Licencovaní dopravci v ČR - všeobecně
Vzhledem k tomu, že v České republice operuje už řada tzv. soukromých železničních dopravců a stále jich přibývá, domnívám se, že si tato skutečnost zaslouží samostatné diskusní téma. Váhal jsem nicméně nad jeho názvem, neboť běžně používaný pojem "soukromý dopravce" nepostihuje přesně skutečnost. Nemusí vždy jít o společnost v soukromých rukou, většinovým majitelem může být stát popř. (zatím v zahraničí) region atp. Proto jsem použil termín "licencovaní", který je českým ekvivalentem pojmu používaného běžně např. v Itálii. Zkrátka předpokládám, že se zde budou objevovat příspěvky týkající se jiných než původně národních železničních správ (ČR a okolních zemí).
Na připojených snímcích jsou vozidla některých z těchto dopravců:
1. 11.10.03 - Šumperk: 810.141-2 + 607-2 Železnice Desná (Connex Morava) jako spoj Šumperk - Kouty nad Desnou
2. 23.10.04 - Kolín: odstavený stroj 770.534-6 OKDD
3. 21.05.05 - Trutnov hl.n.: 810.205-5 jako Os 15728 Viamontu do Svobody nad Úpou
Podradené diskusné témy
Fourré má zkušenosti z působení ve skupině Veolia Environnment. Během své kariéry řídil různé společnosti v divizích Veolia Voda, Veolia Environmentální služby a Veolia Transport. Jeho mezinárodní působení zahrnuje nejen Evropu, ale i Latinskou Ameriku. V České republice již působil ve funkci generálního ředitele ve firmě Ipodec - Čisté město.
Se změnou generálního ředitele se zjednoduší i organizace celé skupiny Veolia Transport v ČR. Ke změnám dojde v průběhu léta a podzimu a z původních osmi společností vzniknou čtyři nově přejmenované organizace členěné podle regionů.
Veolia Transport má v České republice celkem osm dceřiných společností s celkovým obratem přes dvě miliardy korun. Hlavní činností skupiny je linková autobusová doprava; provozuje přes 600 pravidelných příměstských a městských linek. Na linkách Šumperk - Kouty nad Desnou a Petrov nad Desnou - Sobotín provozuje také železniční spoje.
(Zpravodajství ČTK)
Zatímco nad jinými regionálními tratěmi v republice se vznáší hrozba rušení, Železnici Desná možná naopak čeká elektrifikace a prodloužení o jeden kilometr. Záleží na tom, jak dopadne studie, která má prokázat efektivnost záměru.
Majitelem trati je od roku 1998 Svazek obcí údolí Desné, který ji po ničivých povodních, které v roce 1997 zasáhly Moravu, zachránil před likvidací. „Podobná studie před časem tak velkou investici nedoporučila, ale teď se situace v údolí změnila. Vyrostlo lyžařské středisko na Přemyslově a chystá se stavba ještě mnohem většího střediska v Koutech s více než šesti kilometry sjezdovek a kapacitou vleků třináct tisíc osob za hodinu. To bude znamenat obrovský příliv návštěvníků. Ti by při elektrifikaci trati mohli bez přestupování dojet z Olomouce až do Kout,„ vysvětluje záměr starosta Rapotína Vladimír Mikulec (ČSSD).
Pokud se projekt uskuteční, konečná zastávka dráhy nebude jako dnes na nádraží v Koutech, ale ještě o kilometr dál - právě u budoucího lyžařského areáluK3 Sport.
Svazek obcí zároveň plánuje přeložku dvou kilometrů silnice v Koutech, která by od lyžařského areálu Kareš odbočila do svahu, vedla podle trati a na současnou silnici I/44 by se znovu napojila za mostem u hájenky.
„Pokud se záměr podaří, bude to znamenat další zásadní investici do rozvoje a ekonomického nastartování regionu. Ten po zrušení mnoha průmyslových podnikůmá jasnou budoucnost právě v turistice,„ řekl Václav Ston, ředitel firmy Sart, která pro svazek obcí zajišťuje správu a údržbu dráhy.
