Licencovaní dopravci v ČR - všeobecně
Vzhledem k tomu, že v České republice operuje už řada tzv. soukromých železničních dopravců a stále jich přibývá, domnívám se, že si tato skutečnost zaslouží samostatné diskusní téma. Váhal jsem nicméně nad jeho názvem, neboť běžně používaný pojem "soukromý dopravce" nepostihuje přesně skutečnost. Nemusí vždy jít o společnost v soukromých rukou, většinovým majitelem může být stát popř. (zatím v zahraničí) region atp. Proto jsem použil termín "licencovaní", který je českým ekvivalentem pojmu používaného běžně např. v Itálii. Zkrátka předpokládám, že se zde budou objevovat příspěvky týkající se jiných než původně národních železničních správ (ČR a okolních zemí).
Na připojených snímcích jsou vozidla některých z těchto dopravců:
1. 11.10.03 - Šumperk: 810.141-2 + 607-2 Železnice Desná (Connex Morava) jako spoj Šumperk - Kouty nad Desnou
2. 23.10.04 - Kolín: odstavený stroj 770.534-6 OKDD
3. 21.05.05 - Trutnov hl.n.: 810.205-5 jako Os 15728 Viamontu do Svobody nad Úpou
Podradené diskusné témy
Ta je pobočkou světového gigantu Veolia, který v Česku vlastní vodárny nebo provozuje autobusovou dopravu pod značkou Connex.
Firma žádá, aby stát vypsal výběrová řízení na třech železničních tratích ve středních, severních a východních Čechách.
Firma by ráda na trasách z Prahy do Tanvaldu, z Nymburka do Rumburka a z Liberce do Ústí nad Labem provozovala dotovanou rychlíkovou dopravu, kterou zatím zajišťují České dráhy. Ale aby se dostala k dotacím, musí vyhrát výběrové řízení vypsané ministerstvem dopravy. „Nyní je však ministerstvo vůbec nevypisuje a České dráhy nemají žádný důvod zlepšovat své služby,“ tvrdí projektový manažer společnosti Jiří Schmidt.
Minulé vedení ministerstva dva pilotní tendry uskutečnilo, v obou zvítězily České dráhy. Podle lidí z oboru však nabídly cenu pod náklady, do které navíc nemusely promítnout pořízení nových vlaků, protože nasadily už dříve používané vozy. Konkurenti nic takového učinit nemohli, a proto jejich nabídka s novými vlaky vycházela dráž.
Ministerstvo slibuje změnu
Od roku 2005 však ministerstvo žádný tendr na provozování vlakové dopravy nevypsalo.
Ani přesto, že na tratích, o které se soutěžilo, se kvůli přísnějším požadavkům nakonec zlepšila i kvalita nasazovaných vozů a vzrostl počet cestujících.
Podle náměstka ministra Petra Šlégra se čeká na dopracování tzv. dopravního plánu republiky, který by určil, jak by mezi jednotlivými městy měly vlaky a autobusy jezdit. „Pokud bude plán schválen do poloviny příštího roku, bude možné vypsat výběrová řízení na dálkovou železniční dopravu od jízdního řádu, který vstoupí v platnost v prosinci roku 2009,“ řekl MF DNES Šlégr.
Veolia Transport však chce, aby k tendru došlo už nyní a hrálo se o jízdní řád, který začne platit na konci příštího roku. „Nasadili bychom moderní jednotky Siemens Desiro, které bychom měli v pronájmu,“ upřesňuje plány Schmidt.
Firma sice může začít jezdit už dříve, bez výběrového řízení však nedosáhne na část z více než třímiliardové státní dotace a na vlacích prodělá. Výjimkou by bylo několik hlavních tratí, na ně však zatím není možné koupit novou elektrickou lokomotivu, která by vyhovovala českým předpisům.
(MF Dnes)
Charakteristika a základní aspekty nabídky
Co přinese nová nabídka
Firma ministerstvu nabízí, že zajistí provoz tří dálkových linek od prosince 2008 na trasách Praha-Turnov-Tanvald; Nymburk-Česká Lípa-Rumburk a Liberec-Ústí nad Labem.
Návrh jízdného předpokládá o 15 až 20 procent nižší cenu, než za kterou jezdí České dráhy.
