Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Toto pravdepodobne budúce súmestie (Twin City) spája železnica cez Gänserndorf už od 20. VIII. 1848, neskôr (žiaľ dátum v súčasnosti neviem) aj cez Leopoldsdorf po Marchegger Ostbahn, od 18. XII. 1897 - zatiaľ len jednokoľajkou - cez Parndorf a od 22. I. 1914 cez Hainburg an der Donau. V blízkej dobe bude zrealizované aj prepojenie oboch letísk Schwechat a M. R. Štefánika, avšak nie obnovou najkratšej trasy (Schwechat - Fischamend - Hainburg an der Donau - Wolfsthal - Ba-Petržalka), ale rekonštrukciou trate Fischamend - Götzendorf a jej zaústením smerom na Parndorf. Počet vlakov spájajúcich obe mestá utešene raste, a tak rastie počet zážitkov z prevádzky na týchto tratiach, ktoré sú tu očakávané.
Ďalšie informácie o tratiach:
Bratislava - Kopčany - Wolfsthal - Wien
Bratislava - Kittsee - Parndorf - Wien
Bratislava - Marchegg - Wien.
Rakúsko - ÖBB
Zaujímavé články a odkazy:
Prepojenie bratislavského letiska so železnicou
Wien Hauptbahnhof
Samostatné diskusie o niektorých staniciach:
Bratislava Hlavná stanica
Bratislava Filiálka
Bratislava - Nové Mesto
Stanica konskej železnice
Pokiaľ sa na financovaní stavby budú podieľať súkromní investori, projekt s nákladom 60 miliónov eur je realizovateľný do začiatku majstrovstiev Európy vo futbale v roku 2008, uvádza združenie. Charakteristiku trate pritom porovnáva s električkovou linkou medzi mestami Viedeň a Baden, za ktorej prednosť považuje priamu obsluhu centier regiónu. Súbežne s linkou S7 premáva expresný vlak City Airport Train (CAT) spájajúci centrum Viedne s letiskom Schwechat.
Dva mesiace od spustenia prevádzky katamaránu Twin City Liner záujem cestujúcich predbehol všetky očakávania. Ranné a večerné plavby medzi Viedňou a Bratislavou sú takmer úplne vypredané. Premávku preto rozšíria aj na zimné obdobie. Plavby počas víkendov a sviatkov majú prebiehať dvakrát denne až do decembra.
(http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2846960 )
Přísloví : Opakování - matka moudrosti.
„Wir orientieren uns beim Ausbau der Verbindung Wien-Bratislava am höchsten Gesamtnutzen für Passagiere und Wirtschaft. Daher hat für uns der Ausbau der Götzendorfer Spange klare Priorität vor einem Lückenschluss der S 7“, so Martin Huber, Sprecher des Vorstandes der ÖBB-Holding AG, zu den kürzlich publizierten Plänen einer von der Industriellenvereinigung koordinierten Industrieplattform, die alte Pressburger Bahn zwischen Wolfsthal und Petrzalka zu reaktivieren.
Eine private Initiative über ein privat-öffentliches Mischprojekt sei zwar grundsätzlich begrüßenswert, dokumentiert es doch das große Interesse der Wirtschaft an dieser Verbindung, der Nutzen für Fahrgäste und Wirtschaft sei allerdings bei der von den ÖBB präferierten Lösung für die Zukunft deutlich höher, betonte Huber.
Einerseits werden die Stadtzentren Wien und Bratislava über den Marchegger Ast direkt verbunden – hier laufen die Planungen zum streckenweisen zweigleisigen Ausbau mit Elektrifizierung. „Andererseits können über den Ausbau der Götzendorfer Spange nicht nur die Flughäfen Wien und Bratislava miteinander verbunden werden, sondern auch noch der Flughafen Wien mit Budapest in einem zukunftsorientierten Verkehrskonzept verknüpft werden“, erläuterte der ÖBB-Vorstandssprecher. In diesem dualen Konzept sei eine bedeutend höhere Netzwirkung gegeben, so Huber. „Insgesamt sehen wir daher – nach Abwägung aller Potenziale und Argumente - eine Reaktivierung der alten Pressburger Bahn als die weniger zukunftsweisende Alternative. Im Sinne eines optimierten Einsatzes der Mittel für den Infrastrukturausbau sprechen sich die ÖBB aus diesem Grund klar für eine nachhaltige und vor allem den zukünftigen Bedarfssituationen angepasste Ausbauvariante über die Götzendorfer Spange aus.“
k tvojmu príspevku v rubrike:
http://www.vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=1095
som si dovolil doplniť toto (originál je tam):
Bodaj by si mal pravdu . Je tu však malý - znalcovi geopolitiky ľahko postrehnuteľný rozdiel . Všetky tvoje príklady sa týkajú JEDNÉHO štátu, krajiny či národa.
Inak: Keď máš dva obchody v jednom meste, riadiš ich tak aby boli ziskové a dopĺňali sa. Keď však v meste susednom vzniká konkurencia ktorá odvádza zisk do kasy suseda, čo urobíš? Kúpiš ju aby si platil tie dane ty? Ekonomickejšie PRE TEBA je ten obchod zrušiť, a presviedčať zákazníkov aby cestovali za nákupom ku mne.
Netvrdím, že to takto určite bude, ale chápem obavy ktoré tento model vyvoláva. A Rakúšania nie su eurofilantropi. Sú to tvrdí obchodníci. Na to si už za tú dobu po otvorení hraníc mohol prísť.