Vlastní osobní dopravu na trati provozuje Connex Morava. O podpoře projektu jednali Vladimír Mikulec a Václav Ston s náměstkem ministra dopravy Emanuelem Šípem. Ten záměr ocenil jako cestu k využití evropských peněz.
„Projekt je třeba připravit tak, aby měl šanci uspět. Musí prokázat, že je důležitý pro rozvoj území a že bude mít i ekologický význam,„ řekl Šíp při jednání na rapotínské radnici. Zároveň ocenil péči obcí o trať.
„Železnice Desná je pro naše ministerstvo příkladem toho, že tam, kde mají obce zájem, může se regionální trať rozvíjet. Malý dopravce v takovém případě zmůže víc než kolos státní organizace. A je dobré, když o trať pečuje ten, kdo ji používá,„ dodal Ston.
Do Železnice Desná půjde letos investice ve výši 15 milionů korun. Olomoucký kraj uvolnil tři miliony na rekonstrukci přejezdu v Rejhoticích a ze Státního fondu dopravní infrastruktury dorazila dotace 12 milionů na opravu mostu přes náhon v Rejhoticích a na elektrický ohřev výhybek v Koutech a Velkých Losinách.
(Šumperský a jesenický deník)
(Jindřichohradecký deník)
Vláda schválila požadavek ministerstva dopravy (MD) na změnu ve státním rozpočtu. Výsledkem je, že 12 miliard Kč poputuje do ČD, které jsou povinny je využít v dlouhodobě ztrátové osobní dopravě. Suma, původně určená pro státní fond oprav, skončí v pokladně ČD, které získají tyto peníze prodejem svého majetku dalšímu státnímu podniku – Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). ČD je povinna peníze použít na obnovu svého vozového parku a modernizaci osobní přepravy. Kritici namítají, že nikdo není schopen přesně říct, co si lze pod tím představit, a tvrdí, že stát obchoduje sám se sebou. Začali už dokonce připravovat stížnost k Evropské komisi (EK).
Podle zprávy Sdružení železničních společností (SŽS) vláda ohrožuje rozvoj železnice dotací ve výši 12miliard Kč na projekt, jehož cena byla původně odhadována na 400milionů Kč. „Je naprostou záhadou, jak dospěli k výsledné sumě,„ řekl CBW předseda SŽS Jiří Mužík. Podle něj je tato suma přemrštěná, protože například celková cena ČD Cargo, dceřiné společnosti ČD a evropského nákladního dopravce, se pohybuje kolem 15miliard Kč. „Stát dotuje své vlastní dítě na úkor druhých, kteří si na svou existenci musejí vydělat sami,„ komentoval Mužík, podle něhož by takový postup měl být považován za „skrytou veřejnou podporu„. Sdružení hodlá podat stížnost u EK. Doufají, že komise rozhodne, že ČD budou muset peníze vrátit a zaplatit pokutu. Nečekaný dar pro ČD je trnem v oku soukromých firem, jež měly zřejmě eminentní zájem rozjet vlastní osobní přepravu na železnici. Nejostřejší kritika tradičně zaznívá od Student Agency (SA), která letos představila vlastní projekt expresních vlaků. Majitel SA Radim Jančura, který si vydobyl pozici nejhalasnějšího kritika ČD, řekl CBW, že jeho firma je připravena „udělat cokoliv, aby ušetřila peníze občanů a vrátila jim je„. Také jeho firma připravuje stížnost k EK. Jančura, který je přesvědčen o legitimitě této stížnosti, ji chce předat během měsíce.
Podle asociace může stát kromě toho očekávat řadu stížností k EK týkajících se toho, že stát aplikuje dvojí standardy pro národního dopravce a pro dopravce privátní, kteří jsou – podle Mužíka – „přehlíženi„. „Je pravdou, že ministerstvo přišlo s programem obnovy vozových parků. Jenže to, co nabídlo soukromým dopravcům, bylo ve stovkách tisíců, což pro nás byl totální výsměch,„ prohlásil Mužík, podle kterého by tato suma stěží postačila na opravu jednoho či dvou vagonů.
