Německo a jeho železnice
Když už tady máme témata týkající se (nejen) okolních železnic, z pohledu Čech zde chybí železnice německé; záměrně v titulku neuvádím DB, protože v oblasti společné hranice i v přeshraniční dopravě operují také dopravci jiní.
Ilustrační snímky:
03.07.2004 - Dresden Hbf: jednotka ICE-T 411.531-7 jako ICE 1650 Dresden Hbf - Frankfurt (Main) Hbf
02.07.2005 - Chemnitz Hbf: "Ludmilla" 232.357-5 odstavená ve šturcu
03.07.2004 - Zittau: Desiro LausitzBahn VT 612 jako spoj LB 84317 Cottbus - Zittau/LB 88158 Zittau - Cottbus
Užitečné odkazy:
DB - Deutsche Bahn/Německá železnice
Mapa německé železniční sítě
Když jsem se tady postupně rozepsal o společnostech, které provozují osobní železniční dopravu přes česko-německou hranici, asi by nebylo logické, kdybych vynechal Deutsche Bahn AG.
Nejprve několik stručných údajů z historie:
1920 - vznik Deutsche Reichsbahn (DR) sloučením 8 státních drah existujících na území po válce sjednoceného Německa
1924 - trasformace do Deutsche Reichsbahn-Gesellschaft (DRG)
1949 - vznik SRN a založení Deutsche Bundesbahn (DB); na území už dříve vyhlášené NDR železnice pokračují jako Deutsche Reichsbahn (DR)
1990 - po sloučení obou německých států existují vedle sebe DB i DR relativně samostatně
1994 - dochází ke sloučení obou železničních správ do společnosti Deutschen Bahn AG (DB).
V současné době je Deutsche Bahn AG koncernem, který sdružuje tyto společnosti:
1. osobní doprava
1.1 dálková - DB Fernverkehr AG
1.2 regionální - DB Regio AG
1.3 městská - DB Stadtverkehr GmbH
2. transport a logistika - Stinnes AG
2.1 nákladní doprava - Die Railion Deutschland AG (dceřinná společnost Stinnes AG, vznikla 1.9.2003 z DB Cargo AG)
3. infrastruktura - DB Netz AG
4. provoz osobních nádraží - DB Station&Service
5. provozní služby - DB Dienstleistungen GmbH
Na snímcích ze dne 3.7.2004 jsou
1. odstavená lokomotiva 180.003-6 DB (ještě s logem DB Cargo) a v pozadí 180.011-9 na nákladním vlaku směrem do ČR v Bad Schandau
2. lokomotiva 203.313-2 DB Netz Instandhaltung v Bad Schandau
3. jednotka ICE-Z 411.531-7 jako spoj ICE 1650 Dresden Hbf - Frankfurt (Main) Hbf odjíždějící z drážďanského hlavního nádraží
V souvislosti s předchozím příspěvkem nelze opomenout jednu historickou skutečnost:
Českým průkopníkem v regionální dopravě mezi Českou republikou a SRN byla firma Viamont, o níž se více dovíte na stránce http://www.viamont.cz/. O jejích aktivitách v oblasti osobní dopravy se píše na stránce http://www.viamont.cz/koncern/viamont_regionalni_drahy.htm, z níž si dovolím ocitovat pasáž týkající se našeho tématu:
Na základě úředního povolení se a.s. Viamont stala v roce 1997 provozovatelem železniční tratě č. 045 z Trutnova do Svobody nad Úpou a v následujícím roce tratě č. 145 ze Sokolova do Kraslic. S pomocí ČD a DB se v roce 2000 podařilo zprovoznit hraniční železniční přechod mezi Kraslicemi a Klingenthalem, což výrazně přispělo k oživení a zlepšení dopravní obslužnosti tohoto regionu. Po dohodě s německým dopravcem Vogtlandbahn GmbH zajíždějí jeho moderní osobní soupravy RegioSprinter s posádkou a.s. Viamont až do Sokolova.
Naše společnost tyto tratě postupně rekonstruuje a modernizuje, jejich provoz neustále racionalizuje (zavedení taktových jízdních řádů). Od 11. října 2003 se společnosti daří prodloužit trasu Regiosprinterů ze Sokolova až do Karlových Varů.
Další "německou" (proč jsem použil uvozovky, vyjde najevo dále) železniční společností, která provozuje osobní železniční dopravu přes česko-německé hraice, je Die Vogtlandbahn-GmbH (http://www.vogtlandbahn.de/). K 1.1.1998 se tato společnost stala dceřinnou společností koncernu Regentalbahn AG (http://www.laenderbahn.com/), v níž rozhodující majetkový podíl (76,9%) v té době vlastnil Svobodný stát Bavorsko. Ten však všechny své akcie prodal v říjnu minulého roku britské společnosti Arriva (http://www.arriva.co.uk/), provozující převážně autobusovou dopravu.
