ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
TV ma nezaujíma. Iba vtedy, keď potrebujem obísť s káblom stĺp TV. Reagoval som preto, lebo mi vadí prístup, že všetci sú odborníci, iba projektant je posledný debil.
Reálnu situáciu som študoval. Choď sa pozrieť do koľajiska. 4.SK je presne oproti 2.TK. Dokazuje to aj Maťkova foto z minulého týždňa, kde fotil novopostavené návestidlá. V poprade som bol a nie raz. Názory bežných ľudí som počul. Vždy má každý plno pripomienok, hlavne spoza buka a po funuse. Keď je na to priestor, je každému všetko jasné a všetko je tip-top. Viď príklad výhybky na koľaj č.4. Neprojektoval som, ale rozprával som sa s projektantom. Ak neklame, tak nie je jeho chyba, že sa tam bude vchádzať 60. Niekedy by sa mali fakt robiť zvukové záznamy z porád. Čo majú s technológiou cestujúci? Tí majú vydláždený priestor, farebné tabule a do toho im hrá rozhlas. Čo ich viac má trápiť? Minule bol prúser. Info monitory s dokola sa opakujúcimi reklamami na produkty ZSSK neukazovali reálny čas a ľudia potom zmeškali vlak. Každé zariadenie a každá technológia je kompromisom financií, technologických možností, noriem a požiadaviek všetkých ľudí, ktorí majú oprávnenie do toho zasahovať. Keď sa to niektorému z nich nepáči to ešte neznamená, že to je zle navrhnuté. Nikdy nebudú všetci spokojní. To je ako v paneláku. Keď si niektorí nechcú namontovať merače tepla, tak sa ostatní môžu ísť kĺzať a pod. Čo komu vadí na pilieri prestupovej haly? Keď ťa netrápi osud stanice Poprad, tak čo sa ozývaš?
...Nepoznáš miestne pomery, v živote si nič neprojektoval...
A to už odkiaľ vieš!?
Nie som elektrikár (TV nad 1000V), ale je mi jasné, že keď nie som od toho odborník...
...bravo, tak sa do toho radšej ani nemontuj!
A ak máš aj napriek tomu v tom prsty, milý ddzz, čo by som nevylučoval, tak by som na tvojom mieste radšej čušal ako pena a hanbil sa niekde v kúte!!!
Čo sa týka toho elektrického delenia, nielen že nevieš, ako to v Poprade je, nepoznáš TY miestne pomery, ale ani si si pozorne neprečítal to, čo som napísal ja. Inak vrele ti odporúčam pozrieť namiesto schématického plánika aj realnu situáciu v teréne a poriadne si naštudovať, ako sa riešia tieto záležitosti v iných slušnejšie vychovaných staniciach s posunom osí. BTW, pri použití obojstranných symetrických výhybiek by som sa ani týmto tvojím tvrdením nebol taký istý, ak ti ide o slovičkárstvo.
Počuj sem, milý ddzz! Predpokladám, že si nejaká väčšia ryba. Pre teba je možno žst. PT záležitosť, ktorú po ukončení prác založíš do šuflíka a viac sa s tým nestretneš. Istí konkrétni ľudia sa tu však budú musieť naučiť žiť a v tých podmienkách pracovať, pričom nejeden šedivý vlas im z toho na hlave narastie. Ak máš toľko guráže a odvahy, príď si do Popradu vypučuť názory bežných ľudí. (za predpokladu, že sa ich nebudú báť nahlas povedať) Od čističov výmen až po výpravcov, rušňovodičov, chlapov z posunu (ak dovtedy ešte nejaký bude) ale aj radových cestujúcich. Ja som si ich už vypočul dosť.
(prišli mi teraz na um často obmieľané túžobné slová jedného nemenovaného staršieho popradského výpravcu: Keby som sa raz toho dožil, že by sa na 12.koľaji vysypal nejaký nákladný a podťal pilier prestupovej haly... zatiaľ sa toho ešte nedožil)
A ešte niečo. V podstate ma osud onej úžasnej stanice ani netrápi. V Somálsku hynú deti na podvýživu, sú teda aj horšie veci ako jedna dokrvavená podtatranská štácia. Napokon, pravdu máš, s dopravnou cestou nemám absolútne nič a chválabohu v súčasnosti sedím nad oveľa zmysluplnejším projektom v oblasti železničnej techniky.
Vieš čo, skús sa posadiť za stôl a niečo navrhnúť. Potom sa budeme smiať my. Nepoznáš miestne pomery, v živote si nič neprojektoval a projektanta prirovnávaš k diletantovi, ktorý si v Poprade odbavuje nepodarenú diplomovku.
Napadlo ťa, že 2. staničná prechádza na svitskom zhlaví na 1. traťovú a 4. staničná na 2. traťovú? Takže na jednom zhlaví je pozdĺžne delenie medzi 1. a 2. a na druhom medzi 2. a 4.koľajou(staničnou)?
Nie som elektrikár (TV nad 1000V), ale je mi jasné, že keď nie som od toho odborník a nepodieľal som sa na projektovaní konkrétnej stanice, tak sa buď k tomu nevyjadrujem(aspoň v zmysle, že to je diletantsky urobené), alebo ak sa chcem vyjadriť, tak si to poriadne naštudujem a potom môžem mať výhrady, ak sa mi niečo nezdá.
hlásime, že dnes v noci sme ešte boli potme a teraz už pekne svietime. Vaše L1 a dočasné L2, (v definitíve po spustení ESY L4). Uprostred smutné zhasnuté dočasné L2X, v definitíve L2. Prvé fungujúce veci v novom Poprade (aj keď na starom zabzar).