Mužík rovněž kritizoval „donkichotskou„ liberalizaci trhu. „Ministerstvo dalo liberalizaci své požehnání, ale ve skutečnosti nedělá nic pro to, aby se rozjela. Vlastně pokračují v nalévání peněz do ČD,„ konstatoval Mužík. Nepřímo to potvrdil i Karel Hanzelka, mluvčí MD. Odmítl však, že by problém byl v liberalizaci. „Dnes každý, kdo chce vstoupit na železnice, tak může učinit,„ řekl Hanzelka. Podle něj kritika pramení do značné míry z nedostatku takzvaných kompenzací pro vždy ztrátovou osobní přepravu. ČD byly dosud jediným příjemcem těchto kompenzací, z tohoto koláče by si však rádi uřízli i ostatní. Stát tomu však hodlá mermomocí zabránit. Hanzelka potvrdil, že se to týká zhruba „50 000 zaměstnanců ČD, kteří by mohli přijít o zaměstnání„. „Nevidíme jiné řešení než postupné uvolňování, které zajistí, že ČD budou mít čas na to, aby se připravily na konkurenci,„ řekl Hanzelka CBW. Dodal, že ministerstvo se chce nyní poučit ve Švýcarsku, kde dobře funguje železniční doprava. To však pro soukromé firmy není dostatečným zadostiučiněním. Podle zdrojů CBW několik z nich odložilo svůj vstup na trh. Spekuluje se o britské přepravní společnosti Arriva, která už v České republice provozuje autobusy. Další firmy, jako je Student Ag
(Doprava a silnice)
Vznik: 2001
Postavení na trhu: největší provozovatel veřejné dopravy ve Francii; kromě toho podniká i v Británii, Švédsku, Dánsku, Nizozemsku, Belgii, Německu a Kanadě; má na 200 poboček
Sídlo: Paříž
Vozový park: 15.800 autobusů a vozů; provozuje na 80 km linek metra, tramvají či lanovek; vedoucí postavení má v automatických systémech metra
Přeprava: přepraví ročně zhruba 1,8 miliardy pasažérů
Obrat: 2,6 miliardy eur (2006)
Čistý zisk: 46 milionů eur (2005)
Zaměstnanci: 33.500
Akcionáři: státem vlastněný železniční dopravce SNCF má 45,5 procenta akcí, pojišťovací společnost AXA 26 procent; akcie firmy nejsou kotované na burze.
(Zpravodajství ČTK)
*) Mluvčí společnosti byl podle některých zpráv sdělením pana Jančury překvapen, podle všech je nechtěl komentovat.
Stránka společnosti:
http://www.keolis.com/index_alt.asp
O chystané spolupráci se šéf Student Agency Radim Jančura zmínil již v pondělí. Včera potvrdil, že jde o společnost Keolis. »Scházíme se posledních několik měsíců a jednáme o společném podniku, který by se věnoval regionálním tratím,« řekl Jančura s tím, že probíhají jednání i se dvěma kraji. Nesdělil, o jaké kraje jde, mezi železničáři se ovšem spekuluje, že se výběrové řízení chystá v Jihomoravském kraji. Zástupci kraje to ovšem nepotvrdili.
Jančurovo vyjádření zástupce společnosti Keolis překvapilo a odmítli se vyjádřit. Rozjet byznys v Česku se firma pokusila již před pěti lety. Tehdy se snažili o převzetí dopravního podniku v Hradci Králové a společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice. Z obou plánů ale nakonec nic nebylo.
Založení železniční společnosti ještě neznamená začátek podnikání. Pro regionální tratě je potřeba objednávka kraje a ta se neobjeví jinak než na základě výběrového řízení. »Nejdřív by tu ale nějaká musela být,« říká předseda Sdružení železničních společností Jiří Mužík. Podle něj se dopravci na tratě snaží dostat již třináct let, ovšem s výjimkou pár lokálních tratí a Karlovarska se to nedaří. »Výběrová řízení se krajům vyplatí, konečně se ukáže, jaké má kdo náklady,« dodává Mužík.
České dráhy souhlasí s tím, že výběrová řízení pomohou. Odmítají ale tvrzení, že by se soukromníky kraj ušetřil. »Soukromí dopravci požadují více než ČD,« říká mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
Keolis se Student Agency navíc budou v soutěžích stát i proti konkurenci Viamontu a Veolia Transportu.
