ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Akože už som sa zmieril s tým, že cestujúci (železničiar, rušňovodič pri RG ceste) vrámci maximálne ľudu zrozumiteľného hlásenia nemá právo počuť z bľašených úst našej spisovnej Aničky svoju írečitú šesto -päääääťku, 603-ku atď... hoc práve tí nezainteresovaní cestujúci musia na druhej strane v kontraste so všetkou zrozumiteľnosťou vstrebať, že tretia koľaj je, fras vie prečo, štvrtá a štvrtá ôsma, nejde ale o to..
Trápi ma teraz pre zmenu džura. Presnejšie džura výťahová - základ šachty pre výťah do prestupovej haly z druhej plaťformy. Pačebu to obhriebli a nový betón rozmlátili?
To akože rozšírujú na konský výťah, alebo to nebodaj posúvajú ďalej od schodov (keď už náš dansz rozpažil svoje ručiská na 3 metre), prosím ozrejmiť. Je to už finálna podoba, alebo pozícia výťahu sa bude ešte počas výstavby meniť?
A ešte, aby som netravoval p. Glaca, na čo vlastne sa na prvom nástupisku vykopala tá struha s betónovými pätkami?
A stavebné stroje sa budú objavovať čoraz častejšie :
Od 12.3.2007 8.00 pokračuje stavba podľa ROV413 2. etapou (viď schému). Práve prebieha jú napäťovky, izolujú sa zhlavia a na vylúčených koľajách sa strihá trolej. Odstraňujú sa obrubníky bývalých provizórnych nástupísk a a bude sa prečisťovať štrkové lôžko.
K prepínaniu zabzar som poslal reportáž, zatiaľ ju ešte nezavesili na NET.
a kedy si sa bol naposledy pozrieť v dopravnej kancelárii menšej stanice????
Už niekoľko rokov sa napríklad do Svitu, Studeného Potoka, atď. nedovoláš prostredníctvom žiadneho verejného operátora, okrem Železničných telekomunikácií.
splinterX,
a aj za spojenie prostredníctvom Železničných telekomunikácií sa musí platiť...(ŽSR síce "len" vnútropodnikovou fakturáciou, ale ostatné železničné spoločnosti pekne natvrdo) Netýka sa to samozrejme mb okruhov (napr. od spomínaných vchodových návestidiel)...
Jeho súčasťou, ako som minule zistil, sú aj traťové telefóny pri -už nových- vchodových návestidlách. viď foto.
Tak by ma zaujímalo, že načo ich tam dávali. V dnešnej dobe, keď každý fíra i načálnik pajézda (rozumej - vlakvedúci ) majú mobily ...
pravda je, že pán riaditeľ u nás bol, a bolo to príjemné stretnutie...
tiež je pravdou, že sa vyplo zabzar, a už dva týždne jazdíme na kľúče - na hranici bezpečnosti s vypätím síl zvládame uvedený počet vlakov, takže nebol čas pripraviť reportáž (a nechcem pokúšať osud a hovoriť dopredu o bezproblémovom postupe prác, kým nezapneme ...) - vlaky však meškajú minimálne, takže si to nikto (a hlavne v Blave) ani nevšimol...
ihneď ako budem stíhať (asi cez víkend) sa pustím do reportáže
P.S. na budúci týždeň začínajú ďalšie stavebné práce podľa ROV 413, pre šotoušov bude zaujímavá streda - napäťovka celej stanice na novom koľajisku -vytláčanie vlakov OD a preťahovanie ND...
P.S2. pre vážených cestujúcich na doline (tak voláme odbočku na Plaveč) - pravdepodobne od 15.3. bude prevažná väčšina spojov vrátená na dráhu, náhradnmá autobusová doprava bude sústredená v čase 7 - 15 hod.
ZDROJ: noviny poprad
Rekonštrukcia stanice Poprad-Tatry vstúpila do druhej etapy
Ekonomika, 12:56 27.02.2007
Stanica Poprad-Tatry
Zdroj: TASRŽeleznice Slovenskej republiky investovali dosiaľ do rekonštrukcie železničnej stanice Poprad-Tatry vyše 400 miliónov Sk, čo je približne polovica z celkových predpokladaných nákladov.
S postupom prác, ktoré sa začali vlani v apríli, sa dnes oboznámil generálny riaditeľ ŽSR Dalibor Zelený.
Prestavba pomôže zvýšiť rýchlosť dopravy i bezpečnosť cestujúcich. Prvú etapu projektu, ktorý je z troch štvrtín financovaný z európskych fondov, ukončili v závere novembra. V rámci nej upravili železničný zvršok, sprevádzkovali dve nástupištné brány v dĺžke 800 metrov, prepojili halu Tatranskej elektrickej železnice s nástupište číslo 2, prestupovou halou a schodiskom. Zrealizovali trakčné vedenie, hlavnú časť kanalizačného systému, hrubú stavbu podchodu pre cestujúcich a zastrešenie prvého a čiastočnej aj druhého nástupišťa. Podstatne sa tým zvýšila priepustnosť v celej železničnej stanici.
V tomto roku pokračujú práce na druhej etape prestavby. Vo februári a marci budú postupne aktivovať zabezpečovacie zariadenie, elektronickú požiarnu signalizáciu, kamerový systém, komplexný informačný ale aj rádiový systém a oznamovacie zariadenie. Súčasne budú dokončovať podchod pre cestujúcich, stavebné úpravy vo výpravnej a prevádzkovej budove, eskalátory, osobné výťahy, silnoprúdové zariadenia a rozvody a tiež stanovište výpravcu na druhom nástupišti. Kompletne dokončia aj nástupištia, schodisko na TEŽ i koľajisko. Druhá etapa prác by mala byť hotová do 31. augusta 2007.
Železničná stanica Poprad-Tatry je na trase medzinárodného tranzitného koridoru číslo V a denne ňou prejde v priemere 257 vlakov. Keďže už nespĺňala technicko-bezpečnostné požiadavky ani nároky na kultúru cestovania, pristúpili ŽSR k jej rekonštrukcii. Celkové náklady predstavujú 858 miliónov Sk, z nich 75 % tvoria prostriedky Európskej únie zo štrukturálneho fondu a 25 % zo štátneho rozpočtu. Investorom sú Železnice SR, realizátorom Združenie Poprad-Tatry, ktoré tvoria TCHAS, s. r. o., Ostrava, a Trnavská stavebná spoločnosť, a. s.
Všetky vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. budú v tomto úseku nahradené autobusovou dopravou.
Naďalej budú premávať tieto osobné vlaky:
- Os 8301 z Popradu - Tatier (odchod o 3.44 h) do Plavča (príchod o 5.09 h), premáva počas pracovných dní
- Os 8341 z Popradu - Tatier (odchod o 3.58 h) do Tatranskej Lomnice (príchod o 5.32 h), premáva počas víkendov
- Os 8440 z Tatranskej Lomnice (odchod o 22.48 h) do Popradu - Tatier (príchod o 23.11 h), premáva denne
- Os 8322 z Plavča (odchod o 22.02 h) do Popradu - Tatier (príchod o 23.34 h), premáva denne
Zdá sa, že stavba napreduje... viete niekto viac info o tom zab. zar.? Bude sa robiť len v stanici, alebo bude potrebné upraviť aj nejaký úsek smer Studený potok?
Alebo by sme mohli opajcnúť košický jarek???
Ten rozbitý základ pod výťah som videl, zistím, dám vedieť... Tipujem, že sa ktosi ??? sekol v geometrickej polohe