Rady fotografom železníc - výmena skúseností
Téma na výmenu skúseností z fotografovania vlakov
Okruhy:
* rady pre začiatočníkov
* dokumentárna fotografia
* fotografovanie v staniciach
* fotografovanie na trati
* fotografovanie a počasie
* fotografovanie pre odborné časopisy
* umelecká fotografia so železničnou tematikou
* výber vhodných filmov a spracovanie vo fotolabe
* úprava fotografií na PC
* archivácia fotografií
Potreboval by som radu ohľadom filtrov na objektív , kto sa v tom vyzná , prosím napíšte mi do súkromnej pošty , mám len jednú otázku ohľadom toho . Vopred ďakujem .
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/757984/
Ono jde o to, čemu se dá ještě říkat dobrá fotka. Osmibitové barvy jsou dobré leda na čb.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/745826/
Kedze v archive mam tisicky dobrych JPG fotiek ( viac z nich medzinárodne publikovanych) a s RAWom boli zatial len problemy ( nielen 12/14 bitove, ale kazda kamera a kazda znacka ma ine muchy) som sa rozhodol ich nepouzivat - jedine ak len v TIFF formate.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/745693/
Ano. JPG všechno zkriplí natolik, že není třeba hledat rozdíly. A když na zpracování RAWů ze 14 bitového foťáku použiješ 12 bitový konvertor, nemůžeš očekávat kvalitní výsledek. Takže když chceš RAW používat, musíš editovat v konvertoru, který bývá většinou přibalen a pokud chceš ,,univerzální" RAW, tak po editaci uložit jako DNG, nebo, pokud už s obrázkem nechceš nic dělat, jako TIFF. A že konvertory, jako RAW therape jsou hrůza a děs i po x tém upgradu, také není nic nového.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/745685/
Akurát tolko k tomu, ze uz ani RAW nie je to co bolo. Dnes takmer kazdy fotoprogram a RAW konvertor urobi uplne iny obraz z toho isteho RAW suboru ( co u JPG zatial sa nestalo). Prave nedavno som z toho mal dost velky problem, nakoniec autor fotky musel to v Berline konvertovat, lebo tu som dostal z toho istého snimku 5 roznych verzii a nevedeli sme sa rozhodnut, ktora verzia je ta prava....
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/745464/
Takže: OD r. 1974 jsem fotil Prakticou LLC,sice ne vlaky, ale to není až tak podstatné. Černobíle skoro vůbec, barevné negativy trochu, protože foky nic moc a draho, takže nakonec inverze a Fomachrom. Po r. 2000 jsem si koupil Panasonic Lumix DMC FZ 20 a spokojenost. A protože fotolaby nemusím, začal jsem experimentovat s vlastním tiskem a hlavně se teoreticky vzdělávat. Protože s analogovou fotografií, t. j. filmem, má ta digitální společné jen to, že oba způsoby potřebují nějakou tu krabici s objektivem. Problém je v tom, že digitální způsob je mnohem víc variabilní a to, co je na filmu pevně dáno, t. j. ISO a barevný prostor, se může u digitální fotografie měnit, bohužel 90% možností vede spíš k tomu, že výstup z foťáku se kvalitativně zhorší. Takže jak by měl ideální digitální foťák vypadat? 