ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
Nikto nie je z tých čo požaduješ, ale mňa vždy miesto parných mašiniek bavili nové a progresívne veci (a nie história) a špeciálne zabezpečovačka. Škoda že nemôžem aj na niečom takom robiť
Tak odkiaľ začať. Vihorlat má pravdu o tom registrovanom úkone. Podklady pre prevádzkový poriadok by vám mal dať projektant elektronického stavadla, teda AŽD Praha, projektové pracovisko Brno. Neviem, ako je to možné, že vám tam dávajú protichodné informácie. Pracovníci montážneho závodu a regulant určite to musí mať v malíčku všetky funkcie a parametre, lebo to skúša. Podľa mojich poznatkov z predchádzajúcich stavieb (TT-Kúty, P.Biskupice-KN) doplňujúce ustanovenia (príp. miestny predpis) bol robený na GR O430. Ďalej sa o zaškolenie nemusíte báť, v cene zariadenia je zaškolenie obsluhy, aj správcu, resp. údržby. Za 3 týždne by to bolo spustené, keby bola včas (PRED ZAČATÍM PROJEKTOVANIE REALIZAČNEJ DOKUMENTÁCIE!!! - tak ako kedysi "kázal zákon") schválená situačná schéma a záverová tabuľka a nevymýšľali sa zmeny postupov pre zab. zar. (a tým pádom aj týchto dvoch základných dokumentov) mesiac pred spustením. AŽD malo harmonogram prác tak, aby to stihlo. Keby to takto bolo kedysi za starých čias, keď neexistovalo elektronické stavadlo, tak by mohla byť stanica spustená tak najskôr za 3/4 roka po schválení záverove tabuľky. Ale to nie je vaša vec. Za to sú zodpovední iní. Keď si tu už toľko odkazujeme cez internet, mohol by som vedieť (aspoň rámcovo pre predstavu), aký je návrh toho prechodného stavu od dokončenia 1.etapy po spustenie ESy? Na základe tej schémy z reportáže mám hmlistú predstavu, rád by som vedel viac podrobností.
ak ste projektanti a realizátori stavby, alebo iní a máte skutočne podrobné vedomosti a poznatky o stavbe, vystúpte z ulity a anonymity internetu a príďte na stanicu - a povedzte všetkým (realizátorom aj nám - AŽD, budúcim správcom, UŽI a doprave) ako to skutočne vlastne bude... lebo si tu pripadáme ako v Kocúrkove
pre zainteresovaných : je veľa dohadov a keď všetci hore uvední majú rozdielne informácie, tak ako z toho vyjsť?
kto z Vás z konfery to vie a môže dať na papier a s príslušnou pečiatkou to dá (resp. správcovi) aby boli reálne podklady pre prevádzkový poriadok?
kto to vydá doplňujúce ustanovenia (alebo miestny predpis) pre Poprad, ako školiť zamestnancov na reálnu situáciu, keď nikto nevie povedať, ako to tu vlastne tu bude....?
P.S. tešíme sa na každého z Vás
P.S.2 vie si tu niekto za súčasného stavu predstaviť, že by to tu malo byť (pôvodne) za 3 týždne sputené
http://www.azd.cz/ke-stazeni/software/demoverze/
5.11.2 Pri stavaní odchodovej cesty v staničnom zabezpečovacom zariadení 3.kategórie na trať, ktorá nie je vybavená TZZ, musí byť rozsvietenie návestného znaku dovoľujúceho jazdu viazané na zvláštny úkon obsluhy, ktorým sa potvrdí, že sú splnené administratívne opatrenia nutné pre bezpečnú jazdu. Tento zvláštny úkon musí byť evidovaný technickým prostriedkom a musí byť znemožnené jeho náhodné vykonanie.
V praxi to bude niečo také, že po zadaní odchodovej vlakovej cesty na nesprávnu koľaj elektronické stavadlo oznámi že je požadovaná táto cesta a bude žiadať špeciálne odsúhlasenie tejto požiadavky, zrejme zadaním určitého reťazca písmen zadaných z klávesnice ESA. Inak všetky úkony obsluhy a všetky technologické veci sú zaznamenávané s presným časom kedy a kto úkon urobil, tak nie je problém pozrieť aj spätne čo sa dialo, kedy sa ktorý obvod obsadil, kedy a aký návestný znak sa rozsvietil atď. Chlapci z AŽD opravte ma ak som niečo zle napísal.
ja som teda len prachsprostý dopravák, pletieš si dojmy s pojmami,
"na nesprávnu koľaj" a "proti správnemu smeru" to je bratku kua rozdiel... !!!
Samozrejme, že sa bude dať postaviť vlaková cesta proti správnemu smeru!
Tu je jednosmerný autoblok, takže správny ani nesprávny smer nemáme !!!
Veď to by ste nás zabili, keby ste museli na novom zariadení na nesprávnu odchádzať vždy na privolávačku.
A ako preboha by sme mali na nesprávnu koľaj, absolútne nezabezpečenú (ani priecestia) odchádzať, keď nie na privolávačku ????
Alebo sa na ESE "trošku" ukliknem a pustím proti sebe vlaky ???????
Pokiaľ hovoríme o PP, bavme sa o stave po dokončení stavby:
Samozrejme, že sa bude dať postaviť vlaková cesta proti správnemu smeru! Veď to by ste nás zabili, keby ste museli na novom zariadení na nesprávnu odchádzať vždy na privolávačku.