Firma slibuje, že by za osm let, co by na těchto linkách přepravovala cestující, ministerstvo dopravy ušetřilo 150 až 160 milionů korun. I přesto, že i ona bude požadovat dotace.
Nejdřív však musí vyhrát výběrové řízení, o jehož vypsání dosud ministerstvo nerozhodlo. Pokud by k tomu došlo a Veolia Transport tendr získala, rychlíky Českých drah by na těchto tratích už nejezdily.
Cesta má lidem ubíhat rychleji
Vlaky Siemens Desiro by prý jezdily zhruba o deset procent rychleji než nyní díky lepší akceleraci a nízkopodlažnosti vozidel, která dovolí lidem rychleji vystupovat a nastupovat."Garantujeme, že nejméně 91 procent vlaků pojede načas, na palubě se bude podávat občerstvení, k dispozici bude tištěný vlakový průvodce a v první třídě i wi-fi připojení k internetu," prohlásil projektový manažer Veolia Transport Česká republika Jiří Schmidt.
Cestující budou podle něj také moci využívat rozšířených možností odbavení, například čipové karty přímo ve vlaku, internetový předprodej a rezervaci míst nebo nákup u smluvních prodejců.
Potřebná vozidla by si firma pronajímala od leasingové společnosti. Podle jejích propočtů jich na nové trasy bude potřeba patnáct. V návrhu smlouvy také předpokládá, že by její jízdenky platily i v návazných spojích Českých drah a naopak.
Rychlík do Žitavy nepojede
Společnost také plánovala, že by už koncem letošního roku každou sobotu jezdila soukromým rychlíkem z německé Žitavy do Prahy a zpět a tento spoj by propojila s víkendovým vlakem na trase Praha-Rudná-Beroun.
Tento projekt měl testovat, jak by dálková doprava v praxi fungovala. Nakonec však padl, protože firma nesehnala potřebné vozy.
Už od loňského prosince chtěla provozovat expresy mezi Prahou a Ostravou firma Railtrans. Ani ta si však svůj ambiciózní cíl nesplnila, protože nesehnala vhodné lokomotivy.
Za dva až tři roky chce spustit vlastní spoj také společnost Student Agency, která zatím provozuje dálkové autobusové linky. - více zde
Veolia Transport má v Česku celkem sedm dceřiných společností, které podnikají především v autobusové dopravě. Jejich celkový obrat je přes dvě miliardy korun.
(iDnes)
Tisková zpráva dopravce je k vidění na jeho stránkách.
Jedním ze "šestikoláků", které byly v roce 2005 přepraveny ze Slovenska do areálu šumperské firmy Pars nova, kde byly (a některé ještě jsou) odstaveny, je i lokomotiva 182.166. Ta se však vrátila na Slovensko, kde byla opravena v dílnách ŽOS Vrútky. Tam také obdržela firemní nátěr svého nového provozovatele, kterým je český dopravce Ostravská dopravní společnost (ODOS).
Celá aktualita je na
http://spz.logout.cz/novinky/novinky.html
Společnost Veolia Transport ČR by chtěla od roku 2009 vozit cestující mezi Prahou, Rudnou a Berounem. Moderním klimatizovaným nízkopodlažním vlakem se včera po trati z Prahy přes Rudnou do Berouna svezla například starostka obce Vráž u Berouna Hana Maivaldová. Nejen jí, ale i desítkám dalších cestujících chtěl soukromý dopravce ukázat, jak by nové spoje mohly fungovat, a získat je tak na svou stranu. „Tuto trať jsme vybrali po důkladné analýze. Vyšlo nám, že není totiž využita tak, jak by být mohla,“ komentoval volbu tratě ředitel společnosti Petr Moravec. Podle něj jsou navíc silnice kolem Prahy přetížené a počet aut se stále zvyšuje. Současná nabídka spojů, které tu provozují České dráhy, podle něj neodpovídá potřebám cestujících a rychlému rozvoji této lokality.
