Nehody na přejezdech/priecestiach
Nehody na přejezdech se pomalu (bohužel) stávají téměř každodenní záležitostí na tratích SŽDC, ŽSR i jinde. Jednotlivé případy už byly sice rozdiskutovány v aktualitách, ale zdá se mi, že by si tento neblahý jev zasloužil i samostatné téma, aby názory, postřehy a návrhy na řešení mohly být soustředěny na jednom místě.
Ocituji sám sebe z diskuse k tématu k aktualitě "Priecestie neďaleko ČKD Hradec Králové má už závory"...
Jedním z důsledků stále stoupajícího počtu nehod na železničních přejezdech byl také vývoj systému pro jejich monitorování, který zajistila dceřinná jednotka AŽD Praha - DAST Brno. První exemplář systému RedRail je namontován právě na zmiňovaném přejezdu v Březhradě (trať 030). Systém se skládá z kamer snímajících z výšky celou oblast přejezdu i detail přední části projíždějícího silničního vozidla, záznamového a přenosového zařízení (síť GSM). Je uváděn do provozu v okamžiku spuštění signálních světel. Díky infračerveným reflektorům je schopen pořizovat videozáznam i fotografie s časem také v noci. ČD údajně o nákup tohoto systému již projevily zájem. (Pramen: ŽM 12/2004)
... a přidám snímky toho zařízení ze dne 5.4.2005:
„Jak dopadl loňský rok z hlediska nehodovosti na železničních přejezdech?“
„V loňském roce na českých železničních přejezdech zahynulo 57 osob a 128 osob bylo zraněno. Celkem se loni na železničních přejezdech událo 288 nehod, nejčastěji se jednalo o střet automobilu, chodce či cyklisty s vlakem. Pro srovnání: v roce 2002 zemřelo na železničních přejezdech 24 osob, v roce 2003 to bylo 68 osob. Nárůst počtu usmrcených odpovídá zvyšujícímu se počtu nehod. Loni, stejně jako v roce 2003, připadal jeden mrtvý na pět střetů. K většině nehod došlo na přejezdech, které jsou vybaveny nejen výstražným křížem, ale i výstražnou světelnou signalizací. Z toho lze usuzovat, že řidiči tuto signalizaci nerespektují a vjíždějí na přejezdy i v době, kdy se blíží vlak.
V této souvislosti musím uvést, že všechna důležitá zařízení na železnici jsou jištěna zdvojením bezpečnostních prvků. V případě železničních přejezdů se jedná o zdvojení tím, že řidič je povinen přesvědčit se, zda může železniční přejezd bezpečně přejet. Tato povinnost platí na všech přejezdech a vždy, tedy i v případě, že světelná signalizace nedává řidiči výstrahu. I kdyby tedy došlo k selhá-ní techniky přejezdového zabezpečovacího zařízení, jehož pravděpo-dobnost je mizivá, je zde ještě tato pojistka, kterou definuje zákon č. 361/2000 Sb., O provozu na pozemních komunikacích. Bohužel se setkáváme s tím, že si řidiči nejenže neuvědomují význam této pojistky, ale dokonce podceňují i to, co jim výstražné zařízení na přejezdu signalizuje.“
V době nehody byla výstražná světla v činnosti. To potvrdilo i komisionální přezkoušení přejezdového zabezpečovacího zařízení, které ukázalo na bezproblémovou funkčnost signalizace. Vrchní inspektor Drážní inspekce, který nehodu vyšetřuje, konstatoval, že přejezd je řádně označen výstražnými kříži a velmi přehledný. Proto by při dodržení zákona o provozu na pozemních komunikacích (...) ze strany řidiče nemělo k nehodě dojít ani v případě, kdyby zabezpečovací zařízení bylo mimo provoz. Nehoda se sice stále ještě šetří, nicméně podle dosavadních výsledků není odpovědnost na straně Českých drah, a. s.
Na železničním přejezdu u obce Nová Ves pod Pleší na Příbramsku střetl osobní vlak z Dobříše do Prahy s automobilem. Nikdo nebyl zraněn, na přejezdu fungovaly semafory.
(iDnes)
Nikdo nebyl zraněn, škoda na drážním vozidle je asi 50 000,- a na osobním autě 150 000,- Kč. Vinen je řidič, který nerespektoval výstražné zařízení.
Srážku vlaku s vozem Škoda 1203 na železničním přejezdu na Hodonínsku nepřežila v sobotu žena (48), dvě osoby (45 a 25) byly zraněny. Vlak, v němž v době srážky sedělo 15 lidí, tlačil automobil 44 metrů. Novinkám informaci sdělil Jan Kučera z drážní inspekce.
HODONÍN - Nehoda se stala krátce ve 14:06 na trati Hodonín - Zaječí, a to na železničním přejezdu v Mutěnicích směrem na Dubňany. Ve škodovce v době srážky seděli tři lidé.
"Starší manžele a jejich neteř z vozidla ještě před příjezdem vyprostili svědci nehody a cestující z vlaku," upřesnil informace tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Jaroslav Haid.
Zraněným pomáhal i ředitel HZS Jihomoravského kraje v Hodoníně Václav Špéra, který jel náhodou kolem.
