Predaj lístkov cez internet a telefón
Keďže nedávno bol zavedený predaj cestovných lístkov ZSSK cez internet, tak som sa rozhodol, že ho otestujem. Nemám v pláne žiadnu cestu IC a nechcem míňať peniaze, tak som rozmýšľal, že ako na to. Tak mi napadlo kúpiť lístok z Bratislavy - Hlavnej stanice do Bratislavy - Petržalky. Zvolil som všetky parametre, vlak 29.10. IC Gerlach. Zvolil som IC Super Plus, hoci ten sa smie kupovať do 14 dní pred odchodom. Systém nemal námietky. Čo bolo zaujímavejšie, celková suma bola 15 Sk, čo mi až tak nevadilo. V tom momente mi nenapadlo, že na mnou zvolenú trasu vlastne v skutočnosti existuje len IC Standard a stojí 68 Sk. So zvoleným IC Super plus na trase, kde sa vlastne ani lístok cez internet nemá dať kúpiť(je to nepovinne miestenkový úsek a lístok je len na povinné) som teda zaplatil cez internet banking tých 15 Sk. A to nehovorím, že IC Super Plus na tú trasu ani neexistuje a navyše systém nemal námietky, že kupujem ten lístok neskôr ako 14 dní vopred. Tieto veci ma vtedy však vtedy nenapadli.... Po zaplatení som klikol na tlačítko pokračovať. Otvorila sa stránka, kde bolo napísane "Chyba - Nemôžem poskytnúť informácie". Tak isto mi prišiel mail s tou istou hláškou. Tak sranda pokračovala :-) :-) Keďže som si bol vedomý, že niečo nie je v poriadku (buď ten predaj nejde vôbec alebo nejde kvôli "šialenej" trase, ktorú som zvolil), tak som zavolal do kontaktného centra, ktorého číslo tam bolo uvedené. Operátorky sú tam veľmi ochotné. Vysvetlil som im, že čo mi to spravilo, a hovorili, že problém môže byť v tom, čo som už vyššie popísal. Potom sme sa dohodli, že sa na to pozrú a zavolajú mi. Tak mi zachvíľu zavolali. Preposlali mi znovu ten mail s informáciou o lístku. Opäť však prišiel ten istý mail s chybou. Operátorky mi potom povedali, že podobný problém sa už vyskytol predtým a vraj ho výpočtové stredisko rieši. Potom o 21:00 mi zavolali, že výpočtové stredisko problém vyrieši až ráno. ;-) Ráno mi opäť prišiel mail, zase s chybou. ;-) Neskôr ma kontaktovali a zistilo sa, že nastalo niekde u nich drobné nedorozumenie a preto len preposlali starý chybný mail. Chybu vo výpočtovom stredisku vraj teda zistili. Bolo to kvôli tomu, čo som popisoval vyššie, teda úsek kde sa lístok kúpiť nedá. Poďakovali mi, že som im našiel chybu, popísali problém a vraj mi vrátia peniaze. ;-) Takže systém je skutočne len v pilotnej prevádzke a teda sa nečudujem, že sa smie lístok kúpiť len 8 dní vopred. ;-) "Asi" aby sa mohli odstrániť problémy. ;-) Inak skutočne som veľmi prekvapený ochotou operátoriek v centre. ;-) Na ZSSK by som to nepovedal. ;-)
to, ze na IPOPKVC dost casto nejdu vydat listky cez internet som si zvykol, ale najvacsia pecka je, ked si zarezervuje listok cestujuci cez mobil a zabudne ten strasne dlhy kod, resp ho vymze z telefonu, ktory je potrebny pre vydanie listka vo vlaku.
potom si to zlizne vzdy vlakova cata. je to dost nedomyslene.
Navíc získá cestující ke každé jízdence u těchto nových vlaků zdarma místenku. Celkem tak je možné nově koupit v eShopu Českých drah (www.eshop.cd.cz) jízdenky na 527 vlaků, místo dosavadních šedesáti. Na všechny tyto spoje je nově možné koupit také jízdenku přes telefon.
Zájem o nákup jízdenek přes internet je obrovský. Za celý rok 2006 se prodalo přes internet 11 806 jízdenek, za prvních deset měsíců roku 2007 je to již 59 123, upozorňuje Luďka Hnulíková, ředitelka odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah. Cestující nakupují přes internet především proto, aby nemuseli stát u pokladen. Hodně tento způsob využívají také studenti.
Jízdenku přes internet si cestující kupuje na konkrétní místo k sezení. Zdarma tak získává místenku a jistotu, že bude mít rezervované místo. U vlaků SuperCity je nezbytné povinnou místenku zakoupit. Jízdenka přijde zákazníkovi e-mailem, ten si ji vytiskne a s tímto dokladem nastoupí do vlaku. Platba se provádí jako ve standardních internetových obchodech platební kartou.
