ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
pred pol hodinou bol za nami zástupca AŽD - realizátora stavby, ako to teda bude s tým návestením, keďže káble sú už položené, či bude dostatok žíl pre návestenie rýchlostí - pruhy a aké sú rozhodujúce rýchlosti (dosť zaujímavé, keďže na stanici nemáme žiadnu projektovú dokumentáciu...) a podľa dostupných projektov pre realizáciu, ktoré priniesol, sme dali hlavu dokopy a hľa ...projekčný bastard po traťováckej strane (vchod všetkých osobných vlakov od Košíc na 4.koľaj cez 60tkovú výhybku) je podľa dostupných projektov vyšperkovaný návestením 40tky - chýba pruh... Zato na žilinskom zhlaví je pruhov neúrekom - na L2, L4 hoci nie sú potrebné, zato chýbajú na L 1... ak je to inak, opravte ma - budem rád
staviame, staviame, ale taká drobná otázočka - kedy bude schválená záverová tabuľka?
nič v zlom voči projektantom (zabzar), ale staviame skutočne architektonický skvost - "odľahčená verzia" zastrešenia nástupísk váži medzi dvoma piliermi viac ako 43 ton (holá konštrukcia a betónové prefabrikáty) a silne pripomína žeriav...
a zastrešenie schodísk zase pripomína operu v Sydney - akurát neviem, kto bude čistiť tie presklené plochy - zrejme budú za pár rokov vyzerať hnusne ako terajšia stanica... P.S. nebude zasahovať do brány TV?
keď si tak zodpovedný projektant a máš ten vplyv, tak je potrebné sa buď rozohňovať na porade, alebo potom zvládnuť projektovú prípravu tak, aby sa na porade akurát podalo občerstvenie a mohli sa všetci rozísť po svojej práci... a nie sa vzrušovať na internete. Človek dole na stanici len veľmi ťažko ovplyvní rozhodnutia GR (tak sa aspoň ventiluje takto).
Nebolo to tak dávno (cca 2 roky), čo ma na porade u projektanta ako jediného zástupcu stanice sfúkol nedávno odvolaný námestník GR Ing.V.H., že čo tam vlastne chcem... A pri tom ani netušil, že v Poprade zastavujú všetky IC vlaky a ako tá stanica vlastne vyzerá. A títo ľudia robia rozhodnutia. Potom to tak vyzerá... A práve to ma najviac mrzí a trápi. Najhoršie na tom je, že ani v ďaľších stupňoch projektovej prípravy stanica nedostala možnosť a hlavne časový priestor sa vyjadriť. Tak potom už naozaj neostáva iná možnosť ako reagovať na nezmysly až počas realizácie (napr. budovanie štrukturovanej kabeláže v priestoroch cudzej firmy a úplné vynechanie kancelárií ŽSR - veď v projekte to bolo tak...) Nikto sa teda nemôže diviť, že vedenie stanice chodí s otvorenými očami a kde treba tak sa snaží "hasiť" čo sa dá !
A že si niekto niečo prečíta na nete a potom s tým vyrukuje na porade?!? No chvalabohu, pretože keby sa to nestalo, tak by sme po novom definitívne odchádzali z Popradu z koľaje č.4 do Svitu 60 km/hod namiesto 100 km/hod. A to bola "len" administratívna chyba v projekte.
Poviem to takto. Amaterizmus a šetrenie prostriedkov za každú cenu, to sú dva hlavné atribúty, ktoré na našej železnici idú ruka v ruke a oba sú pre výsledný efekt pre prevádzku, výsostne škodlivé. V prvom rade podľa môjho názoru, nedá sa projektovať, že jeden naprojektuje výhybky, koľaje, druhý nato "ušije" zabezpečovačku a tretí "pavučinu" (trakčné vedenie). Ale zoberme to od začiatku. Najprv si musíme povedať, aké máme predpisy a normy. Naši odborníci ich urobili a také aj sú, ich rámcovosť predpokladá vyšší počet ešte väčších odborníkov pri projektovaní podľa nich, ako ich tvorcov a tých nemáme --> viď realita. V Čechách išli cestou ošetriť normou čo najviac problematiky a tak s tými normami bez problémov môžu pracovať aj "normálni ľudia". Pri projekte nielen zab. zar. Popradu sa prejavili všetky negatívne hore spomenuté slovenské špecifiká. V druhom rade si myslím, že pri vypracovávaní projektov, majú mať hlavné slovo odborníci priamo z danej stanice a nie niekto od stola kde vlak veľmo dlho nevideli. Nedá sa predsa projektovať tak, že niekto hore dostane do rúk projekt a škrtne toto a hento, lebo by to veľa Sk stálo a pri tom nemá ani šajnu o tom, prečo toto a hento bolo naprojektované.