Autobus: levnější a rychlejší
To připustila i starostka Maivaldová. „Pokud by nový dopravce dokázal nabídnout lepší služby, lidé by vlaky jezdili,“ domnívá se Maivaldová. Zatím místní dávají přednost autobusům - je to rychlejší a levnější. Nový dopravce však zvažuje protáhnout trasu osobních vlaků až na pražské hlavní nádraží. „To by bylo výhodné. Nyní nám cesta jenom na Smíchov trvá přes čtyřicet minut,“ řekla Maivaldová. Záměr provozovat vlastní vlaky na této trati projednali zástupci dopravce i s dalšími starosty okolních obcí. „Máme jejich písemná vyjádření, všichni tuto koncepci podporují,“ sdělil Moravec. Zpracovanou nabídku včetně ekonomických kalkulací a návrhu jízdního řádu předal včera Moravec osobně Jiřímu Prokelovi - řediteli společnosti Ropid, která příměstskou dopravu kolem hlavního města koordinuje. „Nabídku posoudíme seriózně. Je to otázka několika měsíců,“ uvedl Jiří Prokel s tím, že Ropid má až do roku 2010 smlouvu na zajištění dopravy na této trati s Českými drahami. Středočeský krajský úřad podle mluvčího Martina Kupky oficiálně nabídku dosud neobdržel. „Kraj ale obecně konkurenci na železnici vítá,“ prohlásil Kupka. Podle něj bude muset být vypsáno výběrové řízení. „Rádi bychom, aby dopravci obsluhovali širší oblast, ne jen jeden spoj,“ dodal.
Zkouška už letos v prosinci?
Už od poloviny letošního prosince chce Veolia, která dosud provozuje jedinou regionální trať v Olomouckém kraji, zavést na této středočeské trati jeden víkendový spoj.
Z Prahy by odjížděl dopoledne, z Berouna by se vracel odpoledne. Na spoj by firma nežádala dotace, veškeré náklady by hradila sama.
Kolik by na nedotovaném spoji stála jízdenka, však firma zatím neprozradila.
Mladá fronta DNES - Praha
Společnost Veolia Transport Česká republika, a.s zajišťuje doprovodný program semináře „Možnosti železnice pro veřejnou dopravu v Praze“, který se bude konat dne 6. června 2007 na Ministerstvu dopravy konat pod záštitou náměstka ministra dopravy Ing. Petra Šlégra.
Cílem semináře je seznámení s možnostmi většího zapojení železnice do systému městské veřejné dopravy a představení dobré praxe ze zahraničí v oblasti městské železnice. Program semináře je zveřejněn na webových stránkách naší společnosti.Program semináře je k dispozici ZDE:
http://www.connex.cz/uploadConnex/Program%20%20%20semináře.pdf
V rámci doprovodného programu zajišťujeme neveřejnou prezentační jízdu motorové jednotky pro účastníky semináře. Vlak pojede v trase Praha Masarykovo nádraží – Hostivice – Rudná u Prahy – Praha Smíchov – Praha hl.n. Odjíždět bude z druhého nástupiště Masarykova nádraží ve 13:45 a ve 14:49 ukončí jízdu na hlavním nádraží.
Po této neveřejné části programu se uskuteční veřejné prezentační jízdy pro širokou veřejnost na trati Praha hl.n. – Rudná u Prahy – Beroun a zpět. Bližší informace o těchto jízdách a jízdní řád vlaků najdete ZDE:
http://www.connex.cz/uploadConnex/Vlak_letak1.pdf
Potvrdil to Vladimír Mikulec, starosta Rapotína a šéf Svazku obcí údolí Desné. Právě Svazek je majitelem privátní trati. „Ministerstvo dopravy vyhodnotilo elektrifikaci jako neefektivní, takže nepřipadá v úvahu získat na ni peníze od státu,“ sdělil Mikulec. Podle něj není reálná ani dotace od Evropské unie. „Jde o velkou částku. Zhruba půl miliardy na samotnou elektrifikaci a další půl miliardy na elektrické vozy. Jenže průměrná obsazenost soupravy je devětadvacet lidí a návratnost je rozpočítána na sedmdesát let. Podporu dostávají projekty s návratností do dvaceti let. Takže vlaky budou dál jezdit na naftu,“ řekl Mikulec a dodal, že svazek ještě zkusí další možnosti.
Spojení by prospělo i turistice
Starostové členských vesnic Svazku obcí údolí Desné jsou přístupem státu zklamáni. Na elektrifikaci spoléhali už vzhledem k tomu, že v následujících letech budou České dráhy elektrifikovat navazující trať Šumperk–Zábřeh. „Trať Šumperk–Kouty je koncová, takže zde byla šance spojit se s Českými drahami a souběžně elektrifikovat jejich trať i naši,“ lituje starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek. Pod Loučnou spadá i osada Kouty nad Desnou, kde železnice končí.
