Vysokorýchlostné a naklápacie vlaky
V ekonomicky vyspelejších krajinách (ich počet mierne stúpa) už niekoľko desaťročí po rekonštruovaných štandardných tratiach premávajú vlaky s naklápacou skriňou (ETR, ICT, Talgo); a najmä po špeciálnych novobudovaných tratiach výhradne pre osobnú dopravu, premávajú vysokorýchlostné vlaky (TGV,ICE, Šinkansen).
Definícia pojmu: Vysokorýchlostný vlak - vlak idúci aspoň po časti trate rýchlosťou minimálne 250 km/h (norma UIC) - novinári v krajinách V4 hovoriaci o "vysokorýchlostných" vlakoch a tratiach, príp. používajúci jazykový nezmysel "rýchlovlak" pre trate a vlaky pre rýchlosť 160 km/h (ŽSR/ZSSK/ČD) a 200 km/h (MÁV/PKP), dokazujú len svoj amaterizmus a neznalosť problematiky.
Vývoj súprav i tratí s ich prevádzkou postupuje neustále míľovými krokmi, a tak tu očakávam poznatky od všetkích prispievateľov.
Niektoré údaje o nich v slovenčine je možné nájsť tu: http://www.rail.sk/arp/ .
Náklady na zvysenie rychlosti nad 160 km/h su velmi vysoke a len málokto si to moze dovolit vybudovat v krajine kus trati, len tak zo srandy, aby mohli potom hovorit, ze aj my sme to dokázali.
To islo kedysi v starom rezime, dnes je situácie iná. Na zeleznicu je nutne vsade prilákat nazpat cestujucich a obavam sa ze jedna trat viac skodi, ako pomoze. Tieto zeleznice (vsetky bez vynimky) potrebuju zásadnu asanáciu a nie parádne trate a mimo nich 19. storocie.
Rozhodne efektivnejsia a lacnejsia cesta je obnovit vozovy park, zaviest inteligentne cestovne poriadky a udrzovat trate v tom najlepsom stave.
Pomaly aj 80 km/h moze byt v okoli velkomiest kozmickou rychlostou (oproti autám a s tym spojene hladanie parkovisk), takze ked zeleznice dokázu tu poskytnut kulturu a adekvátne cestovne moznosti rozhodne viac ludi prestupi, ako na jeden parádny vlak naviac zmysluplny asi 4 mesiace v roku (v danej ralácii).
CFR uz celkom pekne naznacili tuto cestu, ved Desira denne prichádzaju do krajiny a co nevidiet zacina aj ich domáca produkcia a ostatné s tym spojene.
Az tak tvrdo by som to nepopisoval, problem je v zasade vo velkosti krajin, kde rychlovlaky nad 200km/h asi nikdy nebudu mat buducnost.
Skutocne rychlovlaky (ako ste tu pisali) mavaju 1 zastavku za hodinu, co by v nasich "super velkych statoch" asi znamenalo v urcitych smeroch uz de facto zastavku mimo uzemia. Preto ani Svajciarsko, ani ÖBB neplanuje ani len zaviest vlaky s rychlostou nad 200 km/h.
Preto snad jedine v Polsku (v strednej Europe) su "ciastocne" splnene podmienky na zavedenie vlakov s vyssou rychlostou ako 200km/h, ostatne krajiny nielen kvoli velkosti ale aj topografii zatial o tom len snivat mozu.
Súpravy s aktívnym systémom nakápania:
ETR 310 ICS - http://www.rail.sk/etr/etr310.htm
ETR 401 - http://www.rail.sk/etr/etr401.htm
ETR 450 - http://www.rail.sk/etr/etr450.htm
ETR 460 + ETR 480 - http://www.rail.sk/etr/etr460.htm
ETR 470 CISALPINO - http://www.rail.sk/etr/etr470.htm
ETR 480 - Alfa Pendular (Penduloso) - http://www.rail.sk/etr/etr480a.htm
ETR 490 Alaris - http://www.rail.sk/etr/etr490.htm
ETR 650 - http://www.rail.sk/arp/slovakia/rolstock/650.htm (nekrology)
ETR 680 (Premier) - http://www.rail.sk/arp/slovakia/rolstock/680.htm
Ďalšie typy s technológiou od ex Fiat Ferroviaria:
Sm3-S220 - http://www.rail.sk/arp/europe/sm3/s220.htm
ICT - http://www.rail.sk/ice/ict.htm
ICT-D/ICE-TD/ICT-VT - http://www.rail.sk/ice/ict-d.htm
Ďalšie typy so systémom nakápania:
X 2/X 2000 - http://www.rail.sk/arp/europe/x2/x2000.htm
Vysokorýchlostné súpravy s s aktívnym systémom nakápania:
TGV Pedulaire - http://www.rail.sk/tgv/tgvp.htm
Vysokorýchlostné súpravy s s pasívnym systémom nakápania:
Talgo - http://www.rail.sk/arp/europe/tlg/tlg01.htm
Vysokorýchlostné súpravy:
9 jazdiacich typov súprav vlakov TGV - http://www.rail.sk/tgv/index.htm
ICE 1 - 5 - http://www.rail.sk/ice/index.htm
ETR 500 + 500 P - http://www.rail.sk/etr/etr500.htm
Šinkansen (kto ich poráta ?) - http://www.rail.sk/arp/world/shin/shin01.htm