11.1.2025 Práve prihlásených 45 užívateľov
Letošní léto jsem si opět vybral výlet k moři, ale nikoliv směrem jižním, nýbrž severním - do Polska k Baltu. Navštívíme zejména dvě úzkokolejky (v Koszalinu a Gryficích), a také řadu měst - Koszalin, Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Svinoústí i Štětín. Hlavním dopravním prostředkem sice zůstává vlak, ale jak již lze tušit z názvu příspěvku, užijeme si i silničních vozidel.
20.9.2014 8:00, Jiří Mazal
A aby těch dvojek nebylo málo, bude tato stať o dvou typech železničních vozidel, jejich dvou zbarveních a dvou stanicích, z nichž každá obsluhuje dvě města. Že jedna z nich leží na dvou tratích, to už je jen taková „třešnička na dortu“ tématicky pestrého vyprávění, jehož jednotícím motivem je proces postupného osamostatnění katalánských regionálních drah, jak jsem jej mohl zaznamenat o letošní dovolené.
17.9.2014 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Těsně u řeky Saale na bývalé hranici mezi NDR a SRN (dneska mezi Durynskem a Bavorskem) se nacházejí stará a nová papírna v obci Blankenberg. Obě spojovala úzkorozchodná dráha s rozchodem 600 mm, která dnes z větší části ještě existuje, jenom bývalý tunel mezi starým a novým závodem je zasypaný. Sama papírenská výroba má v Blankenbergu dlouhou historii.
15.9.2014 8:00, Helmut Böhme
Druhá polovina tohoto článku se zabývá zastávkovými vlaky, a to převážně příměstskou dopravou v okolí Helsinek – síť těchto spojů protíná sousední města Espoo a Vantaa a zasahuje až do relativně vzdálených sídel. V provozu je zde několik zajímavých typů elektrických jednotek. Protikladem tohoto rychlodrážního provozu jsou osobní vlaky v odlehlých koutech Finska, zajišťované sólo motorovým vozem z ostravské vagonky.
12.9.2014 8:00, Tomáš Kraus
Od roku 2009 mě zaměstnavatel jednou až dvakrát ročně posílá do Finska, převážně tedy do Helsinek. Protože během cest v této zemi využívám služebně i soukromě železniční dopravu, rozhodl jsem se podělit se čtenáři o své poznatky a fotky v tomto dvoudílném článku – ten nemá být encyklopedickou studií, ale hlavně pokud možno poutavým přiblížením drah v „zemi tisíce jezer“, která je přeci jen pro většinu z nás poměrně vzdálená.
5.9.2014 8:00, Tomáš Kraus
Při mé návštěvě do něj dokonce zatékalo, což není nic překvapivého, když je zastřešení nástupištní haly barcelonského nádraží Estació de França děravé. Zajímavější ovšem bylo to, s čím jsem se setkal na jeho kolejích i kolem nich. A také cestou po městě či při návratu z katalánské metropole do svého dovolenkového letoviska, který se díky poruše vlaku poněkud zkomplikoval.
3.9.2014 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Letos 6. prosince uplyne 130 let od zprovoznění horské železnice Hrob - Moldava v Krušných horách. Téhož dne byla zahájena nákladní doprava na navazujícím přeshraničním úseku Moldava – Bienenmühle, který zajišťoval spojení dále do Saska. Bohužel dnes již koleje z Moldavy dál na saskou stranu Krušných hor nepokračují, proto jsem se rozhodl, že se vypravím zdokumentovat pozůstatky zrušeného úseku Moldava – Holzhau.
30.8.2014 8:00, Marek Vojáček
Metro del Vallès, Tramvia Blau a Funicular del Tibidabo jsou tři různé dráhy, jejichž návaznost umožňuje obyvatelům a návštěvníkům Barcelony přemístění z centra města k vrcholu 516,2 metru vysoké hory Tibidabo, proslulé nejen vyhledávaným zábavním parkem. Ačkoliv to není jediný možný způsob, jak onoho cíle veřejnou dopravou dosáhnout, tento má nevšední kouzlo návratu do let dávno minulých.
27.8.2014 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Ve druhém a posledním díle našeho trochu vánočně (a tedy poněkud retro) pojatého cestopisu zůstaneme v maďarském hlavním městě a následně pojedeme domů do ČR se zastávkou v Györu a oklikou přes Vídeň. Nicméně i tak jsme viděli mnoho zajímavého- projedeme se příměstskou železnicí HÉV do rázovitého města Szentendre s četnými stopami srbského osídlení, dále byla na programu slavná budapešťská vánoční tramvaj a Railjetem se našinec (zatím ještě) nevozí každý den.
23.8.2014 8:00, Jan Přikryl
Město se jmenuje Figueres, jeho geniální rodák Salvador Dalí a dva rozchody mají koleje, po nichž může návštěvník do hospodářského a kulturního centra katalánského regionu Empordà dospět. Záleží na tom, zda dá přednost vysokorychlostní trati normálního (ve Španělsku však abnormálního) rozchodu či konvenční trati s rozchodem iberským. V případě druhém se sveze i po nevšední splítce 1 668/1 435 mm.
21.8.2014 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský