Licencovaní dopravci v ČR - všeobecně
Vzhledem k tomu, že v České republice operuje už řada tzv. soukromých železničních dopravců a stále jich přibývá, domnívám se, že si tato skutečnost zaslouží samostatné diskusní téma. Váhal jsem nicméně nad jeho názvem, neboť běžně používaný pojem "soukromý dopravce" nepostihuje přesně skutečnost. Nemusí vždy jít o společnost v soukromých rukou, většinovým majitelem může být stát popř. (zatím v zahraničí) region atp. Proto jsem použil termín "licencovaní", který je českým ekvivalentem pojmu používaného běžně např. v Itálii. Zkrátka předpokládám, že se zde budou objevovat příspěvky týkající se jiných než původně národních železničních správ (ČR a okolních zemí).
Na připojených snímcích jsou vozidla některých z těchto dopravců:
1. 11.10.03 - Šumperk: 810.141-2 + 607-2 Železnice Desná (Connex Morava) jako spoj Šumperk - Kouty nad Desnou
2. 23.10.04 - Kolín: odstavený stroj 770.534-6 OKDD
3. 21.05.05 - Trutnov hl.n.: 810.205-5 jako Os 15728 Viamontu do Svobody nad Úpou
Podradené diskusné témy
Nový soukromý rychlík společnosti Railtrans začne jezdit od 10. prosince mezi Ostravou a Prahou. Jeho předností by mělo být zejména levné jízdné."Přípravy tohoto projektu usilovně běží. Vlaky vyjedou k novému jízdnímu řádu v prosinci. Cena jízdného ve druhé třídě bude činit z Ostravy do Prahy nebo v opačném směru 240 korun. Tyto spoje budou bez použití jakýchkoliv slevových karet," uvedl jednatel společnost Railtrans Petr Šimral.
Rychlík bude jezdit osmkrát denně v každém směru. Jednotlivé soupravy budou odjíždět z ostravského hlavního nádraží ve 4.24, 6.24 a 8.24. Z Ostravy-Svinova pak v 4.32, 6.32, 8.32, 10.32, 12.32, 14.32, 16.32 a 18.32. Do Prahy-Holešovic první spoj dorazí 8.02 hodin, a poslední ve 22.04 hodin.
Z Prahy bude soukromý rychlík odjíždět v 6.34, 8.34,10.34, 12.34, 14.34, 16.34, 18.34 a 20.34 hodin. Do Ostravy-Svinova budou soupravy dojíždět každé dvě hodiny v době 10.02 až 0.02 hodin. Poslední tři spoje ve 20.11, 22.11 a 0.11 hodin pojedou až na ostravské hlavní nádraží.
Podle Šimrala nebudou muset cestující platit za rezervaci místa k sezení. Zpáteční jízdné bude podle něj složeno ze samostatné ceny jízdy tam a zpět, taková jízdenka bude stát 480 korun.
České dráhy se údajně konkurence v podobě tohoto rychlíku nebojí. Podle mluvčího firmy Aleše Ondrůje je nabídka na trase z Prahy do Ostravy v souvislosti s provozem vlaků SC Pendolino zcela bezkonkurenční z hlediska rychlosti přepravy i nabízeného servisu. Pendolina by navíc měla od nového jízdního řádu zkrátit cestu mezi Ostravou a Prahou pod tři hodiny.
Od prosincového jízdního řádu by mělo denně jezdit mezi Ostravou a Prahou ne šest párů těchto vlaků jako nyní, ale sedm. Další novinkou z chystaného zimního jízdního řádu bude nový vlakový spoj EC 108 Krakov - Praha na trase Praha - Ostrava - Krakov či nový mezinárodní spoj jedoucí přes Ostravu s označením IC 131 Bohumín - Bratislava.
(Moravskoslezský deník)
Úzkokolejka spojující Jindřichův Hradec s Obrataní slaví sto let. Po unikátní železniční trati se poprvé vypravila vlaková souprava na Vánoce roku 1906, oslavy jubilea naplánovali její provozovatelé ze společnosti Jindřichohradecké místní dráhy a i z obcí, kudy železnice vede, na přelom září a října.
Hlavní část oslav vrcholí v těchto dnech v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku, jedné z nejvýznamnějších zastávek na trati vedoucí severním směrem z Jindřichova Hradce.
Slouží lidem a obcím
„Přestože hlavní oslavy budou až o víkendu, už řadu dní je o naše nádraží zvýšený zájem. Fandové železnice sem přijeli už s předstihem, bydlí v Kamenici a chodí se dívat na naše vlaky,“ řekla Právu Jaromíra Janů z kamenického nádraží. „Trať i nádraží jsou u příležitosti tohoto kulatého jubilea skutečnou naší chloubou,“ dodala. „Ten zájem obyčejných lidí nás samozřejmě těší,“ zdůraznila.
Přitom mnoho nechybělo a úzkokolejka se stovky nedočkala. „Zánik hrozil této trati několikrát. Z tohoto pohledu je sto let její existence úspěchem,“ prohlásil Jan Šatava, ředitel společnosti Jindřichohradecké místní dráhy. Naposledy stála pozoruhodná železnice na zásadní křižovatce před zhruba deseti lety.
Právě Šatava se svými lidmi tehdy trať jako první v republice zprivatizoval a začal na ni vracet život. „Hodnotit by poslední období měl někdo jiný než já. Důležité je znát odpověď na otázku, zda lokálka slouží lidem a obcím, jimiž vede,“ poznamenal šéf společnosti. Nynější oslavy odpovědí jsou.
Bourá hranice mezi kraji
Jindřichohradecké místní dráhy se na úzkokolejce pustily do podnikání ve dvou oblastech. „Jednak nám šlo o to, zajistit prostřednictvím této trati základní dopravní obslužnost. To se určitě daří zajišťovat, nikdy tady nejezdilo tolik spojů jako v současnosti. A potom jsme souběžně usilovali o posílení turistického významu úzkokolejky a tím pádem i regionu,“ připomenul Šatava.
Zejména turistické využití tratě je patrné i na současných oslavách. „Do Kamenice nad Lipou jsme oslavy nasměrovali právě proto, že na této severní části úzkokolejky vidíme v turistickém využívání ještě určité rezervy,“ zdůvodnil koncepci oslav Šatava. Do Kamenice se sjely pozoruhodné historické parní lokomotivy už v polovině týdne.
Právě na rozvoj turistického ruchu má velký vliv úzkokolejka také podle kamenické radnice. „Pozitivní vliv úzkokolejky na turistický zájem o město pociťujeme zejména v posledních letech po otevření zámku. Věříme, že další lidi do regionu tento technický unikát ještě přivede,“ poznamenal kamenický starosta Ivan Pfaur (nezávislý). „A kromě toho lokálka bourá administrativní hranice mezi kraji. Trať spojuje Vysočinu s jižními Čechami a vytváří podmínky pro spolupráci mezi oběma regiony v nejrůznějších oblastech,“ zdůraznil Pfaur.
V Jindřichově Hradci myslí ale rovněž na budoucnost. „Máme v plánu investice do modernizace trati i vozového parku. Vždyť základní dopravní obslužnost zajišťujeme s technikou starou čtyřicet až padesát let. A současně chceme rozvíjet i oblast železniční nostalgie. Vždyť tahle trať je technickou turistickou raritou a další rozvoj si určitě zaslouží,“ uzavřel Šatava.
Úzkokolejná železnice z roku 1906 vede z Jindřichova Hradce na jih do Nové Bystřice a na sever do Obrataně. Jižní větev měří 33 kilometrů, severní 46 kilometrů. Na obou tratích je celkem třicet stanic a zastávek, nejnovější zastávka byla uvedena do provozu prvního ledna letošního roku.
(Právo)
Zajišťuje spojení i do míst, kam autobus jinak nezajíždí, spojuje Jihočeský kraj s krajem Vysočina, přepravuje obyvatele do práce a firmám vozí zboží, Jindřichův Hradec si ji hýčká a turisté přímo milují romantický pohled na malebné vozy.
To je jindřichohradecká úzkokolejka, jejíž trať mezi Jindřichovým Hradcem a Obrataní slaví letos sto let.
Jubileum si lidé budou připomínat celý týden - od soboty 23. září do neděle 1. října.
„Po asi dvacetiletém úsilí a lobbování ve Vídni, centru tehdejší monarchie, začaly v roce 1905 přípravné práce pro stavbu této železnice. Na Štědrý den roku 1906 vyjel potom první vlak z Jindřichova Hradce do Obrataně,“ přiblížil historii trasy pro Právo Jan Šatava, ředitel společnosti Jindřichohradecké místní dráhy, která úzkokolejku provozuje.
Hlavní oslavy se provozovatel rozhodl umístit do posledního zářijového týdne, protože prosincové počasí by nedovolilo uspořádat velkolepé akce. Navíc tuto sobotu se slaví Den železnice.
Šatava v rámci oslav upozornil na dvě akce. Tuto sobotu by se měli turisté dostavit před nádraží v Jindřichově Hradci, kde je kromě jízd parních vlaků čeká i den otevřených dveří, prohlídka vozidel, výstava drezín či ukázka různých činností.
„Pak se vše přesune do Kamenice nad Lipou, kde v sobotu oslavy vyvrcholí. Protokolární vůz uvítá přesně jako před 100 lety historický průvod, odehraje se tu i uvítací scéna,“ dodal Šatava.