ddzz aj naďalej si myslím, že návestenie rýchlosti 50 nie je potrebné špeciálne nikým žiadať. Tak ako nikto špeciálne nežiada návestenie rýchlosti 60, 80 a 100. Skrátka zabudlo sa na to, je to nová vec od platnosti Ž1, nemysleli na to na ŽSR ale mohli ste vy dať na to dotaz ak už vám ŽSR dalo tabuľku kde tie 50-ky pri výhybkách sú uvedené.
Chcel som písať ešte ďalej, ale zhrniem to krátko, každý zo zainteresovaných na tomto projekte, prispel svojou trochou do mlyna, nedostatkami ktoré tento projekt má a ktoré ešte vyplávajú na povrch.
K ochrannej dráhe povedzme ešte aj b) že toto elektronické stavadlo umožňuje postaviť vlakové cesty pre ktoré je ochranná dráha (po starom preklzová vzdialenosť) predpísaná aj bez ochrannej dráhy s tým, že vchodová rýchlosť bude zmenšená na 40 km/h - ak by boli tie biele päťky na vchodoch čo nebudú - tak na 50 km/h.
Môj rozhorčený príspevok nebol adresovaný konkrétne Tebe, aj keď som sa tu rozohnil. Sledujem diskusie na VLAKY.NET a nielen o Poprade a často sa tu objavujú také názory, že to zase niekto zbastardil, ako to tak debilne mohol niekto navrhnúť a pod. Ja neberiem nikomu právo, ani chuť diskutovať, nakoniec to pre všetkých môže priniesť niečo pozitívne. Len všeobecne nemám rád ľudí (netýka sa Teba), ktorí majú "vždy a na všetko" riešenie. Ako som už písal, svoj príspevok som adresoval aj tým, ktorí sú odborne zainteresovaní, majú k tomu čo povedať. Vtedy keď majú rozprávať mlčia a potom, keď už je neskoro sa zobudia. Tak už ma to včera dojalo. Písal som, že doteraz som sa držal, neodpovedal som na blbosti, ktoré tu niektorí púšťajú do sveta, ale včera mi to nedalo. Na budúce sa už budem snažiť reagovať s chladnou hlavou a vecne.
Ale i tak díky za odpovědi.
1. Návestí sa iba voľno, lebo v súčasnosti je v Poprade iba 80-ka, takže do rovna aj do odbočky je na koľajách 1,2 a od Svitu aj 4 iba voľno.
2. Ľudia, zapamätajte si raz a navždy: toto je peronizácia, nie modernizácia. Pozrite sa na Prešov. Tam okrem nástupísk sa robia iba nevyhnutné úpravy koľajiska. V Poprade je preto taká prestavba koľajiska, lebo je to kua krátka stanica. Keďže nástupištia musia mať podľa normy buď 400 alebo 250m, tak aby sa to tam celé vošlo a aby sa to dalo celé pospájať, tak sa musela prerobiť prakticky celá stanica. Okrem toho sa stanica na Svit nemohla predlžovať, pretože je tam nadjazd. A ten nie je rozťahovací.
4. 14a je dopravná kvôli Matejovciam. 14b načo potom dopravná?
