Infraštruktúra - všeobecne
Na slovensku sme na tom dosť zle.Hlavné elektrifikované trate sú preťažené a na ostatné nikto ani nepomyslí.To spôsobuje že fabriky ktoré nie sú napojené na hlavnú infraštruktúru používajú kamionovú dopravu, ktorá potom upcháva naše cesty a je nákladnejšia a aj NEBESPEČNEJŠIA ako vlaková.Mali by stým niečo robiť.
Ad Matthias: Asi taká nie je.
Všeobecne: Žeby sa Slováci konečne prebudili? Trať Kúty - Bratislava bude miestami na 140 km/h, Bratislava - Trnava (- Piešťany) na 160 km/h... Len tak ďalej! Len ma zaráža jedna vec: Keď to naši dokončia tak...
Švýcarsko není členem EU, takže může podobná administrativní opatření zavést. Jinak sám jste si odpověděl, protože kamiony ve Švýcarsku RoLu používají hlavně kvůli tomu zákazu, nikoli kvůli RoLe takové.
RoLa je hlavně finančně velmi náročný systém. I přestože využít RoLu je pro přepravce finančně náročnější, než obyčejná jízda po silnici, tak tržby pokrývají nejvýše poloviny nákladů. Celý systém je tedy bez finančních dotací (z veřejných zdrojů - !) neživotaschopný.
Samotná neefektivita pramení jak z nutnosti používat speciální - investičně i provozně velmi náročné - vozy a i v tom, že jeden náklad v podstatě přepravují dva dopravní prostředky.
(Jinak, více najdete v červnovém Železničním magazínu - máte-li k němu přístup, anebo na http://spz.logout.cz/provoz/rola2003.html)
Vlaky na přepravy kamionů (RoLa) jsou neefektivní, nemá tedy cenu je rozvíjet. Ono to i jinde nejde, proto se to nerozvíjí na Slovensku.
Budoucnost je v integraci. Společnosti, které se budou úzce specializovat na jeden způsob přeprav (např. železniční) nemají velkou budoucnost. Proto je prodej železničních nákladních podniků silným logistickým společnostem (anebo jejich transformace na ty) jediným způsobem jak je i celou železniční nákladní dopravu - v dlouhodobém horizontu - zachránit.
Nie je to jednoduché? Len chcieť treba...
S@fino: takmer vsade mi povedali, ze kamion je lacnejsi
Což ale není problém silniční vs. železniční doprava, ale problém pružní silniční dopravci vs. železniční "moloch".
Vyhoda zel. dopravy je v tom, ze vozen sa pristavi na stanicu, zaradi do nakladneho vlaku a "onedlho" je v cieli. Zato kamion musi niekedy prekonavat rozne prekasky [zapcha na cestach = obkluky, cestne kontroly atd.].
Copak na železnici žádné překážky nejsou?
milos 88: ...majú stálych zákazníkov ktorý sú na železnicu takmer viazaný.Napríklad uhlie do tepelných elektrární by nebolo možné prevážať kamionmy, lebo kým by dorazily vyhasla by pec...
To je právě omyl. Cokoli lze převážet po silnici. Domnívat se, že zákazníci jsou na daném produktu tak závislí, že při jeho odběru budou akceptovat jakoukoli cenu, je zcela zcestné.
Nesuhlasim s tebou v tom, ze je zel. doprava lacnejsia ako kamionova. Uz som bol vo viac jak 25 podnikoch, ktore vlastnia vlecku a takmer vsade mi povedali, ze kamion je lacnejsi. Vyhoda zel. dopravy je v tom, ze vozen sa pristavi na stanicu, zaradi do nakladneho vlaku a "onedlho" je v cieli. Zato kamion musi niekedy prekonavat rozne prekasky [zapcha na cestach = obkluky, cestne kontroly atd.]. Suhlasim vsak s tebou ze s tym treba nieco robit, lebo takto skor ci neskor zmizne vacsina priemyslovych loko na uzemi SR. Lenze kym zeleznica neznizi pozadovanu cenu za 1 km ktory prejde naklad na zeleznici, tak neviem-neviem...