Naše téma: kauza ČHŽ

3.2.2025 8:00 Mgr. Jiří Mazal

Naše téma: kauza ČHŽ

Již delší dobu se objevují informace o problémech Čiernohronské železnice (ČHŽ), unikátní úzkorozchodné lesní dráze o rozchodu 760 mm, která jezdí z Čierného Balogu po tratích do Dobroče, Vydrova a Šánske. Od roku 2016 neprobíhá kvůli špatnému stavu svršku pravidelný provoz ze Šánskeho do Chvatimechu. Železnička, fungující za nezměrného úsilí řady nadšenců, žádné pravidelné dotace na provoz nedostává. Vedle vybraného jízdného jsou dalším příjmem sponzoři a granty na opravy a rekonstrukce vozidel. Naopak od místních obcí nejenže ČHŽ neobdržela od roku 2019 ani Euro, ale naopak musí platit nájem a další poplatky státním lesům, a to v rozporu s usnesením vlády SSR č. 6/1988.

Ač je ČHŽ hlavní atrakcí Čiernohronského regionu a její podpora by měla být v zájmu místních obcí, opak se stal pravdou. Vzhledem k bezprecedentním útokům developera Ing. Jozefa Garbiara, podporovaného vedením obce Čierny Balog a dvěma úředníky MDaV SR a DÚ, došlo v roce 2023 k prudkému poklesu počtu cestujících, a tudíž i vybraných příjmů. Developer v červnu 2022 zasypal část tratě na Dobroč štěrkem a těsně před začátkem lesní sezóny 29. 4. 2023 postavil s povolením obce Čierny Balog přes trať směr Dobroč plot a betonové zátarasy, čím znemožnil provoz vlaků. Překážky mohly být odstraněny až po předběžném opatření soudu dne 2. 8. 2023. Letní sezóna vlaků do Dobroče tak byla ztracená. Ze strany státních orgánů pak místo pomoci probíhaly opakované kontroly a státní odborné dozory, ČHŽ byla dokonce prohlášena za černou stavbu. S tím souvisí i značné náklady na právní služby, v roce 2023 dosáhly 150000 €.

V roce 2024 Lesy Slovenskej republiky uzavřely Vydrovskou dolinu a veřejnosti byl úplně zakázán vstup pod vysokou pokutou. Spory postupně gradují, na trati se objevilo kalamitní dřevo, developer odstavil své auto na železničním přejezdu s odůvodněním, že se mu porouchalo, a objevilo se množství nenávistných plakátů, které např. hlásaly „Památky v Balogu vlastní soukromé osoby z Česka?“. Připomeňme, že ředitelem ČHŽ je Ing. Aleš Bílek pocházející z České republiky.


Ilustrační snímek: Svätý Ján, 31.12. 2009 

Jádro dnešních sporů způsobila situace vzniklá v 80. letech. Oficiálně byla trať zrušená, než ji nadšenci začali v roce 1983 zachraňovat. Jenže pár let před oficiálním zrušením byla stavba prohlášena za národní kulturní památku. Developer chce trať zrušit, protože je na jeho pozemcích. Zamýšlí tu postavit na 50 rodinných domů.

S kritikou na stranu vedení ČHŽ se setkalo pořízení elektrických jednotek ze Švýcarska, vyřazených společností Waldenburgerbahn. Jednotky byly zakoupeny za symbolických 80000 CHF, dražší byla jejich samotná přeprava. Provozovatel chce ve spolupráci s Banskobystrickým samosprávním krajem trať v budoucnu elektrifikovat a rozšířit až pod Nízké Tatry. Pro některé je tento počin vizionářským krokem, který se do budoucna zúročí, jiní ho vidí jako problematický.

Kritická finanční situace vedla k vypsání sbírky v prosinci 2024. Více než tisícovka dárců věnovala doposud přes 52000 €, a tím se podaří zajistit provoz i v roce 2025, kdy má být Vydrovská dolina nadále zavřena. Přispět můžete i nadále na platformě Donio.

Otázky pro naše dnešní téma zní:

  1. Navštívili jste někdy ČHŽ? Líbila se vám?
  2. V čem vidíte jádro dnešních problémů? V chamtivém developerovi a nepřejícnosti dalších subjektů, kterým je železnička, nadto vedená „Čehúnem“, trnem v oku, nebo se současné vedení ČHŽ mohlo také dopustit chyb?

Odkazy:

Úvodní snímek: Chvatimech, M21.004 a TU45.001,1.5.2008 © Jiří Mazal

Súvisiace trate

Súvisiace odkazy