5. išlo. Ale!!! Ľudia, a to teraz ste sa zobudili? To ako Poprad je 1. stanica, ktorá má výhybky na 50? Keby ste si pozreli tabuľky výhybiek na akúkoľvek stanicu na Slovensku, určite má každá výhybky na 50. Na celom slávnom koridore sú výhybky okrem štíhlych na 50, ale tam to nikoho ani nenapadne. Tuto v Poprade si niekto náhodou všimne, že je výhybka na 50, a to ešte na VLAKY.NET a už na porade tam ide niekto pérovať projektanta, že či je pribrzdený, prečo nedal 50 na návestidlá? Tak to ma už nadvíha na stoličke. Na celom blobom korodire to nikoho ani nenapadlo, ale zrovna v Poprade je projektant ten najväčší... Ak tam niekto chce 50, prosím. Musí sa to dohodnúť na porade, povie sa koľko to bude stáť, lebo projekt je hotový, bude to zmena. A nech si niekto nemyslí, že my tu máme stroj na projetovanie, že na displeji navolím opraviť rýchlosť na 50 a už lezú opravené poskladané výkresy. Takisto je to zmena pre dodávateľa, lebo on dal ponuku do súťaže s nejakou cenou, na tú podpísal zmluvu a za to stavia. Pre niekoho modré oči to nebude dávať z vlastnéh, keď sa niekto zobudí hodinu po dvanástej. Keď to odsúhlasí investor, teda navýšenie prostriedkov na stavbu, aj projekt, dá sa urobiť. Zadarmo nerobíme, ani dodávateľ nemontuje. 50 by sa dala vyriešiť tabuľkou na odch. návestidlách na vchodových by musel byť svetelný indikátor. Ten niečo stojí. Ale horšie je že musa byť v kábli naviac 2 žily. A v elektronickom stavadle naviac výstupy na tieto indikátory. A to už je hodne práce naviac, nehovoriac o zmene softvéru a záverovej tabuľky+sit. schémy.
6. Nebude sa v stanici kódovať VZ. Na Slovensku sa pri modernizácii dávajú počítače osí. Tie sú v celej stanici. V stanici nezostane jediný koľajový obvod. Na kódovanie VZ musia byť koľajové obvody (koľajový obvod je nutnou, nie postačujúcou podmienkou pre kódovanie VZ). U nás sa uvažuje v blízkej budúcnosti s budovaním moderného prenosu prostredníctvom ETCS. Ten využíva bodové prostriedky balízy, prípadne líniové majáky, kódovacie slučky a pod. Ešte je v hre aj GSM-R. Podľa mňa ešte ŽSR samy nevedia, ako to presne chcú, ale o tomto nemám vedomosť, ako to prebieha. Líniový VZ je československý vynález z 50. rokov. Kóduje 4 návesti. Je to už zastaralý systém, aj keď ešte spoľahlivo fungujúci a postačujúci. Ale v dobe dig. technológií asi už nemá význam budovať kvôli tomu koľajové obvody. Bude niečo moderné na spôsob ETCS.
7. Jasne, že ano. Je to modulárne, flexibilné, softvérové, ide všetko. Ale za prachy a železnice musia vedieť, čo chcú. Momentálne chcú Poprad. A ten bude.
Ešte sa vyjadrím k ochrannej dráhe, aj keď už to tu kolega spomínal. Ochranná dráha je a bude. Aspoň na Slovensku. Je to podľa mňa holý nezmysel, výplod chorej prezabezpečovanej hlavy, ale železnica to berie ako samozrejmosť. Takže musí byť. Pre oprášenie. Ochranná dráha sa počíta 50m za návestidlo (prečo práve 50, nie 10, ani 100, alebo 200???), keď k nemu návestím vchodovú rýchlosť viac, ako 50 km/h. Teda v praxi v Poprade na koľaj č. 1,2,4. Pri týchto vchodových cestách musí byť držaná výhybka za návestidlom (ak je m
1) štíhlé budou i spojky 11/14 a 21/26 (nebo 21/27), vedlejším směrem na 100km/h, ale bude se jezdit jen na jedno světlo (volno, výstrah, příp. očekávej xy)?
2) jiné štíhlé výhybky by se do projektu nevešly, nebo nebyl zájem, ohledně financí? Napadá mě třeba spojka mezi průběžnými kolejemi, alespoň na jednom zhlaví, na k.č. 10, nebo na plavečskou trať, ...