Druhá větev je ještě starší
Úzkokolejka disponuje ještě jednou větví, která vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Je o devět let starší. Z hlediska regionu nemá ale takový hospodářský význam. Naopak ji velmi rádi využívají turisté. Celkem provozuje společnost železniční přepravu na kolejích o délce 79 kilometrů, které mají rozchod 760 mm. Na tratích je celkem 30 stanic a zastávek. Nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h. Turisté jezdí většinou parními spoji.
Rozvoje úzkokolejky si váží také jindřichohradecká radnice, která se s tímto fenoménem ztotožnila a prezentuje se jako město úzkokolejky i státního hradu a zámku. „Pro celý region má tato železnice velký význam. Nejen že je turistickým lákadlem, ale zajišťuje dopravní spojení, když vozí lidí do práce,“ potvrdil Právu starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek (ODS). Město zřejmě již v příštím roce opraví prostor před železničním nádražím úzkokolejky. „Trať z Hradce do Obrataně měří 46 kilometrů a slouží stále základní funkci, kvůli níž byla postavena. Přepravuje obyvatele a zboží. To je velmi ojedinělé v celé Evropě, neboť úzkokolejky, které tu dodnes fungují, jsou většinou turistickou atrakcí nebo takovým živým muzeem,“ zdůraznil Šatava.
(Právo)
To je velmi ojedinělé v celé Evropě... - ředitel společnosti Jindřichohradecké místní dráhy by takové přehnanosti říkat nemusel.
Z rozhlasu se ozve hlášení: „Na úzkokolejném nádraží před nádražní budovou nastupujte do vlaku Jindřichohradeckých místních drah do Lovětína, Nové Včelnice a Kamenice nad Lipou.“ Blíží se čas odjezdu.
Vlakvedoucí se ptá, kam kdo ráčí cestovat. Udiví, to ale brzy chápeme proč. Vysvětlení je prozaické - zastávky na znamení, které vláček projede, pokud nikdo nechce vystupovat a nikdo nečeká ani na zastávce.
Na návěstidle se rozsvítila zelená. Náš vlak se rozjíždí a míjí správní budovu úzkokolejek, depo i odstavené historické vagónky. Přichází vlakvedoucí a prodává cestujícím jízdenky.
Vlak jede čtyřicítkou podél Nežárky a na výhybce odbočí doleva. To jsme na odbočce Dolní Skrýchov, kde končí společný úsek s tratí do Nové Bystřice. Přejíždíme po původním ocelovém mostě a začínáme zrychlovat.
Zanedlouho zastavujeme v první zastávce naší cesty - Horním Skrýchově. Hodně cestujících vystupuje. Používají úzkokolejku jako náhradu za městskou dopravu. Hned poté se vlak vnořil do lesního ticha, které ruší pouze motor lokomotivy. Padesátkou projedeme okolo dřevěné čekárny zastávky v Dolní Radouni. Netrvá to dlouho a vyjíždíme z lesa do staničky s poetickým názvem Lovětín. Za Lovětínem vykrucujeme zatáčky nad říčkou Kamenicí, kousek před zastávkou v Nekrasíně. Zastávku projíždíme a za chviličku už vjíždíme na ocelový most přes silnici do Pelhřimova. Kousek vlevo nás zaujme opuštěný most. Je to původní most dnes již opuštěného a přeloženého úseku v souvislosti s výstavbou obchvatu státní silnice. Po chvíli vlak zarachotí na výhybkách a zastaví na nádraží v Nové Včelnici. Malebné a čisté nádražíčko je vstupní branou do města. Na nádraží probíhá čilý ruch. Cestující se vyměnili, ale vlak nejede. Náhle se ozve houkání a na vedlejší koleji zastavuje osobní vlak jedoucí opačným směrem. Právě jsme se stali svědky křižování.
Kousek za nádražím se připojujeme k hlavní silnici, v jejíž společnosti strávíme další tři kilometry. Také zde byla trať začátkem devadesátých let přeložena. Pokud budete pozorní, uvidíte na levé straně mezi poli opuštěný mostek původní trati.
Před zastávkou ve Žďáru se vlakvedoucí jen vykloní z okénka a dá strojvedoucímu návěst, že může jet dál. Blízká silnice kdesi zmizela a vlak opět vykrucuje zatáčky okolo meandrů Kamenice. Kousek za zastávkou v Rodinově zaburácí motor lokomotivy opět plným výkonem. Náš vlak se musí rozjet do velkého obávaného kopce se stoupáním až 24 milimetrů na metr, zvaného Brádlo. Stoupání končí těsně před kamenickou stanicí.
Na třetí koleji stojí připraven k odjezdu nákladní vlak do Hradce s vozy na podvalnících. Nákladní doprava je zde silná, na nádraží panuje čilý ruch. Nezřídka je zde i deset vozů najednou pro místní podniky. Kamenice je jednou z nejdůležitějších stanic na úzkokolejkách. Platilo to i kdysi, a proto zde stojí také lokomotivní depo, kde přes zimu bývá odstavena naše parní lokomotiva se svou historickou soupravou.
