Ceny modelov
Dovolil som si pridať túto tému, nakoľko už v iných témach sa objavila dosť bohatá polemika ohľadom cien - je to veľa alebo málo. Rovnako som si všimol aj v inzertnej rubrike, že sa o tom začalo diskutovať.
Keďže však ani inzercia, ani iné rubriky nie sú na túto tému primárne určené, dúfam, že tu nájdete informácie, ktoré potrebujete.
Táto téma by však NEMALA slúžiť ako LAMPÁREŇ, kde sa ideme sťažovať na to, aké je to všetko drahé. Bolo by dobré keby sme tu písali rozumné zdôvodnenia prečo sa nám to zdá drahé (resp objektívne zdôvodnenie, že nie veľmi kvalitný model je predražený a za aj nižšiu cenu sa dá kúpiť aj oveľa lacnejší), alebo naopak, prečo je tá cena dobrá.
Myslím že nielen skúsenejším, ale hlavne začínajúcim modelárom to môže pomôcť sa orientovať na trhu s modelovou železnicou.
Rovnako si myslím, budú otázky typu "je to veľa alebo je to OK", ktoré určie mnohím môžu pomôcť sa správne rozhodnúť, či sa model za tú cenu skutočne oplatí kúpiť alebo počkať na neskôr.
Samozrejme, prepoklad je že sa skôr budeme baviť o malosériovkách a ručne robených modeloch, resp. o komise, keďže cenu fabricky produkovaných modelov nemáme šancu ovplyvniť resp. je podľa môjho názoru na 95 a viac % nastavená tak akurát.
1€=27Kč???...a poštovné bude grátis...
Výhybky Peco TTm mi podľa ponuky prichodia výhodnejšie ako Tillig, problém je dodacia lehota ...
Výber teda je len záujemcom chýba chuť, trpezlivosť alebo chopnosť gogliť !
link na foto - http://www.dk-model.cz/galerie/0134.html
http://www.hekttor.biz/index.php?lng=CZE&m=1&act=katt&kat=2&kod=12076
H0: mam nasledovne fabricke modely: T679 (Sergej), T458, T435, 372, 371, 555.1, nuz a potom par dalsich. Osobne vozne Y v mnohych mutaciach, rakuske OBB (bezne vidatelne na CSD tratiach), T su ako plne tak aj skratene. lozka od LS models. Nakladne vozne - klasicky nakladny dvojosak (nie som doma, takze neviem, ci ma oznacenie Vtr), cibulaky, plosinaky, cisterny, zavrety dvojosak a dalsie od Bramosu, Eanos, Slovnaft a VTG cisterny a sila, a kopec dalsich hlavne v prevedeni CSD, CD a ZSSK od Roco, a to nehovorim, ze su dalsie o Kleinu (teda, skor boli). Ako kriterium samozrejme neberiem to, ci ich prave teraz niekto vyraba, lebo je znama vec, ze modely sa vyrabaju v seriach (vyrobi sa seria a potom dalsia o pol roka, o rok, ....) - a to plati pre VSETKY zeleznicne spravy, nielen CSD.
Co sa tyka kolajiva - ja osobne som bezne videl v TT dostupne len to Tilligove. Co sa tyka vozidiel, skusme porovnavat porovnatelne - teda klasicke fabricke velkoseriovky, bezne dostupne, nie maloseriovky. Lebo to potom mozem do H0 doplnit 460, ES499.1, ES499.0, 555 a dalsie pary od Elkomu, dalsie naklady od Elkomu, ..... a more a more dalsich v H0 ....
To co som napisal su moje bezne skusenosti, ked pridem do modelarskeho obchodu a pozriem si vyber v jednotlivych velkostiach. A ako som pisal, nejedna sa len o modely CSD .....
Netvrdim vsak, ze si aj vo velkosti TT modelar nevyberie. Osobne najvacsim negativom tejto velkosti je absencia Y voznov (to co Tillig ponuka je horsie ako hracka), co prakticky znemoznuje vymodelovanie epochy IV a V bez vlastnej vyroby (prerabky).
