Meškanie vlakov v SR
Aj keď s meškaním vlakov niesme na tom najhoršie, najlepšie určite tiež nie... Nedávno sa mi stalo, že som išiel s Ex 501 Tatran (príchod do KE 10:37) a z dôvodu rekonštrukcie trate pri Šenkviciach sme meškali 15min. Neskôr sme kôli oprave Trate museli spomaliť aj pred Popradom a meškanie zrástlo na 30min. Do Košíc sme prišli presne 11:10, čo je 25 min po odchode Os 8907 smer Trebišov - Michalovce - Humenné a ten, samozrejme nečakal... Ďalší vlak smer Humenné išiel až 12:30. To však nie je všetko. Počul som, že ak EC vlak mešká viac ako 30 min, cestujúci má právo na odškodnenie. My sme mali meškanie 33 min (a hodinky mi určite išli dobre!!) a sprievodca pred zastavením v košiciach s drzosťou oznámil: ''Náš vlak mešká 28 min!''!! Napíšte aj vy svoje ''príjemné'' skúsenosti....
takže pri pozornom pozretí zadania mriežky na koniec "playlistu" s meškaním vysokým je zrejmé že vlak bude asi odrieknutý. Logické, ako rušeň napísal, že nemôže mať také vysoké meškanie, kedže je ešte len hodinu v Trnave... Naše dielne sa zasa raz ukázali... po vyhoretej 753.053 prišla na rad "konečne" elektrika Dreihundertzweiundsechszig.nulnulsechs
Je to naozaj tak, že v reáli sa to vrátenie cestovného nerealizuje príliš často.
Cestujúci nemá nárok na odškodnenie, ak vlak mešká pre prírodnú katastrofu, kvôli včas oznámenej obchádzke pri prevádzkovej poruche, z dôvodu samovraždy, nehody na železničnom priecestí, zastavenia dopravy kvôli prešetreniu okolností o nahlásenej poplašnej správe, kvôli použitiu záchrannej brzdy cestujúcim.
Hospodárske Noviny, 08.08.2007, Autor: František Takáč
Aj pri meškaní autobusu máte nárok na vrátenie cestovného. Častá nepríjemnosť pri cestovaní je meškanie. Aké má cestujúci práva, ak vlak mešká viac ako 5 minút, vôbec nejde alebo ide len po časti trate? Cestujúci v takýchto prípadoch má nárok na vrátenie cestovného bez odpočítania storna. Ak cestu začal, môže sa v prestupnej stanici vrátiť najbližším vlakom do nástupnej stanice, kam ho dopravca prepraví bezplatne, a na žiadosť mu aj vráti cestovné. V prípade, ak ide vlak len po časti trate, prepraví prepravca cestujúceho bez doplatku iným vlakom alebo náhradným spojom (autobusom) do cieľovej stanice. Pri výluke môže cestujúci cestu aj ukončiť. V tom prípade má nárok na vrátenie rozdielu medzi zaplateným cestovným a cestovným za precestovaný úsek trate.
Meškanie SC, IC a EC
Pri vlakoch SuperCity, EuroCity alebo InterCity odškodňujú prepravcovia cestujúcich, aj keď cestu absolvovali. „Nárok na odškodnenie pri meškaní vlaku takejto kategórie vo vnútroštátnej preprave vzniká, ak mešká viac ako 60 minút,“ informuje Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko. Zákazník má nárok na vrátenie zaplateného príplatku 40 korún za celý príplatok alebo 20 korún za polovičný príplatok. Cena miestenky sa nevracia. Odškodnenie sa vypláca v hotovosti. Nárok si môže uplatniť do dvoch mesiacov na základe predloženia originálu cestovného lístka, rezervačného dokladu a potvrdenia o meškaní. Dopravca na požiadanie po predložení cestovných dokladov vydá cestujúcemu bezplatne potvrdenie o meškaní vlaku, ak meškanie vlaku presahuje 15 minút a viac. Cestujúci nemá nárok na odškodnenie, ak vlak mešká pre prírodnú katastrofu, kvôli včas oznámenej obchádzke pri prevádzkovej poruche, z dôvodu samovraždy, nehody na železničnom priecestí, zastavenia dopravy kvôli prešetreniu okolností o nahlásenej poplašnej správe, kvôli použitiu záchrannej brzdy cestujúcim.
Medzinárodná preprava
V medzištátnej preprave má cestujúci právo na odškodnenie, ak jeho vlak mešká viac ako 60 minút, nočný vlak viac ako 120 minút a zároveň hodnota cestovného je minimálne 50 eur (1 169 korún). Výška odškodnenia je 20 percent z cestovného vrátane rezervácie, prirážky a príplatku. Nárok na odškodnenie si zákazník uplatňuje u dopravcu, ktorý mu vystavil cestovný lístok. Uplatniť si ho môže do dvoch mesiacov od ukončenia cesty a musí pri tom predložiť znehodnotené cestovné lístky a rezervácie.
Batožina
Cestujúci si môžu batožinu prepraviť v pojazdnej úschovni batožín alebo formou zjednodušenej prepravy batožín. V prípade pojazdnej úschovne je zodpovednosť na strane dopravcu, za zjednodušenú prepravu batožín si zodpovedá cestujúci. Batožinu si sám nakladá aj vykladá. Vo vlaku sú na to obvykle určené priestory v prvom alebo poslednom vozni. Ak sa batožina prepravuje v pojazdnej úschovní batožín, za jej poškodenie alebo stratu zodpovedá dopravca. V prípade poškodenia alebo straty musí cestujúci požiadať dopravcu o spísanie zápisnice. „V súčasnosti neevidujeme žiadne prípady krádeže alebo strát batožín,“ konštatuje Čikovský.
Cestovanie autobusom
Aj v prípade cestovania autobusom máte nárok na odškodnenie pri jeho meškaní. „Podľa prepravného poriadku Slovak Lines je možné ak mešká spoj vrátiť zaplatené cestovné alebo jeho časť za nevyužitý cestovný lístok, pokiaľ meškanie zavinil dopravca. Podmienkou je, že meškanie v prímestskej doprave je dlhšie ako 60 minút, v diaľkovej
a v medzinárodnej dlhšie ako 120 minút,“ hovorí Eva Vozárová, hovorkyňa Slovak Lines. Nárok na odškodnenie si musí cestujúci uplatniť najneskôr do šiestich mesiacov. Aby vám vrátili cestovné, musíte predložiť doklady osvedčujúce oprávnenosť jeho nároku a správnosť výšky požadovanej sumy. Ide hlavne o doklad o zaplatení sumy.
Nie, tu sa radšej zmešká osobák pol hodinu a tým pádom aj obratový 3036 len aby sme ľudom ukazali, že IC majú prednosť.
Aký to ma vlastne význam ak pre strach z možnej minúty meškania dvoch IC vlakov zmeškáme radšej dalšie dva osobáky pol hodinu?
O čo sú tí ludia v rom osobáku horší od tých v tom icečku? O tú osemdesiatkorunovú miestenku? No nech sa sňou manažéri s polu s dispečermi zadrhnú,lebo tá ich z biedy nevytrhne.
Ale tí čo cestujú denne osobnými vlakmi by ich mohli, ak by neboli takto v jednom kuse odrádzaní od cestovania vlakom.
Toto mi je logika ....