Licencovaní dopravci v ČR - všeobecně
Vzhledem k tomu, že v České republice operuje už řada tzv. soukromých železničních dopravců a stále jich přibývá, domnívám se, že si tato skutečnost zaslouží samostatné diskusní téma. Váhal jsem nicméně nad jeho názvem, neboť běžně používaný pojem "soukromý dopravce" nepostihuje přesně skutečnost. Nemusí vždy jít o společnost v soukromých rukou, většinovým majitelem může být stát popř. (zatím v zahraničí) region atp. Proto jsem použil termín "licencovaní", který je českým ekvivalentem pojmu používaného běžně např. v Itálii. Zkrátka předpokládám, že se zde budou objevovat příspěvky týkající se jiných než původně národních železničních správ (ČR a okolních zemí).
Na připojených snímcích jsou vozidla některých z těchto dopravců:
1. 11.10.03 - Šumperk: 810.141-2 + 607-2 Železnice Desná (Connex Morava) jako spoj Šumperk - Kouty nad Desnou
2. 23.10.04 - Kolín: odstavený stroj 770.534-6 OKDD
3. 21.05.05 - Trutnov hl.n.: 810.205-5 jako Os 15728 Viamontu do Svobody nad Úpou
Podradené diskusné témy
Celá zpráva: http://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/soukrome-jindrichohradecke-zeleznici-zacinaji-zne
Proč je u ní obrázek z ŽD, to ví jen ten nahoře...
Železniční přejezd úzkokolejné dráhy v Jindřiši je od včerejška opatřený světelným signalizačním zařízením. „Stala se tady už tři střetnutí s auty, z toho jedno s parním vlakem. Z časů, kdy trať vlastnily České dráhy, je tady dokonce křížek, protože tu byla smrtelná nehoda,„ vysvětlil ředitel společnosti Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) Jan Šatava.
Na Pelhřimovsku a Jindřichohradecku zaznamenali podle jeho slov na přejezdech na tratích společnosti JHMD například v roce 2008 devět nehod, vloni jen dvě, ale letos už dokonce dvě. Proto jsou každá bezpečnostní zařízení jistě na místě.
„Jsem tady asi tři čtvrtě hodiny a musím říci, že skoro každý řidič poctivě zastavuje a rozhlíží se,„ řekl včera po kolaudaci přímo na místě Jan Šatava.
„Příprava trvala asi rok, bylo nutné vyřídit spoustu povolení. První výkop byl proveden před dvěma měsíci,„ uvedl Jan Šatava.
Podle jeho slov bylo náročné položení několika kilometrů kabelů na trati, instalace dvou návěstidel, aby strojvedoucí věděli, jestli přejezd funguje, a dvou světelných výstražníků přímo na přejezdu. Zároveň museli nechat vybudovat domek s technologií a přivést do něj elektrický proud. Má však vlastní záložní zdroj, který při výpadku proudu zajistí dodávku elektriky na 24 hodin.
„Pokud by došlo k závadě, návěstidlo to ukáže strojvedoucímu a ten pak projede místem s přejezdem pomalu. Navíc je vše zabezpečeno tak, že při případné závadě by v žádném případě nesvítilo bílé světlo, ale buď jen červené nebo by nesvítilo nic,„ vysvětlil Jan Šatava.
Podle zkušeností, které podle jeho slov mají z Černovic u Tábora, kde vloni instalovali tři stejná zařízení na přejezdech JHMD na silnicích druhé třídy, jsou zařízení spolehlivá. Na Jindřichohradecku se jedná zatím o první místo, a to na silnici druhé třídy, na trati jejich společnosti.
Signalizační zařízení a jeho instalace totiž není zdaleka levnou záležitostí. „Celkové náklady na zařízení v Jindřiši jsou kolem šesti milionů korun, přičemž tři čtvrtiny z nich hradí státní fond dopravní infrastruktury a čtvrtinu doplácíme my,„ vyčíslil Jan Šatava. Pro cestující však podle jeho slov chystají letos také novinky. „Letos jsme po desetileté činnosti na novobystřické trati výrazně zlepšili cestování, které jsme zkrátili z 1.24 hodiny na na 1.09 hodin. Chceme také zajistit celoroční dostupnost České Kanady, a to zejména pro běžkaře, takže od poloviny prosince bude o víkendech a svátcích jezdit dopolední a odpolední vlak. Jednali jsme o tom už se starostou Nové Bystřice,„ uzavřel Šatava.
(Jindřichohradecký deník - 19.5.2010)
(Železničář)
(Chebský deník)
Zcela nová bude pohonná jednotka. „Současný spalovací motor z Ikarusu a hydraulická převodovka vyrobená v Rumunsku v americké licenci a původně určená pro důlní zařízení nejsou to pravé,„ říká Šatava. Nový motor s hydrodynamikou budou odpovídat současnému stupni vývoje železničních vozidel. „Tak, aby dalších 20 až 25 let mohlo vozidlo sloužit a dělat čest regionu,„ doplnil šéf úzkokolejné železnice.
Modernizaci přivítal i náměstek kraje Vysočina pro dopravu Libor Joukl. A to i přes to, že Jindřichohradecké dráhy jsou pro kraj minoritní dopravce. „České dráhy koupí 17 nových vozů na regionální tratě. Takže je skvělé, že na nové vozy se mohou těšit i cestující na úzkokolejce,„ pravil. Jindřichohradecké místní dráhy získali z EU na rekonstrukci tří vozů 23 milionů. Na přestavbu čtvrtého chtějí o dotaci požádat v dalších letech. Modernizaci dokončí do pěti let.
Z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice
Úzkokolejná trať je v provozu od roku 1897, trať do Obrataně je o devět let mladší. Motorizace osobní dopravy zde byla zavedena v roce 1930. Od 70. let byla existence úzkokolejek v ohrožení. Vláda České republiky v roce 1993 nakonec vyhlásila jejich privatizaci a o rok později byla založena společnost Jindřichohradecké místní dráhy. Ty úzkokolejku provozují již 15 let a zajišťují tím základní dopravní obslužnost na jihu Pelhřimovska. Současná osobní doprava je ale značně neekonomická. Zastaralé lokomotivy mají vysokou spotřebu a velké nároky na údržbu. Navíc osobní vozy ze 60. let minulého století nejsou přizpůsobeny pro přepravu osob se sníženou pohyblivostí. Úzkokolejka je sice oblíbená turisty i místními občany, ale nesplňuje současné požadavky na cestování.
(Mladá fronta DNES)
„Máme začátek 21. století a základem našeho provozu jsou sice modernizované lokomotivy a vagony, ale přece jenom z 50. a 60. let. Naším plánem je nasadit do provozu a poskytnout lidem služby odpovídající současné době,„ uvedl ředitel železnice Jan Šatava.
Jeho společnost včera v Kamenici nad Lipou představila vozy, které právě kvůli zásadní modernizaci koupila. Podle Šatavy je taková cesta jediná možná, nové vozy by přišly mnohonásobně dráž.
Jindřichohradecké dráhy koupily čtyři motorové vozy vyrobené rumunskou firmou Faur v roce 1986 pro polské dráhy. „Odpovídají době i místu vzniku, 80. léta a Rumunsko,„ konstatoval Šatava. Jak ale rychle dodal, po přestavbě z původního vozu zbude jen podvozek a rám, ostatní komponenty budou nové.
Původní vůz má k pohodlnému cestování hodně daleko. Interiér se podobá starým vozům Českých drah, sedadla jsou ještě méně pohodlná. Neumožňuje cestování tělesně postiženým lidem. Nedostatečné je vytápění i samotná pohonná jednotka. Ta dnešní době nestačí ani rychlostí, ani silou.
To vše by se v následujících letech v dílně Jindřichohradeckých drah mělo změnit. Nové vozy umožní cestování postiženým, cyklistům imaminkám s kočárky, nabídnou informační systém. Moderní sedadla, topení i vybavení interiéru budou samozřejmostí.
(Mladá fronta DNES)
Stane se tak v rámci akce, kterou pořádají Jindřichohradecké místní dráhy. V reálu bude k vidění moderní úzkokolejný motorový vůz řady M 27.0 představen na nádraží v Kamenici nad Lipou ve čtvrtek dopoledne, následně se na zámku uskuteční prezentace projektu.
Ten byl financován z prostředků ROP Jihovýchod určených pro zajištění osobní železniční dopravy.
(Pelhřimovský deník)
O přeshraniční spolupráci usiluje už dvanáct let vedení jindřichohradecké společnosti JHMD, která provozuje veřejnou hromadnou dopravu na úzkokolejných tratích, s provozovatelem úzkokolejných drah na rakouské straně.
