ŽSR 142: Zbehy - Radošina
- Základné informácie
- Objekty
- Dokumenty
- Články
- Diskusia
Koncesia pre výstavbu železnice spájajúcej Nitru s Radošinou bola udelená nariadením MO 52789/909 VII.7 firme G. Gregersen a synovia sídliacej v Budapešti. Na základe peážnych zmlúv bola medzi Nitrou a Lužiankami použitá trať štátnej železnice a medzi Lužiankami a Zbehami trať Uhorskej severozápadnej miestnej železnice, takže ako novostavba vznikol iba úsek Zbehy - Radošina s vlečkou do radošinského kameňolomu. Neskôr sa uvažovalo o predĺžení trate do Piešťan, ale pre vysoké náklady sa zámer neuskutočnil. Stavba bola v dôsledku vysokých nákladov na vyvlastnenie pozemkov a rozsiahlych zemných prác pomerne drahá - železnica s dĺžkou 24,8 km stála 2 503 000 K. Na trati s 5 stamicami, 2 nákladiskami, 3 zastávkami a 3 strážnymi stanovišťami bolo vybudovaných 73 mostov a priepustov. Zo 40 úrovňových priecestí bolo krytých závorami 6. Prevádzka bola zahájená 26.11.1909.
Trať vedie zvlnenou krajinou Nitrianskej pahorkatiny sledujúc tok potoka Radošinka a končí v Radošine na úpätí Považského Inovca. Po odchode zo stanice Zbehy míňa mechanické vchodové návestidlo s mechanickou predzvesťou a po kilometri vchádza do dopravne Čab-Sila slúžiacej najmä nákladnej doprave miestneho poľnohospodárskeho družstva, do ktorého vedie krátka vlečka. Pokračuje cez obec Čab so zastávkou do Nových Sadov, kde je dopravňa, ktorá slúžila aj na križovanie osobných vlakov. Ďalej vedie cez Malé Zálužie, okolo rybníka do Kapiniec, kde sa takisto pravidelne križovali osobné vlaky. Nasledujú zastávky Biskupová a Malé Ripňany, na začiatku Veľkých Ripnian trať križuje hlavnú cestu z Hlohovca do Topoľčian, následne vchádza do zastávky s nákladiskom. Poslednou zastávkou sú Behynce, až nakoniec po dvadsiatich kilometroch od dnešnej stanice Zbehy nasleduje koncová stanica Radošina. Kilometrovníky však udávajú vzdialenosť od stanice Lužianky, takže v Radošine nájdeme číslo 24.
Stanica v Radošine je jednou z najkrajších na slovenských lokálkach, vďaka pôsobivému umiestneniu v podhorskej dedine a veľmi peknej jednoposchodovej výpravnej budove zachovanej v pôvodnom stave, nedávno obnovenej. Zachovaná je takisto aj bývalá výhrevňa v Radošine, dnes sa však už na pôvodný účel nepoužíva a sídli v nej súkromná firma. Točňa patriaca k výhrevni bola roku 1985 použitá v múzejnej úzkorozchodnej železnici v areáli Agrokomplexu v Nitre. Pôvodné sú aj jednopodlažné výpravné budovy vo Veľkých Ripňanoch a Malých Ripňanoch, ktorých vzhľad je ale podstatne horší.
Zdroj : www.grebe.host.sk