Integrované dopravné systémy
Integrované dopravné systémy (IDS) zahrňujú metro, električky, železnicu a mestské a prímestské autobusové linky. Tento systém je postupne integrovaný spoločnými prepravnými a tarifnými podmienkami a jednotným dopravným riešením vrátane koordinácie cestovných poriadkov.
IDS sú budované s cieľom zaistiť kvalitnú dopravnú obslužnosť územia, podmienenú konkurencieschopnosťou hromadnej dopravy voči doprave individuálnej. Rozhodujúcim kritériom atraktivity integrovaného systému je čas, cena, pohodlie, spoľahlivosť a bezpečnosť.
Základné princípy IDS sú:
- jednotný regionálny dopravný systém založený na preferencii koľajovej dopravy (železnice, metro, električky), autobusová doprava je organizovaná predovšetkým ako náväzná doprava k terminálom, budovaným u staníc koľajovej dopravy,
- systém umožňuje kombinovaný spôsob prepravy osobným automobilom a prostriedkami hromadnej dopravy, realizovaný prostredníctvom záchytných parkovísk P+R, budovaných pri termináloch koľajovej dopravy na okraji miest a v ich okolí,
- jednotný prestupní tarifný systém, umožňujúci uskutočniť cestu na jeden doklad s potrebnými prestupmi, a to bez ohľadu na zvolený dopravní prostriedok a dopravcu,
- vytvorenie podmienok pro tržné a konkurenčné prostredie na dopravnom trhu s cieľom udržať potrebnú ekonomickú efektivitu prevádzky, a to pri zachovaní dopravnej koordinácie a kooperácie.
hlavného mesta a kraja, aby bol nový systém v Bratislavskom kraji naviazaný aj na mestské riešenia. Predseda kraja však bude trvať na tom, aby sa mesto k takejto stratégii prihlásilo.
Návrh nového systému BID už schválilo krajské zastupiteľstvo. Frešo v cenách predplatných časových lístkov nepredpokladá vážne korekcie, skôr zľavy. "Je úplne zrejmé, že keď si nemusíte platiť dve veci naraz, dva rozdielne systémy, tak to vychádza ako zľava," uviedol Frešo. Primárnym cieľom kraja v novom systéme BID je dosiahnuť taký stav, aby súbežne nepremávali vlaky a autobusy. Podľa Freša je aj veľa mimomestských autobusov, ktoré chodia po meste prázdne a mohli by naberať ľudí na zastávkach. "Taká jednoduchá úvaha je, že spojíme všetky tie dopravné prostriedky do jedného. Máme tu aj pomerne hustú železničnú sieť
, umožňujme ľuďom, aby to používali," uviedol Frešo. Veľkou výhodou nového systému BID podľa Freša je, že sa naň dajú brať eurofondy. "To sú peniaze, kde je veľmi minimálna spoluúčasť a bolo by hriechom to nevyčerpať," uviedol.
http://www.tvba.sk/t/4937/hostom-v-studiu-bol-peter-valky-z-bratislavskej-integrovanej- dopravy/ BID sa má zavádzať v r. 2011 v kraji etapovite, ku koncu roka by mala fungovať plnohodnotne integrovaná doprava. Ale neviem, kedy chcú riešiť dopravnú časť: autobusmi na stanice, vlakom dalej do mesta, nadväznosti atd...
Teraz to chcú spustit v prvom polroku 2011... ale pochybujem, že sa nieco spusti.
Integrovaný dopravní systém zahrnuje jak autobusovou, tak železniční dopravu. Nově se do něj zapojili autobusoví dopravci Orlobus, Connex východní Čechy a Fassati.
„Integrovaný dopravní systém je v rozporu s platnou legislativou. Dopravci jsou tak vystaveni ze strany státu nebezpečí sankcí za porušování několika zákonů a vyhlášek. Jsme nuceni k porušování zákonů. Když do toho nepůjdeme, společnost Oredo nás nahradí jiným dopravcem a to bychom mohli zkrachovat. Nic jiného nám proto nezbývá,„ tvrdí ředitel společnosti Orlobus Martin Prouza.
Orlobus: Kraj nás nutí porušovat zákon Podle něj Královéhradecký kraj systémem Iredo nutí dopravce porušovat zákon například tím, že se v autobusech neevidují všichni cestující. „Když jede cestující třeba z Broumova do Rychnova nad Kněžnou s několika dopravci, koupí si jízdenku u prvního z nich. Ostatní o něm už prakticky nevědí. Je to systém odbavování cestujících jako v železniční dopravě. Rozdíl je v tom, že po železnici cestujícího přepravuje jen jeden dopravce,„ vysvětluje Prouza.