„Bohužel kolem roku 2001 byl na rakouské úzkokolejce zastavený provoz. Vlaky tam vyjíždějí jen pro turisty v létě, a to jednou týdně. U nás jezdí obdobné turistické vlaky s párou v sezoně dvakrát denně a spousta vlaků, kterými jezdí hodně turistů, směřují právě do Nové Bystřice,„ uvedl ředitel společnosti JHMD Jan Šatava. Podle jeho slov by prospělo oběma stranám, kdyby se obnovilo symbolické propojení, protože je parní úzkokolejný vlak stále velkým lákadlem pro návštěvníky České Kanady. „Asi před čtyřmi lety jezdil autobus z Nové Bystřice,který měl propojit vlakovou dopravu naší s rakouskou. Bohužel to skončilo na nezájmu z rakouské strany,i když jsme byli ochotni nést ztráty z poloviny. Je to škoda,„ zavzpomínal Jan Šatava.
V současné době však podle jeho slov mění rakouská úzkokolejka svého majitele, a proto se naskýtá šance ji opět oživit. „Jsem spíš optimistou, většinou je horší domluvit se se státní správou než s menším provozovatelem. Proto se nyní prostřednictvím Euroregionu Silva Nortica snažíme hledat partnera na rakouské straně. Roli iniciátora jsme vzali na sebe,„doplnil Jan Šatava.
Jindřichohradecké úzkokolejky žijí, i když nejsou nikým dotované, ale rakouské, které platí stát, už méně. Na Jindřichohradecku totiž slouží lidem často i jako hlavní dopravní prostředek do práce či doškol.
Úzkokolejky Jindřichohradeckých místních drah odděluje totiž jen 12 kilometrů od úzkokolejek ve Waldvierteluv Dolním Rakousku. Úzkokolejky ve Waldviertelu jezdí pouze v turistické sezoně na jižní trase Gmünd - Groß Gerungs a severní traseGmündAlt Nagelberg - Litschau, případněHeidenreichstein. V úterý 16. března se uskuteční schůzka zástupců obou úzkokolejných drah na radnici v Litschau, aby za podpory Euroregionu Silva Nortica a Regionálního managementu Dolního Rakouska projednali možnosti vzájemné přeshraniční spolupráce. „Celá akce je organizována v rámci projektu Meziregionální mobilita - mobilita bez hranic, který řídí Euroregion Silva Nortica a rakouský spolek Projektverein Waldviertel. „Pokud se obě strany rozhodnou, mohlo by se pak uskutečnit marketingové propojení obou drah a společná propagace, případně i fyzické propojení turistickými autobusy z Nové Bystřice do Litschau o víkendech v průběhu letošní letní sezony,„ uzavřela za Euroregion Silva Nortica Dáša Petrášová.
(Jindřichohradecký deník)
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/83070-okd-doprava-uz-nevozi-cestujici/
"V Česku tak zůstávají už jenom tři osobní železniční dopravci, kromě Viamontu jsou to České dráhy a Veolia" - JHMD jsou vosk?
Celá zpráva: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/kraj-vysocina/volno-pro-uzkokolejku-na-pelhrimovsku/1000927/56247/
Obchodní název Rozsah licence
AŽD Praha s.r.o. N
BF Logistics s.r.o. N
CZ Logistics, s.r.o. N
České dráhy, a.s. O+N
ČD Cargo, a.s. O+N
D B V - I T L, s.r.o. N
EDIKT a.s. N
EUROVIA CS, a.s. N
Elektrizace železnic Praha a.s. N
Elektrizácia železníc Kysak a.s. N
GJW Praha spol. s r.o. N
Chládek & Tintěra, a.s. O+N
Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. N
IDS - Inženýrské a dopravní stavby Olomouc a.s. N
IDS CARGO a.s. N
inTERRA CZ s.r.o. N
JARO Česká Skalice, s.r.o. N
Jindřichohradecké místní dráhy, a.s. O+N
KK - provoz a opravy lok. s.r.o. N
KŽC Doprava, s.r.o. O+N
Lokálka Group, občanské sdružení O+N
LOKO TRANS s.r.o. O+N
LTE Logistik a Transport Czechia s.r.o. N
METRANS, a.s. N
MIKO Havlíčkův Brod, spol. s r.o. N
MTH Praha a.s. N
NOR a.s. N
N+N - Konstrukce a dopravní stavby Litoměřice, s.r.o. N
OHL ŽS, a.s. N
OKD, Doprava, akciová společnost O+N
OLOMOUCKÁ DOPRAVNÍ s.r.o. N