Keolis podniká v sedmi evropských zemích a v Kanadě a zaměstnává 33 500 lidí a věnuje se zejména autobusové meziměstské a městské dotované dopravě, jezdí také na 2700 kilometrech železničních tratí (zhruba stejně jako ČD). Většinu společnosti ovládá francouzská skupina AXA.
(Hospodářské noviny)
OBNOVENÁ ŽELEZNICE SLAVÍ * V létě roku 1997 zničila trať ze Šumperka do Koutů nad Desnou povodeň. Nikdo nevěřil, že tu vlaky ještě pojedou. Obce z údolí Desné se ovšem spojily, trať spravily, zprivatizovaly a mají další plány. Nyní je to 10 let od chvíle, kdy tudy opět vlaky projely.
Lidé z podhůří Jeseníků pojedou vlakem bez přestupování až do Olomouce. A lyžaři z Brna či Olomouce zase dojedou pohodlně bez přestupu až pod sjezdovky nového lyžařského areálu. To není fikce, ale další krok v rozvoji trati ze Šumperka do Koutů nad Desnou. Takové plány přitom před jedenácti lety neměl nikdo. Koleje totiž v roce 1997 zničila povodeň. I představa, že by tudy vůbec ještě někdy měly znovu jezdit vlaky, vypadala nereálně. Navíc už před povodněmi České dráhy trať odepsaly jako ztrátovou a neperspektivní. Přesto to ve středu bude deset let od doby, kdy na část trati znovu vyjely vlaky. A o rok později v květnu už vozily lidi po celé trati ŠumperkKouty nad Desnou i po odbočce na Sobotín.
Dnes dvaadvacet kilometrů dlouhá trať ovšem nepatří Českým drahám, ale Svazku obcí údolí Desné. Ten v roce 1997 vznikl s jediným cílem: co nejrychleji zničenou trať zprovoznit a také zprivatizovat. Všechno si ovšem tamní starostové museli tvrdě vybojovat.
„Pro mě to byl zázrak. Když jsem po povodních viděl pokroucené koleje na nádraží v Loučné a taky způsob, jak se ke trati stavěly České dráhy, nic dobrého jsem nečekal,„ vzpomíná Lubomír Kováčik z Loučné nad Desnou.
Starostové vesnic v podhůří Jeseníků sice chtěli s Českými drahami bojovat, ale nevěděli jak. Impuls jim dal šumperský senátor Adolf Jílek. „Přesvědčil jsem je, aby šli do obnovy společně,„ vzpomíná.
V říjnu 1997 tak vznikl Svazek obcí údolí Desné. „Bylo jasné, že když se nepostaráme my, trať tady už nikdy nebude,„ řekl první šéf svazku obcí a tehdejší starosta Rapotína Ondřej Kopp.
Ministerští úředníci si žádost o privatizaci tratě jen přehazovali. Nikdo nevěděl, jak pronajmout zničený a „neperspektivní„ státní majetek. „Nejčastější slova byla: To nejde,„ říká Kopp.
Žádost svazku obcí o pronájem trati dokonce přiměla poslance ke schválení zákona. Teprve poté obce dostaly dráhu do pronájmu. Sehnaly peníze a do poloviny roku 1999 byla opravena celá trať. Pořád ale patřila Českým drahám. „Přitom po uzavření pronájmu nám v Praze slibovali, že když dokážeme trať opravit, převedou ji do našeho majetku,„ vzpomíná Kopp.
Jenže České dráhy privatizaci protahovaly. Spor se řešil až na vládní úrovni. Teprve v prosinci 2002 obce trať získaly definitivně.
A od té doby se to tu zásadně proměnilo. Vedle obnovy tratí a nádražních budov Svazek zapracoval také na větší síti zastávek. Na dvaadvaceti kilometrech trati jich oproti době před povodněmi pět přibylo. „Zlepšila se rovněž bezpečnost na přejezdech. Všech šest, kde docházelo k tragickým nehodám, dostalo závory. Dnes jsou tak všechny přejezdy na silnicích první třídy vybaveny nejvyšším stupněm zabezpečení,„ sdělila manažerka Svazku Iva Jurková.