O autorovi| MARTIN VOKÁČ (s využitím www.jhmd.cz )
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina)
Connex Morava vznikl z bývalého ČSAD Ostrava a provozuje dopravu v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Jeho majitelem je skupina Veolia Transport Česká republika, která patří francouzské společnosti Veolia. Výnosy Connex Moravia se pohybují na úrovni 1,1 miliardy korun. Celá dopravní skupina dosáhla v Česku obratu 2,1 miliardy korun a provozuje 1300 autobusů, uvádí Veolia Transport.
Litas, který operuje ze srbského města Požarevac, má 167 autobusů na místních a mezinárodních linkách. V předminulém roce přepravila devět milionů cestujících, což odpovídá devíti procentům velikosti české Veolia Transport.
(MF Dnes)
Tři výluky na trati mezi Velkými Losinami a Kouty nad Desnou na Šumpersku připravil provozovatel regionální trati kvůli opravám. První v průběhu středy 30. a čtvrtka 31. srpna do patnácti hodin, další jednodenní v pátek prvního září v době od sedmi hodin a devíti minut do patnácti hodin. Třetí chystá od sedmi hodin hodin čtvrtého září do patnácti hodin osmého září. Vlakové spoje nahradí autobusová doprava.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava)
„Pro křest knihy mapující železnice celé republiky byla Osoblaha zvolena proto, že se jedná o jednu z příhraničních obcí, kde železnice funguje jako spojení se zbytkem světa,“ uvedl jeden z organizátorů Miroslav Bureš.
Čtenáři v knize najdou informace nejen o železnicích, ale i tramvajových a trolejbusových systémech či pevnostních drážkách a lanovkách.
Slavnostní uvedení knihy spojili pořadatelé akce s jízdou turistického vláčku na úzkorozchodné železnici, aby upozornili, že i v „Bohem zapomenutém kraji“ je možné vytvořit turistickou atrakci v podobě železnice, která do oblasti přitáhla turisty. S vláčkem dnes po úzkorozchodce pojede parní lokomotiva Resita U 46.002 a z Osoblahy zpět do Třemešné vyjede ve 14.30.
Zítra Slezské zemské dráhy slavnostní jízdou ukončí turistickou sezonu. Po stejné trase pojede ve stejných časech dieselová lokomotiva FAUR TU38.001 se spojnicovým pohonem. Po oba dva dny bude součástí vláčku i zvláštní jídelní vůz. Pořadatelé zvou všechny příznivce železnice.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko)
Malé vlaky žijí druhý život
Jako kluk Jan Šatava snil o tom, jak by to bylo krásné mít vlastní železnici. Diplomku na žilinské Vysoké škole dopravní pak věnoval jindřichohradeckým úzkokolejkám.
A když to s jejich existencí bylo v polovině devadesátých let nahnuté, rozhodl se, že si splní dětské fantazírování a pokusí se tenhle kousek státních drah zprivatizovat. Nakonec jej firma Jindřichohradecké místní dráhy, v níž je Jan Šatava akcionářem a od počátku i ředitelem, získala. Za symbolickou korunu.
Danajské dary občas takovou hodnotu mívají. Trať na Novou Bystřici technicky dožila a státní dráhy ji chtěly zavřít.
Hodně lidí jim, tehdy nadšencům a dnes podnikatelům, dávalo týden, měsíc, maximálně rok života. A za rok v červnu to bude už deset let, co novobystřická trať změnila majitele.
Celý článek najdete na
http://logistika.ihned.cz/1-10002800-19087600-B00000_d-92
Spoje s motorovou lokomotivou jsou totiž dotované penězi z krajských úřadů Jihočeského kraje a kraje Vysočina, na jejichž území Jindřichohradecké místní dráhy provozují dvě tratě - jedna vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, druhá ze stejného místa do Obrataně v kraji Vysočina.
„Bez dotací by to nešlo. Naší hlavní činností je zajišťování základní dopravní obsluhy v takzvaném režimu služby ve veřejném zájmu. To znamená na základě objednávek krajů,“ poznamenal ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava a dodal, že jakákoliv doprava tohoto typu se bez finanční podpory neobejde.
O dotace na vlaky se žádá podobně jako u autobusů Při rozdělování dotací se postupuje podobně jako u autobusových dopravců - na základě smlouvy uzavřené rok dopředu. „O částkách diskutujeme s oběma krajskými úřady. Nemíváme problém se dohodnout. Letos se dotace pohybuje kolem patnácti milionů korun,“ naznačil Šatava a připomněl, že větší částku dostávají místní dráhy od Jihočeského kraje, protože na jihu Čech mají více kilometrů tratí a nejvyužívanější úsek mezi Jindřichových Hradcem a Kamenicí nad Lipou. Ten z větší části leží na území Jihočeského kraje a denně zde projede každým směrem 12 spojů.
