Licencovaní dopravci v ČR - všeobecně
Vzhledem k tomu, že v České republice operuje už řada tzv. soukromých železničních dopravců a stále jich přibývá, domnívám se, že si tato skutečnost zaslouží samostatné diskusní téma. Váhal jsem nicméně nad jeho názvem, neboť běžně používaný pojem "soukromý dopravce" nepostihuje přesně skutečnost. Nemusí vždy jít o společnost v soukromých rukou, většinovým majitelem může být stát popř. (zatím v zahraničí) region atp. Proto jsem použil termín "licencovaní", který je českým ekvivalentem pojmu používaného běžně např. v Itálii. Zkrátka předpokládám, že se zde budou objevovat příspěvky týkající se jiných než původně národních železničních správ (ČR a okolních zemí).
Na připojených snímcích jsou vozidla některých z těchto dopravců:
1. 11.10.03 - Šumperk: 810.141-2 + 607-2 Železnice Desná (Connex Morava) jako spoj Šumperk - Kouty nad Desnou
2. 23.10.04 - Kolín: odstavený stroj 770.534-6 OKDD
3. 21.05.05 - Trutnov hl.n.: 810.205-5 jako Os 15728 Viamontu do Svobody nad Úpou
Podradené diskusné témy
Celkem dvaadvacetikilometrová trať je vedle jihočeské úzkokolejky jedinou soukromou železnicí u nás.
V roce 1997 se podařilo Svazku obcí údolí Desné zachránit 19 kilometrů dlouhou trať ze Šumperku do Koutů nad Desnou s tříkilometrovou odbočkou z Petrova nad Desnou do Sobotína. Trať tehdy poničily povodně a České dráhy na ní chtěly zastavit provoz. „Železniční spojení je pro obyvatele Jesenicka a Šumperska velmi důležité, a právě tlak lidí na vedení obcí pomohl trať dát znovu do pořádku,„ uvedl Mikulec. V loňském roce železnici využilo 360 tisíc cestujících.
Provoz železnice přijde Svazek obcí údolí Desné, který ji vlastní, na patnáct milionů korun. Na jízdném dopravce vybere pět milionů, zbytek hradí kraj. V budoucnosti se chystá eletrifikace této trati.
„Kraj, který financuje provoz železnice, zvažuje, zda odbočku z Petrova do Sobotína nezruší,„ řekl předseda svazku. Podle studie, kterou si majitel železnice nechal vypracovat, by se eletrifikace tohoto tříkilometrového úseku totiž nevyplatila. Navíc se za poslední rok podstatně snížil počet cestujících, což způsobil krach zdejších strojírenských firem.
„Žádné rozhodnutí však ještě nepadlo,„ dodal Mikulec s tím, že na druhou stranu směrem za Kouty nad Desnou mají majitelé v plánu železnici protáhnout. Konečnou stanici by svazek chtěl v budoucnosti mít až blízkosti plánovaného ski areálu pod Dlouhými stráněmi .
(Mediafax)
Ze samotného článku plyne, že nejde o železnici soukormou, ale "obecní".
OKD, Doprava díky akvizici, kterou loni v září povolil antimonopolní úřad, posílí v oblasti nákladní dopravy. Nástupnická firma přebírá veškeré smluvní a pracovněprávní vztahy VIAMONT Carga a bude mít okolo 2300 zaměstnanců, z nichž přes 300 jich přišlo z VIAMONTU, uvedla manažerka interní komunikace OKD, Doprava Zuzana Červenková.
„Akvizicí společnosti VIAMONT Cargo jsme dále posílili naše postavení v oblasti železniční nákladní dopravy a provozování železničních vleček v České republice. Do našeho týmu přicházejí noví zkušení kolegové, kteří přispějí k dalšímu zkvalitňování služeb pro naše zákazníky,„ uvedl generální ředitel společnosti OKD, Doprava Attila Boros.
Součástí fúze je rovněž nahrazování značky VIAMONT Cargo značkou OKD, Doprava, které se dotkne především označení provozovatele na lokomotivách, vlečkových povozech či nákladních vozech. OKD, Doprava, největší soukromý železniční dopravce v České republice, loni utržil 4,7 miliardy Kč a vykázal provozní zisk 400 milionů Kč.