Podle Martínka by elektrifikace prospěla i turistice. „Letos bude dokončen lyžařský areál na Přemyslově a v následujících letech se bude stavět v Koutech vůbec největší areál v Jeseníkách. Vlakem bez přestupu by se sem mohli dostat lyžaři až z Olomouce,“ míní Martínek.
Po povodních byla zničená trať Šumperk – Kouty odsouzena k zániku, České dráhy ji odmítly obnovit jako neperspektivní. Obce ležící podél tratě se spojily a trať od Českých drah převzaly a obnovily. Elektrifikace měla být završením desetileté práce.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava)
Ve dnech 26.03.07-10.04.07 jsou vlaky 252/253 a 256/257 nahrazeny automobilovou dopravou v celé trati. Vlaky 270/271 jedou podle jízdního řádu.
Ve dnech 11.04.07-27.04.07 jsou všechny vlaky v celé trati nahrazeny automobilovou dopravou.
Po dobu výluky nelze přijímat rezervace vozů a objednávky speciálních přeprav. Přeprava cestovních zavazadel v náhradní automobilové dopravě je vyloučena. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za případná zpoždění.
(stránky dopravce)
http://www.jhmd.cz/mainc.htm
Složitá jednání zřejmě letos čekají Svazek obcí údolí Desné. Musí totiž zkolaudovat soukromou železnici, kterou se Svazku podařilo po povodních z roku 1997 znovu vzkřísit k životu. Ta totiž doposud funguje stále v režimu zkušebního provozu. Lhůta pro kolaudaci končí posledním dnem letošního roku."Během jednání s bývalým předsedou Svazku jsme se dostali ke kritickému bodu, který vyžaduje naléhavé řešení. Jde o to, že železnice Desná je po celou dobu ve zkušebním provozu,“ upozornil v pátek 9. března na jednání valné hromady Svazku obcí údolí Desná jeho nový předseda, rapotínský starosta Vladimír Mikulec. Kolaudaci podle jeho slov zabránily složité a stále nevyjasněné majetkoprávní vztahy. „Jde o nevyměřené parcely pod železnicí,“ vysvětlil Mikulec.
„Takových parcel je hodně a bude vyžadovat značné úsilí a čas, aby se tato záležitost uvedla do pořádku,“ přiznal bývalý šéf Svazku Ondřej Kopp. Svazek musí nechat zhotovit nové geometrické plány, a investovat do řešení problému patrně i značné finanční částky. Jisté řešení podle Koppa nabízí už delší dobu chystaný projekt elektrifikace zmíněné lokální trati. Kroky, které musí svazek kvůli kolaudaci železnice podniknout, by se podle jeho návrhu mohly stát součástí přípravných prací na elektrifikaci trati. To by současně umožnilo získat i potřebné peníze. „Elektrifikace může být, ale možná také nebude, máme totiž sdělení z ministerstva, že naše studie nebude zařazena do posuzovaných projektů,“ upozornil na úskalí navrhované možnosti předseda Vladimír Mikulec. Problémem se bude vedení Svazku zabývat znovu na své příští schůzi, kterou si naplánovalo na 27. dubna.
(Týden na severu)
Přijmeme brigádníky na letní prázdninovou sezónu do funkce
průvodce vozů (prodej jízdenek a zboží ve vlacích JHMD).
v nepřetržitém provozu na směny
dle jízdních řádů vlaků v období 01.06.2007 - 30.09.2007
Požadujeme: - věk min. 18 let, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav;
- základní znalost AJ nebo NJ na komunikační úrovni;
- znalost dopravní problematiky výhodou
Nabízíme: - zajímavé finanční ohodnocení dle dosahovaných výsledků;
Ve výběrovém řízení bude vybráno cca 20 uchazečů. Další informace poskytne Bc. Martin Vochozka, vedoucí přepravy JHMD (vochozka@jhmd.cz, tel. 384 361 165).