Před dvěma lety Svazek opravil poslední nádražní budovu v Koutech nad Desnou, kde přibylo rovněž informační centrum, a loni pořídil novou vlakovou soupravu. „Stejně jako v rozvoji trati chceme i v modernizaci vozového parku dál pokračovat. Naším cílem je co největší pohodlí a komfort pro cestující,„ řekl šéf Svazku obcí údolí Desné a starosta Rapotína Vladimír Mikulec. I kvůli tomu tu nyní plánují elektrifikaci a protažení trati o jeden kilometr. Tak aby končila až pod obřím lyžařským areálem.
Své snahy o elektrifikaci Svazek nevzdává ani přes to, že ji před rokem ministerstvo dopravy označilo za nereálnou. „Od té doby se ale mnoho věcí změnilo. Například zelenou dostala výstavba lyžařského areálu v Koutech nad Desnou. Tím se stává trať mnohem zajímavější. Dotace na rozvoj železnice tak chceme dál získávat především z evropských peněz,„ prozradil Mikulec.
Co Železnici Desná také trápí, je klesající počet cestujících. Zatímco v roce 2001 využilo t
„Cítil jsem tu skoro sváteční atmosféru. Lidé byli natěšení. Na stanicích na mě mávali. Bylo to úžasné,„ vzpomíná Ač.
Předtím jezdil roky u Českých drah a poté u Stavební obnovy železnic při výlukách na hlavních rychlíkových tratích. Až poté zakotvil na „domácí„ trati v podhůří Jeseníků.
Po povodních vždycky patřil k optimistům. Nikdy nepochyboval, že po zničené trati v podhůří Jeseníků znovu vlaky pojedou. „Vím, jak moc zdejší lidé chtěli obnovit železnici,„ říká Ač. Byl u toho, jak firmy trať postupně opravovaly.
„Při prvních jízdách na každém dalším obnoveném úseku byla podobná sláva jako na tom prvním.
Jsem rád, že jsem u toho mohl být a prožívat to s lůidmi,„ svěřuje se strojvedoucí.
Zatímco před deseti lety zastavoval na zašedlých nádražích nebo nevzhledných zastávkách, teď je všechno nové nebo opravené. „Mám teď z té jízdy úplně jiný pocit. Všechno je tu pěkné a čisté, včetně vlaků. Věřím, že takový pocit musí mít i cestující, „ míní Ač.
Teď už nemá obavy ani z jízdy na železničních přejezdech, kde došlo k několika tragickým střetům vlaků s auty. Na šesti nejnebezpečnějších kříženích jsou už totiž nové závory.
„Když na přejezdu nejsou zábrany, člověk podvědomě cítí, že se může něco stát. Je dobře, že Svazek obcí údolí Desné klade stejný důraz na vzhled stanic, čistotu i bezpečnost. Tohle všechno lidé při cestování do práce určitě ocení nejvíc.„
(Mladá fronta DNES)
(Jindřichohradecký deník)
Čtyřicátník ten Voorde spojil téměř celou svou profesní kariéru se skupinou Veolia Transport. Před příchodem do České republiky působil jako generální ředitel středomořské oblasti, pod kterou spadá Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko. Předtím pracoval v centrále Veolia Transport pro střední a východní Evropu."Mým cílem je navázat na úspěšný rozvoj společnosti a i nadále přispívat ke kultivaci veřejné hromadné dopravy v České republice," uvedl ten Voorde ve zprávě.
Veolia Transport má v České republice celkem osm dceřiných společností s celkovým obratem přes dvě miliardy korun. Hlavní činností skupiny je linková autobusová doprava; provozuje přes 600 pravidelných příměstských a městských linek. Na linkách Šumperk - Kouty nad Desnou a Petrov nad Desnou - Sobotín provozuje také železniční spoje.
Pod vedením bývalého generálního ředitele Moravce chtěla firma na železnici proniknout ve větší míře a provozovat první dva soukromé rychlíky v České republice. Minulý týden Moravec ČTK řekl, do Českých drah s ním odešel celý železniční tým Veolia Transport a firma prozatím na další železniční aktivity rezignovala.
