22.12.2024 Práve prihlásených 5 užívateľov
V krátké době se již po druhé podíváme do Švédska, které se díky uvolněným epidemiologickým opatřením stalo doslova ostrovem klidu v poněkud hysterické době. Cíle však budou zcela jiné – velká města vynecháme a zaměříme se na sídla menší včetně venkova, který projedeme po několika zbylých švédských úzkokolejných tratích. První díl strávíme zejména v Polsku a lodí se přesuneme do Švédska.
22.11.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Tretí príspevok z Konferencie Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia (KPŽT) 2020 sa venuje histórii výstavby prvých železníc v Rusku, najmä legendárnej Transsibírskej magistrále. Ide o tému v rámci pravidelných prednášok mimo oblasti Trnavy. Transsibírska magistrála je známa najmä pre svoju dĺžku, prechod vlakov medzi svetadielmi a často až nudný výhľad z vlaku na nekonečné lesy a polia. Príspevok, ktorý mal odznieť na Konferencii KPŽT 2020, pripravil jeho autor pán Ing. Peter Sorger so zameraním na zaujímavosti z výstavby Transsibírskej železnice, teda na informácie, ktoré sa zvyčajne v súvislosti s Transsibírskou magistrálou neuvádzajú.
14.5.2021 8:00, Ing. Peter Sorger
Do zoznamu čínskych zvrškových bezštrkových systémov mi chýba už len posledný. A tým je systém nazvaný CRTS III. Ten je aj najdôležitejší. Patrí do rovnakej skupiny ako predchádzajúce 2, o ktorých som tu už kedysi písal v článku čínske zvrškové systémy pre VRT. Teda môžem použiť moje osobné a nevedecké zaradenie: bezštrková trať, skupina “miestne (bodovo) podporovaných”, podskupina “bezpodvalových”, trieda “prefabrikované dosky”. Snažil som sa vymyslieť aj latinský názov, ale nepodarilo sa...
3.4.2021 8:00, František Smatana
A začneme klasicky: sľúbil som vám 3 novinky z Číny. Konkrétne sú to tieto dve: rýchlometro a jeho testovacia rýchlosť. Článok venujem prebiehajúcemu zasadaniu NPC a CPPCC, ktoré momentálne rokuje o ďalšom rozvoji šťastia celej čínskej spoločnosti. Verím, že najmä ľudia z Hongkongu sa už od samej radosti nevedia dočkať tej svetlej budúcnosti, ktorá ich čaká a neminie. Naši pamätníci rozkvetu po ‘68 by im mohli rozprávať... (NPC = national people’s congres, CPPCC = chinese people’s political consultative conference).
14.3.2021 8:00, František Smatana
Hneď na začiatku prezradím, že GGR je skratka pre jednu čínsku VRT. Až pri písaní článku o trati GZ~ZQ som zistil, že v mojom portfóliu chýba predstavenie tohto projektu. V tom článku som sa na popis chcel odvolať, ale zistil som, že niet na čo, lebo neexistuje. Tak doháňam zameškané. A to s veľkým časovým odstupom. Ono sa až tak moc nedeje, trať stojí a dokonca aj stále funguje, napriek môjmu vplyvu na ňu.
9.3.2021 9:20, František Smatana
Tratě o rozchodu 750/760 mm se většinou nevyznačovaly velkou délkou, vznikaly jako odbočné k železnicím normálněrozchodným tam, kde se normálněrozchodnou lokálku ani nevyplatilo postavit. Přesto však existovaly výjimky, známé jsou rozsáhlé sítě tratí o tzv. bosenském rozchodu na území dnešní Bosny a Hercegoviny, které však již dávno zanikly. Obdobně z dříve rozsáhlých sítí v Polsku či na Ukrajině dnes v lepším případě existují krátké úseky. Dnes tak za patrně nejdelší tratí o rozchodu 750 mm musíte do Ruské federace, do Alapajevska ležícím na východní straně středního Uralu, 160 km od Jekatěrinburgu.
12.2.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Během letošního roku by se měly opět rozjet vlaky na ozubnicové dráze na horu Pike’s Peak v americkém státě Colorado, která se tyčí do výše 14 115 stop, tedy 4 302 metrů nad mořem. Po téměř čtyřleté pauze má trať znovu sloužit s novými vlakovými soupravami, novým depem a také novou ozubnicí.
22.1.2021 8:00, Tomáš Kraus
Po skončení pracovného leta 2003 v americkom Ocean City v štáte New Jersey som si na dva dni vyhodil z kopýtka a išiel si pozrieť zápas NHL. V predchádzajúcej (prvej) časti ste sa mohli dočítať o mojej ceste vlakom cez Philadelphiu do Pittsburghu, dnes sa z Pittsburghu vydám pozrieť si Washington.
14.1.2021 8:00, Tomáš Tkáč
Opäť som raz načrel do spomienkového archívu, tentoraz som vybral Spojené štáty americké a rok 2003. Ospravedlňujem sa za zníženú kvalitu záberov, keďže digitálna fotografia bola v tom čase len v plienkach (vypomohol som si aj Wikipédiou). Rok 2003 som v Amerike strávil na Summer Work & Travel. V tom čase zo mňa bohvieaký cestovateľ nebol, tak som si len vlakom vyrazil na zápas NHL Pittsburgh Penguins - Los Angeles Kings a zobral som aj Washington jednou ranou.
7.1.2021 8:00, Tomáš Tkáč
Ve středoevropských podmínkách, kde úzkokolejky dosahují většinou pár desítek kilometrů, nám připadá jak z jiného světa představa, že bychom měli po úzkém rozchodu jet řadu hodin, či snad dokonce celou noc. Přesto lze na něco takového narazit ve východních zemích, kde mají tak nějak vše mnohem větší, i když v tomto případě nikoliv rozměry, ale délkou tratí.
27.10.2020 8:00, Mgr. Jiří Mazal