ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Rozohnený Maťko v zápale úplne zabudol plénu zdeliť životupotrebnú informáciu o transformácii válovcov pre žirafy na válovce pre hrochy.
..ušľachtilé.
..a slávnostné otvorenie podchodu ošotoušiť.
Inak ten podchod je v súčasnosti hádam najreprezentatívnejšia časť stanice, fakt.
Pán prednosta by mal zvážiť (možno aj pán námestník ), aby ste si tam presunuli konferenčné stoly s nábytkom, navyše je to v súčasnosti snáď jediná časť štácie, kde momentálne nezateká.
My, cestujúci, sme si už zvykli, nám stačí na prestup prestupová hala a aspoň nám bľašená Haňa nebude bliakať lingvisticky prešpikovanú ornamentálnu vetu: "Pre príCHOD a odCHOD z nástupišťa 2 používajte podCHOD."
PS: A to čo tam zas sekajú tie betónové základy pod válovce pri osožákoch; hádam sa len zas projektant nesekol v domieke, že prestupová hala je kolmá na Mliečnu dráhu?
Typický príklad: Prečo dopravnú technológiu rekonštruovanej stanice pre projektanta nemôže spracovať ŽSR ??? Má na to predsa technológov a špecialistov na viacerých organizačných úrovniach (na všetkých troch), vrátane samotnej stanice. Nie, projektant spracovanie technológie zadá ďaľšej externej firme, ktorej zástupca sa na stanici objaví iba raz a z tuším 6 základných požiadaviek stanice neakceptuje ani jednu....
Nuz, aspon krasne vidno, ako sa naraba so statnym.....
Ako statny podnik musia vypisovat sutaze. Do sutaze davaju podmienky pre dielo t.j. specifikacie technickeho razu atd a H L A V N E F I N A N C I E . Tu sutaz niekto vyhra, lebo dal najlepsiu cenovu ponuku atd. ale nie vzdy to ta firma aj relaizuje. To su ti tvoji projekt. manazeri. Da to firme ktora tomu rozumie. Teraz TY pojdes na poradu diskutovat o problemoch a tam padaju dalsie a dalsie poziadavky., samozrejme tie nasroky su neakceptovatelne v 90 percentch, pretoze to v nahrhu alebo v sutazi vobec nebolo. A potom vznikaju problemy pri spustani ako napr. aj v Poprde, ktore som tu spominal. My sa tomu tiez nebranime vyjst v ustreti poziadavkam a hlavne ked vidim, uer je blbost to tam nezapracovat. Bohuzail aj my sme totiz limitovani financiami. Za ktore ten dany projekt mame vypracovat. Lebo realizator sa ma opyta kto to zaplati, ked to nema v zmluve.
A nakoniec o preplateny konecnej ceny sa nebudem vyjadrovat. Ide o to kto ma lepsie paky.
Ty pracujes vacsuinou pasi pre sukromny sektortam je to trosku lepsie ten pristup k zazkaznikovy. Ty navrhnes cenu a podmienky a ja to bud schvalym alebo okresem, normalne zmyslanie v sukr. sektore. V statnom to netecie z tvojho vrecka.
Ja som bol hlavne zvedavy ci sa ohlasi " M A T K O, ale asi to padlo na urodnu podu.
Odkedy sa projektovy manazer pyta, co chce zakaznik. Samozrejme nejake zakladne crty a otazky tu su (nechcu postavit hotel, ale zrekonstruovat stanicu), ale ved predsa firma, ktora robi ponuku, tak tam zahrnie vsetko, lebo take veci robila uz aj inde.
V beznej praxi potom prave taketo "drobnosti" rozhoduju o udrzani zakaznika. Ci manazer ratal s tym, ze sa tam daju vyhrievane vyhybky. Suhlasim, ze by to malo byt jasne aj zakaznikovi, ale ak je chlapik dobry, nakaze to tam zaprojektovat, lebo sedliacky rozum hovori, ze n severe je zima a asi to tam treba dat. Aktivny pristup ku zakaznikovi sa tomu hovori. Sadnete si, dohodnete sa a dodavatel povie, ze tam navrhuje dat toto a toto, lebo to je tam potrebne z takehoto dovodu.
Projektovy manazer je technik. Ma vseobecny prehlad o infrastrukture, s ktorou pracuje, preto nech mi nikto nehovori, ze nevie, co je to vyhrievana vyhybka.
Myslis, ze velke firmy, ked im robime infrastruktury, nam povedia, ake servre sa maju pouzit, kolko diskov, do akeho pola, aka siet, aka backbone.....toto vsetko vymyslame my, lebo mame akesi referencie a kontakty, ci nie? Podobne je to so SW vybavenim. Cakaju, ze my im dame ponuku. Ale aka by to bola ponuka, ak firme s 500 zamestnancami ponukneme sice vsetko, ale nie mailovy server? Prepac, ale ja situaciu v poprade vidim iba na nedostatok komunikacie a tym padom nedostatocny manazment celeho projektu.
Vacsinou nam len povedia, ze potrebuju modernizovat sucasnu infrastrukturu a ze zhruba ako si predstavuju fungovanie. Vysledok nie je vzdy len o cene, ale aj o kvalite dotiahnutej do detailov.