V napájacích úsekoch medzi trakčnými meniarňami, je prvá a druhá traťová koľaj napájaná oddelene a z toho je odvodené, že aj nepárne a párne koľaje v dopravniach sú analogicky napájané oddelene. Znamená, že v trakčnom vedení výhybkových spojok medzi párnou a nepárnou skupinou, sú deliče, ktoré tieto odlišne napájané trakčné vedenia elektricky oddeľujú. Že vraj je to prežitok, ale pri jazde elektrických hnacích vozidiel cez tieto spojky, je nariadené, že smú byť prechádzané len so stiahnutým zberačom. Predtým ako stiahneš zberač, musíš urobiť sled úkonov spojených s vypnutím všetkých spotrebičov, teda vyradenie ťažnej sily (výbeh), vypnutie pomocných pohonov, vypnutie vlakového napájania 3000V, skrátka všetkého čím odoberáš šťavu. Potom stiahneš zberač a výbehom prejdeš popod takýto delič. V tých oddelene napájaných častiach skrátka môže byť rozdielna hodnota napätí, vzhľadom na to že hore kopcom napr. idú dva - tri 2500t náklady s postrkom a dole sa kotúľajú vláčiky samospádom, takže rozdiel može byť aj 300V. Ak by si ten zberač na tých deličoch nestiahol, prepojením zberačom, by si tieto rozdielne potenciály prepojil a to by sa nemuselo páčiť vlakom ani v jednom z tých dvoch úsekov. No a v normálnych staniciach sa do odbočky jazdí na návesť, podľa ktorej rušňovodič vie že ide do odbočky tak sa pripraví na sťahovačku, naviac na návesť "traťovou rýchlosťou" bezpečne vie, že cez tieto deliče nepôjde. V Poprade to žiaľ platiť nebude.
A to máte tak drahé huby? Na čo máte v mašine rádiostanicu za 250 000,-?
Na to, aby vyplňali prázdne miesto na šikmej časti pultu vľavo hore!
Kamarát, príď prosím pekne do Popradu, vlez do Peršinga, zapni Kapschku, zadaj do prvého riadku číslo vlaku a do druhého jednú jedinú adresu (typu:A64 C18) z ktorej sa dovoláš ďalej ako do hluchého sluchátka. Ak sa Ti to podarí, zjem celý ten peršing aj s 250 000-ovou rádiostanicou.
Zvyšok komentovať nebudem, ak ale by som mal od Svitu kotkodákať s výpravcom, radšej si to 10-krát stiahnem.
----------------
Z tých deličov som aj tak mierne na větvy.
Tak ono fakt tam bude uprostred žilinského zhlavia pozdĺžne delenie s odpojovačmi 411, 412 (ktoré má každá slušne vychovaná medziľahlá stanica Popradských proporcií až za krajnou výhybkou), spolu s priečnym delením 3A, 3B.
Z prvej na druhú ďalší delič, ten by som ešte celkom skonzumoval, ale teraz pozor! Ďalší delič za štíhlou vechslov z druhej na štvrtú.
Akože v poriadku, z hľadiska selektivity porúch, čím viac deličov, tým lepšie, teoreticky by ich tam aj 680 bolo málo , ale z toho praktického dopravno-prevádzkového a údržbárskeho hľadiska...
Mi to pripadá, ako keby si niekto na popradskej stanici odbavoval svoju nepodarenú diplomovku.
Vie mi niekto ozrejmit aky je terajsi stavv, ako sa chodi ?
No, moc sa silnoprudarskym veciam na zeleznici nevenujem ale, chcem sa opytat. Co tomu brani aby stahoval zberac vzdy ? Pokial si vsimam tak aj v inych staniciach chodia vlaky jak priamo tak aj do odbocky, zastavuju tam a musia stahovat zberac, zeby to inde nevadilo iba z rovna tu ? Alebo to je tym, ze v danych staniciach kde sa to robi je striedava trakcia a na jednosmernej to inac ? A moze v tom byt niejaky rozdiel ? Sprostredkovane mam info, ze dnes dokonca ani nemusia stahovat niektore masiny zberac, staci vypnut prud.
No skuske mi ( nam ) to trosku rozobrat.
Dakujem
JOHnZ na akú rádiostanicu na mašine to narážaš? Snáď nie na Kapsch? Ten totižto k nám ešte neráčil doraziť, tuším že umrel niekde pri Vrútkach, takže rušňovodič môže volať koľko chce, ešte by to rádio muselo byť aj na stanici, aby sa dovolal
Tak si tak mozes prist sadnut ty a som zvedavy ako dlho ta to bude bavit.
Este je moznost jedna, vyvesit nad stanicu bielu alebo cervenu zastavu.
Nech je sranda, sak vivat technicky pokrok.
Zaujímalo by ma ale, akú rýchlosť (návestenia rýchlostnej sústavy) ste nakoniec "vyhandlovali" pre tú osemdesiatkovú štíhlu výhybku z 2.TK na 4.SK...
...že rušňovodiči zastavujúcich vlakov nebudú môcť elektrodynamicky brzdiť... no zbohom rodina.
Predpokladám, že rušňovodič osobyprepravujúceho vlaku bude vedieť, že ide na koľaj č 1 k nástupišťu a nie na 2.koľaj bez nástupišťa (ak mu nebude svietiť 40 alebo 60 na párnu skupinu...)