Jindřichohradecké místní dráhy nezajišťují jen základní dopravní obsluhu. Díky tomu, že úzkorozchodná trať je turistickou atrakcí, vypravují po ní soupravy tažené parní lokomotivou. „Tyto spoje ale patří podle ministerstva dopravy mezi osobní dopravu nedotovanou, stejně jako například takzvané vlaky vyšší kvality, to jsou spoje Eurocity nebo Intercity. Ty jsou součástí obchodní aktivity dopravce, podobně jako naše parní vlaky. To znamená, že jízdné je o dost dražší, protože se z něho musí zaplatit náklady na provoz,“ vysvětlil Šatava.
Parní vlaky jezdí plné Tyto spoje nejsou určené pro babičky, které jedou z vesnice do města k lékaři, ale pro turisty, co si chtějí užít romantickou vyjížďku Českou Kanadou a nevadí jim dražší cena i fakt, že jízda trvá déle než motorovým vlakem.
I přes vyšší cenu bývají vlaky tažené parní lokomotivou plné. Na rozdíl od běžných spojů jezdí jen přes letní sezonu a méně často, přesto je v červenci a srpnu zisk stejný jako z běžných spojů.
„Ve vlacích dotovaných uznáváme veškeré státem nařízené slevy. Také proto na tyto spoje dostáváme finanční příspěvky. Slevu zde mohou uplatňovat zdravotně handicapovaní, děti nebo senioři. Ve spojích tažených parní lokomotivou máme jen slevy pro děti, do šesti let neplatí nic, od šesti do patnácti stojí jízdné polovinu. Je to dělané kvůli rodinám s dětmi, aby je nevyšel výlet tak draho,“ vysvětlil Šatava.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy)
Po dobu výluky, během které proběhne oprava geometrické polohy koleje, jsou vlaky 203, 206, 205, 220, 207 a 208 ve vyloučeném úseku nahrazeny automobilovou dopravou. Omlouváme se za případná zpoždění a děkujeme za pochopení.
(zdroj: stránky dopravce)
1999 : Vstup na trh České republiky, koupě akcií společnosti ČSAD BUS Ostrava, a.s., později přejmenována na Connex Morava, a.s.
2001 : Koupě akcií ČSAD Kutná hora a ČSAD Chrudim, jejich restrukturalizace a sloučení, později přejmenování na Connex Východní Čechy, a.s.
2002 : Akvizice společnosti Bus Slezsko, a.s., dceřinné společnosti ČSAD Třinec.
2003 : Odkoupení části podniku ČSAD Vršovice, a.s., později restrukturalizované a přejmenované na Connex Praha, s.r.o.
2004 : Odkoupení obchodního podílu ČSAD Příbram, s.r.o., přejmenováno na Connex Příbram.
2005 : Odkoupení 95 % obchodního podílu MAD Kolín, s.r.o.
2006 : Connex Czech Holding, a.s. na základě rozhodnutí jediného akcionáře přejmenoval na Veolia Transport Česká republika a.s. a přijal i nové logo, zvýrazňující jeho příslušnost ke skupině Veolia. Ostatní společnosti svůj název a logo němění.
Součástí společnosti je i Connex Česká železniční, spol. s.r.o.:
Společnost Connex Česká železniční spol. s.r.o. je součástí skupiny Connex v České republice. Byla založena 31. března 2004 s cílem rozvíjet aktivity skupiny Connex i v oblasti železniční dopravy na území České republiky. Svoji faktickou činnost společnost Connex Česká železniční s.r.o. zahájila spoluprácí se společností Lausitz Bahn GmbH, která je rovněž členem skupiny Connex v Německu, při realizaci projektu přímého železničního spojení z Liberce do Berlína a dále do Binzu u Baltického moře. Doprava na této trase byla zahájena v červnu 2004 moderními vlakovými soupravami typu Siemens Desiro. Na základě těchto zkušeností je v současné době provozováno přímé spojení mezi Cottbusem a Libercem s přípojem v SRN do Berlína a v České republice s autobusovým přípojem do Jičína, Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a Hlinska.
(zdroj: stránky dopravce)
Téměř čtvrtina obyvatel Milovic musí denně dojíždět za prací. Většina jezdí do zaměstnání do čtyřicet kilometrů vzdálené Prahy.
Jenže dopravní spojení na Prahu je možné pouze s přestupem v Lysé nad Labem a lidé si stěžují na kvalitu dopravy.
„S dopravou spokojená nejsem. Spoje mají často zpoždění, ale nikoho to nezajímá. Z Milovic do Lysé jezdí naprosto příšerný vlak, v horku je tam na omdlení,“ říká Eva Průšová, která z Milovic do práce dojíždí už dva roky.
Ani autobusová doprava neodpovídá potřebám lidí. „Autobusy jezdí na Černý most, ale pohodlnější je to na Masaryčku. A jezdí jich málo,“ doplnila Průšová.