1/ měl by mít možnost výměny objektivů, ne každému bude vyhovovat ultrazoom, ale to není zase až tak podstatné. Podstatné ale je, aby uměl ukládat do RAWu, RAW by měl mít aspoň 12 bit, (čím více, tím lépe) a v menu byla možnost změnit barevný prostor. Ideální by byl Pro Photo, ale ten je zatím vyhrazen pouze několika středoformátům, takže my se budeme muset spokojit s Adobe RGB. Hledáček: Ideální je, když v hledáčku vidím přesně to, co se po zmáčknutí spouště uloží na kartu, takže jedině EVF a pokud bude mít automatické přepínání EVF/displej, bude to rozhodně plus. V současné době už mají EVF hledáčky mnohem nižší latenci, než je u zrcadlovek prodleva od stisku spouště do vlastní expozice, navíc EVF ostří na plochu čipu, což bude vždy přesnější, než ostření na matnici optického hledáčku. EVF si navíc poradí mnohem lépe se špatnými světelnými podmínkami. Plocha čipu: Marketéry démonizovaná záležitost, (čím víc pixelů a větší rozměr, tím víc adidas), ve skutečnosti bohatě postačí MFT, větší plocha už je zbytečný přepych, kdo z nás bude fotit podklady pro výrobu billboardů? Důležité je, jak kvalitní je A/D převod a jak rychle si se zpracováním dat poradí procesor. Menší plocha čipu také znamená, že vystačíte s menšími a lehčími, přesto však kvalitními objektivy a sortiment pro MFT formát, který je plně kompatibilní pro dva hlavní výrobce, je bezkonkurenčně široký; vybere si opravdu každý a za velmi slušné ceny. Úložiště: není důvod, pořizovat ,,malé" ; 16, nebo 32 GB karty jsou jen o málo dražší, než ty prťavé a dostatek úložného prostoru se vyplatí, pořád je výhodnější jedna 32 GB karta, než čtyři 8 GB. Není také od věci, pořídit si rezervní baterii, pokud budeme napájecím zdrojům fotoaparátu věnovat správnou péči, nemusíme řešit jejich chcípnutí v nejméně vhodném okamžiku. A fotka, kterou uložíme do RAWU, zeditujeme dobrým editorem a teprve až nakonec zkriplíme do JPG, bude vždy vypadat lépe, než stejná, uložená do stejně velkého JPG už ve foťáku.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/745454/
To ale neplatí v případě, že používáš redukce. Naopak platí, že čím větší je plocha čipu, tím větší, těžší a dražší musí být objektiv, pokud má být opravdu kvalitní. A nutnost nechat za objektivem prostor pro pohyb zrcátka je, zejména u širokých skel, dost podstatný handicap. Rozměr čipu už dmes není zásadní, co je ale pro kvalitu fotek velice zásadní, je kvalita A/D převodníků a kolikabitové RAWy foťák umí. Takže MFT a 14 bitový RAW dá vždy lepší obrázek, než FF a dvanáctibitový RAW. Další, co je důležité, je ukládání. Při ukládání do jPG se obrázek vždy zkriplí a, bohužel, toto zkriplení je nevratné. Jenže ne každý počítač a každá grafika si poradí se 14 bitovým RAW souborem bez ztráty kvality. Většinou to dopadne tak, že editor udělá ze 14 bitového RAWU cosi osmibitového a pokud změníme defaultní nastavení, narazíme na dvě bariéry. První je O. S. (16 bitové barvy umí jen W7/64 bit) a druhou je výpočetní výkon procesoru a grafické karty; běžné grafiky obrázek s 16 bity na kanál prostě nedokáží zpracovat. A v neposlední řadě je důležité, aby foťák uměl barevný prostor Adobe RGB, rozdíl mezi defaultním s RGB a Adobe RGB je značný. Jenže tím pádem musí Adobe RGB umět i počítač.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/745442/
azedak > http://www.fotoradce.cz/vybirame-objektiv-7-ohnisko-a-crop-faktor-clanekid377
a popripade tu
http://www.makofoto.cz/aktuality/Fx_a_Dx_objektivy/Fx_a_Dx_objektivy.htm
Na objektivoch sa vzdy uvadzaju realne ohniskove vzdialenesti.
