Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Toto pravdepodobne budúce súmestie (Twin City) spája železnica cez Gänserndorf už od 20. VIII. 1848, neskôr (žiaľ dátum v súčasnosti neviem) aj cez Leopoldsdorf po Marchegger Ostbahn, od 18. XII. 1897 - zatiaľ len jednokoľajkou - cez Parndorf a od 22. I. 1914 cez Hainburg an der Donau. V blízkej dobe bude zrealizované aj prepojenie oboch letísk Schwechat a M. R. Štefánika, avšak nie obnovou najkratšej trasy (Schwechat - Fischamend - Hainburg an der Donau - Wolfsthal - Ba-Petržalka), ale rekonštrukciou trate Fischamend - Götzendorf a jej zaústením smerom na Parndorf. Počet vlakov spájajúcich obe mestá utešene raste, a tak rastie počet zážitkov z prevádzky na týchto tratiach, ktoré sú tu očakávané.
Ďalšie informácie o tratiach:
Bratislava - Kopčany - Wolfsthal - Wien
Bratislava - Kittsee - Parndorf - Wien
Bratislava - Marchegg - Wien.
Rakúsko - ÖBB
Zaujímavé články a odkazy:
Prepojenie bratislavského letiska so železnicou
Wien Hauptbahnhof
Samostatné diskusie o niektorých staniciach:
Bratislava Hlavná stanica
Bratislava Filiálka
Bratislava - Nové Mesto
Stanica konskej železnice
video (ako vzdy na CT, bez konca): http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/obsah/110341-demolice-videnskeho-nadrazi/
...
V rokoch 1909 až 1913 sa usilovne pracovalo pozdĺž cesty z Viedne do Prešporku cez Schwechat, Deutsch-Altenburg, Hainburg. Akciová spoločnosť A.E.G.-Union tu stavala trať elektrickej železnice. Jednej z prvých na svete, ktorá ...
cely clanok: http://www.bratislavskenoviny.sk/pamatnici-historie/bratislavy-do-viedne-sa-islo-12-hodin.html?page_id=152230
Tak to je este hudba dalekej buducnosti. Spravna odpoved je na adrese, ktoru uviedol slony :
Zmena súvisí so stavebnými prácami a postupmi pri budovaní novej hlavnej stanice vo Viedni (Wien).
Inak viac info o tomto projekte najdes napr aj tu :
http://www.hauptbahnhof-wien.at/
Prilozene link na stranku OBB, kde najdete info v SJ k reorganizacii dopravy v ramci Viedne od zmeny GVD. INFORMACIE V SLOVENCINE su uplne vpravo, nizsie - pod info v anglictine. Ide o 3 schemy - stanicu Wien Südbahnhof od 13.12., stanicu Wien Meidling, schemu prehladu zmien na tratiach veducich do uzla Vieden a tiez textovy popis zmien (priloha "zmeny v doprave") i s tabulkou - ako z ktorej (vybranej) stanice/miesta kam ... http://www.oebb.at/pv/de/Aktuelles/Countdown_fuer_Wien_Suedbahnhof/index.jsp
Z Bratislavy-Petržalky do Parndorfu:
* Os 7614 (odchod o 8.33 h)
* Os 7616 (odchod o 9.33 h)
* Os 7618 (odchod o 10.33 h)
* REX 7620 (odchod o 11.33 h)
* REX 7622 Leitha (odchod o 12.33 h)
* REX 7624 (odchod o 13.33 h)
* REX 7626 Engerau (odchod o 14.33 h)
Z Parndorfu do Bratislavy-Petržalky:
* REX 7605 Twin City (odchod o 7.38 h)
* REX 7607 Leitha (odchod o 8.38 h)
* REX 7609 Engerau (odchod o 9.38 h)
* REX 7611 (odchod o 10.38 h)
* REX 7613 (odchod o 11.38 h)
* REX 7315 (odchod o 12.38 h)
* REX 7617 (odchod o 13.38 h)
Vlaky nahradené autobusovou dopravou budú meškať približne 40 minút a prípoje medzi jednotlivými vlakmi nebudú zabezpečené. Preprava bicyklov je v autobusoch náhradnej dopravy z prevádzkovo-technických dôvodov vylúčená.
Predpokladam, ze je to myslene vo vyzname "(zeleznicny) den cestujuceho", t.j. zaciatok i koniec dna cca o 2.-4. hodiny rannej = cesta musi byt ukoncena do konca takehoto dna. Ak CL W - Ba konci o 2.30 h., tak pocita s nastupom aj po polnoci, ale s ukoncenim cesty do 2.30 h.
Takto to plati u ZSSK do 100 km/do 4. hodiny rannej.
Neviem, ako to upravuje platnost CL, ale aj na DB konci mnozstvo "dennych" vlakov (D, RE, IC, EC, ICE, ...) jazdu aj po 1., resp. 2. hodine rannej.
Ide o nasledovné vlaky kategórie Regional Expres (REX):
* REX 7642 Bratislava – Petržalka (odchod o 22.33 h) – Wien Südbhf. (príchod o 23.34 h)
* REX 7643 Wien Südbhf. (odchod o 3.05 h) – Bratislava – Petržalka (príchod o 4.03 h)
Prehľad aktuálneho počtu vlakov
Bratislava hlavná stanica - Viedeň
Z Bratislavy hlavnej stanice cez Marchegg do Viedne jazdí denne 21 párov vlakov.
Z Bratislavy hlavnej stanice cez Marchegg do Gänserndorfu jazdí denne 7 párov vlakov.