(stránky dopravce)
Mimochodem - na úvodní stránce se objevil zajímavý "pragotron":
ČTK přinesla zprávu, že mezi stanicemi Beroun-Závodí a Beroun chybělo pouhých devět metrů k tomu, aby došlo ke srážce vlaků. Strojvedoucí jednoho z nich nerespektoval návěstidlo "Stůj", pokračoval v jízdě a zareagoval až asi deset nebo 15 metrů dál. Okamžitě použil rychlobrzdu a zastavil devět metrů před protijedoucím osobním vlakem. Podobná událost se stala 9. února v Káranicích na Královéhradecku, kdy rychlík jedoucí z Prahy do Hradce Králové minul odjezdové návěstidlo zakazující jízdu a v rychlosti přibližně 58 kilometrů v hodině bočně narazil do nákladního vlaku vjíždějícího do stanice. Při nehodě byl zraněn strojvedoucí a tři cestující, škoda byla odhadnuta na 2,5 milionu korun.
Železničních nehod, při kterých vlak pokračoval v jízdě přesto, že na návěstidle svítila červená, se stala celá řada. Namátkou můžeme jmenovat nehody v Kropáčově Vrutici, Vranovicích, Brodku u Přerova, Vojkovicích nad Ohří. Ve všech případech došlo k selhání lidského činitele: strojvedoucí nerespektovali návěstidlo a vykolejili, nebo se srazili se s jiným vlakem.
Zabezpečovací zařízení na většině českých železničních tratí neumžňuje automaticky zastavit vlak, když strojvedoucí nerespektují návěstidla. V sousedním Německu a Rakousku by k takovým nehodám vůbec nedošlo. Jiř od třicátých let je tam zavedeno zabezečovací zařízení SIFA, které kontroluje, zda strojvedoucí přen návěstidlem, zakazujícím jízdu brzdí. V případě že nereaguje, vlak zastaví sám.
Sdružení železničních společností je rozhodnuto obrátit se na ministerstvo dopravy a iniciovat rozšíření českého zabezpečovacího systému o tzv. bodové prvky, obdobné systému německému, které by kontrolovaly práci strojvedoucího. Opatření by snížilo vliv lidského činitele a významným způsobem zvýšilo bezpečnost železniční dopravy
(stránky SŽS)
Tisk přinesl zprávu, že zastaralé zabezpečovací zařízení, které neumožňuje nasazení moderních elektrických lokomotiv, připraví Českou republiku o desítky miliónů korun za použití našich tratí evropskými železničními dopravci. Vlaky ze západní Evropy na Slovensko Českou republiku objíždějí přes Rakousko. Problém se týká i našich dopravců, kteří si nemohou pořídit moderní lokomotivy v zahraničí. Starší lokomotivy české výroby, které s rušením zabezpečovacího zařízení problémy nemají, vlastní monopolně České dráhy, které z konkurenčních důvodů lokomotivy jiným dopravclm neposkytnou.
Sdružení železničních společností, které v této věci iniciovalo řadu jednání, požaduje takové úpravy zabezpečovacího zařízení, které odstraní pozíže s rušením kolejových obvodů.
Sdružení s potěšením konstatuje, že problém se začíná řešit. Ministerstvo dopravy již považuje; tzv. elektromagnetickou kompatiblitu českého zabezpečovacího zařízení se zařízeními obvyklými jinde v Evropě za jednu ze svých priorit. Připravuje se výměna zastaralých částí zebezpečovacího systému a blíží se tak doba, kdy na našich tratích budou moci jezdit nejmodernější lokomotivy.
(stránky SŽS)
Dceřiná společnost Vítkovic, firma Vítkovice Doprava zajišťuje provoz firemních tratí a obsluhuje všechny společnosti strojírenského holdingu Vítkovice i huť Vítkovice Steel. Do modernizace a oprav svého vozového a lokomotivního parku firma investuje letos kolem 23 miliónů korun. Kromě toho každoročně vkládá přes 17 miliónů korun do oprav a modernizace kolejového svršku.
„Jsme mezi železničními dopravci specifická firma. Máme 49 kilometrů vlastního kolejiště. Současně patříme do skupiny privátních subjektů, které mohou provozovat drážní dopravu na tratích ČD. To jsou důvody, proč chceme, aby se naše lokomotivy lišily,“ vysvětlil ředitel společnosti Vítkovice Doprava Jaromír Scelavík.