3) jaké budou šířky nástupišť? ze shéma to působí tak, že 2. nást. je široké na "dvě koleje". 3. nást je také široké na "dvě koleje" a v místě kusé 14a a 14b jen na "jednu kolej"?
4) proč nebude kolej 14b regulérně u nástupiště a dopravní?
5) nešlo by jednoduše umístit indikátorovou tabulku s číslem "5" a byla by padesátka do odbočky vyřešena?
6) bude ve stanici VZ kódovat?
7) má ESA přípravu pro nějaké budoucí dálkové ovládání, třeba sousedních stanic, nebo kdyby se dělala dálkovina do Plavče?
Dík moc a už Vás snad nebudu otravovat
Dve sa tam už nevošli (našťastie). Inak, u Vás v Čechách sa takéto nezmysly nerobia...
Nech pozerám na to z tej alebo onej strany, fakt nechápem zmysel. V čom je toto riešenie bezpečnejšie?
- Ľudia v koľajisku s podchodmi nemajú čo robiť, prejsť ich vlak teda nemôže, či už ide popri hrane alebo nie.
- Ak ich môže vlak prechádzajúci popri hrane "zachytiť", rovnako ich môže zachytiť aj prichádzajúci zastavujúci vlak osobnej dopravy. (nie za predpokladu, že by ľudí až do zastavenia treárs strážili v podchode osožáci, resp. vlak by prišiel po priebežnej koľaji a po zastavení bol žeriavom prisunutý ku hrane )
- Na tom istom "superbezpečnom" budúcom koridore ostane na zastávkach tento problém naďalej nevyriešený.
Nejak som však už tú priebežnú koľaj ideovo vstrebal. Trochu ma ale bude stále mrzieť, že koľaj so štíhlimi výhybkami nemôže plnohodnotne slúžiť aj zastavujúcim vlakom osobnej dopravy.
Trochu odbočím,
keď už sme pri tom neustálom zvyšovaní bezpečnosti, ono minimálne pritiahnuté za vlasy sa mi zdá aj nové nariadenie o povinnosti nosenia výstražných viest výpravcami pohybujúcimi sa v koľajisku. Iste, na jednej strane nové myslenie, zvýšené nároky na bezpečnosť, určité nepredvídateľné situácie hovoria za, ale proti je zdravý rozum a konzervatívny prístup prevažne starších výpravcov. Ide však potom aj celkový zmysel nariadenia... Načo má výpravca takto šaškovať, keď na rozdiel iných opodstatnených prípadov on je do každého pohybu potencialne ohrozujúceho jeho bezpečnosť bezprostredne zainteresovaný. Totižto, ak ponesiem rozkaz k vlaku na ôsmej koľaji, nebudem predsa stáť na ôsmej koľaji. Ak budem za tým účelom prebehovať cez postavenú vlakovú cestu tesne pred prechádzajúcim vlakom, priamo poruším predpisové ustanovenia + BZ-1, tomu mi tá vesta snáď pomáhať nemá. Naopak rušňovodič so zmyslovou skupinou 1 by mal výpravcu bezpečne rozoznať podľa červenej čiapky, to sa týka aj návestného styku, vesta bude podľa mňa aj v tomto prípade pôsobiť trochu zmätočne.
Ospravedlňujem sa za moje off topic úvahy, ja to tu len preto, že s nami diskutujú inžinieri/námestnici, ktorí môžu a majú do toho čo povedať a zmysel takýchto opatrení nám nezasväteným opodstatniť.
Dačo k téme, Je prierezná plocha jediného schodidiska a (podľa môjho názoru relatívne subtílneho) podchodu dostatočne dimenzovaná na očakávané počty cestucúcich, alebo sa počítalo s odľahčením podchodu aj s využívaním prestupovej haly TEŽ?
Úprimne by som bol rád, keby sa po 1.2.a 4.koľaji do zimy skutočne jazdilo. Štíhle vechsle s presnejšími závermi pri nepomerne dlhších jazykoch s väčším počtom "stoličiek" by bolo pre nové zariadenia pri typickom veternom počasí so snehovou fujavicou krst ohňom.
Nástupiská pri koľajách č.1,4 a 8 majú po 400 metrov, pri 12 koľjai 250 m a pri 14a 97 metrov.