Dopravce: Poskytujeme službu, aniž bychom přijali peníze Podle něj se v rámci systému Iredo porušuje také zákon o dani z přidané hodnoty.
„V systému Iredo dopravce poskytuje službu, aniž by přijal peníze, a to v dnešní době nejde. Je jen otázkou času, kdy si toho všimnou finanční úřady. Krajský úřad je z obliga, zákon porušujeme my, dopravci,„ tvrdí Prouza.
Řešením by mohlo být zavedení čipových karet Podle něj by bylo řešením zavést používání čipových karet, ale to Oredo údajně odmítlo. „V nekontrolovatelném a ekonomicky i dopravně nepřehledném systému Iredo navíc dochází k úniku tržeb a ke zvyšování ztráty z provozu hrazeného Královéhradeckým krajem,„ míní Prouza.
Společnost Oredo výtky ředitele společnosti Orlobus ostře odmítla. „Je to lež na lež! V České republice jsou integrované dopravní systémy postaveny stejně jako ten náš a žádný problém nikdo nikdy neměl. Je to pouze snaha nezúčastnit se dopravní integrace. Výpady Orlobusu jsou zralé na žalobu, ale Královéhradecký kraj se k tomu bude stavět, jako by to přehlédl,„ řekl jednatel krajem zřizované společnosti Oredo Vladimír Záleský.
Orlobus je jedním z největších autobusových dopravců v Královéhradeckém kraji. Zajišťuje přepravu cestujících na Náchodsku, Hradecku a Rychnovsku.
„Od krajského úřadu jsme požadovali smlouvu, v níž by nám garantoval, že v případě průšvihu veškeré sankce a pokuty státu za nás zaplatí. Úřad nám nejprve ústy pana Záleského slíbil, že v tom není problém, ale vedení kraje to později smetlo ze stolu,„ tvrdí Prouza.
Oredo: Kdyby došlo na penále, zaplatíme ho „To není pravda. S Orlobusem máme smlouvu, že kdyby v této kauze bylo nějaké penále, zaplatíme ho za něj. Orlobus tak nenese žádná rizika, a přesto se chová takto nemožně,„ oponuje Záleský.
„Nejsme proti integraci dopravy. Iredo je pro cestující nesporně velkou výhodou, ale každý dopravní systém je třeba provozovat v souladu s platnou legislativou,„ trvá na svém Prouza.
(Mladá fronta DNES)
Na Slovensku integrovaná doprava ešte nikdy nikde nebola a dlho ani nebude, žiaľ aj zákony sa robia tak, že VÚC si nebude financovať všetky regionálne vlaky ale len niektoré...
http://zilina-gallery.sk/index.php?/category/78
malo by sa to volat integrovana doprava?
vzdy som mal pod integrovanou dopravou ine predstavy
...žišmarjá, robiť biznis na tom, že budem inkasovať päťdesiatkoruny za prejazd 1 kilometramotoráčika medzi dvomam bratislavskými stanicami - jednodducho neuveriteľné. Takto budú jeho zamestnanci čumieť do blba a aj tak nič z toho mať nebude.
prezentácia štúdie IDS v Košickom kraji. Pre ilustráciu vyberám navrhovanú schému liniek:
(jako)
Bečovsko - Cestující, kteří využijí vlak či autobus v rámci integrované dopravy Karlovarského kraje, budou moci používat jednu společnou čipovou kartu. To značně usnadní život lidem i dopravcům. "Například na trase Karlovy Vary - Bečov nad Teplou jezdí vlakové soupravy Viamont, ve kterých bude tyto čipové karty prodávat přímo průvodčí," informoval krajský koordinátor pro dopravu Zdeněk Kusý.
LUCIE KUČEROVÁ
Lidé z okolí musejí jezdit do kin či divadel auty. Hromadná doprava končí často po 22. hodině
Brněnsko - Přes den je vozí do Brna i zpět domů komfortní integrovaná doprava. Když se však v jihomoravské metropoli zdrží a zajdou si večer s přáteli do baru, musí se co chvíli dívat na hodinky. Poslední spoj jede totiž do většiny měst a obcí na Brněnsku mezi desátou a jedenáctou hodinou večer.