a popripade tu
http://www.makofoto.cz/aktuality/Fx_a_Dx_objektivy/Fx_a_Dx_objektivy.htm
Na objektivoch sa vzdy uvadzaju realne ohniskove vzdialenesti.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/745435/
AZEDAK > citujem " A ,,čistokrevné" APS-C objektivy má snad jedině Samsung. Většina APS-C jsou nepříliš povedené FF u kterých byly přepsány údaje o ohniskové vzdálenosti " Skus si nieco nastudovat ohladne oznacovania objektivov na zrkadlovkach. Na kazdom objektive sa uvadza , predtym ako vypustis taketo perly. Na objektivoch sa oznacuje skutocna ohniskova vzdialenost objektivu. Ked je objektive napisane 70-200 tak ten objektiv ma fyzicky take ohniskove vzdialenosti. To je jedno, ci sa jedna o objektiv na APS-C alebo na FF.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/745434/
Za 1. ty vytahujes crop faktor a prepocitavanie ohnisk. Na tom Olympuse maz crop 2. Ukazal som ti APS-C zrkadlovky a objektivy, ktore pri prepocte na FF maju take iste ohnisko ako tvoj. Ked ty mozes vytahovat a prepocitavat ohniska, tak to robim aj ja.
Za 2. nazvat Canon L-kovi objektiv low endov, bez toho aby si hodil to nejaku recenziu to je silna kava.
Za 3. Ako velky fotograf, by si mal vediet ze na objektivoch sa uvadzaju fyzicke ohniska. Takze ziadne zmensovanie alebo ci za cisla si tam uvadzal. Pokial objektiv 70-200 mm dam na APS-C zrkadlovku, tak ten objektiv bude v prepocet na FF 105-300 mm na nikonoch alebo 102-320 na Canonoch. Takze 70-200 objektiv na ASP-C odpoveda tomu tvojmu 50-150 mm.
Za 2. nazvat Canon L-kovi objektiv low endov, bez toho aby si hodil to nejaku recenziu to je silna kava.
Za 3. Ako velky fotograf, by si mal vediet ze na objektivoch sa uvadzaju fyzicke ohniska. Takze ziadne zmensovanie alebo ci za cisla si tam uvadzal. Pokial objektiv 70-200 mm dam na APS-C zrkadlovku, tak ten objektiv bude v prepocet na FF 105-300 mm na nikonoch alebo 102-320 na Canonoch. Takze 70-200 objektiv na ASP-C odpoveda tomu tvojmu 50-150 mm.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/745429/
Miskolc: som tiez zaciatocnik a mozem ti poradit . mam FujiFilm S4500 ultrazoom ... zoom je 30x a celkom fajnovo s nim odfotis krajinku + daky vlacik ... S4500 sa zaraduje medzi ultrazoom-ky ....... Fuji Finepix S4500 je najlepsi v triede "finepix" tak rozhodne odporucam alebo hocijaky iny Fuji
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/662522/
Zdravím zvažujem kúpu foťáku a chcel by som sa spýtať o nejaké modeli nie drahé zrkadlovky nato nemám ale taký ultrazoom poprípade lepší kompakt. Ďakujem ....
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/623526/
M286.018: ak po vybrati filmu z fotaku chces vsetko vratane vystupu na papier ponechat na lab, tak ti staci ozaj hocico. Vyvolat film C-41kou zvladne kazdy lab. Skeny z labu su vhodne pre nenarocnych hobby fotografov. Alebo ako nahlady pre skenovanie u niekoho, kto ma filmovy skener. To iste plati o skenovani na stolnom skeneri s presvetlovacou jednotkou.
Ak mas kvalitnu optiku, filmovy skener a nechces robit vystupy vacsie ako 30x45cm, tak ti tiez staci hocico.
Ak ti ide o fotografie rozmerov 60x90cm, mas filmovy skener a hlavne objektivy, ktore vyuziju kazde zrnko filmu, kupuj fujicolor REALA alebo kodak EKTAR (oba ISO 100). Ak potrebujes vyssie ISO (160,400,800) pozri si PRO rady znaciek Kodak alebo Fujifilm. Tie sa daju aj slusne pushovat. Priprav sa ale, ze ich na Slovensku len tak lahko nezozenies. Vacsinou sa kupuju na stangle alebo kartony :-) Ak su na drobno, su nechutne predrazene (aj 13 eur za kus).
