostředí. Jsem přesvědčen, že převážná část zaměstnanců je velmi schopných a zkušených, jde o to vybrat ty nejlepší, vhodně je směrovat a motivovat, zlepšit jejich jazykové znalosti a obchodní schopnosti.
Racionalizace a zvyšování produktivity práce je trvalý proces v každé firmě. Smyslem probíhajících a připravovaných změn však není podnik rozbít, ale sestavit spolupracující tým lidí, schopných sdílet stejné cíle a něco pro to osobně udělat i navíc. Ne každému to může vyhovovat. Získávání nových zaměstnanců se zkušenostmi na dopravním trhu je sice obtížné, ale pro budoucnost firmy nutné.
Zaměstnanci ČD Carga se budou mnohem více zaměřovat na pravidelný kontakt se stávajícími zákazníky, musí se naučit vyhledávat nové zákazníky, umět přesvědčivě zdůrazňovat klady železnice a používat argumenty ve prospěch železniční dopravy, kterých lze najít dost. Co neumíme, musíme se naučit. Je stále mnoho zákazníků, kteří o možnosti železnice nic nevědí nebo mají špatnou zkušenost. Prezentace nabízených služeb ve všech možných formách a větší publicita železnice by měla být součástí prosazovaných změn.
V regionální dopravě dráhy plánují těsnější spolupráci s regiony a vytváření integrovaných dopravních systémů, řekl Josef Bazala. Za podmínky dalšího úspěšného rozvoje Českých drah pak označil kvalitní jízdní řády, infrastrukturu a park kolejových vozidel.
V nákladní dopravě budou České dráhy usilovat o udržení podílu na trhu s cílem jeho postupného zvyšování, a to jak v oblasti ucelených vlaků, tak jednotlivých vozových zásilek i kombinované dopravy. Cílem pro nejbližší období je podle Josefa Bazaly vytvoření dceřiné společnosti ČD Cargo. Současně České dráhy připravují také projekty na podporu životního prostředí.
(zdroj: Dopravní noviny 21/2005, článek o výroční konferenci UNIFE)
Spoji Českých drah denně cestuje v průměru půl milionu cestujících a na každého obyvatele v České republice připadá 18 cest vlakem za rok. Čechům tak s velkým předstihem patří mezi novými členskými zeměmi EU první místo ve využívání železniční dopravy před druhým Maďarskem a třetím Slovenskem. Do vlaků nasedají přibližně stejně často jako Němci a častěji než Francouzi nebo Britové. V nadcházejících dnech začínajících prázdnin bude vlaky v České republice cestovat denně asi 600 až 700 tisíc cestujících.
(z tiskové zprávy ČD)
Jen aby to aspoň vydrželo!
Restrukturalizace, to nejsou jen změny v organizačním "pavouku", ale také strategické záměry v infrastruktuře a parku vozidel. Zmiňuje se o tom také závěrečná kapitola tiskové zprávy ČD z nedávné doby:
Modernizace vozového parku ČD patří vedle revitalizace nádraží a rozvoje služeb pro cestující mezi strategické priority akciové společnosti České dráhy. Ty jsou jednoznačně zaměřeny na další posilování konkurenceschopnosti tohoto předního evropského železničního dopravce na přepravním trhu. Kromě nákupu příměstských jednotek 471, nových rychlíkových vozů a vysokorychlostních lokomotiv tak České dráhy představí v letošním roce v této oblasti několik dalších novinek:
Předně se bude jednat o motorový vůz pro regionální a místní dopravu řady 814 , jehož prototyp by měl být představen na letošním brněnském strojírenském veletrhu. Spolu s ním se České dráhy chystají zavést zcela novou kvalitu cestování na regionálních a místních tratích. Pokračuje modernizace rychlíkových motorových vozů 854 doplněných o řídící vůz přinášející nejen výrazné zvýšení přepravního komfortu, ale současně i vyšší přepravní efektivitu. V neposlední řadě pak počínaje platností nového jízdního řádu chystají České dráhy - za předpokladu úspěšného dokončení schvalovacího procesu – nasazení rychlovlaků Pendolino do pravidelného provozu . Ty by v první fázi měly nabídnout zcela nový typ služeb na nejatraktivnější přepravní trase v ČR Ostrava – Praha, kde by nejrychlejší spoje měly 350 kilometrovou vzdálenost mezi oběma městy překonat za 3 hodiny 19 minut. Kromě toho by jednotky Pendolino měly být postupně nasazovány na spoje do Bratislavy, Drážďan a Vídně.
ad p.m.:
Tvůj názor je zcela nepochybně logický. Možná si tato strategická východiska uvědomují i jiní dopravci a budou podle toho při možnosti získat ZSSK Cargo také postupovat. Zdá se tedy, že výsledek tohoto obchodního případu bude klíčový.