Teletiket - nákup přes telefon
Na všechny vlaky z eShopu si mohou cestující kdykoliv a odkudkoliv koupit jízdenky také po telefonu. Stačí zavolat operátorovi na linku 840 112 113 a přes telefon koupit jízdenku, včetně zaplacení platební kartou. Zákazníkovi přijde jízdenka buď e-mailem, nebo pro něj bude přichystána k vyzvednutí ve stanici. Přes telefon začaly České dráhy prodávat jízdenky v srpnu, od té doby tuto možnost využilo přes 1300 zákazníků. Tato nadstandardní služba je zpoplatněna částkou sto korun.
eLiška - za 140 i za 35 Kč
Jízdenka eLiška umožní zákazníkům Českých drah cestovat za 140 Kč mezi libovolnými krajskými městy. Pro každou relaci je vyčleněn za tuto cenu konkrétní počet míst. Ty eLišky, které se nevyprodají, jsou k mání v den odjezdu za speciální zvýhodněnou cenu. Například pro trasy Praha-Brno, Pardubice-Hradec Králové a Zlín-Olomouc stojí jen 35 Kč. Tato jízdenka je k dostání pouze přes internet, je určena pro držitele zákaznické In-karty/Rail plus a cestující si ji vyzvedne před nástupem do vlaku u pokladny.
(Železničář)
Služba TeleTiket umožňuje zájemcům o cestování ČD prostřednictvím telefonní linky 840 112 113 zakoupit doklady pro cestu cca 520 dálkovými spoji SC, EC, IC, Ex a R Českých drah denně.
(Železničář)
Přes polovinu nakoupených jízdenek v eShopu tvoří jízdenky eLiška, na které je možné cestovat mezi krajskými městy za 140 Kč, tuto nabídku cestující využívají stále častěji. Od listopadu je nově v nabídce eShopu (na adrese www.eshop.cd.cz) 527 spojů, tedy vlaky SuperCity, EuroCity, InterCity, expresy a rychlíky.
V srpnu začaly České dráhy nabízet také prodej jízdenek přes telefon, do konce roku se takto prodalo 1 681 jízdních dokladů za 1 000 402 Kč. Celkem šlo o 981 zákazníků. „Hlavní výhodou online nákupů je to, že cestující nemusí do fronty k pokladně, jízdenka jim přijde emailem, tu si vytisknou a nastoupí přímo do vlaku,“ vysvětluje princip služby Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy ČD. „V případě prodeje přes telefon nabídneme klientovi i možnost, že mu jízdenku připravíme v pokladně nástupní stanice.“
(z tiskové zprávy ČD)
Čím to je, že sa na Slovensku stále musí niečo robiť v redukovanej a neštandardnej forme? Platba cez TatraPay, SporoPay a Orange Teleplatbu je atraktívna tak možno pre 1 % potenciálnych zákazníkov, zatiaľ čo platobnú kartu má skoro každý. Sám na Slovensku ani nemám bankový účet a Orange Teleplatbu nemám aktivovanú (a ani ju aktivovať nechcem) - zato s VISA kartou som doteraz vždy v zahraničí bez problémov vybavil, čo bolo treba. Hlavne teraz, po zrušení IC/EC príplatkov na ČD, potreba miesteniek astronomicky vzrástla; nehovoriac o čakaní pri okienku. Odkedy sú v Žiline všetky pokladne "mezinárodné", tak je jedno, kam sa človek postaví. Pravda, aj predtým sa mi stávalo, že predo mnou v rade pri medzinárodnej pokladni padali destinácie typu Liptovský Mikuláš, Dubnica, Kysucké nové mesto... to by človek vraždil, keď sa práve ponáhľal...
Ke každé jízdence u nově zařazených vlaků dokonce získá cestující místenku zdarma. Na všechny tyto spoje je nově možné kupit také jízdenku přes telefon. Stačí zavolat operátorovi na linku 840 112 113 a přes telefon koupit jízdenku, včetně zaplacení platební kartou. Zákazníkovi přijde jízdenka buď emailem, nebo pro něj bude přichystána k vyzvednutí ve vybrané stanici.
(mesec.cz)
Predpredaj cestovných lístkov a rezervácií v pokladniciach iKVC v železničných staniciach však nie je obmedzený.
http://www.zssk.sk/sk/aktuality/vyhladavanie-a-nakup-nie-su-mozne
„TeleTiket je populární zejména u pátečních spojů, kdy společně s internetovým prodejem je tento způsob nákupu jízdenky s rezervací nejjednodušší cestou, jak si například zajistit možnost přepravy tradičně vyprodanými spoji SC Pendolino. Velká část cestujících těchto spojů tak vůbec nemíří k prodejní přepážce na nádraží a s jízdenkou zakoupenou přes telefon či internet nastupuje přímo bez zdržení do svého spoje,“ říká Aleš Ondrůj, marketingový ředitel osobní dopravy Českých drah.
