Nehody na přejezdech/priecestiach
Nehody na přejezdech se pomalu (bohužel) stávají téměř každodenní záležitostí na tratích SŽDC, ŽSR i jinde. Jednotlivé případy už byly sice rozdiskutovány v aktualitách, ale zdá se mi, že by si tento neblahý jev zasloužil i samostatné téma, aby názory, postřehy a návrhy na řešení mohly být soustředěny na jednom místě.
Po pár dnech klidu zase další střety na českých a moravských přejezdech, naštěstí bez zranění:
"Střety vlaků s osobními auty na přejezdech přerušily provoz na tratích z Rokycan do Nezvěstic a z Bylnice do Veselí nad Moravou. Obě nehody se obešly bez zranění." (iDnes)
K nehodě v Indii: Podle včera večer zveřejněné televizní informace cestovalo všech 52 zabitých na traktoru (tedy patrně na vlečňáku). Ve vlaku se nikomu nic vážnějšího nestalo. Ani v Indii nevyhrávají silniční vozidla nad železničními - to se vlastně svým způsobem "povedlo" před časem jen onomu psychopatickému americkému (ne)sebevrahovi...
Ufo: PERFEKTNÝ postreh. Bývam neďaleko tej trate a chlpatí raz skasírovali môjho známeho keď tadiaľ prechádzal cez koľaje (najprv som mu neveril, myslel som, že žartuje), potom to skúsili aj na môjho brata (neúspešne ). Údajne to majú povolené, pretože civilné osoby sa nemajú čo zdržovať v koľajisku. V tomto prípade však ide evidentne o buzeráciu pospolitého ľudu- chlapci v uniformách sa nudia, na petržalskej stanici ich je totiž nadbytok a trpia tam zjavným nedostatkom činnosti. A keďže dnes je každá koruna dobrá, tak si "privyrábajú" tým, že pôjdu pár metrov popod ten most, SCHOVAJÚ SA ZA PILIER (to len v lete, v zime je zmrdom zima postávať vonku, vtedy sa radšej spolu zahrievajú vo vykúrenej búde) a čakajú na ľudí, ktorí tadiaľ musia zákonnite prejsť, pretože inú cestu nemajú. Nevšimol som si, že by takýto úzus platil na iných staniciach.
Druhá vec- dá sa vôbec dostať z mhd zástavky Rusovská cesta do budovy stanice inak ako cez rovnomenný nadjazd? Ten je totiž peknou okľukou a síce sa jeho prechádzaním dostanem do slušnej kondície (vynikajúce anaeróbny tréning a tak), ale pokiaľ sa trebárs akútne ponáhľam na vlak, tak jeho význam pre svoje zdravie príliš neocením. Vraj budovali podchod popod stanicu, ja som si ho nikdy nevšimol. Každýkrát to obchádzam ako úplny mamrd. Cez koľaje sa totiž na petržalskej stanici prechádzať nedá, tie gumy postávajú pri budove, sledujú všetkých na nástupišti a doslova čakajú na to, kým vystrčíš špičku nohy a položíš ju na temeno koľajnicového pásu. Proste- nemáš sa čo zdržiavať na trati, ale ako sa cez tú trať máš dostať, to už nikoho netrápi.
Strojvedoucí o střetu nic nevěděl (není se čemu divit):
04.02.2005 11:32 - Kličkování mezi železničními závorami zapříčinilo v noci srážku renaultu s nákladním vlakem na trati z České Třebové do Kolína. Strojvedoucí si nehody nevšiml. Podnapilá řidička z místa nehody ujela. Na autě je škoda za 30 tisíc korun. Provoz na trati nebyl přerušen.
"Pravděpodobně objela závory a narazila do devátého vozu právě projíždějícího nákladního vlaku," řekl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Strojvedoucí si srážky nevšiml a zastavil až v Pardubicích, kde nehodu nahlásil jeho kolega z lokomotivy, která jela za ním.
Řidička z místa nehody ujela, ale po chvíli zjistila, že jí chybí poznávací značka. Když se na přejezd vrátila, zadržela ji policie. "Bylo patrné, že je v podnapilém stavu. Dechovou zkoušku ale odmítla. Nehodu bude policie dále vyšetřovat," řekla MF DNES mluvčí ústeckoorlické policie Eva Sichrová.
Dvaačtyřicetiletá žena z České Třebové, ani o šest let mladší spolujezdec nebyli zraněni. Na autě je podle vyšetřovatelů škoda za 30 tisíc korun. (iDnes)
V Indii byla srážka podstatně horší (i když zpráva netvrdí, že to bylo na přejezdu - tam to může být všelijak):
18:15 - Nejméně 52 lidí zahynulo při srážce vlaku s traktorem v západní Indii. Dalších deset bylo zraněno. Tragédie se stala asi 700 kilometrů východně od Bombaje ve státě Maháráštra. (iDnes)
Ad BA vodici: ked sa ide z letiska, nemaju vodici vyhlad na trat, je tam z kazdej strany plot, toto nebola vina vodicov ale ZSR pochybili,ale koho by uz len trapil ten bordel...