Situaci by měla vyřešit dlouho očekávaná elektrizace železniční trati z Lysé do Milovic. Po přímé trase z Prahy doMilovic by tak jezdily pantografy a lidé by nemuseli přestupovat z motorového vlaku v Lysé jako dosud.
Investor Správa železniční dopravní cesty rozeslala minulý týden zúčastněným obcím dokumentaci EIA k vlivům elektrizace na životní prostředí. „Nyní tam vede motorová trať, na kterou musíme položit trační stožáry a trační systém. Zaslaná dokumentace hodnotí projekt z hlediska hluku, odpadů či záborů zemědělské půdy,“ uvedla Kateřina Hladká, odpovědná projektantka firmy SUDOP, která projekt elektrizace připravuje.
Pokud nebudou mít radnice k dokumentaci žádné připomínky, zažádá investor o územní rozhodnutí. „Nyní dáváme dohromady dokumentaci pro územní řízení, tu chceme do konce roku projednat. Projekt zpracujeme v příštím roce a trať chceme postavit v roce 2008,“ nastínil vizi projektu za 180 milionů korun poradce Českých drah Karel Otava.
Přímé a lepší vlaky mohou však na trati Praha-Milovice jezdit ještě dříve, než bude elektrizace dokončena. Zajistí je totiž od konce příštího roku firma Connex Česká železniční, jejíž vlaky jsou na elektrizaci nezávislé.
„Máme zpracovaný projekt a v nejbližších týdnech ho předložíme kraji a regionálnímu dopravnímu systému ROPID. Začátek provozu plánujeme od poloviny prosince 2007,“ uvedl projektový manažer firmy Jiří Schmidt.
Původně dopravci plánovali, že přímé spoje ve vlastních moderních a klimatizovaných vlacích Siemens Desiro zavedou už koncem tohoto roku. Čáru přes rozpočet jim ale udělala stavba nového spojení, které napojí přímo Hlavní a Masarykovo nádraží, Vysočany a Libeň v Praze. „Vlaky by tak mohly jezdit jen do Vysočan, a to by nebylo atraktivní. Počkáme tedy, až budeme moct zajíždět na Masarykovo nádraží,“ upřesnil Schmidt.
Vlaky firmy Connex Česká železniční budou jezdit v hodinovém intervalu, prokládaném stávajícím provozem motorových vlaků Českých drah.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy)
Budoucnost společnosti Viamont spatřuje Luděk Peleška především na trhu s rychlejší a důslednější liberalizací a restrukturalizací. Dosavadní přístup regulačních orgánů a samotného státního dopravce k otevírání trhu podle něj není dostatečný. Trh by se měl otevřít v oblasti nákladní i osobní dopravy pro nové investory a partnery, kteří přinesou větší komfort a flexibilitu cestování pro cestující.
„Státní orgány ani širší veřejnost by soukromé dopravce neměly považovat za ohrožující prvek,“ uvedl Luděk Peleška. Nástup soukromých dopravců by podle něj neměl znamenat zvýšení nezaměstnanosti, ale spíše přesun pracovních sil.
Výběrová řízení ministerstva dopravy
V české osobní železniční dopravě není v současnosti seriózní tržní prostředí, které by zajišťovalo rovné podmínky pro všechny. Příkladem mohou být podle Luďka Pelešky dvě výběrová řízení na zajišťovatele osobní dopravy na rychlíkových tratích Liberec – Pardubice a Plzeň – Most. „V obou případech máme vážné pochybnosti o tom, zda skutečně postup probíhal objektivně vůči všem soutěžícím. Chceme se o obou projektech pobavit s právníky a případně přijmout další opatření,“ uvedl Luděk Peleška. Dodal však, že firma zřejmě nebude chtít vyvolat soudní konfrontaci.
Vedle pochybností kolem postupu při výběru vítězného zajišťovatele dopravy je v obou tendrech zarážející také liknavý přístup Ministerstva dopravy ČR ke snaze zajistit cestujícím větší komfort a lepší služby. Společnost Viamont nabízela ve výběrových řízeních vůz Desiro podle zástupců Viamontu „jednu z nejmodernějších vlakových souprav pro tento druh dopravy, jejíž kvalita se nedá porovnávat s tím, co ve výběrových řízeních nabídl státem vlastněný dopravce“.
Společnost Viamont již v říjnu loňského roku zvítězila v poptávkovém řízení organizovaném Karlovarským krajem na veřejnou dopravní obslužnost na trati Karlovy Vary – Mariánské Lázně, a to jak díky nižší ceně, tak i nasazením vozidel RegioSprinter, která kraj označil za „špičkové nízkopodlažní vozy“. Podle předsedy Sdružení železničních společností (SŽS) Jiřího Mužíka nelze následný postup Českých drah hodnotit jinak než jako „nekalou soutěž a pletichu proti již skončenému poptávkovému řízení“. Viamont zahájí provoz na této trati až letos v prosinci.