VIAMONT Cargo dříve patřil do skupiny VIAMONT. Provozoval vnitrostátní i mezinárodní železniční nákladní dopravu. Jeho základní kapitál činil 318 milionů Kč. Hospodářské výsledky společnost nezveřejňovala. Dříve si oba dopravci podle antimonopolního úřadu konkurovali především v oblasti spedičních a logistických služeb. I po spojení podle názoru úřadu na českém trhu zůstane dost dalších konkurentů, takže nehrozí, že by OKD, Doprava zaujala dominantní postavení. Jediným akcionářem OKD, Doprava je společnost New World Resources Transportation.
(Dopravní noviny)
Jenže existují přesvědčivé příklady, že vpustit soukromníky do železnice může být prospěšné. Jedna taková trať, kterou chtěly České dráhy uzavřít jako prodělečnou, leží v Podkrkonoší, mezi Trutnovem a Svobodou nad Úpou. A soukromý podnik na ni už řadu let úspěšně vozí zejména místní lidi. Často lyžaře nebo cyklisty, kteří se rádi vlakem zastavujícím kousek od jejich domu přiblíží k horám. A na rozdíl od Českých drah soukromník neprodělává. Je proto stěží pochopitelné, že se kraj chce takové možnosti (byť ji třeba dnes nikdo nenabízí) úplně zříci.
O autorovi| Martin Biben, vedoucí redaktor
(Mladá fronta DNES)
Neměl bych autorovi oponovat, protože je to šéf mého synátora, ale jak přišel na to, že zrovna na té trati (na níž má ostatně končit) "na rozdíl od Českých drah soukromník neprodělává"?
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/66158-zeleznice-desna-je-ztratova-kraj-navrhuje-omezit-spoje/
(Haló noviny)
--------------------
Železnice Desná je ve ztrátě. Provozovatel proto zvažuje ukončení provozu na trati mezi Petrovem a Sobotínem. O dalším osudu této trati má rozhodnout studie, kterou si Svazek obcí údolí Desné nechal zpracovat. Pokles cestujících hlásí i z druhé části tratě, vedoucí ze Šumperka do Koutů. Jedním z důvodů je ukončení provozu v řadě závodů kolem Desné. Starosta Loučné Pavel Martínek vidí za úbytkem cestujících i ceny jízdného.
Pavel MARTÍNEK, starosta Loučné
--------------------
Skutečně k tomu poklesu tam dochází, vím, že tedy ta železnice nadále hodně využívána pracujícími, kteří dojíždějí za prací, využívána hlavně dětmi, kteří jezdí do škol. U těch pracujících bych řekl, že už jsem postřehl několikrát, že se třeba dávají skupiny dohromady a jezdí společně jedním autem, čímž v podstatě dosahují větších úspor, než když jezdí tím vlakem. Takže je to všechno otázka cen a cenové politiky.
Jiří KOŘÍNEK, moderátor
--------------------
Regionální trať ze Šumperka do Koutů totálně zničily povodně v roce 1997. V polovině září uplyne už 10 let od jejího znovuotevření.
(ČRo Olomouc)
V Rapotíně i sousedním Sobotíně totiž zkrachovalo několik významných firem, takže sem lidí za prací dojíždí méně. „V současné době zpracováváme studii, která počítá s vybudováním nového dopravního systému. Ten současný je již zastaralý. Není únosné, aby do Petrova jel autobusový spoj, v němž sedí jeden člověk a další jediný cestující sedí ve vlaku. Chceme nabídnout kvalitnější dopravní spojení, proto je pravděpodobné, že lidé budou místo železničního spojení z Petrova do Sobotína využívat autobusy, které je také zavezou do dalších obcí,„ vysvětlil starosta Rapotína Vladimír Mikulec. Dalším problémem je také obnova vozového parku, který je již ve špatném technickém stavu.
Železnici Desná ubylo i cestujících, kteří míří do Loučné nebo Koutů. „Ztrátu zachraňují jen turisté, kteří cestují do Jeseníků. Pokud se týká prodloužení trati v Koutech, tento projekt není aktuálně na programu. Čekáme na dobudování velkého lyžařského areálu, u něhož by měla být nová zastávka. Teprve až areál bude fungovat, můžeme vyhodnotit, zda by prodloužení trati mělo efekt,„ řekl starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.
(Olomoucký deník)
Ostatní dopravci se rekrutují spíš z řad železničních nadšenců, kteří obnovili a provozují lokální tratě - například slavnou Jindřichohradeckou úzkokolejku.