Ad Ufo: Súhlasím s tým, že situácia by sa mala dávno riešiť. Nie len teraz. Trať bola postavená v r. 1898. Sídlisko najmenej o 60 rokov pozdejšie. Takže už pri projekte sa malo riešiť, ako zabezpečiť bezpečnosť na železnici a ako zabezpečiť premávku obyvateľov na druhú stranu. Keď postavíte podchody, ne bude tan nikto chodiť, lebo budú špinavé, budem tam stekať dážďová voda, budú tam čakať na obyvateľov kriminálne živly. Viď podchody v N. Meste nad Váhom a v iných mestách. Keď postavíte nadchody, nebudú to používať invalidi, matky s kočíkmi, a všetci tí, ktorí sa budú ponáhlať, lebo je to do kopca. Bude to výborné misto pre samovrahov a chuligánov z veľkomesta. Viď príklady z iných miest. Tento stav bol aktuálny ešte za činnosti štátnych podnikov a minulého režimu a tak by sa mal o to postarať štát, na čele s Min. dopravy. A mimochodom o bratislavských vodičoch vieme všetci ostatní vidiečania svoje, oni by vliezli aj pod zlievarenský lis, aby si to skrátili a nemuseli čakať. Smrti sa však aj tak dočkajú !
Dnes som videl v BA-Petržalke žel. policajtov rozdávať ľuďom, ktorí prechádzali cez trať pokuty za vstup do koľajiska. Konkrétne pod nadjazdom na Nový most v oblúku. V danom mieste sa v úseku asi 1,5km nenachádza žiadne chránené priecestie, ani nadjazd, kadiaľ by ľudia mohli prejsť (najbližšie je prejazd pri štadióne Polygraf a nadjazd Rusovská cesta). Trať sa nachádza v sídlisku, čiže zákonite ľudia tadiaľ musia prechádzať. Majú právo železniční policajti vyberať na takomto mieste na šírej trati pokuty, keď snaha prejsť cez chránené priecestie/nadjazd by trvala normálnemu človeku štvrť hodiny naviac?
Ďaľší postreh je už viacmenej k téme. Išiel som dnes z Petržalky s Os 3015. Prichádzame k pricestiu na Ivanskej ceste, ktoré sa nachádza priamo v križovatke (mimochodom jedna z najfrekventovanejších v BA). Začali sme brzdiť, pozrel som z okna - na priecestí nefugovali svetlá, stáli na ňom autá a plný autobus MHD. Keďže je tam traťová rýchlosť 60km/h, zastavili sme bezpečne pred priecestím (bez výstražnej zvukovej signalizácie vlaku). Asi 3 minúty sme stáli, kým sa uvolnilo priecestie od aút, a rušňovodičovi sa podarilo trúbením vydobyť si prednosť. Chcel som si tento chaos vychutnať, tak sam na ďaľšej stanici vystúpil a šiel som tam pozrieť. Počkal som si 5 vlakov, Os z Dunajskej stredy pricestie zapol, nákladny vlak z ÚNS nezapol, nákladný z BA Nové Mesto zapol, Os z BA Nové Mesto nezapol, IC z Petržalky zapol. Čiže priecestie funguje od náhody. Tento stav už trvá cca od víkendu. Vlaky ktoré mali priecestie zapnuté ho prechádzali v plnej traťovej rýchlosti, vlaky, ktoré videli na priecestí autá, zastavovali. Čiže z toho je evidentné, že ho neprechádzali podľa predpisov ako nefunkčné priecestie rychlosťou 5km/h a sústavným trúbením. Je absurdné, že ŽSR ako správca infraštruktúry takto ohozuje ľudí. Z tohoto príkladu vidíte, že nie vždy musia byť na vine vodiči aút. Na Slovensku môže nehody na priecestiach spôsobiť aj správca infraštruktúry svojou neččinnosťou a ľahostajnosťou. A to máme jedny z najdrahších poplatkov za dopr.cestu. Nikdy sa na Slovensku nespoliehajte na červené svetlá, u nás môže ísť vlak aj keď nefungujú...