Design lokomotiv vzniká ve spolupráci s výtvarníkem Borisem Holubem. Navržený barevně provedený velkoplošný obrazec je pak při opravě lokomotiv malován pod dohledem autora vysoce odolnými barvami. „Těžkotonážní zástupci fauny jsou vybírání záměrně, protože naše lokomotivy mají výkon až 880 kW. Letos jsme chtěli designéra přemluvit, aby navrhl něco jemnějšího, ale nedal se zviklat,“ poznamenal Scelavík. Modernizace lokomotivního parku má ale především až o třetinu snížit spotřebu paliva u lokomotiv a „přezbrojit“ kolejová vozidla na moderní podmínky na železnici.
(Právo)
Zdeňku, soukromí dopravci neodmítají ošlapné jako takové, ale způsob jakým se to ČD pokusily zavést (tj. nezákonně, bez jakékoliv kalkulace, diskriminačně) a pochopitelně i neuvěřitelně přemrštěné ceny. Ono 120 korun za bus na Zvonařce (což je hodně) je nic proti 440 korumám za 1 vagón za zastavení na každém větším nádraží. Nejnižší poplatek je 140 korun á vagón za zastavení v nějaké venkovské díře se sypaným nástupištem a cedulí - tam autobusák pochopitelně neplatí nic a pokud ano, tak třeba symbolickou pětikorunu městu za to že město provádí úklid. Hrubý odhad hovoří o tom, že kdyby ČD skutečně účtovaly do svých nákladů ošlapné u svých vlaků podle toho návrgu, vyšlo by je to asi na 8 000 000 000,- Kč.
Jinak ošlapné odpískaly rychle a potichu samy ČD vedomy si právní neobhajitelnosti svých kroků. Vyjma zaslání nějakého cáru papíru se se totiž nikdo neodvážil něco vybírat, natož vymáhat.
(MF Dnes)
Zdánlivě je můj příspěvek zcela offtopický, jenže Arriva leckde provozuje i dopravu železniční. Takže kdoví. Connex u nás také začal s autobusy...
Dceřiná společnost VÍTKOVICE Doprava, a. s., která zajišťuje provoz firemních tratí a obsluhuje všechny společnosti strojírenského holdingu VÍTKOVICE i huť VÍTKOVICE STEEL, a. s., letos investuje okolo 23 milionů korun do modernizace a oprav svého vozového a lokomotivního parku.
Celý článek najdete na
http://novaostrava.cz/clanek/clanek.aspx?id_clanku=9258
Autobusové nádraží v Pardubicích denně vydělá svému majiteli a provozovateli, kterým je společnost ČSAD Bus Chrudim, až desítky tisíc korun. Vyplývá to z počtu denně odbavených spojů a odhadu poplatků za vjezd autobusů. Cestující ovšem v Pardubicích s velkým komfortem počítat nemohou, kromě informační kanceláře s prodejem jízdenek a průkazek či toalet nabízí jen nepříliš velkou čekárnu. ČSAD Bus Chrudim provozuje autobusová nádraží v Hradci Králové, Pardubicích, Holicích v Čechách, Chrudimi, Havlíčkově Brodě a v Ledči nad Sázavou. Většinu má firma v majetku, například pardubické, jiná si pronajímá, což je případ Hradce Králové.
Na pardubické nádraží denně přijede kolem 300 autobusových spojů. Kolik platí za vjezd, nechce ČSAD Bus Chrudim prozradit.
„Je to obchodní záležitost a nechceme, aby se někteří přepravci cítili dotčeni,“ řekl obchodně-ekonomický náměstek firmy Ladislav Hoffmann.
Nejčastěji přijíždějí spoje firmy Connex
Nejčastějším uživatelem nádraží je autobusový přepravce Connex Východní Čechy, jehož vozy tvoří 90 procent spojů v Pardubicích, menší zastoupení má ČSAD Ústí nad Orlicí, na nádraží zajíždějí i dálkové linky dalších dopravců z celé České republiky i Slovenska, kterých jsou celkem téměř tři desítky.