Skupina Viamont dosáhla v loňském roce celkového obratu 1,531 miliardy Kč
Čistý zisk činil 53,4 milionu Kč. Největší podíl na celkovém obratu měla činnost akciové společnosti Viamont (917 milionů Kč). Velmi dobré výsledky zaznamenal Viamont v oblasti projekce a inženýringu (354 milionů Kč) a nákladní dopravy včetně provozování vleček (452 milionů Kč).
„Bohužel i v roce 2005 stagnovaly tržby v osobní dopravě. Lepší výsledek zde očekáváme v letech 2006 a 2007, kdy bude Viamont provozovat osobní dopravu na nových tratích, mimo jiné v úseku mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi,“ upřesnil očekávané výsledky v následujícím období člen představenstva a ředitel úseku Regionální dráhy společnosti Viamont František Kozel.
V nákladní dopravě Viamont v loňském roce přepravoval především hnědé uhlí, kulatinu, cement a obilí. „Spolupráce s mezinárodními partnery přinesla výsledky hned od počátku. Viamont dnes dopravuje exportní suroviny do Nizozemska, Maďarska, Rakouska, Polska a dalších zemí. Máme v plánu tuto činnost dále rozvíjet,“ řekl člen představenstva a ředitel úseku technika a vnitřní kontrola společnosti Viamont Pavel Rešl o spolupráci v rámci aliance The European Bulls, jejímž je Viamont zakládajícím členem.
Viamont v letošním roce plánuje realizaci významných investic
„V rámci
Ve čtyřech stanicích jindřichohradecké úzkokolejky, která se vine romantickou krajinou České Kanady, vystřídali železničáře turisté. Společnost Jindřichohradecké místní dráhy, která v oblasti provozuje osobní a nákladní dopravu, tyto nádražní budovy opravila a udělala v nich apartmány.
Zájem o netradiční dovolenou je tak velký, že letošní léto bylo rezervováno už loni na podzim a nyní si lidé zamlouvají termíny na příští rok.
Krajina klidu
„V tuto chvíli je už rezervována zhruba polovina celkové kapacity pro příští rok,“ řekl Právu ředitel Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) Jan Šatava a poznamenal, že pro řadu svérázných, možná moderních romantiků je lákavé strávit dovolenou na venkovském nádraží, kde projede pár vlaků za den, děti si mohou hrát na výpravčího a čas tam krásně plyne od vlaku k vlaku. Sami turisté si v této lokalitě pochvalují především právě téměř absolutní klid, který jen výjimečně „naruší“ průjezd lokálky. „Okolní krajina je dokonale stvořena pro výlety na kolech, a proto bych tu chtěl alespoň týden strávit s přítelkyní. Letos už se nám to ale bohužel nepodařilo,“ konstatoval při obhlídce stanice v Albeři Daniel Chládek z Prahy.
Jindřichohradecké místní dráhy zprivatizovaly úzkokolejné tratě z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně v roce 1997. Většina znovu probuzených nádraží byla prázdná už v době, kdy trať provozovaly České dráhy. Byly v nich byty IV. kategorie, kde nikdo nechtěl bydlet, protože tyto vlakové zastávky patří k malým vesnicím vzdáleným od civilizace.
Tím jsou ale nyní atraktivní pro turisty. Většinou totiž leží uprostřed hlubokých lesů, v čisté přírodě. „Nádraží jsou oázou klidu, proto jsou asi tak oblíbená. Sám tak každý rok trávím dva týdny dovolené,“ dodal Šatava. Nyní je k dispozici celkem 40 míst v osmi apartmánech. Kapacita se stále rozšiřuje, dva z nich letos vznikly v bývalém bytě přednosty v Nové Bystřici, další dva se chystají příští rok ve stanici Kunžak-Lomy.
Společnost nabízí tuto službu už třetím rokem, první opravenou stanicí byly Střížovice a zájem o nově zařízené bydlení pro rekreanty předčil Šatavovo očekávání. Následovala rekonstrukce Hůrek, k nimž patřilo i skladiště zboží. Rozšířili je a změnili v letní sál s barem, velkou travnatou plochu určenou k nakládání dřeva osvětlili, takže se tam mohou konat i koncerty a další akce pod širým nebem. Sérii pak doplnil luxusnější apartmán, označovaný s nadsázkou jako svatební, v nedaleké Albeři.
Klasické apartmány s kompletním sociálním zařízením vyjdou v sezóně (květen-září, prosinec) v průměru na 250 až 350 korun na osobu a noc, mimo sezónu pak na 200 až 300 korun. Děti do tří let jsou ubytovány zdarma. Pes či kočka zde stráví noc za 50 korun.