Včerejšek jsme prožili (pokud vím) bez těchto příhod, ale dnes je tu další:
"13:43 Na železničním přejezdu v Postřekově na Domažlicku se srazil nákladní automobil s motorovým vlakem. Nehoda se podle prvních informací obešla bez vážnějších zranění." (novinky.cz)
Řidiči ... blikající červená světla často berou na lehkou váhu. "Vjíždějí například na koleje v okamžiku, kdy výstražná světla začnou blikat. První automobil většinou koleje přejede. Další však už takové štěstí nemívají," konstatoval. Řidiči se podle něj také často pokoušejí koleje přejet hned po průjezdu vlaku, i když červená světla stále blikají. "Neuvědomují si ale, že po stejné, nebo druhé koleji může přijíždět další vlak," řekl Kučera.
(lidovky.centrum.cz)
Problém je zkrátka nejčastěji v tom, že řidiči červená světla prostě ignorují. Jenže v případě střetu - na rozdíl od stejného počínání na křižovatce - jsou následky skoro vždy fatální.
Na stránkách české Drážní inspekce (http://www.dicr.cz/index.php) je nehodám na železničních přejezdech věnován značný prostor. Najdeme zde mj. statistiku:
2003: 298 nehod * 58 mrtvých * 156 zraněných
2004: 288 nehod * 57 mrtvých * 128 zraněných
Přitom až "na jednu výjimku byly všechny tyto mimořádné události způsobeny výhradně účastníky silničního provozu nedovoleným vjezdem na železniční přejezd v důsledku porušení zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. V jednom případě nesou část viny, i když ne významnou, na nehodě zaměstnanci ČD, kteří překročili o 12 kilometrů v hodině maximální povolenou rychlost vlaku."
Dnešná doba je až príliš uponáhľaná. Veľa vecí robíme "na doraz". Vodiči motorových vozidiel sa dostávajú do stavu zúfalstva, keď musia dve-tri minúty zastaviť svojho štvorkolesového miláčika. Žel. priecestia sú miesta, kde ignorujú dopravné predpisy najčastejšie. Je to možno aj preto, že viac-menej pohŕdajú žel. dopravou mysliac si o 100% výhodách pri doprave svojím miláčikom. Je to badať aj pri prepočtoch "ekonomičnosti" prepravy osobnými autami versus železnicou, keď všetci gumokolesári svorne počítajú len a jedine náklady na pohonné hmoty. Ako docieliť väčšiu disciplínu vodičov? Pozdával sa mi návrh zákona o preprave na pozemných komunikáciách od Palkovho ministerstva, kde mal byť prejazd cez žel. priecestie, keď je v činnosti signalizačné zariadenie trestaný odobratím vodičského preukazu. No K(r)a(d)ník ho svojimi vysoko odbornými argumentami presvedčil na stiahnutie tohoto zákona z parlamentu. Asi podarení bratia pána K(r)a(d)níka by takto mohli prísť veľmi rýchlo o vodičský preukaz...
Ministerstvo dopravy se letos chystá investovat 150 milionů korun do zvýšení bezpečnosti železničních přejezdů. Na rozdíl od podobných snah uplynulých letech, dostanou nyní možnost sami řidiči určit, které ze zhruba devíti tisíc přejezdů v Česku jsou nejnebezpečnější a tudíž by si zasloužily finanční injekci.
"V rámci Národního programu bezpečnosti na železničních přejezdech vyzveme občany, aby se sami vyjádřili k tomu, které přejezdy považují na nebezpečné, kde je nedostatečné signalizační zařízení a kde by pomohlo vybudování závor," řekl LN náměstek ministra dopravy Vojtěch Kocourek. "Přece jen řidič, který přes přejezd jezdí denně, jej zná lépe, než komise, která tam přijde jednou ročně a zákonitě nemůže odhadnout jeho nedostatky za různých světelných podmínek," obhajoval svůj nápad.
Podle slov náměstka se občané budou moci k bezpečnosti přejezdů vyjadřovat od března na internetových stránkách ministerstva, kde též najdou podrobné instrukce.
Na železničních přejezdech v loňském roce došlo k 288 srážkám vlaků s auty. Zemřelo při nich 57 osob a dalších 128 utrpělo zranění. Až na jediný případ za tyto nehody nesou vinu účastníci silničního provozu. "Je naprosto zarážející neukázněnost řidičů, kteří ignorují výstražnou světelnou i zvukovou signalizaci," konstatoval náměstek. Podle něj nejvíce smrťáků bylo v uplynulých letech právě na přejezdech s výstražným zařízením.
Závory stojí dva miliony
Náměstek Kocourek doufá, že by k snížení počtu nejzávažnějších nehod na přejezdech mohlo pomoci vybudování závor. Jedny přijdou na zhruba dva miliony korun. "Ve srovnání se státy EU nemáme nebezpečnější přejezdy, ale neukázněnější řidiče," dodal. (lidovky.centrum.cz)