(Zpravodajství ČTK)
Jediným objednatelem vlaků na české železnici je zatím veřejná správa. Kraje si od drah kupují regionální spoje, ministerstvo dopravy zase hradí rychlíky. Ty si automaticky bez výběrového řízení objednává u Českých drah. Tuto praxi Moravec kritizoval jako generální ředitel společnosti Veolia Transport, která se neúspěšně snažila zavést na české koleje první soukromé rychlíky.
Případného tendru Českých drah by se tak mohla zúčastnit i Veolia Transport, odkud Moravec odešel do ČD. Jak Moravec sdělil, Veolia Transport však zatím rezignovala na své další aktivity na železnici. S Moravcem totiž do ČD přišel i celý železniční tým Veolia Transport. "Teď to tam nemá kdo dělat," řekl Moravec.
(Autor: ČTK)
Ke změně monopolního dopravce v autobusové dopravě přistoupil kraj již v roce 2006,ale celá akce byla chaotická,nepřipravená a autobusová doprava v některých dnech kolabovala. Cestující zažívali »modrý komunismus«,kdy se v náhradních autobusech vůbec neplatilo a veškeré náklady na provoz hradil kraj. Asi nejdéle se jezdilo zadarmo mezi Bílinou a Teplicemi. Největší kritika se snášela na hlavu radního pro dopravu Milana France (ODS). A většinou oprávněná. Tentokrát však Franc předložil profesionálně zpracovaný materi-ál,za který se mu dostalo ocenění nejen od jeho smluvních partnerů, ale i od opozičních komunistů. Jaroslav Foldyna (ČSSD)ocenil koncepci i celé zpracování.»Je to dobře zpracovaný materiál.. Oceňuji,že dochází k celkovému nárůstu objemu dopravy,kterou chceme realizovat,«pochválil předkladatele předseda klubu komunistických zastupitelů Stanislav Rybák.
Dlouhé období,na které budou nové smlouvy uzavírány,dává dopravcům možnost jistoty při zajišťování nových jednotek pro přepravu cestujících. Výběrové řízení se předpokládá 18-24 měsíců,aby si dopravci mohli nejen zajistit, čím budou cestující vozit,ale také aby si mohli zajistit a vyškolit potřebný personál.. Pět oblastí tvoří Šluknovsko,kde by měly jezdit nové dieselové jednotky,Litoměřicko a Lounsko,kde by měly být nasazeny modernizované dieselové jednotky,nové elektrické jednotky budou zajišťovat příměstskou dopravu Ústecko-Mostecko a nové dieselové jednotky příměstskou dopravu MosteckoLounsko. Zbývá tzv.krajská aglomerační doprava s hlavními tratěmi,kde by přímým zadáním jezdily do roku 2025 České dráhy. Kraj již s tímto dopravcem jednal o možnosti čerpání peněz z operačních programů na obnovu vozidel. Zde by měly být nasazeny nové elektrické příměstské jednotky.
Mimo tato výběrová řízení zůstává hlavní železniční tah z Německa přes Děčín do Prahy. Nejdříve by se měl nový dopravce objevit v oblasti LitoměřickoLounsko,a to od jízdního řádu 2009/2010.»Jedná se o zajímavou koncepci a smlouvy na 15 let dávají dopravcům jistotu v investování do nových vozů. Jsem zvědavý kolik se přihlásí zájemců ze zahraničí,«řekl Haló novinám zastupitel Karel Hynouš(KSČM). O zakázky se bude ucházet i současný dopravce, České dráhy.
(Haló noviny)
České dráhy už nebudou provozovat celostátní a regionální tratě, tato povinnost připadne Správě železniční dopravní cesty, která s dopravci bude uzavírat smlouvy o přístupu na koleje.
V důvodové zprávě předlohy se uvádí, že České dráhy jsou dominantním dopravcem v osobní i nákladní železniční dopravě na domácím trhu, a přitom současně provozují celostátní a regionální dráhy ve vlastnictví státu. Takovýto stav nepřispívá ke snahám o posilování rovného a nediskriminačního přístupu ke všem dopravcům, vytváření transparentního prostředí a vyvolává negativní reakce i v zahraničí, uvádí zpráva.