Ostravská dopravní společnost, a.s. N
Puš s.r.o. O+N
RAILTRANSPORT s.r.o. O+N
RM LINES, a.s. N
RUTR, spol. s r.o. N
SANRE, spol. s r.o. N
SART-stavby a rekonstrukce a.s. N
SD - Kolejová doprava, a.s. N
SEŽEV-REKO, a.s. N
SGJW Hradec Králové spol. s r.o. N
Skanska DS a.s. N
Slezské zemské dráhy, o.p.s. O+N
SLEZSKOMORAVSKÁ DRÁHA a.s. N
Slovenská železničná dopravná spoločnosť, a.s. N
Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. N
Společnost železniční výtopna Jaroměř O+N
Správa železniční dopravní cesty, státní organizace O+N
Stavební firma CARDA-MÜLLER s.r.o. N
STAVEBNÍ OBNOVA ŽELEZNIC a.s. O+N
TCHAS ŽD s.r.o. N
TOMI-REMONT a.s. N
TORAMOS, s.r.o. N
Trakce, a.s. N
TRAMO RAIL, a.s. N
Traťová strojní společnost, a.s. N
UNIPETROL DOPRAVA, s.r.o. N
Veolia Transport Morava a.s. O+N
VIAMONT a.s. O+N
Viamont DSP a.s. N
VÍTKOVICE Doprava, a.s. N
ZABABA, s.r.o. O+N
N = nákladní
O = osobní
Celý článek: http://www.sedmicka.cz/jindrichuv-hradec/clanek?id=113131
Celá zpráva: http://ekonomika.idnes.cz/bakaluv-cechofracht-vymenil-sefa-ridit-ho-bude-martin-cetl-pnd-/ekoakcie.asp?c=A100120_102706_ekoakcie_spi
„Dopravce za námi přišel s touto myšlenkou, a vznikla tak společná snaha při hledání výstižného jména pro železniční trať, vedoucí územím tří států,„ řekl náměstek hejtmana Martin Sepp (ČSSD).
Název mohou hledat také obyvatelé kraje, kteří by měli své návrhy zasílat do 28. února. Změna dopravce by měla přinést moderní vlaky a celkové zvýšení komfortu přepravy. Vogtlandbahn je železniční dopravce se sídlem v Neumarku v Sasku.
Společnost vznikla v roce 1998. Vogtlandbahn působí v celém Sasku a částech Bavorska a Durynska, expres jezdí až do Berlína. Společnost pronikla už také do Čech.
(Českolipský deník)
V divizi Družba čekají generální opravy dva těžební velkostroje s označením KU 300. Nahradí dosluhující velkostroj KU 800, který je o generaci starší a řada dílů na jeho opravy není dostupná. Musí se proto vyrábět jen na zakázku, což provoz prodražuje. Součástí oprav strojů bude také jejich modernizace. „Jde o výměnu řídicího systému rypadel, který zefektivní jejich provoz. Počítáme i s opravou pěti elektrických lokomotiv E27 a chystá se výběrové řízení na opravu 26 vozů pro přepravu skrývky v lomu,„ uvedl Švec.
(Lidové noviny)
Celá zpráva: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=654702
Místopředseda Asociace krajů ČR a pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD) do budoucna vypsání tendrů nevyloučil. Opřel se ale o platné zákony a požadavky privátních železničářů „odpálil„ s tím, že kraje nenutí žádný zákon organizovat dopravní tendry.
Rozruch na včerejším fóru vyvolala především prezentace člena představenstva společnosti RegioJet a zástupce Sdružení železničních společností Jiřího Schmidta.
Podle něj mají alternativní dopravci u klasických „motoráčků„ až o 30 korun nižší náklady na jeden kilometr než České dráhy. Schmidt prezentoval i další detaily z hospodaření drah.
„Kam jsme měli dát nabídku, když nikdo nevypsal výběrové řízení,„ reagoval Schmidt na dřívější slova hejtmana Martínka, podle kterého od soukromých dopravců kraje nikdy neobdržely žádný uskutečnitelný projekt. Martínek dokonce označil vystoupení majitele společnosti Student Agency Radima Jančury na zasedání asociace krajů za politické školení a velké zklamání. Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda považuje Schmidtovo vystoupení za pokračující demagogii a doporučil mu, aby se staral o hospodaření vlastní společnosti. Připomněl, že Student Agency, která vlastní RegioJet, v červnu odstoupila z tendru na provoz vlaků na Jizerskohorské železnici v Libereckém kraji.