"Zatímco řidič škodovky utrpěl jen tržnou ránu na hlavě, jeho manželka byla v zadní části vozidla zraněna těžce a v bezvědomí. Ředitel hasičů se za pomoci svědků ji snažil oživovat. Do příjezdu zdravotníků jí poskytl umělé dýchání a masáž srdce. Přes rychlou pomoc však žena při převozu do nemocnice zemřela," pokračoval Haid. Neteř majitelů vozidla (nar. 1980) ze slovenských Michalovců byla s těžkým zraněním rovněž převezena do nemocnice.
Uzavření části trati
"Ke srážce došlo odpoledne mezi zastávkami Mutěnice a Čejč. Nikdo z cestujících ve vlaku nebyl zraněn," sdělil dále Novinkám Kučera. Podle něj byl železniční přejezd bez závor, ale se světelnou signalizací. Vlak po nárazu vykolejil*. Železničáři proto na několik hodin přerušili na trati Hodonín - Zaječí mezi zastávkami Mutěnice a Čejč provoz. "Provoz byl obnoven kolem 17 hodiny. Kvůli nehodě se zrušily dva spoje," doplnil mluvčí. Konstatoval, že na vlaku vznikla škoda za sto tisíc korun. Automobil Škoda 1203 je údajně zcela zničen, Kučera ztrátu vyčíslil na 10 tis. Kč.
V době nehody byla výstražná světla v činnosti. To potvrdilo i komisionální přezkoušení přejezdového zabezpečovacího zařízení, které ukázalo na bezproblémovou funkčnost signalizace.
(Novinky.cz)
*) Podle jinde publikované zprávy nevykolejil, ale nebyl schopen další jízdy. Navíc se zde uvádí, že přijely dvě jednotky hasičů, protože dodávka měla plynový pohon. (Lidovky)
15:30 Na železniční trati Hodonín - Zaječí se odpoledne mezi zastávkami Mutěnice a Čejč srazil osobní vlak s automobilem Škoda 120. Při střetu na železničním přejezdu bez závor, ale se světelnou signalizací, byli v autě zraněni dva lidé.
(Novinky.cz)
17:10 - Na přejezdu opět zahynul člověk. U Mutěnic na Hodonínsku vjela vlaku do cesty stará dodávka Škoda 1203. Jeli v ní tři lidi, dva měli jen lehká zranění. Vlak tlačil auto 44 metrů.
(iDnes)
Jen nevím, zda šlo o stejnou nehodu (rozdílně interpretovanou) nebo o nehody dvě...
10:44 S lehkým zraněním vyvázl ze střetu s rychlíkem mezi stanicemi Třebíč a Krahulov řidič osobního auta. Na přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací se řidič zřejmě pokusil objet závory.
(novinky.cz)
10:20 - Nehoda na přejezdu mezi Třebíčí a Krahulovem dopoledne na čas zastavila vlaky. Rychlík ze Strakonic do Brna se srazil s osobním autem. Jeho řidič vyvázl nezraněn.
(iDnes)
R 667
Krahulov 9:17 (odj.) 2 min.
Třebíč 9:24 (příj.) 71 min.
Vánice, která večer zasáhla Liberecko, zavinila dopravní nehodu na železničním přejezdu ve Stráži nad Nisou. Řidič Fiatu Uno tam v nepřehledných sněhových jazycích najel mimo úzkou cestu a autem uvízl na trati. Osobní vlak pak vůz smetl mimo koleje. Řidič včas vystoupil.
"Řidič vykládal ven těžký náklad, aby se z tratě dostal. V autě vezl cihly," řekl jeden ze zasahujících hasičů. Když řidič uslyšel vlak přijíždějící od Liberce běžel mu naproti a snažil se ho zastavit. Strojvedoucí sice soupravu zpomalil, ale srážce nezabránil.
Fiat Uno byl po nehodě téměř úplně zničený. Vlak vyvázl bez vážnější újmy. Cestující neutrpěli žádná zranění. "Byla to jen malá rána," uvedl jeden z pasažérů. "Sněhové jazyky silnici opticky posunuly doleva, ale motorista se stejně měl přesvědčit, v jakém stavu přejezd je a jestli se přes něj dá ve špatném počasí bezpečně přejet," upozornil hasič.
(iDnes)
U zastávky Mackov řidička Opelu Astra nerespektovala výstražné znamení a vjela pod osobní vlak jedoucí na trati Strakonice - Blatná. Nikdo nebyl zraněn. Škoda činí celkem 75 tisíc korun. Provoz na trati je přerušen.
(Novinky.cz)
ad Pepiak:
Není třeba se omlouvat, jednak tam to tématicky také patřilo a jednak jsi informoval o archivovaném šotu.
Jinak, je mi jasné, že k nějakým pojistným smlouvám se tu asi nedostaneme, ale třeba železničáři (ať už z ČR nebo SR) vědí, zda ta vozidla pojištěna jsou, zda pojišťováci nehody šetří, dělají se pro ně nějaká hlášení atp.
sorry za "duplicitny" prispevok o tej reportazi na CT, ktory som uverejnil v teme Zeleznice v mediich. Som si nevsimol, ze sa tu o tom rozbehla velmi zaujimava debata uz vcera...
ad Zbyněk: urcite maju poistovne specialne poziadavky, ale k tym sa asi nedostaneme, lebo to je predmetom zmluvy. Alebo zeby mali poistovne nejake Vseobecne zmluvne podmienky pre poistovanie zeleznicnych vozidiel? Je to dost specificka zalezitost podla mojho nazoru...