22.1.2025 Práve prihlásených 65 užívateľov
O malej gemerskej priemyselnej železnici som takmer nič nevedel, pokiaľ sa mi do rúk nedostal originálny exemplár knihy s názvom „Gömör és borsod vármegyék bányászati és kohászati monografiája“ od Gusztáva Eiseleho z roku 1907. V knihe som našiel krásne a unikátne fotografie tejto železnice a preto som chcel o nej zistiť niečo viac.
16.6.2014 8:00, Lukáš Patera
Prešlo desať rokov od krátkeho, ale zaujímavého nasadenia modrých Okuliarnikov v službách nášho štátneho nákladného dopravcu ZSSK Cargo. Pri tejto príležitosti si zaslúžia krátku textovú a obrazovú spomienku, aby sa na ich pravidelné pôsobenie v čele nákladných vlakov ani po rokoch nezabudlo.
15.6.2014 8:00, Bc. Jozef Gulík
Prvýkrát som bol s rodičmi v takom veľkom meste v roku 1961. Neskôr ešte veľakrát, len posledných 10 rokov som sa do Budapešti nedostal. Až tento rok sme sa tam vybrali s manželkou cez druhý predĺžený májový víkend na turisticko- kúpeľný výlet. Nocľah sme si našli na internete a pri platbe vopred v predstihu minimálne 10 dní sme získali 25 % zľavu z ceny. Po krátkom váhaní sme sa rozhodli pre flexibilnejšiu formu medzimestskej dopravy - autom, po diaľnici.
14.6.2014 8:00, Juraj Földes
V roku 2012 som napísal knihu o dejinách úzkorozchodnej hospodárskej železnice, ktorou cukrovar v Trnave zvážal repu z okolia. V knihe pod názvom: Úzkorozchodné železnice v službách trnavského cukrovaru 1917 – 1962 som na základe archívneho výskumu, ako aj po preštudovaní starších prác na uvedenú tému datoval začiatok diania okolo hospodárskej železnice s rozchodom 760 mm na koniec roku 1916.
13.6.2014 8:00, Mgr. art. Tomáš Haviar
Banská Štiavnica - mesto s baníckou históriou zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO sa stalo cieľom našej narodeninovej jazdy už druhý krát. Prvý krát sme s historickým vlakom do Banskej Štiavnice zavítali v roku 2005, kedy sme oslavovali naše prvé narodeniny. Na 10. výročie sme si symbolicky našú prvú narodeninovú jazdu zopakovali, tentokrát už s parným vlakom.
12.6.2014 8:00, Redakcia VLAKY.NET
Obec Tvrdošovce nájdete na hlavnej ceste medzi Šaľou a Novými Zámkami. Keďže touto obcou prechádza hlavná železničná trať Bratislava – Nové Zámky – Szob, sú tam dodnes aktívni nadšenci železnice. Majú od minulého roka majú aj zrekonštruovanú výpravnú budovu železničnej stanice. V tamojšom obecnom dome nájdete expozíciu z dejín železničiarstva, ktorá siaha ešte do začiatku 20. storočia.
11.6.2014 8:00, Martin Jurčo
V našom internetovom magazíne (na jeho hlavnej stránke aj v diskusii o nákladnej doprave) som sa dočítal, že dočasne ožili hraničné železničné prechody Łupków, Lenartovce a Slovenské Nové Mesto kvôli výlukám na poľskej a maďarskej strane. Tak som sa rozhodol stráviť jarnú dovolenku práve dokumentovaním týchto odklonov.
10.6.2014 8:00, Helmut Böhme
Ponuka železničných modelov bola v nedávnej minulosti veľmi obmedzená a postavená iba na dominancii niekoľkých zaužívaných značiek. Trh sa len pozvoľna rozširoval o nové produkty - v našich končinách od „exotických“ výrobcov. Jedným z nich je spoločnosť PSK Modelbouw, ktorá sa zamerala na TT-čkárov. Pritom táto holandská značka nie je vo svete železničného modelárstva žiadnym nováčikom. Predstavme si teda bližšie jej prácu.
9.6.2014 8:00, Martin Balkovský
Po výletu za Shalomkem do Břeclavi, kde prim hrála 475.101 v rámci tradičního Pálavského okruhu přišlo na řadu focení v „domácím“ prostředí. A bylo co fotit jak nostalgického, tak i z provozu normálního. Od hurvínka při olomoucké Flóře přes brejlovce na akci Bílý kámen až po ušatou na zahájení lázeňské sezóny v Jeseníku.
8.6.2014 8:00, Radek Hořínek
V Poľsku, niekoľko kilometrov od slovenských hraníc a obce Suchá Hora sa nachádza rašelinisko Puścizna Wielka. Vyťažená rašelina je spracovávaná v neďalekom závode Zakład produkcji torfowej – Bór za lasem. Prepravu rašeliny medzi rašeliniskom a závodom má na starosti úzkokoľajná železnica, ktorú Vám chcem v niekoľkých fotografiách priblížiť.
7.6.2014 8:00, Lukáš Holeš