(Haló noviny)
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/slamecka-se-tajne-setkal-s-konkurenty-cd/385582
Nehoda nákladního vlaku, jenž v pátek 24. dubna po ráno po 4. hodině zcela zatarasila na více než 27 hodin železniční trať 221 mezi Prahou a Benešovem u Čerčan, dosud není oficiálně ze strany drážní inspekce uzavřená.
„Šetření ještě nebylo uzavřeno, ale zatím platí, že se pravděpodobně jednalo o špatně naložený náklad,„ uvedl Zdeněk Neusar z DIČR.
Dominantní železniční dopravce, České dráhy, už má v příčině vypadnutí několika vagónů soukromého dopravce v oblouku na předmostí překlenutí řeky Sázavy jasno.
„Naši inspektoři už uzavřeli vyšetřování nehody. Podle Českých drah došlo k porušení zákona soukromým dopravcem, kterému se vozy převážily,„ potvrdil Ondřej Kubala z Generálního ředitelství ČD.
Podle inspektorů ČD došlo k porušení zákona o drahách a souvisejících norem v následujícím ustanovení.
„K jízdě nesmí být použité drážní vozidlo, které je zjevně nerovnoměrně naložené nebo jeho náklad není řádně uložený a zajištěný, případně přeprava nákladu není dovolená,„ připomněl jedno ze základních pravidel při nakládání substrátů na železniční vagóny Ondřej Kubala.
Místu vlaků jezdilo ve špičkách mezi stanicemi Benešov, Čerčany, Senohraby a Strančice až patnáct autobusů pražského dopravního podniku „Náhradní autobusová doprava byla vyčíslená na 281 438 korun. K tomu je potřeba připočítat také náklady na zaměstnance, které jsme mimořádně vyslali do terénu, aby pomáhali lidem a poskytovali všem potřebné informace. To je dalších několik tisíc korun,„ dodal mluvčí Českých drah.
V důsledku nehody nákladního vlaku, jehož přepravu ze stavby koridoru mezi Senohraby a Strančicemi a deponií zeminy na čerčanské vlečce zajišťoval soukromý dopravce, se jednalo o jedno z největších narušení železniční dopravy v ČR v poslední době.
V části trasy nebo zcela bylo odřeknutých 38 rychlíků i vlaků Euro City a 72 osobních i spěšných vlaků. Dále bylo vlivem obratů souprav a lokomotiv zpožděných dalších 98 spojů o 2 555 minut nejenom v jižní části Středočeského kraje, ale i v sousedních regionech.
(Benešovský deník)
Turisté nepřijdou o oblíbenou víkendovou atrakci - o projížďky vlakem po úzkokolejné železnici mezi Jindřichovým Hradcem a Obrataní na Pelhřimovsku. Kraj Vysočina ve snaze ušetřit na dopravní obslužnosti totiž odmítal hradit víkendové spoje. Podlehl až nátlaku obcí a provozovatelů dopravy.
S nápadem vyškrtnout veškerou víkendovou dopravu přišel náměstek hejtmana Libor Joukl. „Vyřazení víkendové drážní dopravy ze základní dopravní obslužnosti bylo jedním z témat k diskusi na pravidelných koordinačních poradách,„ potvrdila mluvčí kraje Jitka Svatošová. Provozovatel úzkorozchodné železnice, Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), i obce na trati z toho byly v šoku.
Pokud by kraj víkendy ze základní obslužnosti vyškrtl, úměrně tomu by na dopravní obslužnost dával i méně peněz. Víkendovou dopravu by si neobjednal, tudíž nehradil a spoje by přestaly jezdit. A při tom právě úzkokolejka do Obrataně je na turistech v létě závislá.
V jejím případě byla situace komplikovaná ještě z jednoho důvodu. Železnice spojuje Vysočinu s Jihočeským krajem.
A zatímco Vysočina chtěla šetřit, Jihočeský kraj bez problémů víkendové spoje dotoval. „To budeme jezdit z Jindřichova Hradce sedmnáct kilometrů do polí k hranici kraje a otočíme se zpět?„ kroutil hlavou ředitel JHMD Jan Šatava. Šetření na víkendové dopravě se nelíbilo ani dotčeným obcím. A to i přesto, že na některých důležitých schůzkách jejich zástupci chyběli.
