Významný krok ke zrodu VRT Drážďany - Praha
3.3.2020 8:00 Mgr. Pavel Tesař a Helmut Böhme Zdroj: Správa železnic, s.o. - tisková zpráva
2. března 2020 bylo v saské metropoli podepsáno společného prohlášení o spolupráci a podpoře plánování vysokorychlostní trati Drážďany – Praha mezi Spolkovým ministerstvem dopravy a digitální infrastruktury, Ministerstvem dopravy České republiky, Deutsche Bahn AG, Správou železnic, s.o., a Svobodným státem Sasko. Vyjadřuje shodu signatářů na pokračování dosavadních dohod a úzké spolupráce v průběhu dalšího plánování i podpoře vzájemné výměny zkušeností.
Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda včera v Drážďanech podepsal společné česko-německé prohlášení o spolupráci a podpoře plánování novostavby železniční vysokorychlostní trati (VRT) Drážďany – Praha. Dalšími signatáři dokumentu jsou Spolkové ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury, Ministerstvo dopravy České republiky, Deutsche Bahn a Svobodný stát Sasko.
Dějiště události s jednotkou IC 4, čekající na křest
„Jsem velmi potěšen pokrokem, kterého jsme ve vzájemné spoluprací na projektu nové vysokorychlostní železniční trati mezi Ústím nad Labem a Drážďany dosud dosáhli. Zvláště oceňuji precizní přístup jak ze strany Správy železnic, tak DB Netze. Věřím, že nastolený trend komunikace posune projekt směrem k úspěšným povolovacím procesům a následně k vlastní realizaci. Vize zkrácení cestovní doby mezi Prahou a Drážďany na 60 minut v kontextu přesunu nákladních vlaků z exponovaného údolí Labe je natolik významnou výzvou pro oba státy, že by bylo velkou chybou ji nevyužít. Věřím, že dnešní podpis naší deklarace pomůže tohoto cíle dosáhnou,“ uvedl vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček.
Ministra dopravy ČR zastupoval Michal Fridrich (vlevo)
„Všechny zúčastněné strany si uvědomují, že nová vysokorychlostní trať mezi metropolemi Saska a Česka patří mezi velmi důležité infrastrukturní projekty. Dnešní podpis společného prohlášení je potvrzením naší snahy o pokračování intenzivní spolupráce při plánování její výstavby,“ prohlásil generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
„Dnes společně uvádíme další příklad posílení role železnice v Evropě. Zahájili jsme ambiciózní projekt budoucnosti. Rychlé spojení nabídne nové příležitosti pro spolupráci v oblasti obchodu, vědy a kultury a podpoří mobilitu šetrnou k životnímu prostředí,“ řekl Ronald Pofalla, člen představenstva společnosti Deutsche Bahn zodpovědný za infrastrukturu.
Ronald Pofalla, Michael Kretschmer a IC 4
„Sasko potřebuje moderní přeshraniční železniční infrastrukturu, díky které se zlepší napojení na mezinárodní dálkovou dopravu. Nové železniční spojení Drážďany – Praha je dlouhodobý evropský dopravní projekt se zásadním významem pro Svobodný stát Sasko. Již mnoho let usilujeme o realizaci tohoto spojení jakožto důležité brány do jihovýchodní Evropy. Naším cílem je snížení hluku a odlehčení od nákladní dopravy v údolí Labe. Z toho budou mít prospěch obyvatelé, turisté i životní prostředí. Společně s vládou, německými dráhami DB a Českou republikou bude Sasko nadále pokračovat v přípravě projektu,“ uvedl saský premiér Michael Kretschmer.
Ronald Pofalla a Michael Kretschmer (za ním) středem pozornosti
V textu dokumentu se uvádí, že všechny zúčastněné strany vítají nedávný podpis smlouvy o společném plánování nového železničního spojení Drážďany – Praha mezi společnostmi DB Netz AG, DB Energie GmbH a Správou železnic. Shodují se rovněž na pokračování dosavadních dohod a úzké spolupráci v průběhu dalšího plánování trati s intenzivním zapojením Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Všechny strany i nadále počítají s tím, že pro zajištění všech činností v rámci plánování budou státní rozpočty disponovat požadovanými finančními prostředky.
Drážďanský primátor Dirk Hilbert fotí svého politického soka André Hahna
Signatáři dokumentu dále uvítali fakt, že v letošním roce byla zahájena jednání o státní smlouvě mezi Spolkovou republikou Německo a Českou republikou, která řeší výstavbu plánovaného přeshraničního tunelu v Krušných horách. Současně podporují prohloubení vzájemné výměny zkušeností provozovatelů infrastruktury s využitím nových technologií, které budou uplatňovány při přípravě společného projektu i během následného provozu.
Proměna drážďanského hlavního nádraží
Podpis zmiňované smlouvy o společné projektové přípravě trati Drážďany – Praha v závěru loňského roku byl důležitým stvrzením vzájemné česko-německé spolupráce. Další krokem bude uzavření mezistátní smlouvy, jejíž vypracování a ratifikace se v obou zemích předpokládá v horizontu čtyř let. Její přijetí je nezbytné pro následující fáze projektu – získání stavebního povolení, výstavbu a samotný provoz.
Proměna drážďanského hlavního nádraží
Pro urychlení projektu Krušnohorského tunelu hrál důležitou roli projekt zaměřený na rozvoj železniční dopravy mezi Saskem a Českou republikou. Ten byl součástí programu Evropské unie Interreg, jehož cílem byla podpora přeshraniční spolupráce Sasko – Česká republika. V závěru ledna se uskutečnila závěrečná konference tohoto projektu, který mimo jiné zahrnoval rozsáhlé geologické analýzy a průzkumy koridoru vysokorychlostní trati Drážďany – Praha v několika sledovaných variantách. Existence těchto analýz umožňuje již v rané fázi projektu optimalizovat trasu nové trati podle geologických podmínek a tím předcházet vzniku rizik v průběhu výstavby.