Bratislava Petržalka - Viedeň
Z Bratislavy Petržalky cez Kittsee do Viedne Südbahnhof jazdí denne 20 párov vlakov.
Z Bratislavy Petržalky cez Kittsee do železničnej stanice Bruck a. d. Leitha jazdia denne 2 páry vlakov.
Z Bratislavy hlavnej stanice cez Kittsee do Viedne Westbahnhof jazdia denne 3 páry InterCity vlakov.
(20090206/03.51/STV1; 1'16" )
Místní spojení mezi oběma hlavními městy na Dunaji by využívali zejména obyvatelé malých měst a obcí, ale i cestující, kteří se potřebují dopravit na vídeňské letiště ve Schwechatu nebo na bratislavské letiště. Přímé spojení Vídně s Bratislavou místní drahou bylo navrhováno již několikrát, nyní je však znám konkrétní provozovatel - WLB, který by dopravu zajišťoval. Náklady na prodloužení spojení do Bratislavy se odhadují na 70 mil. eur, z nichž podstatná část padne na stavbu mostu přes dálnici u pohraničního Kittsee. Brock věří, že jeho návrh dostane nakonec zelenou od vlastníka WLB -Wiener Linien (Vídeňských dopravních podniků), jejichž mluvčí Zentner sdělil, že vedení s rozhodnutím zatím ještě váhá. Pochopení i dohoda se očekává i od zúčastněných zemí, a co je nejdůležitější, že potřebné finanční prostředky poskytne správa Vídně a Dolního Rakouska a pochopitelně i slovenská strana. Spojení hlavních měst obou zemí - Rakouska a Slovenska - místní drahou by přitom nekonkurovalo rakouským železnicím ÖBB, které se podílí na budování vysokorychlostní železniční tratě na Slovensku.
(Technický týdeník)
http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?lang=1&id=928
Provoz linky byl zastaven v roce 1938 po připojení Petržalky k Třetí říší.
Připomínka, že by tradiční spojení bylo dobré obnovit, zaznívala v posledních letech z úst slovenských politiků prakticky při každém setkání s rakouskými představiteli.
Naposledy ji rakouskému kancléři Alfredu Gusenbauerovi zopakoval slovenský premiér Robert Fico, když oba v listopadu uváděli do provozu novou dálnici mezi oběma městy.
Teď se poměrně nečekaně zdá, že by myšlenka obnovení "električky" mohla být přece jen realizována. Předběžný projekt vychází z toho, že by pro novou trať mohla být využita jednak nynější dráha z Vídně do Badenu, jednak linka rychlodráhy S7 do Wolfsthalu.
Nově vybudovat je potřeba jen sedmikilometrový úsek z Wolfsthalu do Petržalky, který byl po válce zlikvidován.
Linka má doplnit lodní spojení metropolí
První odhady hovoří o tom, že na obnovení někdejší tramvajové linky by bylo potřeba asi 70 milionů eur (zhruba 1,85 miliardy korun). Největší část těchto prostředků by spolykal most, který by bylo nutné postavit přes dálnici.
Autoři projektu vycházejí mimo jiné z velkého úspěchu lodního spojení mezi Vídní a Bratislavou, které je pod názvem Twin City Liner navzdory relativně vysoké ceně značně vytížené a pro příští rok má být rozšířeno o další plavidlo. Konkurenci rychlovlakům železnice by tramvaj podle nich neměla představovat, protože jejím hlavním cílem by bylo spojit co nejvíce malých míst na trase s hlavními městy.
Předpokládá se, že jízda tramvají mezi Vídní a Bratislavou by trvala něco přes hodinu a nový spoj by měl vyjíždět každých 15 minut.
Linka Vídeň - Bratislava
Místní dráha Vídeň – Bratislava (německy Pressburger Bahn nebo Localbahn Wien – Pressburg) byla elektrifikovaná trať na pomezí tramvajové a železniční dopravy (lze ji přirovnat k příměstským drahám v západní Evropě), která spojovala dvě velká města na Dunaji, Bratislavu a Vídeň.
Dráha byla v provozu v první polovině 20. století. Po druhé světové válce byl zprovozněn pouze úsek na rakouském území z Vídně do Wolfstahlu, který byl koncipován již jako železnice.
Dnes jezdí po upravené části místní dráhy Vídeň – Bratislava linka vídeňského S-Bahnu S7 mezi Schwechatem, kde se nachází vídeňské letiště, a Wolfsthalem, kde je konečná stanice. O prodloužení přes Kittsee do Bratislavy se mnohokrát v 90. letech 20. století diskutovalo. Podle posledních plánu by linka mohla být postavena v roce 2013.
(iDnes)
ZSSK odporúča cestujúcim využiť zo a do stanice Wien Ezherzog Karl Strasse rýchlovlaky mestskej dopravy S-Bahn S80 a ostatné regionálne vlakové spoje v rámci Viedne. Alternatívnym riešením je cesta vlakmi z, resp. do železničnej stanice Bratislava-Petržalka. Tieto vlaky budú aj počas výluk vychádzať a končiť v železničnej stanici Wien Südbahnhof Ostbahn.
V rámci vyhľadávača vlakových spojení na www.oebb.at je pri dotknutých vlakoch už zapracovaná poznámka o ich odrieknutí v konkrétnom úseku trasy.
Zoznam odrieknutých vlakov - http://www.zssk.sk/fileadmin/dokumenty/2010_pdf/vieden_odrieknute_vlaky.pdf