Ceny modelov
Dovolil som si pridať túto tému, nakoľko už v iných témach sa objavila dosť bohatá polemika ohľadom cien - je to veľa alebo málo. Rovnako som si všimol aj v inzertnej rubrike, že sa o tom začalo diskutovať.
Keďže však ani inzercia, ani iné rubriky nie sú na túto tému primárne určené, dúfam, že tu nájdete informácie, ktoré potrebujete.
Táto téma by však NEMALA slúžiť ako LAMPÁREŇ, kde sa ideme sťažovať na to, aké je to všetko drahé. Bolo by dobré keby sme tu písali rozumné zdôvodnenia prečo sa nám to zdá drahé (resp objektívne zdôvodnenie, že nie veľmi kvalitný model je predražený a za aj nižšiu cenu sa dá kúpiť aj oveľa lacnejší), alebo naopak, prečo je tá cena dobrá.
Myslím že nielen skúsenejším, ale hlavne začínajúcim modelárom to môže pomôcť sa orientovať na trhu s modelovou železnicou.
Rovnako si myslím, budú otázky typu "je to veľa alebo je to OK", ktoré určie mnohím môžu pomôcť sa správne rozhodnúť, či sa model za tú cenu skutočne oplatí kúpiť alebo počkať na neskôr.
Samozrejme, prepoklad je že sa skôr budeme baviť o malosériovkách a ručne robených modeloch, resp. o komise, keďže cenu fabricky produkovaných modelov nemáme šancu ovplyvniť resp. je podľa môjho názoru na 95 a viac % nastavená tak akurát.
http://maloseriovky.eu/component/option,com_virtuemart/page,shop.browse/category_id,410/Itemid,26/
napr aj strecha sa dá robiť z papiera
ďalšie obr:
https://picasaweb.google.com/jkiss56/StraznyDomTT#
Ad korekcia - proste by malo platiť, že stanica zaberá v modele pomerne rovnakú plochu stanice ako v reále. Niekedy paradoxne treba budovy zužovať, menej rezať dĺžkovo.
Pouzivam HPS hrubky 2 a 3 mm (teda cca 18-25 cm v reale - co je priblizne uroven vsadenia okna pri beznom murive ....).
S tou korekciou suhlasim ... toto som si vsimol uz davnejsie, ked som napriklad model stanice Bonn videl s dlzkovymi rozmermi takmer identickymi pri velkosti HO aj TT .... A niekedy aj realna budova posobi na stanici ako hrad ... vid impozantna budova Kezmarku oproti mrnavemu kolajisku s troma kolajami .... Dolezite je, aby to ako celok posobilo realne ... tu je samozrejme ale jasne, ze na moduloch tie rozmery skracovat moc netreba .... kdezto na klasickom kolajisku treba robit viac kompromisov ....
K stavbe modelov zopár starých trikov:
- výrobcovia ako Auhagen predávajú celý rad doplnkov, okrná dvere, strechy, steny
- fabrické, ev. vlastné okná ide "množiť" klasickým zaformovaním a odlievaním, pričom odlievaciu hmotu možno farbiť podľa potreby vrátane akože zašlej farby
- nezabúdať, že steny majú vždy svoju hrúbku a okná nie sú nikdy o starých stavieb na vonkajšej hrane steny, okná majú parapetné dosky, atď.
Záverom zopár stavieb, ktoré sú ako z reálu. Viac napr. http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/001430-Historia-a-sucasnost-zeleznicneho-modelarstva/
U tych ramov na folii je problem v tom, ze su neplasticke ... kdezto lept ide v pohode urobit plasticky aj vo viacerych vrstvach az do hrubky materialu ....
ad mikinko: asi moc ti nepomozem ale na burze vo vlaciku bol chlapik co tam ukazoval tlacene ramy okien na akejsi jemnej folie nepriesvitnej. bavil sa chlapikom co vacsinou predava pred velkou miestnostou a ma tusim modelarsky obchod z partizanskeho. sice to ne j emc velk einfo ale robi to niekdo...mal tam ramy okien co su vacsinou na budovach klasikcych stanic rok vystavby 60-70
Ja mozem jedine chvalit... a popriat vela uspechu pri dalsej krasnej tvorbe nadhernych domcekov a stanic...