Student Agency tehdy odstoupila s odůvodněním, že má informace, podle kterých dráhy nabídnou dumpingovou cenu. „V tom je lehký rozpor. Nejprve kritizují dráhy, že nabídly příliš nízkou cenu, a nyní vyhlašují, že dráhy jezdí draho,„ řekl Žaluda.
Martínek připustil, že v budoucnu by kraje mohly vypisovat více výběrových řízení a nezadávat dopravní obslužnost automaticky Českým drahám. „Nikdo nás ale nedonutí k tomu, abychom vypisovali tendry na jednotlivé lukrativní trati, jak by chtěli někteří pánové. Do budoucna půjde jedině o tendry na celou dopravní obslužnost,„ řekl Martínek. Rozpor je i v tom, zda je nutné tendry vypisovat podle evropského práva.
Zatímco dopravci tvrdí, že krajům a státu hrozí sankce za dlouhodobé smlouvy s Českými drahami, hejtmani a ministerstvo dopravy mají opačný názor.
„Já tu deklaruji, že není pravda, že bychom postupovali v rozporu s evropským právem,„ uvedl ministr dopravy Gustáv Slamečka.
V závěru fóra vystoupil bývalý ministr dopravy a místopředseda ODS Petr Bendl, který kraje vyzval k vypsání tendrů. Podle něj to přinese úsporu veřejných peněz, zkvalitnění služeb a více pracovních míst. Kraje za objednané lokálky platí Českým drahám téměř pět miliard ročně, od příštího roku k této sumě stát přidá 2,7 miliardy.
(Lidové noviny)
To ale není jediná novinka, kterou si pro následující turistickou sezonu připravil Klub železničních cestovatelů. „Bezdězský motoráček vyjede poprvé příští rok na začátku prázdninové sezony z hlavního nádraží v Praze a jezdit bude až do Kamenického Šenova,„ upřesňuje Bohumil Augusta, jednatel Klubu železničních cestovatelů, který provozuje jízdy historických vlaků na Českolipsku. Turisté z Prahy budou moci využít Bezdězský motoráček právě na cestu z aglomerace ven do přírody či naopak. Jméno motoráčku systematicky zapadá do názvoslovné nomenklatury historických vlaků, které tvoří ucelený a vzájemně propojený systém. Zároveň také odkazují na místa, kudy vlak projíždí. Tím se i turistům u Máchova jezera rozšiřuje možnost svézt se poctivým vlakem.
Jeho nasazení na trať doplní již fungující historické vlaky Babylonský a Šenovský motoráček.
V souvislostí s tím Bohumil Augusta upozorňuje, že motoráčky dostaly nové jméno.
Babylonský motoráček se nově přejmenuje na Lužický, čímž lépe vystihnuje území, kudy jede. Šenovský se změní na Kamenický motoráček, aby zdůraznil spojení dvou měst majících ve svém názvu Kamenice.
„Zájem turistů o cestování historickými vláčky byl opravdu velký. Nejvíce byly využívány spoje Babylonského motoráčku jezdícího přes Českou Lípu až do dopravního podniku Liberec, kde lidé přestupovali na historickou tramvaj,„ hodnotí letošní sezonu Bohumil Augusta.
Protože se ale občas stalo, že kapacita jednoho motoráku nestačila, rozhodl se Klub železničních cestovatelů od příštího roku posílit soupravu o přípojný vůz Bix a jezdit do Liberce každou prázdninovou středu.
(Českolipský deník)
Anketa:
Čí služby využíváte na železnici raději?
České dráhy, jejich služby mi vyhovují. 39 %
Žluté flotily RegioJetu. 39 %
Vlakem nejezdím. 21 %
O konci monopolu Českých drah na železnici se v tuzemsku hovořilo dlouho. Pokusy menších dopravců na malých regionálních tratích se ale nedají srovnat s tím, jakou bouři přinesl podzimní nástup žluté flotily RegioJetu - dopravce Student Agency podnikatele Radima Jančury.
Poněkud podrážděné České dráhy snížily cenu jízdného mezi Ostravou a Prahou okamžitě ze 438 na 295 korun. Jančura si tehdy postěžoval, že jde o nefér obchodní praktiky a zneužití monopolního postavení, neboť na většině ostatních tras zůstala cenová politika státem vlastněné akciovky nadále stejná.