Dovětek redakce:
Akce jako by byla stvořena pro našeho drážďanského reportéra, v jehož poštovní schránce pozvánka na ni také skončila, on ji akceptoval a byl akreditován. Jeho úkolem bylo hlavně pořídit fotografie a videozáznam. K tomu navíc poslal stručný popis průběhu akce, jejíž hlavním lákadlem pro média však nebyl samotný podpis prohlášení, ale tomuto aktu předcházející křest elektrické jednotky ICE 4 DB, která dostala jméno Freistaat Sachsen („Svobodný stát Sasko“). Jednotka byla přistavena ke 3. nástupišti, na kterém se postupně scházeli pozvaní hosté i představitelé zainteresovaných institucí ze saské i české strany. A že mezi nimi nechyběl ani saský premiér, zmíněné účastníky doplňoval nezbytný počet příslušníků bezpečnostních složek.
Ronald Pofalla,nádražní pekař, Michael Kretschmer a jedlá IC 4
Po křestním ceremoniálu, který zahrnoval celou řadu obvyklých kroků, od předání pečeného „modelu“ jednotky přes projevy, církevní posvěcení až po odhalení názvu na bočnici vozidla, se účastnící přesunuli do nedalekého sálu, v němž došlo k podpisu mezinárodního dokumentu. Za německou stranu jej podepsali Enak Ferlemann, parlamentní státní sekretář ve Spolkovém ministerstvu dopravy a digitální infrastruktury, saský premiér Michael Kretschmer a člen představenstva DB Ronald Pofalla. Jejich protějšky z opačné strany hranice byli ředitel Odboru zahraničních vztahů a EU Ministerstva dopravy Michal Fridrich a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Podpis česko-německého společného prohlášení
Autorem všech použitých fotografií je Helmut Böhme, další najdete v jeho veřejné galerii. Kromě těchto snímků se s naším saským reportérem můžete na včerejší událost podívat také prostřednictvím obrázků pohyblivých. Křest jednotky IC 4 můžete sledovat na serveru YouTube, podpis společného prohlášení včetně předcházejících projevů představitelů Ministerstva dopravy ČR a Správy železnic pak přímo tady:
Videozáznam projevů zástupců české strany a slavnostního podpisového aktu
Odkazy:
- Vysokorychlostní trať Drážďany–Praha – Wikipedie
- Pozvánka: Společné česko-německého prohlášení o spolupráci a podpoře plánování VRT Drážďany – Praha (formát PDF)
- VRT Drážďany – Praha – souhrnné informace o projektu na webu Správy železnic
- Novostavba železniční tratě Praha – Drážďany - souhrnné informace o projektu na webu Svobodného státu Sasko
- Nové železniční spojení Drážďany – Praha – prospekt projektu (formát PDF)
- Vysokorychlostní trať Praha - Drážďany - Zdopravy.cz - rozcestník článků
Úvodní snímek: Jednotka IC 4 „Freistaat Sachsen“ perníková a skutečná
Upravil a redakčním dovětkem i odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský
Súvisiace odkazy
- Naše téma: Dvoustovka, 4.1.2021 8:00
- Naše téma: Příprava VRT v České republice, 22.9.2020 8:00
- Naše téma: Rychlodráha Praha – Drážďany, 1.9.2020 8:00
- Blíží se evropský „Rok železnice“, 28.5.2020 8:00
- Dobré zprávy z „Dobré správy“ (4), 25.4.2020 8:00
- Správa železnic zrychlí přípravu na dalších úsecích VRT Praha – Brno, 8.1.2020 8:00
- Naše téma: Vysokorychlostní trať přes Vysočinu, 30.9.2019 8:00
- Vysokorýchlostné jednotky FuXing naživo, 12.7.2018 8:00
- Čínske VRT: projekt SHH, 3.3.2017 9:00
- Do Erfurtu po nové VRT, 29.2.2016 8:00
- Vysokorychlostní železnice & nekonvenční dopravní systémy, 25.2.2016 8:00
- Nehoda na čínskej VRT, 20.8.2011 8:00
- Geodetické práce na VRT, 6.8.2011 8:00
- Svetové vysokorýchlostné stretnutie v Pekingu z prvej ruky, 13.12.2010 8:00
- Čínske zvrškové systémy pre VRT, 13.8.2010 8:00
- VRT WuHan - GuangZhou, 18.5.2010 8:00
- Ako vyzerá vysokorýchlostná trať po zemetrasení?, 11.3.2010 8:00
- J-slab alebo VRT na japonský spôsob, 5.7.2009 8:00
- Systém Rheda 2000® na vysokorýchlostných tratiach Taiwanu a Kórey, 31.3.2009 8:00
- Stavba VRT – Rheda výhybky, 5.12.2008 8:00
- Stavba VRT – Rheda v tuneli a na zemnom telese, 22.8.2008 8:00
- Stavba VRT – Rheda na viadukte, 19.6.2008 8:00
- Stavba VRT na Taiwane, 27.3.2008 8:00
- Vysokorýchlostné železnice v Európe, 22.6.2007 20:21
- Aj SR podpísala vyhlásenie o vysokorýchlostnej železničnej osi Paríž-Bratislava, 12.6.2006 9:57
- Vysokorýchlostná železnica sa začne stavať najskôr v roku 2020, 9.8.2004 9:50
- V Česku sa vybuduje nová vysokorýchlostná železničná trať, 21.7.2004 18:17