„S kulturou se u nás moc nepočítá. Třeba mládeži nadáváme, že nic nedělá, jenže mladí se mohou bavit nejlépe v Brně, a my bychom tedy měli pamatovat na spojení,“ myslí si starosta Újezdu u Brna Jan Hradil. Zdeňka Koutná z městského úřadu v Židlochovicích potvrzuje, že noční linky hlavně mladým lidem chybějí. Zvykli si tedy chodit z Hrušovan u Brna pěšky. „Sem v pátek a v sobotu jezdí noční vlak. Pěšky to jsou odtud dva kilometry,“ popisuje Koutná.
Oslavanští se sjednocenou dopravou o noční spoj přišli
Stížnosti jako přes kopírák přijímají na úřadu v Oslavanech. Ještě před zavedením integrovaného dopravního systému sem zajížděl půlnoční autobus, od 1. července vyjíždí poslední vlak z Brna o tři čtvrtě na jedenáct. „Když jde někdo do divadla, domů se autobusem nedostane. Je to ale také problém pro lidi, kteří pracují na směny, třeba pro zdravotníky nebo policisty,“ podotkl starosta Oslavan Vít Aldorf.
Ve městě měli před časem kvůli integrované dopravě veřejnou diskusi. Podle starosty si ze sedmdesáti přítomných dvacet lidí stěžovalo právě na chybějící noční spoje.
Integrovanou dopravu v kraji organizuje společnost Kordis. Její ředitel Jaromír Holec vysvětluje, že podle takzvaného standardu dopravní obslužnosti vyjíždějí první spoje placené z pokladny kraje kolem páté hodiny ráno, poslední pak mezi 22. a 23. hodinou. V čase, který je za hranicí tohoto rozmezí, si na dopravu podle něj musejí přispět samy obce.
„Když takový požadavek vysloví, my jsme schopni jim spočítat náklady. Je na nich, jak se rozhodnou,“ podotkl Holec.
„Možná by takový spoj byl zapotřebí, ale to by znamenalo sto tisíc korun z obecní pokladny,“ uvažuje starosta Mokré-Horákova František Pejřil. Místní si tak podle něj z veřejných peněz zatím platí jen spoj, který spojuje Mokrou s cementárnou. Zde totiž působí lékař.
Podle Zdeňky Koutné z úřadu v Židlochovicích je otázkou, jestli by bylo efektivní, aby si město noční spoj platilo.
„Dopravci poukazují, že tam pak jezdí málo lidí, což bývá pravda. Kdyby v autobuse měli sedět dva lidé, vyšlo by levněji, kdyby si zaplatili taxík,“ počítá Koutná.
V Újezdu platí sto tisíc
Noční autobus s odjezdem z Brna ve 23.47 si z obecní pokladny platí například v Újezdu u Brna. „Sdružili jsme se se Sokolnicemi. Oni platí jednu třetinu, my dvě. Ročně nás to vyjde asi na sto tisíc korun,“ popisuje starosta Újezdu Jan Hradil.
OLGA ŠEVČÍKOVÁ
Do roku 2015 budou všechny okresy v kraji propojeny integrovaným dopravním systémem
Čipové karty, které mají udělat konec hledání drobných mincí před každou cestou do práce nebo do školy a zpět, budou mít premiéru už 2. září. Žádost o vydání karty mohou lidé podat už za týden.
Nymbursko - Hledání drobných na autobus bude pro mnoho cestujících už brzy minulostí. Od 2. září budou totiž platit čipové karty, které budou moci mít cestující místo jízdenky, a to na všech autobusových linkách v regionu.
Princip čipové karty bude jednoduchý. "Bude to vlastně taková elektronická peněženka. Čtecí zařízení z karty odečte určitý obnos podle kilometrů," řekl Jiří Janeba z ČSAP Nymburk. Zaváděcí cena karty bude 100 korun, minimální částka k nabití bude 50, maximální pak 1 000 korun. Když částku vyčerpají, mohou si ji nechat znovu dobít, a to buA v kanceláři ČSAP na Rejdišti nebo přímo u řidiče autobusu. Lidé, kteří budou čipových karet využívat, navíc na jízdném ušetří.
S čipovými kartami cestující ušetří
"Od druhého září jízdné zdraží. Půjde nahoru přibližně o korunu," řekl Janeba s tím, že lidé s čipovou kartou však za jízdné budou platit starou cenu. Navíc, pokud si cestující čipovou kartu stihnou pořídit do poloviny října, zaplatí za vydání karty a minimální nabití 150 korun. Po 15. říjnu už to bude 199 korun.