„Pokud by železnice neměla o víkendech jezdit, utrpěl by turistický ruch. Sami bez pomoci kraje bychom ji hradit nemohli,„ řekl starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur. „To by byl atentát na venkov,„ upozornil Šatava, kterému nápad kraje Vysočina dlouho ležel v žaludku. Její postup považoval za zcela výjimečný v celé republice. „Jihočeský kraj přikládá veřejné dopravě mnohem větší význam,„ dodává.
Zástupci obcí i dopravců se nakonec s krajem dohodli. Základní dopravní obslužnost se zatím redukovat nebude. „U drážní dopravy je celý jízdní řád, včetně víkendů a svátků, zařazen do základní dopravní obslužnosti,„ informovala mluvčí Svatošová.
Kráceny tak nebudou ani dotace, které kraje JHMD vyplácí. Vysočina letos dopravci přislíbila zhruba devět a čtvrt milionu korun, což je o tři čtvrtě milionu více než loni. Pro srovnání: Jihočeský kraj letos JHMD dotuje 9,7 miliony, loni devět a čtvrt milionu.
Diskuse o dopravní obslužnosti jižní části Pelhřimovska tím ale skončily jen na čas. Dohoda totiž platí jen do roku 2010. „Obávám se, že za rok budeme stejnou situaci řešit znovu. Problém se dohodou nevyřešil, jen odsunul,„ domnívá se Ivan Pfaur. „Já doufám, že takové nápady už nepřijdou. Vždyť jdou proti celému smyslu veřejné dopravy,„ konstatoval Šatava.
(Mladá fronta DNES)
Celá zpráva: http://zpravy.idnes.cz/bojime-se-ze-soukromi-dopravci-nehraji-fer-rika-zeleznicar-pan-/brno.asp?c=A090309_1152967_brno_dmk
Výpis z obchodního rejstříku: http://jdem.cz/behp5
Ve výpisu se nic nepraví a jinde jen občas padne zmínka o tom, že jde o společný podnik s francouzským dopravcem Keolis, jehož akcie vlastní ze 45,5 procent státní SNCF. Tolik tedy k "soukromé" konkurenci na českých kolejích.
Vizitka formy Keolis: http://magazin.ceskenoviny.cz/tema/index_view.php?id=312350&id_seznam=5664
Celá zpráva: http://ekonomika.idnes.cz/ceske-drahy-budou-mit-konkurenci-licenci-dostala-student-agency-pw8-/eko-doprava.asp?c=A090510_200842_eko-doprava_bar
Celá zpráva: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/srotovne-i-na-lokomotivy-soukromnici-se-bouri_118115.html
"Proti podobnému způsobu rozšíření šrotovného ostře protestují soukromí přepravci, kteří mají na tratích, jež provozují místo Českých drah, k dispozici vesměs moderní vagony."
Přepravci neprotestují, protože neprovozují. A dopravci? Kteří proboha? Pan Jančura nemá ani nárazník!
Ministerstvo dopravy podle informací odstupujícího ministra Petra Bendla už finalizuje práce na novém zákonu o dopravě. Ten má zavést povinnost pro stát a kraje vypisovat tendry na dopravu hrazenou z veřejných peněz. Vítězným firmám dá podnikatelskou jistotu v podobě dlouhodobých smluv. Právě dlouhodobé smlouvy umožní soukromým dopravcům, zejména na železnici, investovat do svého vozového parku.
„Dnes se uzavírají smlouvy obvykle na jeden rok, což prakticky znemožňuje soukromým dopravcům investovat peníze do lokomotiv a vagonů,„ říká předseda představenstva Sdružení železničních společností Jiří Mužík. Povinnost zorganizovat soutěž bude mít veřejná správa v autobusové dopravě. Na železnici může uzavřít smlouvu s dopravcem přímo, pokud neprojeví zájem více firem. V takovém případě bude moci kraj či stát kdykoliv vyjmout z platnosti smlouvy balík linek či tratí a vypsat novou soutěž, pokud se objeví další zájemce.
SOUKROMNÍCI SE DOSTANOU I K RYCHLÍKŮM
Ministerstvo dopravy například v rámci jediné objednávky rychlíkových spojů platí Českým drahám ročně 3,3 miliardy korun. Objednávka je vždy na rok. Podle Ondřeje Michalčíka z odboru veřejné dopravy rezortu dopravy by se v budoucnu měly rychlíky objednávat v deseti až patnácti balíčkách. „Naše představa je desetiletá smlouva,„ uvedl Michalčík.