A nejde o to odkiaľ odletím do sveta. Mne je osobne naozaj prd či pôjdem na Ivánku 25 minút alebo na Schwechat 60. Deň zabitý lietaním je aj tak v čudu. Ale Slovensko tým príde poplatky za lietadlo a tie nie sú malé . Kukni na svoju stránku z ktorej sála nacionalizmus (v dobrom slova zmysle). Preto ma tvoje tvrdenia dosť prekvapujú.....
Ak by sa predĺžila železničná sieť Bratislava-Viedeň o 400 kilometrov Transsibírskej magistrály, čas prepravy medzi Áziou a strednou Európou by sa skrátil asi o tretinu. ....
Rýchlodráha na prepojenie miest a letísk je súčasťou konceptu Twin City rovnako ako napojenie letiska na medzinárodnú železničnú sieť a zlepšenie regionálnych železničných spojení.
aj ked mas pravdu priamo to bude kusok rychlejsie U3, lebo ta ide direct westbahnhod-stephansdom ;)
ci sa bude stavat s takym nasadenim od 2009 zentralbahnhof je odvysle od vlady ;) ak dojdu k moci socialisti, tak to mozno bude aj skor, ak bude cierno-modry tak asi neskor ;)
2 montoya: je to max 5 minut zo suedtiroleru na Ostbahn ;)
mne osobne viacej vyhovuje, ze sa konci vacsina vlakov za suedbahnhofe :lol:
a celkovo bol suedbahnhof brana do rakuskej imperia ;) odtial vzdy chodili vlaky smer slovensko, madarsko, juhoslavia, juzne rakusko, taliansko.
len behom studenej vojny jeho vyznam upadal a napojenie na wesbahn do nemecka cey westbahnhof zase napredoval ;)
a ako uz pisal addams, bude z neho do roku 2015 nova centralna priechodna stanica, kedze teraz su to vlastne dve hlavove ;)
napojenie ZSR resp ZSSK na westbahnhof ma teraz zmysel, lebo odtial smeruju vlaky do nemecka, ale po 2015 sa to zmenit a gro medzinarodnej dopravy bude odbavovat zentralbahnhof ;)
diky za tu mapu, ja ju mam kdesi tiez - len som ju nevedel najst ...
Clansmann:
Westbf - myslienka je to dobra, ale ta stanica sa neda nafuknut, aby tam behalo dalsich xx vlakov od Brucku/L / Marcheggu / Bernhardsthalu ...
Preto sa pripravuje vystavba Hbf, ci skor prestavba Südtiroler Platzu a okolia na Hbf. termin ukoncenia: 2015.
tu je mapka z rakuskeho ministerstva ohladne rozvoja zeleznicnej dopravy, ako aj pribliznymi rokmi realizacie investicii tykajucich sa zeleznice vramci TwinCity
http://dialnice.info/album_page.php?pic_id=335
dokonca sa koketuje aj s myslienkou maglevu/transrapidu :) ale to je uz asi sci-fi, aj ked BA-W za 17 minut by nebolo zle ;)
Víťazom sa stane ten, koho ponuka bude najvyššia, uviedol premiér Mikuláš Dzurinda. "Nedá sa uprieť skutočnosť, že ponuky obidvoch prvých (uchádzačov) sa dajú prezentovať ako pomerne vyrovnané. Kto ponúkne viac, ten sa stane víťazom," povedal premiér.
Podmienky, za akých sa druhé kolo uskutoční, pripraví pre vládu čo najrýchlejšie minister dopravy Pavol Prokopovič.
Privatizačná komisia vybrala zo 4 záujemcov o letiská konzorcium Two One, ktoré tvorí viedenské letisko Schwechat, rakúska Raiffeisen Zentral Bank AG a slovenská finančná skupina Penta. Tento výber odsúhlasil aj minister dopravy Pavol Prokopovič a neskôr aj ministerstvo hospodárstva.
Na druhom mieste podľa počtu bodov skončil španielsky Abertis Infraestructuras s britskou spoločnosťou TBI Plc. a slovenskou J & T Finance Group.
Výber však sprevádzali pochybnosti, ostro ho odmietla opozícia a proti sa vyjadril aj prezident Gašparovič. Pochybnosti o tendri vyjadrila aj koaličná KDH. Podľa šéfa strany Pavla Hrušovského však vychádzali z nedostatočných údajov, viaceré veci si vysvetlili pri stretnutí s ministrom Prokopovič a preštudovaní materiálov o tendri.
Riešenie, ktoré prijali predstavitelia koaličných strán "po siahodlhej diskusii", považuje Hrušovský za štandardnú metódu "pre prípady, aké sa vyskytli pri privatizácii bratislavského a košického letiska".
Podľa projektu má rýchlodráha zo súčasnej konečnej zastávky pokračovať do dediny Kittsee, kde sa napojí na jestvujúcu trať z Parndorfu do Petržalky. Jazda zo stanice Wien-Mitte do Bratislavy má trvať približne hodinu.
Ak sa na financovaní stavby budú podieľať súkromní investori, projekt s nákladmi 60 miliónov eur sa môže uskutočniť do začiatku majstrovstiev Európy vo futbale v roku 2008. Charakteristiku trate pritom združenie porovnáva s električkovou linkou medzi mestami Viedeň a Baden. Za jej prednosť považuje priamu obsluhu centier regiónu.
Súbežne s linkou S7 premáva expresný vlak City Airport Train. Spája centrum Viedne s letiskom Schwechat.
(http://bratislava.sme.sk/clanok.asp?cl=2849006 )