Ako dôkaz prikladám výtrezy zo záverovej tabuľky:
s tými pruhmi máš pravdu - za chybu sa ospravedlňujem - situácia bola hodnotenmá podľa výkresov po 1.etape, a tieto situačky nie sú zrejme oparvené (aj keď bola dohoda, že sa realizuje až konečná varianta, bez prechodného zariadenia) - zrejme to bude mať súvis s doteraz neschválenými záverovými tabuľkami .... (som zvedavý, kedy bude a kto nám dodá skutočne reálnu situačku ako podklad pre spracovanie dopravnej technológie pre stanicu - PP)
ešte jedna otázka - bude sa dať postaviť vlaková cesta na nesprávnu koľaj (teda rozsvietiť návestný znak)???
AŽEĎÁCI tvrdia, že je to vylúčené, takže množstvo naprojektovaných pruhov si nikdy nezasvieti ... (alebo že by koridor a obojsmerné TZZ dorazilo ešte v tomto storočí?)
ano, mal som na mysli toto. Prepac, zeleznica nie su len osobne vlaky. Taky tazky nakladiak s uhlim rutiaci sa tesne pri hrane nastupiska, nie je nic prijemneho. Cestujuci musia byt vo vytrzeni. Hlavne ti co neznasaju hluk.... Preto sa mi napr. taky Pezinok teraz velmi pozdava
Hoci bola rekonštrukcia koľajiska vyvolaná peronizáciou, a teda sa robia len nutné zmeny v koľajisku vzhľadom na miestne podmienky sa muselo rekonštruovať takmer celé koľajisko ako na koridore. Takže okrem výhybiek 1-5,7 už všetky koľaje a výhybky zostanú na svojom mieste. Z toho teda vyplýva, že zostane aj iba jedna priebežná koľaj nezasahujúca k nástupištiam (č.2). To si asi mal na mysli. Neviem prečo, ale asi z priestorových dôvodov a vraj tam viac ani netreba, lebo všetky osobáky v Poprade zastavujú.
Re: dansz
Súbežne píše aj kolega, takže sa budeme odpoveďami asi prekrývať.
Otázka dokumnetácie. Štandardne sa vždy objednávateľovi odovzdávajú súpravy č.1 až 4. Na stavbu pre potrebu zhotoviteľa súpravy č. 5 a 6. Ak žiadnu dokumentáciu nemáte a chcete ju, pýtajte si od investora alebo kto je za to zodpovedný. Nie je našou starosťou.
Otázka situačky a záverovej tabuľky. Ako písal kolega schvaľuje ŽSR, nie my. Odovzdali sme, čakáme. Ak by sme mohli použiť donucovacie prostriedky, použili by sme. Ďalšia vec je, že sa vymýšľa zmena stavebných postupov (pre zab. zar.) mesiac-dva pred odovzdaním stavby. Kde boli zainteresovaní doteraz, keď až teraz zbadali problémy a našli toľko ochoty v sebe ich riešiť? Viac sa k tomu nevyjadrujem.
Neviem, aké situačky a záverovky máte tam na stavbe, keď ešte žiadne nie sú posvätené od ŽSR. Viem, že je dokumentácia odovzdaná s nejakými, ktoré boli k dispozícii (pravdepodobne ešte z DSP). Najaktuálnejšiu verziu mám tu v BA.
Takže ťažko sa vyjadrovať k tomu, čo ste na tých svojich videli. Ja mám na tej svojej všetko dobre. A kolega posiela aj obrázky, tak nebudem ďalej komentovať, pozrite si.
Po 2.traťovej koľaji je na 4.koľaj 60 (aj na 8.koľaj), čiže sa bude návestiť a pruh tam je (na 2L).
Na žilinskom zhlaví je pruhov neúrekom? Až 5. Na každom vchodovom návestidle jeden a po jednom na L2, L4 a L8.
Od L2 sa ide na 1.traťovú koľaj variantou 36/41- rýchlosťou 60km/h. Pruh je treba.
Od L4 sa ide na 1.traťovú koľaj šesťdesiatkou vždy. Aj tam je treba pruh.
Od L1 sa ide na 1.traťovú koľaj stovkou a na 2.traťovú koľaj päťdesiatkou (návestí sa 40). Načo je tam potrebný pruh?
Na L8 je pruh pretože sa odtiaľ ide šesťdesiatkou na 1.traťovú vždy, na 2.traťovú pri var. 36/41+.
Na 1S je pruh pretože sa šesťdesiatkou vchádza na 2 (var. 36/41-), na 4 a na 8.koľaj.
Na 2S je pruh, pretože sa odtiaľ vchádza šesťdesiatkou na 8.koľaj var. 36/41+
K chybám v stavebných častiach dokumentácie, v projektoch k TV a pod sa vyjadrovať nemôžem, ke´dže to nie je moje pole pôsobnosti.
EMIL: Myslím, že to tu už niekto písal, ale so žiadnymi dvoma koľajami sa nepočíta. Kam by si ich chcel vtesnať?
No ale budiz, zopakujem voju otazku z ineho fora sem:
Viem, ze sa buduju podchody a nastupistia a ze sa nerekonstruuje kolajisko, ale pri pohlade na schemu ma napadlo, ci sa pocita v buducnosti s dvoma priebeznymi tratovimi kolajami, ako je to na koridore bezne (Trnava, Pezinok.....)