Službu TeleTiket představily České dráhy v rámci Komplexní strategie odbavení cestujících, a to jako doplňkový způsob odbavení. Cestující si mohou přes telefon zakoupit cestovní doklady – denně až na 60 spojů kategorií SC, EC a IC, nehledě na to, zda se právě nachází ve vlaku, na letišti, v taxíku, v daleké cizině či doma. Stačí pouze mobilní nebo jiný telefon a platební karta MasterCard, Visa (včetně Visa Electron – pokud to vydavatelská banka umožňuje) či Diners Club. Od 9. prosince 2007 pak České dráhy rozšíří prodej TeleTiketů také na spoje kategorie Expres – provozované zejména mezi Prahou a Brnem.
TeleTiket je jako služba nadstandardního odbavení určena všem, kdo už znají termín další cesty nebo například zjistili, že potřebují náhle odjet do Ostravy, Brna, Bratislavy, Olomouce či Prahy a nechtějí riskovat vyprodání spoje. Je určena také těm, kteří přes den během obchodních jednání nemají možnost dostat se k internetu a potřebují si zajistit jízdní doklad s rezervací pro cestu zpět. Nákup jízdenky přes telefon je také výhodný například před prodlouženými víkendy, vánočními svátky, apod. Zákazník nemusí chodit na nádraží, aby si zakoupil rezervaci na svůj spoj v předprodeji – nákup může uskutečnit přes telefon odkudkoli, s dostatečným předstihem a garancí místa v příslušném spoji.
Postup nákupu TeleTiketu je velmi jednoduchý a pohodlný. Nejprve zákazník vytočí linku Kontaktního centra Českých drah na čísle 840 112 113. Volat je možné i ze zahraničí, zadá se pouze mezinárodní předvolba České republiky +420. V hlasové nabídce si zákazník zvolí nákup jízdenky a pak již může během hovoru s operátorem zadat svůj požadavek na cestu.
Operátor na základě údajů provede rezervaci, potvrdí přesný čas a místo odjezdu a příjezdu a upozorní na základní přepravní a reklamační podmínky. Současně se operátor zeptá, kde si cestující bude chtít jízdenku vyzvednout – zda na své e-mailové adrese, nebo před nástupem do vlaku u přepážky na nádraží označené logem TeleTiket.
Poté operátor se zákazníkem odsouhlasí cenu jízdenky a požádá o základní údaje z platební karty tak, aby mohl prostřednictvím terminálu provést platební transakci. Jakmile je transakce potvrzena, operátor zákazníkovi zopakuje základní informace týkající se nákupu a potvrdí, kde bude jízdenka nachystána, případně zaslána k vyzvednutí.
Pokud si cestující nechá poslat jízdenku na svou e-mailovou adresu, stačí pak, když ji vytiskne na své tiskárně a do vlaku pak může nastoupit přímo bez zastavení v železniční stanici. V případě, že cestující chce, aby jízdenka byla připravena před odjezdem v nástupní železniční stanici, tak si ji vyzvedne až krátce před odjezdem svého spoje u přepážky označené logem TeleTiket.
České dráhy reagovaly zavedením služby TeleTiket na poptávku ze strany cestujících vyjádřené v marketingových výzkumech. Vzhledem k tomu, že se jedná o nadstandardní službu komfortního odbavení, je k celému uskutečněnému nákupu (nehledě
Ešte otázka: plánuje niekedy ZSSK zaviesť platby kartou? TatraPay/SporoPay/Orange sú nedostačujúce riešenia, ktoré zbytočne odháňajú veľkú skupinu potenciálnych zákazníkov. Tiež je škoda, že už nevidno presné obsadenie miest vo vlaku, ako to kedysi mali ŽSR. Pozitívom teda aspoň je spustenie www.cestovne.sk z proveniencie Inpropu, čo je slovenská obdoba www.jizdenka.cz - bohužiaľ zatiaľ len vnútroštátna verzia a technicky trochu menej funkčná. Ale to sa hádam doladí.
A potom myslim, ze OeBB alebo DB ponukaju tiez listky do niekolkych zapadoeuropskych miest (za 30 EUR? neviem presne, na zapad sa moc nespecializujem).
skuste si treningovo (bez zaplatenia) kupit listok na pindu z Blavy (aj zo slovakrail vas da na CD - btw. ma to tu vyhocu, ze zaplatite cenu v EUR a nie v Sk, co moze robit plus aj 40 Sk na listku ..) trebars do Prahy - pekne sa opyta na sedadlo