Zažádat o vydání karty mohou lidé už 21. srpna
Žádost o vydání čipové karty si lidé mohou podat už v pondělí 21. srpna. Formuláře k žádosti budou k dispozici v cestovní agentuře ČSAP na Rejdišti. "Budou je mít u sebe ale i řidiči autobusů," dodal Janeba. V žádosti je potřeba vyplnit jméno, příjmení, datum narození, bydliště a přiložit fotografii. Do deseti dnů si pak kartu může zájemce vyzvednout. "Deset dnů je maximum. Počítáme s tím, že když nebude velký frmol, mohla by se žádost vyřídit i na počkání," řekl Janeba.
Pravidelní cestující zavedení čipových karet vesměs vítají. "To znamená, že už nebudu muset před každou cestou do práce muset lovit z peněženky drobný? To by opravdu velice pomohlo," řekla pětatřicetiletá Marie z Nymburka.
Lidé v kraji se dočkají i dalších novinek
V současné době už jsou všechny autobusy na Nymbursku vybaveny čtecím zařízením. "Na boku přístroje na vydávání jízdenek si cestující mohli všimnout modrého oválného přístroje," vysvětlil Janeba. Další novinkou systému má být ještě tak zvaný zónový tarif. To znamená, že region bude rozdělen na několik oblastí podle spádovosti a v každé oblasti bude stanoveno jednotné jízdné. Bez ohledu na kilometry. "Zónový tarif bude platit od 10. prosince," dodal Janeba.
Kompletně má být nový integrovaný dopravní systém zaveden do všech okresů ve středních Čechách do roku 2015. Systém počítá se vzájemnou propojeností a prostupností služeb v kraji. Lidé z Nymburska by tak třeba mohli cestovat na čipové karty i v Mladé Boleslavi, na Kolínsku či v Kutné hoře a také si je kdekoliv kupovat či dobíjet.
***
Několik typů čipových karet:
* žákovská - do 15 let, zákonný zástupce musí předložit svůj občanský průkaz, rodný list žáka, žákovský průkaz potvrzený školou.
* studentská - 15 - 26 let, student musí předložit občanský průkaz a žákovský průkaz potvrzený školou.
* občanská - žadatel musí předložit občanský průkaz (u cizinců pas).
* pro seniory - žadatel musí předložit občanský průkaz, potvrzení o starobním důchodu nebo potvrzení z České pošty o pobírání starobního důchodu nebo doklad o přijetí starobní důchodové částky.
* skupinová - žadatel musí předložit občanský průkaz v případě, že se jedná o fyzickou osobu. Výpis z obchodního rejstříku v případě, že se jedná o právnickou osobu. Ke každé žádosti je nutné přiložit fotografii ve fo
ČTK
Zavedení Integrovaného dopravního systému (IDS) na Boskovicku v březnu příštího roku sebou přinese omezení vlakových spojů hlavně na trase Skalice nad Svitavou - Velké Opatovice.
Veřejnou dopravu zde bude kraj zajišťovat ve větší míře autobusy. Plánované omezení vlakových spojů je podle brněnských zastupitelů za ČSSD v rozporu se zásadou Jihomoravského kraje upřednostňovat ekologičtější železniční dopravu.
Snížení vlakových spojů
Omezení se nejvíce dotkne úseku Skalice nad Svitavou -Boskovice, na kterém v současné době jezdí 26 párů osobních vlaků v pracovní dny a 19 párů o víkendech.
Od konce letošního roku se sice na základě nového jízdního řádu zvýší frekvence spojů až na 32 párů vlaků v pracovní dny, po zavedení IDS 4. března 2007 ale počet spojů klesne na 17 párů vlaků.
Vysvětlení kraje
„Budeme proto od vedení kraje žádat vysvětlení a prosazovat, aby se počet vlakových spojů nesnižoval a aby je nenahradila autobusová doprava,“ řekl novinářům předseda brněnského klubu zastupitelů ČSSD Roman Onderka.
Podle ředitele společnosti Kordis JMK, která IDS koordinuje, Jaromíra Holce je omezení vlakových spojů v souladu s ekologickým kritériem.