A k novým otázkam:
1.Ž1 ju pozná, ale objednávateľ (GR) to nežiadal, na neskoršiu požiadavku stanice už nebolo prihliadnuté.
2.Rýchlosť do odbočky 60 km/hod. majú výhybky č.8, 12, 32, takže 60-tka bude návestená na koľaj 4 a 8 (od Košíc)
3.Koľaj č.2 je priebežná, bez nástupišťa, určená len pre prechod párnych a nepárnych vlakov - je zapojená do priebežných traťových koľají štíhlymi výhybkami. Dve sa tam už nevošli (našťastie). Inak, u Vás v Čechách sa takéto nezmysly nerobia...
4.nie, aj keď na koľaji č.8 by sa to zišlo,
5.nie, všetko ostáva po starom.
6.nie, to už je minulosť, bola zapracovaná v starých zabzar.
1) Vaší Z1 jsem nestudoval, ale když nebudete mít návěstěnou rychlost 50km/h, tak ji Z1 nezná?
2) jelikož jsem špión na štíhlé výhybky, bylo by možné sdělit, na jaké koleje se bude dát jet 60km/h?
3) proč se stanice neudělala, stejně jako ostatní koridorové, tzn. s průběžnými kolejemi mimo nástupiště?
4) budou některé DK roděleny cestovými návěstidly?
5) bude s instalací ESy probíhat i úprava TZZ (resp. jak bude zajištěna jízda po nesprávné koleji)?
6) prý stále operujete s prokluzovými vzdálenostmi?
Díky
sorry, ale výhybky 21, 26, 27 (sú 1-18,5 s polomerom 1200m) navzájom vzdialené 160 m, takže, že sú "štíhle" si musí všimnúť aj ten, čo má na očiach popolníky...naviac už osadené 3 prestavné mechanizmy na každom hodne dlhom jazyku niečo napovedajú ...
1) trochu vedľa - sučasná 14 koľaj sa ruší - bude tam hrana 3. nástupiska - tým pádom sa celé číslovanie posúva, šturcové budú 14a, 14b - súčasné 16b a 16c, z 14a bude mať nástupisko cca 90 m (zajtra podľa projektu upresním) 14b bude manipulačná. (viď schémy)
2) áno autorampa zostane
3) vedľajším smerom prevažne 50 (návestená 40), niektoré 60 (tá bude návestená)
4) viď reportáž č.6 zo stavby
5) nikdy neboli a tak aj zostane
6) 5.koľaj nebude pri nástupišti - je to manipulačná koľaj, v mieste, kde bude zasahovať ku 1.nástupišťu bude zábradlie (obdobne aj 14b), spojka 25/30 tam bola (34/38) a nebola projektom riešená, takže tam zostala (pomáha napríklad ri manipulácii s autovozňom a pre prístup na 5 koľaj (pôvodne 7), keď sú pristavené vozne pri bočnej rampe)
ešte nejaké dotazy? radi odpovieme
2. Autorampa ostava.
3. ?
4. O tom sa tu uz niekde pisalo
5. ?
6. 5. kolaj neviem ale ta spojka tam doteraz bola a ako Maťko pisal, do toho sahat nejdu
Mám několik otázek:
1) jak dlouhá bude nástupištní hrana u kolejí 14a, 14b a 16?
2) rampa pro auta zůstane, tam kde je i s mininástupištěm?
3) jaké výhybky budou na 50, 60, 80 a 100 km/h vedlejším směrem?
4) proč nebude od oblouku na Ke zhlaví přes celou stanici 120km/h?
5) budou koleje 18-24 dopravní?
6) kolej 5 bude také u nástupiště a k čemu je spojka 25/30 mezi 3. a 5. kolejí?
Dík moc za případné vysvětlení.
A praveze tie smerove pomery som si bol vcera obzriet. Ak tam nedavaju stihle vyhybky (aspon mne sa nezdali), tak to fakt mohli dat tu spojku ako som pisal.
Ked sa dostane koridor pod Tatry prerobia to na stihle alebo toto je definitiva?
O tych manipulacnych som nevedel. Ja len, ze ked to uz robia tak nech poriadne