České dráhy s tím ovšem nesouhlasí. Jejich mluvčí Ondřej Kubala tvrdí, že přístup na železnici je v České republice liberalizován již nyní a nikdo nikomu nebrání, aby po splnění podmínek vyjel na trať.
Převod již na počátku loňského prosince schválila vláda. České dráhy by měly na SŽDC převést příslušné kapacity. Podle zpravodaje k zákonu Karla Sehoře půjde mimo jiné o jedenáct tisíc zaměstnanců a majetek za asi deset až 12 miliard Kč. O objem převedeného majetku se pak sníží základní jmění drah. Celá transakce si vyžádá asi 400 milionů Kč.
(Dopravní noviny)
Vsouvislosti se vznikem společnosti ČD Cargo, a. s., byla z ČD, a. s., vyčleněna oblast železniční nákladní dopravy, a proto bylo rozhodnuto o převodu akcií z ČD na ČD Cargo. K získání hodnoty převáděných akcií bude zpracován příslušný znalecký posudek. Po obdržení tohoto posudku bude možno vyžádat předchozí souhlas Řídicího výboru ČD, a. s., s prodejem předmětných akcií. Představenstvo vzalo předložený materiál na vědomí a k realizaci uložilo příslušné úkoly.
(Železničář)
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=516426
http://aktualne.centrum.cz/b2b/lide/clanek.phtml?id=516365
--------------------
Zneužívají České dráhy své dominantní postavení v osobní dopravě? Nebo ze všech uchazečů o přepravu po kolejích prostě nabízejí nejvyšší kvalitu? Už brzy můžou dostat odpověď. S průlomovým rozhodnutím totiž přišel Drážní úřad. Mezi Brno a Břeclav pustil na koleje rakouské lokomotivy Taurus. Dosud si alternativní dopravci, kteří také chtěli v Česku vozit lidi, stěžovali, že získat podobné povolení k provozu moderních zahraničních lokomotiv bylo prakticky nemožné.
redaktor
--------------------
Dva muži, dvě firmy, vyzvali k souboji České dráhy. Podnikatel Petr Šimral chtěl rozjet své Expressy mezi Prahou a Ostravou. Neuspěl. Nejdřív dlouho nesehnal povolení na lokomotivy, teď se zase jeho vlaky nevejdou do jízdního řádu.
Petr ŠIMRAL, jednatel Rail Trans
--------------------
To prostě nemá smysl zkoušet takovýhle podnikání. Představa, že já prostě v jednom roce s vlaky vyjedu a v druhým roce mi řeknou, že tam nesmím?
redaktor
--------------------
Jiný podnikatel Radim Jančura zase chce vstoupit na železnici mezi Brnem a Prahou.
Radim JANČURA, ředitel Student Agency
--------------------
Ministr dopravy pan Řebíček dokonce zakázal vypisování výběrových řízení na dotované rychlíkové dopravy, kde my bychom dokázali za mnohem méně peněz nabídnout neporovnatelně lepší komfort.
Vojtěch KOCOUREK, náměstek ministra dopravy /nestraník/
--------------------
Všichni se učíme, takže nemůžeme počítat s tím, že hned těch výběrových řízení bude hodně.
redaktor
--------------------
České dráhy navíc podle konkurenčních dopravců nasazují do tenderu dumpingové ceny. Příklad: Plzeň - Most, konkurence tvrdí, že ČD nabídly sedmnáct korun za kilometr. To dráhy nepotvrzují. Jindy ale jezdí zhruba za sto dvacet korun kilometr.
Ondřej KUBALA, mluvčí, České dráhy
--------------------
Zatím nám nikdo dumpingovou cenu neprokázal. Trváme na tom, že o žádnou dumpingovou cenu nešlo.
redaktor
--------------------
Proč nemůžete říci, jaká je ta konkrétní částka za vozový kilometr?
Ondřej KUBALA, mluvčí, České dráhy
--------------------
My to nechceme říci.