Podle evropského nařízení nesmí jít u autobusové dopravy o smlouvy delší než deset let, u železniční dopravy je limitem 15 let. „Díky dlouhodobým smlouvám získají dopravci jistotu, že jejich investice nebudou za rok za dva ohroženy, a objednatelé jsou zároveň vedeni k tomu, aby nemysleli v horizontu jediného roku, ale dlouhodobě,„ zdůrazňuje ministr Bendl.
DOPRAVCI MUSEJÍ RESPEKTOVAT STANDARDY
Další novinkou, se kterou počítá zákon o veřejné dopravě, je stanovení nepřekročitelných standardů ve smlouvách mezi dopravci a objednateli dopravy. „Bude například jasně stanoveno, že vozidlo musí mít místa pro přepravu dětských kočárků, místa pro cestující se zdravotním postižením, místa pro vodicí psy nebo stanovený poměr bezbariérových vozidel. Vymezí také přesněji kompetence mezi státem, kraji a obcemi,„ říká ministr dopravy. Na zákoně o veřejné dopravě se pracuje již několik let, jeho přijetí sliboval už exministr Řebíček. Podle Bendla by návrh zákona měl být definitivně hotov do poloviny letošního roku, pokud pak projde oběma komorami parlamentu, plánuje se jeho účinnost od 1. ledna 2010.
(Profit)
Před dvanácti lety trať totálně zničila povodeň. Konec regionální trati byl na spadnutí. České dráhy ji totiž označily za neperspektivní a nechtěly ji obnovit. Jejich postoj potvrdilo Ministerstvo dopravy. Železnici sice nahradily autobusy, ale lidem vlaky chyběly pořád víc. „Nemohli jsme se smířit s postojem Českých drah, protože lidé koleje potřebovali a chtěli je obnovit. Proto jsme se pustili do obnovy sami,„ řekl tehdejší starosta Rapotína Ondřej Kopp. Vesnice ležící podél železnice založily Svazek obcí údolí Desné. Svazek musel nejprve vybojovat zničený státní majetek a sehnat peníze na obnovu. Před deseti lety mohl spustit první privátní „obecní„ železnici v zemi.
Regionální trať Šumperk–Kouty byla průkopníkem také při propojování autobusové a vlakové dopravy. Jako vůbec první v republice si mohli lidé už v roce 2002 koupit na příklad v Mohelnici lístek v autobuse a ze Šumperka pokračovat vlakem do Koutů. „Jde o pilotní program integrace dopravy, na kterém budeme získávat zkušenosti,„ řekla tehdy generální ředitelka společnosti Connex Morava Jitka Homolová. Connex provozující autobusovou dopravu v regionu zajišťoval od roku 2002 také provoz na trati.
Ubývají nám cestující
V posledních letech ale dělá Svazku obcí starosti úbytek cestujících a soukromá trať se propadá do stále větší ztráty. „Bohužel skončilo několik zdejších velkých firem, kam lidé jezdili do zaměstnání. Propad je však vidět také u dětí dojíždějících do škol. Pokud se nepodaří nepříznivý trend zvrátit, je ekonomika Železnice Desná velmi ohrožena,„ obává se Mikulec. Nejhůř je na tom odbočná trať Petrov–Sobotín, kterou zřejmě nic nezachrání. „Většinou tam jezdí jen několik jedinců. S takovým využitím není možné tuto trať dlouhodobě držet v provozu,„ vysvětlil Mikulec. Už teď dotuje ztrátový provoz železnice Olomoucký kraj asi patnácti miliony ročně, další miliony doplácejí členské obce svazku. Podle Mikulce je možné ušetřit tím, že se vyloučí souběžné jízdy vlaků a autobusů, které rozvážejí lidi do dalších vesnic a do horských osad.
„V podstatě jde o to, že u stanic vlaku vzniknou jakési terminály, odkud budou menší dopravní vozidla rozvážet lidi dál. Pro cestující je podstatné, že to neznamená zhoršení služeb, ale naopak zlepšení,„ přiblížil Mikulec.
Zvýšení zájmu o trať podle svazku pomůže rozvoj cestovního ruchu. „Usilujeme o elektrifikaci tratě a její prodloužení až do místa, kde vzniká nový obří lyžařský areál. Minimálně celou zimu bychom měli dostatek cestujících,„ míní Mikulec.
(Mladá fronta DNES)