Na druhou stranu však nelze pominout fakt nastávajícího plného otevření evropských železničních cest pro jakéhokoliv dopravce, který do značné míry takovéto případné strategické zisky eliminuje.
Pozoruhodné věci se děly především na kolejích. Podívejme se na několik z nich. Slovenský stát bude zakrátko privatizovat drážní Cargo Slovakia. Zahraniční kupci již stojí v zástupu, ale českého zájemce mezi nimi podle našich zdrojů nevidět. Pokud na Slovensku zvítězí německá Deutsche Bahn v některém ze svých skupenství (třeba jako Railion), bude zajímavé sledovat, jak bude české ČD Cargo „premávať“ ve směru východ – západ mezi dvěma firmami jednoho majitele. Slovensku se dnes, pokud jde o postup reforem, hodně závidí. Čím to, že se naši východní sousedé zbavují svého drážního pokladu (se zastaralým parkem, asi stejně jako u nás ždímaným ve prospěch osobní dopravy)?
Petr Kousal hodil na Českých drahách ručník do ringu a těžko se mu divit: nemuselo jít jen o to věčné tahání se s tříhlavým oponentem (stát, odbory, regiony), ale spíše o to, co potom s ČD po všech těch asi vynucených kompromisech. Jak je pak připravit na evropskou liberalizaci v roce 2007, až se budou po českých kolejích (a to i v loko relacích) prohánět třeba německo-slovenské vlaky jediného vlastníka, které už budou produktem vlastních odtučňovacích kúr. Zatím se u nás o privatizaci ČD Cargo (veřejně) nehovoří. Počítám, že první odvážlivci s tím vyrukují až v den odchodu odborářského šéfa Jaromíra Duška do důchodu. (...)
Stává se tak poprvé, kdy řízení nákladní a osobní přeprava jsou podřízeny přímo zodpovědným náměstkům generálního ředitele ČD, což má přispět k "větší dynamice obchodní expanze společnosti".
A také to nepochybně předznamenává vyčlenění nákladní dopravy do samostané společnosti ČD Cargo v rámci vznikajícího holdingu ČD (to sice v tiskové zprávě uvedeno není, ale vyplývá to z jiných materiálů).
Z rozhovoru nového generálního ředitele ČD Petra Bazaly pro Právo (30.5.2005) vyímám:
* Neusnula přeměna akciovky ČD na holding?
Našemu vlastníkovi, tedy státu, jsme povinni předkládat všechna nutná řešení ke zlepšení pozice ČD na trhu. Jedním z nich je vyčleňování servisních a doplňkových činností drah do dceřiných společností, s následnou možností vstupu strategického partnera. Tento proces byl schválen a úspěšně v letošním roce probíhá. Čeká nás však druhá etapa, jíž bude vyčleňování našich hlavních čiností do dceřiných firem a vytvoření tzv. strategického holdingu. Jako první by měla být vyčleněna společnost Cargo, tedy veškerá nákladní doprava včetně vozů a lokomotiv. O vzniku však musí ještě rozhodnout vláda.
* Ze zisku nákladní dopravy se ale přece vždy kryla část ztráty té osobní!
Naše nákladní doprava měla loni zisk 1,2 miliardy korun, který byl samozřejmě využit i k řešení nedostatku zdrojů pro osobní dopravu. Přesto to není tak, že když vyčleníme cargo, dostane se zbytek našeho podniku do finanční krize. Stát by nám ale měl pomoci lepším financováním dálkové osobní dopravy. Je potřeba, aby se dráhy mohly zapojit do nadnárodního podnikání. Návrh na dceřinou společnost Cargo jsme už vypracovali a prochází připomínkovým řízením na ministerstvu dopravy. Původně jsme počítali s vyčleněním nákladní dopravy k 1. lednu 2006, to se ale už nedá stihnout. Reálnějším termínem je začátek roku 2007.