Nuz, uvidime, aj to, ako sa bude v tejto velkosti darit Roco. Ich pocin so sergejom urcite TT ckarov musel riadne potesit, nakolko ta parodia od Tilligu bola strasna (to celo je ovela horsie ako ta stara este socialisticka verzia gutzolda(PIKA)) - a vidiet v tom Sergeja si odo mna vyzadovalo velku predstavivost .....
ad koľajivo - iba Tillig, kdeže ! Peco (síce TTm ale nemá chybu), Kruger a našli aj malovýrobcovia echt koľajiva.
vozidla ČSD/ŽSR :
- v H0 aktuálne okrem 754.0, Sergeja a 372 (momentálne sa nerobí) čo viac ? Mutantov 431.0, 555.1 a pod. neberiem. Chýba napr. taký kultový vozeň, služobák Ds/Daa-k, motoráky typu M152.0, nová várka Hektorov je len v sľuboch ...
- TT má okrem Sergejov, Hektora, T334.0 (Tillig), T478.1 a 3 (Pečky) alebo M - model, T435.0, T458.0, T478.1 a 3, T669.0, T444.1, T466.0, T466.2, T499.0, E499.0, E499.2, ES499.0, 162/163, 363 v prijateľných cenách. Sú tu aj ďalší malovýrobcovia.
Stavebnice a lepty suverénna dominancia TT. Deficit je v novodobých os. vozňoch, ktoré sa však na domáce koľajiská moc nehodia (skrátená dĺžka skôr vítaná). Čo nákl. klasika vozeň Vtr. V H0 len spomienka na PIKO pred 30 rokmi v TT viac zdrojov. Sortiment TT je vcelku dobrý, len mať €. Čo mne vadí sú výhybky. Tým od Tillig-a chýba kvalita a zohnať Peco je na dlhokánske lakte ....
Neviem, z akej teórie vychádzaš, ale pre prepočet v Anglicku, alebo USA sa používa úzus, že 1 anglická stopa v origináli má po zmenšení v modelu dĺžku 4 mm, čiže im potom vychádza rozchod koľají 18,83 mm a z toho mierka 1:76,2, ktorú stanovili na konečných 1:76. Práve tento prepočet v minulosti rozdelil modelárov na dve skupiny „Hánulkárov“, v Európe našťastie menej ako napríklad v Anglicku či USA. Tebou uvádzaná hodnota prepočtu 1 stopa = v modelu 3,5 stopy sa týka prepočtu na úzky rozchod, označovaný ako H0n3, ktorý operuje s rozchodom koľají 10,5 mm, pričom tu sa uvádza mierka 1:87, ale s mierkou H0, ako ju poznáme my, NEMÁ NIČ SPOLOČNÉ.
Co sa tyka detailnosti - treba vyviest ludi z omylu. Dnes su uz technologie na takej urovni, ze model napriklad Sergeja od Roco v TT absolutne v nicom nezaostava za modelom H0. Takze detailnost v tomto urcite nehra ulohu. Kupit spickovo detailne spracovany model aj dekoder v TT je rovnako jednoduche ako v H0.
Samostatnou kapitolou je ale samozrejme vyber. A tam je to jednoznacne - vyber tovarenskych modelov H0 je ovela sirsi ako TT (a to plati ako o vozidlach CSD, ZSR, ..., tak aj vo vseobecnosti). Osobne mi najviac vadi to, ze Tillig za 20 !!!!!! rokov nebol schopny prekrocit svoj vlastny tien a nezacal vyrabat normalne vozne Y (predajnost je zarucena, kedze v roznych mutaciach behaju prakticky po celej europe) a namiesto toho stale ponuka tie socialisticke paskvily (co uz aj na dobu, kedy boli uvedene na trh predstavovalo nieco strasne).
Co sa tyka kolajiva, tak opat ma navrch H0 - v TT sa prezentuje len Tillig, a hoc je kolajivo velmi dobre, predsa len v modelovosti zaostava za ich vlastnym Elite v H0. Tu uz su ale samozrejme aj urcite technicke moznosti a poziadavky na urcitu pevnost samotnej konstrukcie prazcovych poli a samotnych kolajnic.
Nuz a ceny: TT je vo vseobecnosti o nieco lacnejsie ako H0, ale ten rozdiel nie je podstatny. A urcite je VELMI nespravnou cestou brat ceny TT a H0 ako kriterium pre volbu velkosti.
Ale skoro nikdo u nás dnes už neví, že H0 má v celém světě (kromě atypické Evropy) správně měřítko 1:87,1. Ta desetinka je způsobena přesným přepočtem vyplývajícím z definice velikosti H0. Definice říká, že jedna anglická stopa v originále má po zmenšení v modelu délku 3,5 mm. Kdo zná délku anglické stopy, může si to přepočítat