Najlepsie sa ale skenuju diapozitivy. Ja pouzivam fujifilm VELVIA a PROVIA.
Chce to ale "dia" pocasie a expozimeter v "oku". Na cvak a kuk na zadnu stenu zabudni.
Ak si zaciatocnik, kup si radsej digital. Ked vypnes display a zalozis 128MB kartu, tak ta pocit z fotenia na film vyjde urcite lacnejsie. Film je dnes drahy spas, ale vystupy este stale stoja zato. Je to ako parna trakcia :-)
Ak mas kvalitnu optiku, filmovy skener a nechces robit vystupy vacsie ako 30x45cm, tak ti tiez staci hocico.
Ak ti ide o fotografie rozmerov 60x90cm, mas filmovy skener a hlavne objektivy, ktore vyuziju kazde zrnko filmu, kupuj fujicolor REALA alebo kodak EKTAR (oba ISO 100). Ak potrebujes vyssie ISO (160,400,800) pozri si PRO rady znaciek Kodak alebo Fujifilm. Tie sa daju aj slusne pushovat. Priprav sa ale, ze ich na Slovensku len tak lahko nezozenies. Vacsinou sa kupuju na stangle alebo kartony :-) Ak su na drobno, su nechutne predrazene (aj 13 eur za kus).
Najlepsie sa ale skenuju diapozitivy. Ja pouzivam fujifilm VELVIA a PROVIA.
Chce to ale "dia" pocasie a expozimeter v "oku". Na cvak a kuk na zadnu stenu zabudni.
Ak si zaciatocnik, kup si radsej digital. Ked vypnes display a zalozis 128MB kartu, tak ta pocit z fotenia na film vyjde urcite lacnejsie. Film je dnes drahy spas, ale vystupy este stale stoja zato. Je to ako parna trakcia :-)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/514343/
Hama Star 21 je asi to najhoršie čo je. Ja som jeden rozmlátil bezdomovcom o hlavu čo ma chceli okradnúť o foťák. Teraz mam celokovový Velbon, každá noha sa dá hýbať osobitne, stál cez 100 EUR. Keď zafúka ani sa nepohne. Tým by som po hlave dostať nechcel...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/508689/
iron999
Ak si nemal ešte žiadny statív, doporučujem ti kúpi najlacnejší a asi aj najhorší statív, Hama Star 21 (nie som si istý s číslom). Na tomto statíve jednoducho a rýchlo pochopíš, čo tvoj statív nemá robiť.
Problémom býva nestabilita, pri točení s foťákom celý statív pruží (aj keď to až tak nevadí), stačí malý vietor a už sa kýve. Naozaj, kúp si prvý statív za 20€ a na ňom sa rýchlo naučíš, čo za statív chceš mať a ako si ho vybrať. Metóda pokus-omyl je najlepšia.
Mal som ho aj ja a je to škola na nezaplatenie. Dávno potom ( čo som ten statív predal ako držiak na udicu ) som si kúpil VELBON CX444 ( to bolo také všelijaké ). Bola to zase chyba, pretože ten statív nemá vodováhu, ani háčik na brašňu.
Ak si nemal ešte žiadny statív, doporučujem ti kúpi najlacnejší a asi aj najhorší statív, Hama Star 21 (nie som si istý s číslom). Na tomto statíve jednoducho a rýchlo pochopíš, čo tvoj statív nemá robiť.
Problémom býva nestabilita, pri točení s foťákom celý statív pruží (aj keď to až tak nevadí), stačí malý vietor a už sa kýve. Naozaj, kúp si prvý statív za 20€ a na ňom sa rýchlo naučíš, čo za statív chceš mať a ako si ho vybrať. Metóda pokus-omyl je najlepšia.
Mal som ho aj ja a je to škola na nezaplatenie. Dávno potom ( čo som ten statív predal ako držiak na udicu ) som si kúpil VELBON CX444 ( to bolo také všelijaké ). Bola to zase chyba, pretože ten statív nemá vodováhu, ani háčik na brašňu.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/508678/