11.1.2025 Práve prihlásených 3 užívateľov
Těžba uhlí je prakticky odedávna spjata s kolejovou dopravou. Rozvoj povrchové těžby (těžby v otevřených jámách) přinesl rozvoj důlní železnice těžšího kalibru, protože dráha není svázána omezenými rozměry podzemních štol. Ke slovu se tedy dostává rozchod 900 mm a pak normální rozchod, těžší parní lokomotivy a kapacitnější vagony.
5.3.2010 8:00, Václav Vyskočil
Ony oslavy půlkulatého výročí tratí z Pardubic do Liberce a Žitavy v půli května roku 2004 měly poněkud jiný charakter než slavení 'kulatin', které jsme prožili loni. Už jen svým oficiálním rámcem, který jim tehdy organizačně vtiskly České dráhy, o pět let později spíš hrající roli mrtvého brouka. Ale to nebyl jediný rozdíl, oněch pět let odstupu je na snímcích i ve vzpomínkách znát.
2.3.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Z této nepříliš početné řady třínápravových tendrovek, původně určených pro soukromé místní dráhy především na severu a východě Čech, se do dnešní doby uchoval jediný exemplář, poněkud paradoxně na Moravě. Přesto si také tento typ lokomotivy nepochybně zaslouží své místo v našem přehledu parních strojů, které se zapsaly do historie železniční dopravy v někdejším Československu.
23.2.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Snad každý z nás, kteří musíme před nástupem do práce strávit nějaký čas v dopravním prostředku, občas zažije cestou do práce nějaké více či méně veselé dobrodružství a zatímco při jízdě vlastním automobilem můžeme případný pozdní příjezd do práce vyčítat leda sami sobě, při použití prostředků hromadné dopravy obvykle naše rozčílení dopadá na 'hlavy' autobusových či vlakových dopravců.
18.2.2010 8:00, Rosťa Kolmačka
Slovenská republika byla ve „východním bloku“ průkopníkem transformace železnice (skoro) na britský způsob a teď se zdá být pionýrem v ražení cesty právě opačné. Bude v tom opět příkladem poněkud váhavější západní části někdejšího Československa, kde se rovněž objevují názory odborníků, že by nebylo od věci znovu spojit vše nedávno (téměř) po slovenském vzoru rozdělené?
15.2.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Necelých šest let sice dlouhá doba není a o našich železnicích se, nikoliv vždy neoprávněně, tvrdí, že je na nich pořád vše při starém, ale s odstupem času zjišťujeme, že se přece jen časem objevilo něco nového. A cosi naopak zmizelo, mnohdy nenávratně. Takže i snímky relativně nedávno pořízené získávají historickou hodnotu. A také vzpomínky s nimi spojené...
9.2.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Poslední dobou se zdá, že Kolín přitahuje železniční nehody. Od poloviny minulého roku se jich v železniční stanici Kolín či v její blízkosti stalo hned několik. I když měly různé příčiny, a zřejmě spolu nijak nesouvisejí, přece jen je to hodné povšimnutí.
7.2.2010 12:00, Josef Gargula
Kdo by neznal populární kafemlejnky, kdysi nejtypičtější lokomotivy na našich lokálkách. S několika představiteli jejich nejpočetnější řady se můžeme dodnes setkávat v čele nostalgických vlaků, jiné stojí porůznu v muzeích či na pomnících. Právě proto jsem si zrovna řadu 310.0 vybral jako téma pro první díl seriálu o parních lokomotivách, používaných na tratích někdejšího Československa.
2.2.2010 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Chrudimští modeláři pořádají po nějakém čase opět ve svém sídelním městě předjarní výstavu kolejišť velikostí H0, TT a N, železničních modelů a fotografií se železniční tématikou a my vás na ni zase zveme.
31.1.2010 12:00, -zz-
Nie je to žiadna novina, že na Slovensku sa budeme už čoskoro voziť v nových poschodových súpravách, ktoré budú vyrábať podniky zo skupiny Škoda Transportation. Prekvapiť nemôže ani to, že na výstave ŽEL-RAIL vo Vrútkach sme „naživo“ nezazreli ani jeden z nich.
29.1.2010 8:00, Desanka Mertinková