(Právo)
Celá informace na
http://spz.logout.cz/novinky/novinky.html
Vládlo tropické počasí
Po osmé hodině večer, kdy vládlo tropické počasí, tu začaly znít písně tří kontinentů. Převažovaly české hráčské a pěvecké dovednosti jindřichohradecké folkové formace Jen tak tak, pak mexické lidové songy čtveřice dívek z Rosy Mexicana a vše vyvrcholilo rytmy, křepčením, vysokými vokály a akrobatickými výkony dvanácti mladých černošských studentů a studentek umělecké školy ze Zimbabwe pod názvem Inkululeko Yabatsha School of Arts.
Publikum se neustále pohupovalo a měnilo v jednu lidskou vlnu. „Africkou kulturu znám, protože jsem loni byl na měsíc právě v Zimbabwe a okolních státech. Africká hudba, to jsou kořeny všeho, třeba americké hudby,“ mínil třiapadesátiletý Jiří Brandejs, který do Hůrek přijel z Písku jen kvůli zimbabwské skupině.
Ta se divákům ukázala v hodinovém vystoupení plném neutuchající energie. Nejprve oblékla africké národní kroje, pak na pódiu dováděla v jiných exotických kostýmech. Koncert chápala jako návrat do známých jihočeských míst, kde hrála už loni. „Přijeli jsme sem vlakem už podruhé. Vrátily se nám vzpomínky na nádherný loňský rok,“ řekl umělecký šéf a zakladatel skupiny Nkululeko Innnocent Dube, který o loňské jízdě po úzkokolejce napsal píseň Africký vlak. Zazněla i v úterý večer v Hůrkách. Obsah ukazuje na rozdílnost kultury Afriky a Evropy.
V africkém vlaku zní písně
„V africkém vlaku se všichni cestující baví, tančí, zpívají, kdežto tady čtou noviny, schovávají se, mlčí. Píseň je výzvou: Pojďme se všichni radovat, pít, smát,“ řekl Dube, který do repertoáru skupiny pravidelně včleňuje inspirace každým člověkem či místem, kde afričtí studenti a studentky vystupují.
Mladé Mexičanky dostaly pro své středoamerické písně jasně zavánějící hispánskou kulturou půlhodinový prostor. „Je to pro nás opět velká zkušenost, když můžeme sdílet naši kulturu s jinými lidmi. Díky skupině Jen tak tak jsme v Čechách podruhé. Víme proto, že zdejší publikum je citlivé a vnímavé,“ řekla Johana Rocha z Rosy Mexicano.
Skupina jako výraz přátelství s Čechy se dokonce naučila známou píseň Panenka, kterou svou roztomilou češtinou lidem zazpívala.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy)
Ostravská dopravní společnost, a.s. (ODOS) je společnost, jejíž hlavní náplní je provozování železniční dopravy.
Sídlo společnosti dle obchodního rejstříku je v Ostravě, ale skutečné sídlo je v Bohumíně. Generálním ředitelem společnosti je Ing. Roman Šraga (2006).
Historie
ODOS byla založena v roce 1995 jako dceřiná společnost spediční firmy NH-TRANS. V prvních letech po založení nevykonávala činnost v provozování železniční dopravy. Ke zlomu došlo v roce 2004, kdy ODOS převzala lokomotivy společnosti Stavební obnova železnic (SOŽ), včetně jejího depa v Bohumíně.
Zpočátku ODOS navázala na aktivity SOŽ, takže pronajímala lokomotivy různým - především stavebním - firmám, případně nasazovala své lokomotivy včetně personálu na různých železničních stavbách.
Postupně docházelo k rozšiřování aktivit i na vozbu nákladních vlaků, zejména pro různé zákazníky mateřské firmy NH TRANS, takže se z ODOS stává plnohodnotná železniční společnost.
Lokomotivní park
Základem lokomotivního parku jsou lokomotivy „zděděné“ po SOŽ. Jedná se především o malé posunovací lokomotivy řady 701, dále pak lokomotivy řad 730 a 742 vhodné pro posun i traťovou službu.
Pro rozšiřování aktivit v železniční nákladní dopravě firma v roce 2006 zprovoznila starší lokomotivy řad 140 a 750, zakoupené na Slovensku.
Provozované vlaky
Vedle výše zmíněných vlaků pro potřeby stavebních firem se firma zaměřuje na různé příležitostné i pravidelné nákladní přepravy. Mezi pravidelně provozované vlaky patří přeprava ocelových svitků mezi Novou hutí (stanice Ostrava-Kunčice) a Válcovnami plechů Frýdek-Místek (stanice Lískovec u Frýdku).
Dále firma provozuje mezinárodní dopravu, zejména ve směru na Slovensko (s dopravcem BRKS) a do Polska (s dopravcem PTKiGK Rybnik).
(Citováno z „http://cs.wikipedia.org/wiki/Ostravsk%C3%A1_dopravn%C3%AD_spole%C4%8Dnost“)
Společnost má (měla) i svou stránku - momentálně nejde:
http://www.nh-trans.cz/cz/odos.html