ŽST Poprad-Tatry
Dnešná železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 dvojkoľajnej trate Košice – Žilina. Súčasnú trať 180 tvorí bývalá Košicko-Bohumínska železnica, ktorá sa do Popradu dostala v roku 1871. Postupne sa do vtedajšej železničnej stanice Poprád-Felka v roku 1889 pripojila Miestna železnica v údolí Popradu a neskôr, v roku 1908, aj Tatranská elektrická železnica, vtedy ešte pod pôvodným názvom Smokovecká vicinálna elektrická železnica.
Roky ubiehali, názov stanice sa cestovným poriadkom 1948/49 zmenil do dnešnej podoby. Podstatne častejšie sa však menili názvy a prevádzkovatelia a majitelia zaústených tratí.
Ďalšími medzníkmi v živote popradskej stanice bol rok 1950, keď sa bývalá KBŽ zdvojkoľajnila a príslušne sa rozšírilo koľajisko a rok 1956, keď nám šíny zatrolejovali jednosmernou pavučinou s napätím 3000 V.
Novodobú históriu píše i rok 1977, keď sa položil základný kameň novej výpravnej budovy a sľubne vyzerajúcej kompletnej rekonštrukcii koľajiska, prednádražia i budúceho kontajnerového prekladiska. V roku 1982 definitívne zmizla zo sveta historická výpravná budova. Vlečúcu sa prestavbu definitívne zastavil rok 1989 spojený s politickými zmenami a tak okrem budovy postavenej v „socialistickej“ kvalite ostalo všetko po starom. Čo horšie, koľajisko a zabezpečovacie zariadenie ostalo v „prechodnom“ stave, vynútenom stavbou novej výpravnej budovy. Situácia sa teda pre dopravu ešte zhoršila. 15 rokov sa rozprávalo, špekulovalo, kreslili sa štúdie ale nedialo sa nič. Nakoniec motyka vystrelila a v rokoch 2006 až 2007 prebehla komplexná rekonštrukcia koľajiska, spojená s výstavbou ostrovných nástupíšť, podchodu a výstavbou nového staničného zabezpečovacieho zariadenia. Tým sa pre popradskú stanicu skončila 30-ročná éra dočasných a prechodných riešení.
Všetkým zmenám dúfam nie je koniec a v rokoch 2009 až 2010 napravíme (ak sa to ešte dá a nebude treba začať od znova na zelenej lúke) hrubé chyby minulosti spáchané na samotnej budove a tých, ktorí ju najviac využívajú – cestujúcich a zamestnancoch.
je ukončená len výluka koľají a napätia TV, hlásenia "per huba" fungujú, dokonca aj staručký Pragotron dokáže hádzať čísla nástupíšť. Osvetlenie nástupíšť a schodišťa je provizórne a výťahy zatiaľ neexistujú, treba si počkať do leta 2007.
prvých 24 hodín 30 km/hod. v zmysle ROV, a až potom 40 km/hod., tak to spáchali mimo nás, asi v Blave... Pomaly sa pasúc "veríme" .... že sa postupne dopasieme k pôvodných 80 km/hod a postupne, keď hviezdy dajú aj viac... Zajtra dáme aj fotečky prvých R a IC na nových perónoch. Cestujúcich radšej nefotím, boli by agresívni...
Foto č.1: Pripravená konštrukcia pre eskalátory
Foto č.2: Zaústenie schodiska z 2.nást. do haly TEŽ - utorok
Foto č.3: Zaústenie schodiska z 2.nást. do haly TEŽ - streda - dnes večer by už po ňom mali chodiť cestujúci
Foto č.1: „Kukaňa“ vonkajšieho výpravcu na 2.nást.
Foto č.2: Schodisko do prestupovej haly TEŽ z 2.nást.
Foto č.3: Zastrešenie 1.nást. (porovnaj s Prešovom)
Najprv sa pozrieme na výhybku, kde sa v piatok 24.11. stala nehoda. Nešlo o vidlicovú jazdu, ale o rezanie výhybky. Keďže nové výhybky UIC majú nerozrezné prestavníky, musia sa jej poškodené časti vymeniť.
Foto č.1: Rezaná nová výhybka č.6, v pozadí stará č.5
Foto č.2: Následky vykoľajenia na nových podvaloch
Foto č.3: Výhybka č.6 zo stavadla 1
Za povsimnutie stoji mlaka na schodisku medzi TEZ a druhym nastupiskom. I ked zastresenie schodiska a aj samotne schodisko je este provizorne, zda sa, ze tato mlaka bude trvala. kedze strecha zastresenia je uz hotova a zdroj vody do mlaky je prave z topiaceho sa snehu na streche schodiska... no bude to sranda
Eskalator medzi vchodom a vestibulom a medzi vestibulom a nastupiskom TEZ sa zapina a vypina asi podla nalady. raz ide, potom nejde.. potom opat ide... divne setrenie.... najma ak ide aj vtedy, ked nejde ziaden vlak a pred prichodom rychliku alebo odchodom TEZky je schodisko vypnute...