Nasi zakaznici v drvivej vacsine nevedia, co chcu. Tu ide o ponuku. Je pravda, ze nieco sa musi naprojektovat pre verejnu sutaz, ale vlastne detailnost riesenia a ponuky su snad najdolezitejsie. A potom samozrejme dodrzanie projektu.
Ak to takto u dodavok do statnych firiem nefunguje a kazda dodavatelska firma hra mrtveho chrobaka stylom "Sak si povedzte, co scete, my to spravime...", potom sa vobec necudujem, ze na Slovensku to takto vyzera.
V prvom rade statne zakazky su najlukrativnejsie a najdrahsie. V druhom rade: Na zaklade bezhcrbticovosti politikov stat nema problem preplatit aj trojnasobok. Preco za trojnasobok neponuknut kvalitne sluzby? Nechapem.
Alebo teda je proces v statnych firmach zahadny a nestandardny, comu by som sa nedivil.
O vyber projekt. managera mi vobec neslo, peniaze, nemale, suhlasim ale to je jeho sikovnost.
Ine, bohuzial sama zeleznica nevie co chce, nie proj. manager. Lebo ked sa ich normalne pytas, oni nic a so vsetkym suhlasia, ale ked dojde k realizacii a nieco nie je podla gusta, tak maju usta velke ako dvere.
Urcite to nie je chyba navestnych majstrov a ludi z prevadzky, lebo ti najlepsie vedia co by potrebovali a nie ludia na GR v BA, od stola atd.
Ale, pravidlo " ked sa ti nelubi mozes odist" hlavne dalej na vychod od BA je urcite silne a preto radsej je kazdy ticho.
A to, ked sa vyjadruje z technickemu rieseniu danej stavby akoze vsetci suhlasia a nie su zasadne pripomienky, lebo to mozno nikto necita poriadne a neexistuje ziadna koncepcia na zeleznici, kde by si sadli zainteresovane zlozky spolu a naraz to vsetko prebrali. Potom by nemuseli vznikat problemy ako tu,
napr. chyb ohrev a to ste sa teraz zobudili alebo co ? Pruhy na navestidlach, napajanie trkcnych vedeni , pri vchode odbockou nevie rusnovodic ci stahovat zberac alebo nie a tak dalej.
Pytam sa, ako mohol byt schvaleny kompletny projekt, ked su tam chybi ????
Samozrejme potom treba kydat na projektantov. Oni totiz ked sa pytaju co tam treba dat, tak nikto nic nepotrebuje, lebo sa nedufa, ze dana stavba vobec bude realizovana. A ked k tomu pride tak su prekvapeny co vsetko chyba atd.
Druha stranka pohladu: Mozno na pripomienkovanie, videl som tu hromadu, nie je dostatok casu na nastudovanie projektu, lebo kazdemu horia terminu pod zadkom.
Trosku som sa rozohnil. Totiz mame s tym dosti skusenosti ako to chodi. Mnohi by vedeli rozpravat.
Dobrá správa !!!
Ohrevy budú - a všade v novobudovaných dopravných koľajách, teda aj na spojkách 1-3, 2-4 a 5-7. Znovu sa objavila nejaká "chyba" v projekte.... Škoda a zároveň chvalabohu, že sa takéto prešľapy odstraňujú aspoň po medializácii na tejto stránke... Ďakujeme.
Je to fuk, pretože stačí ak sa vyradí košické zhlavie, a funkčnosť celej stanice je nadraka.
Ako poznám naše nadriadené zložky - modernizácia = znižovanie stavov. Keď sa zahlási v Poprade hotovo, generálny príde strihnúť pásku, urobíme si poslednú večeru s dodávateľom a zúčastnenými železničnými zložkami (a hlavne s nezúčastnenými, ktorí počas stavby sa ani neukazovali nieto ešte robili, ale zato sa prídu ukázať a pripísať si nejaké zásluhy) a na druhý deň na Poprad niktio nepomyslí. A až príde zima, tak sa všetci začnú zaujímať o plnenie (či skôr neplnenie) GVD a nezvládnuté technologické úlohy (obraty súprav, plán radenia ND a pod.) .....
.... a sneh pôjdu odhadzovať Maťko s prednostom...
Neviem, kto je za to zodpovedný a čo je príčinou. Ja zabezpečujem navrhnuté koľajisko. Rozsah rekonštrukcie koľajiska, ani ohrevu sa ma netýka. Asi to vyplynulo z nejakých rokovaní. Pokiaľ viem, tak sa robila nutná rekonštrukcia koľajiska dotknutá peronizáciou. V Poprade to znamená prakticky celá stanica. Viac by asi neprešlo v stavbe peronizácie. To neviem posúdiť. Okrem toho si myslím, že vtedy ešte nebolo ideovo dotiahnuté riešenie oblúka smerom na Vydrník. A tieto výhybky asi čakajú na koridorové riešenie oblúka. Veď už sa robí dokumentácia pre koridor. Neviem či zrovna aj pri Poprade. Ale ak áno, tak máte možnosť ich zjazdiť. A narozkazovať si, čo bolo nedotiahnuté. Aj výhybka na 80-ku, aj chýbajúci prestavník pri bývalom pomocnom stavadle.