Takový požadavek ale neodmítalo jen vedení firmy ale také ostatní odboráři. Strojvůdci až minulý týden přistoupili na návrh, který předložila zprostředkovatelka. Tedy, že se kolektivní smlouva podepíše nyní a teprve až příští rok se začne jednat o změnách tarifového zařazení některých profesí.
Podle mluvčího Federace strojvůdců Libora Poláčka ale budou přesuny velmi složité, protože pokud ČD přidají strojvůdcům, budou chtít více peněz i jiné profese. V tomto smyslu se už vyjádřil šéf největší železniční odborové centrály OSŽ Jaromír Dušek. Podle něho existuje na dráze hned několik desítek profesí, které jsou podobně zatíženy a také by zasloužily výraznější zvýšení platů.
Zaměstnanci na železnici měli loni průměrnou mzdu 18 340 korun. Podnik je největším zaměstnavatelem v zemi, pracuje v něm asi 70 tisíc lidí, ČD jich letos asi 6000 propustí.
Podepsání kolektivní dohody bylo jednou z priorit nového generálního ředitele Josefa Bazaly. Ten do čela ČD nastoupil minulý týden. Vystřídal Petra Kousala, který rezignoval kvůli sporům s ministrem dopravy Milanem Šimonovským.
(Novinky.cz)
Vedení Českých drah po půlroce vyjednávání podepsalo s odbory kolektivní dohodu. Platy tak na dráze letos porostou v průměru o pět procent. Zaměstnanci také budou moci čerpat až dva týdny dovolené navíc i řadu dalších výhod. (Novinky.cz)
Snáď mi nikto "neodtrhne" hlavu, ak sem priložím vyjadrenie prezidenta FS v plnom znení...:
FEDERACE STROJVŮDCŮ ČR
Prezídium
Věc: Vyjádření k návrhu zprostředkovatele na řešení kolektivního sporu
Vážený pane předsedo,
v souladu se zněním zákona č. 2/1991 Sb. O kolektivním vyjednávání Vám předkládám stanovisko samostatné profesní odborové organizace Federace strojvůdců České republiky k návrhu zprostředkovatele na řešení kolektivního sporu v akciové společnosti České dráhy.
Oznamuji Vám, že odborová organizace Federace strojvůdců ČR návrh zprostředkovatele – JUDr. Marcely Kubínkové – přijímá ve znění, jak byl všem stranám účastnícím se kolektivního vyjednávání ve věci uzavření Podnikové Kolektivní smlouvy ČD, a.s. na rok 2005 předán dne 29. dubna tohoto roku.
Zároveň Vám sděluji, že ze dvou zvažovaných možností přípravy a podpisu konečného znění podnikové smlouvy, jak je ve stanovisku představenstva ČD, a.s. přednesl na kolektivním vyjednávání dne 5. května 2005 tehdejší člen představenstva a I. náměstek generálního ředitele ČD, a.s. Ing. Josef Bazala, bude Federace strojvůdců ČR souhlasit výhradně s variantou číslo jedna. Tato první varianta, která je ostatně preferovaná i představenstvem akciové společnosti, počítá s podpisem PKS ve verzi ze dne 27. ledna 2005, ve které již budou provedeny veškeré potřebné úpravy dohodnuté a odsouhlasené se všemi stranami účastnícími se kolektivního vyjednávání.
Vážený pane předsedo,
přijmout návrh zprostředkovatele v této podobě není pro naši samostatnou profesní odborovou organizaci snadné. Jsme si dobře vědomi, že vyřešení problému spravedlivého odměňování strojvedoucích za jejich vysoce kvalifikovanou, odpovědnou a mimořádně náročnou práci se opět pouze odkládá. Jako určitou záruku nastolení cesty vedoucí k nápravě tohoto neuspokojivého stavu však bereme skutečnost, že tentokrát se tak stane alespoň s pevně stanovenými termíny dalších postupových kroků, jež budou zakotveny přímo v podnikové kolektivní smlouvě a které povedou ke zpracování návrhu nového Sborníku prací a Řádu pro odměňování zaměstnanců ČD.
Ochotu přijmout takový kompromis při hledání východiska z patové situace v kolektivním vyjednávání a řešení kolektivního sporu naše odborová organizace chápe jako svůj další velmi významný vstřícný krok a konkrétní vklad k tomu, aby se alespoň zčásti zklidnila zjitřená situace v akciové společnosti České dráhy. Jsme přesvědčeni, že podepsání podnikové kolektivní smlouvy je v tomto směru počinem teprve prvním, ale přesto zároveň zcela zásadním.
S pozdravem
Petr Čechák
prezident Federace strojvůdců
České republiky
Po déletrvajícím očekávání podepsal místopředseda Evropské komise a komisař pro dopravu pan Jacques Barrot počátkem května 2005 rozhodnutí, kterým byla schválena záruka vlády České republiky za úvěr na pořízení obměny vozového parku pro České dráhy, a. s., od společnosti Eurofima.
Úvěr v rozsahu 45 milionů eur má výrazně posílit stávající úroveň vozového parku ČD, a. s. Poskytnutý úvěr, ve formě půjčky, bude použit pro nákup vozů osobní přepravy typu Ampz a BmZ, dále pro nákup elektrických jednotek řady 471 a v neposlední řadě pro tolik potřebné třísystémové lokomotivy řady 380.
Jednou z podmínek souhlasného rozhodnutí ke státní záruce úvěru je zlepšit stav v osobní železniční dopravě i z hlediska použití vozového parku v mezinárodní přepravě cestujících. Pořízení uvedeného typu železničních vozidel je již smluvně zajištěno na základě výběrového řízení a lze očekávat jejich průběžné dodání během příštích dvou let.
Státní záruka umožňuje ČD, a. s., získat výhodnější finanční podmínky pro úvěr, než jaké by byly v tomto případě běžně dostupné z jiných bankovních zdrojů.
Vzhledem k této okolnosti bylo nutné získat souhlasné stanovisko Evropské komise, která v souladu s příslušnými ustanoveními Smlouvy o Evropské unii byla povinna prověřit, zda tento postup, tj. státní záruka za půjčku, je slučitelný se společným trhem EU a neovlivní obchodní podmínky, které by byly v rozporu se společným zájmem. Kladné posouzení tohoto postupu umožní ČD, a. s., snížit výdaje v oblasti použitého úvěru.
Společnost Eurofima s dlouholetou tradicí, založená pro účely poskytování úvěru na nákup železničních vozidel provozovatelům železniční dopravy, umožňuje i naší společnosti získat optimální podmínky ke zlepšení tolik potřebného nového železničního parku.
(Železničář 19/2005 - Autor JUDr. Raym je zástupcem ČD, a. s., se sídlem v Bruselu.)
Cestovní kancelář ČD travel, s. r. o., bude fungovat od 1. ledna 2006 pouze se třemi pobočkami: v Praze na tradičním místě v ulici V Celnici a také na pražském Hlavním nádraží a v Brně. Celkový počet zaměstnanců se sníží na čtrnáct.
V současné době vedení ČD travel spolupracuje s odborem osobní dopravy a přepravy GŘ ČD na uzavření smlouvy o prodeji produktů cestovní kanceláře ve všech ČD centrech na síti Českých drah. Za klíčový požadavek společnost považuje finanční ohodnocení této spolupráce. Jak sdělila naší redakci ředitelka Mgr. Jíšová, věří, že se tento záměr podaří naplnit. Vysoce také oceňuje vstřícné jednání ze strany náměstka generálního ředitele pro osobní dopravu Ing. Jiřího Koláře, Ph. D., vedení odboru 16 GŘ ČD – Ing. Petra Barocha a ředitele odboru personálního Ing. Mojmíra Bakaláře.
(Železničář 2005/48)
To mj. znamená, že budou uzavřeny stávající pobočky v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě a Plzni - kde bylo možno také zakoupit železniční literaturu a časopisy. Což může být pro leckoho špatná zpráva, pokud místní ČD centra nepřevezmou i tento sortiment.