Vliv na dopravu
„Železniční doprava je ekologická jen při maximálním využití kapacity spojů. To ale není případ vlaků na této trase, kde je kapacita využita jen v desítkách procent. Posílení autobusových linek bude mít pozitivní vliv i na lepší návaznost dalších spojů,“ uvedl Holec.
Podrobnější dopady na frekvenci spojů chce společnost s dotčenými obcemi na Boskovicku projednat už letos v září.
Páteří IDS podle Holce nadále zůstává železnice a tam, kde to jde, firma autobusy omezuje.
Za dva roky zvýšení o deset procent spojů
„Od začátku zavádění IDS v Jihomoravském kraji před dvěma lety se počet železničních spojů Českých drah naopak zvýšil o téměř deset procent,“ dodal Holec.
U každé nově připojené oblasti kraje do IDS společnost hledá optimální spolupráci mezi oběma druhy dopravy. Výběrové řízení na provozovatele autobusových linek, kteří by měli zajišťovat návaznou dopravu na Boskovicku, vyhlásí kraj již na podzim.
IDS zatím jen na Moravě
IDS obsluhuje na jihu Moravy zatím Brno a jeho okolí, dále pak Vyškovsko a Tišnovsko. Od září letošního roku se do IDS začlení Židlochovicko, v březnu příštího roku pak Boskovicko. Celý kraj by měl být do IDS začleněn do konce roku 2010.
MARTIN HARÁK
Lovosice: přestupní uzel s velmi silnou frekvencí cestujících
Uzlová železniční stanice, ležící na prvním železničním koridoru, na trati Praha-Děčín, jen potvrzuje do slova a do písmene svůj název uzlová. Do lovosického nádraží ústí nejen několik regionálních tratí, ale současně zde postupně vzniká kontejnerový terminál na Českých drahách, který byl provizorně spuštěn již 8. června letošního roku.
Lovosicemi prochází kromě zmíněné koridorové železniční trati v první řadě regionální dráha Teplice v Čechách-Lovosice-Česká Lípa se silně zatíženým úsekem Lovosice-Litoměřice horní nádraží. Naše klientela využívá úsek Lovosice-Litoměřice především pro další dopravu do krajského města Ústí nad Labem. Jde o velmi silnou frekvenci, potvrzuje vrchní přednosta lovosické stanice Pavel Novák. Svůj význam mají i další dvě regionální tratě. Na první z nich, která směřuje z Lovosic přes Čížkovice do Obrnic a Mostu, jezdí dokonce jeden ranní spoj přes Most až do Třebušic. Druhá trať vede z Lovosic Podřipskem do Loun, kde se nejvíce využívá traťový úsek z Lovosic do Libochovic, doplňuje vrchní přednosta. Na zmíněných regionálních drahách je provoz zabezpečován výhradně motorovými vozy řady 810, popřípadě posílenými přívěsnými vozy řady 010.
Před dvěma lety byla zavedena intervalová doprava na trati Praha-Ústí nad Labem-Děčín. U nás v Lovosicích se zhruba ve stejném čase sjely regionální vlaky po koridorové trati od Prahy a Ústí nad Labem, a tak se do pěti minut od jejich příjezdu mohly rozjet všechny místní regionální spoje. Od nového jízdního řádu se v Lovosicích přestupní interval poněkud prodloužil, na což naši zákazníci občas s nelibostí poukazují, říká Pavel Novák.
Vrchní přednosta je přesvědčen, že problém taktové dopravy a návazností by určitě vyřešil integrovaný dopravní systém (IDS) Ústeckého kraje, který však bohužel zatím zůstává jen na papíře. Integraci bychom přivítali především v úseku Litoměřice-Lovosice-Ústí nad Labem, kde by samozřejmostí měly být i moderní vlakové jednotky. Pro integraci by mohl vhodně sloužit i autobusový terminál linkové dopravy, který byl v poměrně nedávné době přestěhován z města před nádražní budovu Českých drah, říká pan vrchní přednosta.
Lovosické nádraží postupně prochází částečnou rekonstrukcí a dostalo se i na seznam projektu Živá nádraží. Podle přednosty Nováka se v prvním kroku udělala jakási inventura zařízení stanice, ta je již hotová, a v současné době začíná společnost JLV v odjezdové hale budovat nový stánek s občerstvením. Před několika lety se nám, díky podpoře města, podařilo opravit čelní stěnu výpravní budovy směrem k centru města, aby nám nedělala ostudu. Na další kroky k vylepšení stanice jsme připraveni, potvrzuje vrchní přednosta.