22.12.2024 Práve prihlásených 4 užívateľov
Dobrý deň všetkým priaznivcom železničnej dopravy. Už pred pár dňami som nahodil udičku s fotkami z môjho vôbec prvého cestovania vlakom v Indii. A pokračovať budem týmto krátkym príspevkom. Lebo krátka cesta, krátky popis. Mohol by som ho rozšíriť opisom Bombaja, alebo rozprávkami o jeho vlakovej doprave, ale po a) nie som rozprávkar a po b) sa mi nechce. Takže zostaneme len pri ceste tam a späť. Upresnenie pre tých, ktorí v škole chýbali alebo nedávali pozor: Bombaj je to isté ako Mumbai.
18.9.2023 8:00, František Smatana
Šestice dílů tohoto seriálu (viz Súvisiace odkazy) pokryla prakticky veškeré mé poznatky kolejové dopravy (dálkové i městské) z letní dovolené ve východní polovině Spojených států. Rád bych čtenáře poprosil o vyjádření v diskuzi, který se líbil nejvíce. Doplňkovým dílem je vyprávění některých osobních zážitků a také mnohých objevů v oblasti letecké dopravy. Ve čtení můžete pokračovat varováni, že o železnicích se v článku prakticky nepíše a o letadlech zase snad trochu lapidárně, neb se v nich až tak neorientuju.
1.12.2022 8:00, Libor Peltan
V tomto díle navštívíme velké železniční muzeum, kde se mísí profesionalita s nesmírnou prací nadšenců, a kde kvanta historických kolejových vozidel, včetně městských, stojí za prohlížení od otvíračky do zavíračky a snad i po dva dny. Jeho odlehlost si ale vyžádala i historku z cesty do něj. Různé exponáty stojí za obšírnější představení v souvislostech, takže se zběžně seznámíme i s historií chicagských tramvají a motorové trakce amerických železnic.
24.11.2022 8:00, Libor Peltan
Tentokrát se od východního pobřeží posouváme na Středozápad, jehož největší aglomerací a zároveň metropolí státu Illinois je Chicago, kromě jiných věcí proslulé svou nadzemkou. Mimo ní se zaměříme i na další kolejovou dopravu velkoměsta, rozebereme vozové parky současné i historické a nepomineme otázky tarifu.
17.11.2022 8:00, Libor Peltan
Dnes se budeme držet jen v aglomeraci kolem hlavního města státu Pensylvánie. Zatímco jednoduchý systém metra ze dvou pravoúhle překřížených linek asi málokoho oslní, příznivci tramvají si přijdou na své, a především zaujme přepestrá paleta různých, i hraničních druhů příměstské kolejové dopravy. Jako vždy se zaměříme na provozovaná vozidla a nepomineme otázky tarifu.
10.11.2022 8:00, Libor Peltan
Severovýchodní koridor je jednou z nejdůležitějších tratí USA, neboť spojuje Boston, New York, Filadelfii, Baltimore, Washington D.C. a další města po trase. Je dodnes jedinou fungující vysokorychlostní tratí ve Státech, ale hustá je na ní i regionální osobní doprava, zatímco pro nákladní s výjimkou lokálních obsluh neslouží. Její historie je pochopitelně pestrá, stejně jako nasazený vozový park.
3.11.2022 8:00, Libor Peltan
V druhém, úlevně kratším článku seriálu si povíme o hromadné dopravě státu New Jersey, konkrétně jeho části přiléhající k New York City. Představíme si dva rozdílné provozy tramvají, jeden městský rychlodrážní a druhý spíše meziměstský, oba však mají mnoho společného, včetně vozového parku. Probereme železniční minulost i současnost a bonbónkem bude letištní monorail.
27.10.2022 8:00, Libor Peltan
Letní návštěva některých měst a míst ve východní polovině USA si zaslouží můj dosud nejrozsáhlejší seriál článků. Začneme ve městě, kde začíná mnoho transatlantických cestovatelů, avšak pochopitelně dopravně – zdejším metrem, které kombinuje podpovrchové tratě s úseky nadzemními. Proč, to se dozvíme díky rozborce jeho historie. Neopomineme vozový park a další postřehy, takže se hned první článek svou délkou poněkud vymyká.
20.10.2022 8:00, Libor Peltan
Namaste. Za dnešným projektom sa pozrieme do Indie. Ale nie ako to opísal Jára Cimrman vo svojej svetoznámej jednoaktovej opere “úspech českého inžiniera v Indii”. Takže sa nedozviete, ako sa darí českému inžinierovi Vaňkovi opravujúcemu cukrfabrik, ale čo hovorí slovenský inžinier o stavbe novej železnice. Pretože Indovia stavajú železnice tiež, a to všetky druhy. Začali už aj so skutočnou vysokorýchlostnou (ale o tej dnes reč nebude).
15.7.2022 8:00, František Smatana
Je ráno 19.9.2019 a my přistáváme v přístavu Derince. Jsme v Asii, co nás asi čeká. Turecko je tak trochu „jiná“ země, než jsme zvyklí z Evropy. Je to země Islámu, křesťanů je zde pouze několik procent obyvatel. Země, která je od roku 1923 republikou se svým ikonickým vůdcem Kemalem Mustafou Atatürkem, nazývaným Otec Turků. Ale dnes země, která směřuje spíše k islamizaci země, s veškerými dopady na veřejný život. Zatím to málo, co jsme poznali na úseku od hranic v Kapikule přes Muratli až do přístavu Tekirdaq nás příjemně překvapilo.
17.5.2022 8:00, Miloslav Bednář