Vogtlandbahn zajíždí na železniční síť SŽDC na spojích:
VB 1 Zwickau - Falkenstein - Kraslice (- Karlovy Vary)
VB 2 Zwickau Hbf - Plauen - Cheb - Mariánské Lázně
VB 8 Martredwitz - Cheb
Své vlaky (nejen na těchto tratích) vede motorovými jednotkami RegioSprinter (18 kusů - označené VT 31 - 48) a DESIRO (24 ks - označené VT 01 - 24).
Na přiložených obrázcích je mapka spojů Vogtlandbahn a ilustrační snímky jednotek DESIRO a RegioSprinter na našich kolejích (z internetu):
Další železnicí, která působí v rámci ZVON v oblasti Žitavy, je LausitzBahn společnosti Connex Verkehr GmbH. Německá Connex-Gruppe provozuje svými 120 moderními motorovými jednotkami dopravu na 20 tratích s více než 1 300 km. LausitzBahn sama jezdí na spojích:
Zittau <> Görlitz <> Weißwasser <> Cottbus,
Leipzig <> Dresden <> Görlitz <> Zittau,
Cottbus <> Zittau <> Liberec.
Více informací můžete najít na stránce: http://www.connex-gruppe.de/seiten/00000157/de/startseite.shtml?FLASH=no
Na snímcích z 3.7.2004 jsou spoje LausitzBahn na žitavském nádraží:
- Desiro LausitzBahn VT 612 jako spoj LB 84317 Cottbus - Zittau/LB 88158 Zittau - Cottbus (první snímek)
- dvojice jednotek Desiro LausitzBahn VT 615 + 613 jako spoj LB 84326 Zittau - Görlitz (druhé dva snímky)
V příhraničí SRN existuje několik zajímavých úzkorozchodek (které jsme hojně navštěvovali už za existence NDR). Patří k nim i ta žitavská, což je vlastně minisíť tratí o rozchodu 750 mm sahající až k českým hranicím. V současné době je provozována společností SOEG (Sächsisch Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft mbH) jakožto součástí dopravního podniku KVG Dreiländereck Zittau mbH. Ten je zase integrován do regionálního dopravního systému Zweckverbandes Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien (ZVON). Pro nás je zajímavé, že denní jízdenky platící na spoje ZVONu je možno koupit i na Liberecku za naše peníze (více na stránkách Českých drah - http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=25048).
Na této úzkorozchodce však působí také zájmové sdružení Interessenverband der Zittauer Schmalspurbahnen e.V., které se stará o muzejní vozidla a nostalgické jízdy. SOEG na úzkorozchodkách naprotitomu provozuje pravidelnou dopravu.
Podrobnosti a různé zajímavosti lze nalézt na stránkách:
SOEG - http://www.kvg-zittau.de/home.htm
IZS - http://www.zoje.de/
Na snímcích je lokomotiva 99.758 SOEG jezdící dne 3.7.2004 na pravidelných vlacích Zittau - Kurort Oybin a zpět:
V Žitavě je (nebo loni aspoň ještě byla) poměrná rarita, připomínající jakoby dobu "železné opony": Vlaky jedoucí po trati Liberec - Varnsdorf zastavují u oddělené části nástupiště, kde pro vystupující či nastupující probíhá česká a německá pasová kontrola u okýnek k tomu účelu nainstalovaných buněk. (U vlaků DB na trati Liberec - Dresden se dělá kontrola ve vlaku.)
Na snímku motorový vůz 810.311-1 na Os 6269 Varnsdorf - Liberec u "českého nástupiště" dne 2.7.2004:
V "Železničáři" 40/2001 jsem objevil zprávičku osvětlující počátky restrukturalizace DB AG:
V krátkých zprávách posledního vydání Eurodigestu (výtah z důležitých materiálů Evropské unie) se objevila velmi zajímavá informace:
„Německý ministr dopravy Kurt Bodewig v parlamentu prohlásil, že Německé dráhy DB si kromě provozu ponechají kontrolu i nad dopravní cestou. Pověřená pracovní skupina konstatovala, že to není v rozporu s evropskými předpisy. DB AG (DB Holding) je a bude jedinou právnickou osobou. Direktiva Evropské unie 91/440 (resp. 01/12) totiž vyžaduje pouze účetní oddělení dopravní cesty a provozu. Předseda představenstva DB je proti rozdělení z důvodů lepší přípravy budoucího vstupu DB Group na burzu.“
Pokud jsem pátral po majetkovém pozadí koncernu DB AG, zjistil jsem, že jeho akcie jsou obchodovatelné na burze, ovšem s tím, že rohodující vliv si ponechal německý stát. Do podrobnějšího zkoumání se mi věru už nechce...