Petr MOOS, dopravní inspektor ČVUT
--------------------
Trh sám o sobě nevyřeší tuhle problematiku, protože dominantní operátor si vždycky, pokud není vedení regulátorem k jinému chování, tak si tu dominanci udrží.
redaktor
--------------------
Ministerstvo dopravy teď nechce vypisovat téměř žádná výběrová řízení na železniční dopravy, tedy aspoň do doby, než začne platit zákon o dopravě. Ten by měl přijít až v roce 2009. Rakouské lokomotivy Taurus, možná právě ony v budoucnu dominanci na trhu změní. Pouští na koleje ty soukromé dopravce, kteří až doteď neměli čím vozit vlaky. Taurusy teď mají jako první zahraniční lokomotivy povolení v Česku jezdit, zatím na úseku Břeclav - Brno. Dál je Drážní úřad nepustí. Stále ještě nevyhovují všem bezpečnostním normám.
Pavel KODYM, ředitel, Drážní úřad
--------------------
Od února, přepokládám, bychom mohli schválit trvalý provoz v tom jednotlivém úseku a předpokládám, že během příštího roku se nám ta situace výrazně zlepší.
redaktor
--------------------
Monopol Českých drah oslaví také rozhodnutí vlády. Ta teď chce, aby od příštího roku nesestavovaly jízdní řád. Jeho autorem bude jiná samostatná organizace a dráhy teď také ztrácejí pozici provozovatele tratí. Definitivní změnu pravděpodobně zažije český železniční trh až v roce 2010. Do té doby totiž Evropská unie požaduje po všech členských státech, aby zcela uvolnili trh jak v osobní, tak v nákladní přepravě.
(ČT 1)
Nechápu vyjádření p.Šimrala: Představa, že já prostě v jednom roce s vlaky vyjedu a v druhým roce mi řeknou, že tam nesmím?
Pokud vím, tak ve jednom roce nevyjel a na druhý rok o vstup svých expr
Novým generálním ředitelem společnosti Veolia Transport Česká republika byl jmenován s účinností od 1. června 2008 Michel Fourré (45 let). Současně bude zastávat pozici provozního ředitele Veolia Transport pro střední Evropu zahrnující Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko.
Michel Fourré s sebou přináší bohaté zkušenosti ze skupiny Veolia Environnment. Během své kariéry řídil různé společnosti v divizích Veolia Voda, Veolia Environmentální služby a Veolia Transport. Jeho mezinárodní působení zahrnuje nejen Evropu, ale i Latinskou Ameriku. V České republice již působil v roli generálního ředitele firmy IPODEC – ČISTÉ MĚSTO, a.s. „Mým cílem je využít mé zkušenosti z působení v České republice i v zahraničí v oblasti veřejné dopravy a nadále profilovat Veolia Transport jako dopravce, který bude nejlepší volbou pro naše objednavatele, zaměstnance i akcionáře,„ říká Michel Fourré.
Se změnou na pozici generálního ředitele dochází i ke zjednodušení organizace celé skupiny Veolia Transport v České republice. Ke změnám dojde v průběhu léta a podzimu a z původních osmi společností vzniknou čtyři organizace členěné podle regionů a dojde také k jejich přejmenování.
Od 1. července 2008 tak najdeme Veolia Transport Teplice s.r.o. (dříve DOPRAVNÍ PODNIK TEPLICE, s.r.o.), od 1. srpna 2008 Veolia Transport Morava a.s. (dříve Connex Morava a.s., kam se k 1. 10. 2008 začlení BUS Slezsko, a.s.), od 1. září 2008 Veolia Transport Praha s.r.o. (dnes Connex Praha s.r.o., kam se integroval k 1. 7. 2008 Connex Příbram s.r.o., později se přidá také NERABUS s.r.o.) a Veolia Transport Východní Čechy a.s. (dnes Connex Východní Čechy a.s., kam se k 1. 7. 2008 integroval MAD Kolín s.r.o.).
Ke změně jména došlo také u společností skupiny Veolia Transport na Slovensku. Od 1. 7. 2008 tak na Slovensku působí Veolia Transport Services s.r.o. (dříve KMV s.r.o.) a Veolia Transport Nitra a.s. (SAD Nitra a.s.).
(Dopravák)
Připomínám, že společnost je také dopravcem železničním, na Železnici Desná - Veolia Transport Morava, a.s.