Connex Východní Čechy platí za užívání nádraží v Pardubicích roční paušální částku, podle generálního ředitele firmy Jindřicha Poláčka má díky své dominanci výhodnější podmínky. „Poplatky za vjezd uvést nemohu, ale na autobusovém nádraží, které provozujeme v Čáslavi, platí dopravci 80 korun,“ řekl Poláček. Ve větších městech se podle něj poplatky pohybují výše, třeba v Brně na Zvonařce se platí 120 korun a parkovací poplatek. Connex vynakládá ročně na užívání cizích autobusových nádraží osm milionů korun. Pardubické autobusové nádraží má tři terminály s 12 stáními, řidiči mohou rovněž zaparkovat na odstavných plochách v sousedství. Kromě možnosti naložit a vyložit cestující zajišťuje ČSAD Bus Chrudim informace o spojeních, předprodej tuzemských i zahraničních jízdenek a prodej místenek, vylepuje jízdní řády, stará se o označníky a údržbu nádraží. „Nějakou větší rekonstrukci nebo rozšíření zatím neplánujeme ani do něj neinvestujeme. Provádíme jen běžnou údržbu a úklid," uvedl Hoffmann.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj)
Nákladní vlakové soupravy s novými lokomotivami T 709.7 zabezpečí dodávky hnědého uhlí pro Elektrárnu Počerady společnosti ČEZ.
„Každá lokomotiva vyjde na zhruba 20 miliónů korun. Součástí kontraktu je i opce, která umožní případný nákup čtvrté lokomotivy,“ uvedla Novotná.
MUS zaměstnává 4200 lidí a po Severočeských dolech (SD) je druhou největší hnědouhelnou firmou v zemi. Patří do energetické skupiny Czech Coal. Skupina připravuje významné investice, například zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity, s hnědým uhlím totiž počítá jako se strategickou surovinou energetická koncepce státu. MUS chce získat i některé z výrobců elektřiny a zvažuje také výstavbu nové elektrárny.
Vzhledem k nutnému zvýšení kapitálové síly Czech Coal, prodalo její vedení 40 procent akcií MUS skupině investorů sdružených v kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatele Pavla Tykače. Cenu transakce nezveřejnila. Majoritní podíl v energetické skupině Czech Coal N. V. i nadále kontrolují dosavadní vlastníci - předseda představenstva a generální ředitel společnosti Czech Coal Petr Pudil, předseda představenstva a generální ředitel MUS Luboš Měkota, předseda dozorčí rady Czech Coal a MUS Antonín Koláček a místopředseda představenstva obou firem Bobela.
(Právo)
Praha 15. srpna (ČTK) - Dopravní společnost Veolia Transport chce začít v České republice provozovat tři rychlíkové vlaky, z Prahy do Tanvaldu, z Nymburka do Rumburka a z Liberce do Ústí nad Labem. Na tiskové konferenci to oznámili zástupci společnosti. Pokud se firmě záměr zdaří, půjde o první soukromé rychlíky na české železnici. Na provozování rychlíků je však nutné vyhrát tendr ministerstva dopravy. Ten ale dosud nebyl vypsán.
Na zmíněné tratě chce Veolia nasadit motorové soupravy Siemens Desiro, které by měly současnou dobu jízdy zkrátit o deset procent. Projektový manažer firmy Jiří Schmidt zároveň tvrdí, že nové vlaky budou jezdit úsporněji než motorové soupravy Českých drah, a ušetří tak ministerstvu dopravy, které rychlíky dotuje, za osm let provozu až 160 milionů korun. Ministerstvo dopravy jako objednatel rychlíkových spojů dotuje železniční osobní dopravu zhruba třemi miliardami korun ročně. Všechny rychlíky na českých tratích provozují pouze České dráhy, kterým ministerstvo zadává objednávku automaticky bez výběrových řízení. V minulosti se již sice uskutečnily dva pokusné tendry na tratě Plzeň - Most a Liberec - Pardubice, monopol ČD ale trvá.
Podle mluvčího MD Karla Hanzelky zatím žádné termíny dalších tendrů nejsou určeny, ačkoli je úřad liberalizaci železniční dopravy nakloněn. České zákony údajně umožňují otevření železničního trhu již dnes, ministerstvo však čeká na nový zákon o veřejné dopravě, který by měl začít platit od ledna 2009. "Nevylučujeme však, že tendry vypíšeme ještě před účinností tohoto zákona," sdělil Hanzelka.
Soukromé vlaky tak zatím pronikly pouze na regionální tratě, které platí ze svých rozpočtů kraje. Veolia Transport provozuje například osobní vlaky mezi Kouty nad Desnou a Šumperkem nebo Libercem a německou Žitavou. Jiná společnost Viamont zase jezdí z Trutnova do Svobody nad Úpou a ze Sokolova do Karlových Varů.
(niečo na doplnenie...)