Licencovaní dopravci v ČR - všeobecně
Vzhledem k tomu, že v České republice operuje už řada tzv. soukromých železničních dopravců a stále jich přibývá, domnívám se, že si tato skutečnost zaslouží samostatné diskusní téma. Váhal jsem nicméně nad jeho názvem, neboť běžně používaný pojem "soukromý dopravce" nepostihuje přesně skutečnost. Nemusí vždy jít o společnost v soukromých rukou, většinovým majitelem může být stát popř. (zatím v zahraničí) region atp. Proto jsem použil termín "licencovaní", který je českým ekvivalentem pojmu používaného běžně např. v Itálii. Zkrátka předpokládám, že se zde budou objevovat příspěvky týkající se jiných než původně národních železničních správ (ČR a okolních zemí).
Na připojených snímcích jsou vozidla některých z těchto dopravců:
1. 11.10.03 - Šumperk: 810.141-2 + 607-2 Železnice Desná (Connex Morava) jako spoj Šumperk - Kouty nad Desnou
2. 23.10.04 - Kolín: odstavený stroj 770.534-6 OKDD
3. 21.05.05 - Trutnov hl.n.: 810.205-5 jako Os 15728 Viamontu do Svobody nad Úpou
Podradené diskusné témy
Z hlediska práva jsou i České dráhy a.s. soukromoprávním subjektem, čili veškeré vlaky provozované ČD a.s. jsou "soukromými vlaky".
Je sice hezké, že "soukromými rychlíky" stát ušetří, ale zákazník prodělá. Cestující, který má síťovou jzídenku nebo KMB si musí na "soukromý rychlík" koupit další jízdenku, protože provozovatel "soukromého rychlíku" tyhle doklady neakceptuje. Takže prodělají také držitelé jizdenek INTERAIL a EURODOMINO apod. Rovněž prodělá cestující, který bude cestovat za lomené jízdné (ČD / "soukromník"), protože u "soukromníka" přijde jednak o výhody karty "Z" jednak o množstevní slevu spočívající v levnějším jízdném na delší vzdálenost (přepočteno na tarifní km). Pojede–li např. na vzdálenost 249 km a s ČD projede 226 km a zbytek se "soukromníkem", tak ČD zaplatí za 226 km stejnou částku jako za 249 km a "soukromníkovi" bude muset zaplatit za 23 km nové jízdné.
Stát ušetří, cestující zaplatí víc.
Kapacitu dopravní cesty na trať mezi lázněmi od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) získaly České dráhy (ČD), ale pouze do konce února příštího roku, tedy do prvního termínu pro změnu jízdních řádů. Minimálně do té doby budou na této trati jezdit ČD.
„Smlouva o provozování tratě do Mariánských Lázní byla součástí výběrového řízení, v němž vyhrál Viamont, a teď ji musela schválit i krajská rada,“ poznamenal Zborník, podle kterého kraj ještě jedná s ČD o smlouvě na úhradu ztrát z provozování osobní drážní dopravy.
„Nebyla dosud uzavřena, protože se čekalo na správní rozhodnutí SŽDC ktrati z Karlových Varů do Mariánských Lázní. Nyní čekáme, s čím ČD přijdou. Byl bych nerad, kdybychom se dohadovali dlouho,“ dodal Zborník.
Regionální mutace | Právo - Karlovarský kraj
Po otevření některých regionálních tratí a nákladní dopravy stát pouští soukromé železniční společnosti také na rychlíkové tratě. Ministerstvo dopravy vyhlásilo veřejnou soutěž na provozování rychlíků od prosince 2006.
Zatím na dvou tratích: mezi Plzní a Mostem a Libercem a Pardubicemi. Konkurenti Českých drah nabídli podstatně větší komfort, než na jaký jsou cestující zvyklí.
"Trh s veřejnou osobní dopravou chceme v budoucnu liberalizovat," vysvětlila mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.
Ministerští úředníci záměrně vybrali dvě tratě, kde čekali zájem více firem. Ten, kdo vyhraje, dostane smlouvu na jeden rok, a pokud se osvědčí, po dalších osm let se mu bude smlouva obnovovat. Pak proběhne další soutěž.
Jen na expresy a rychlíky stát ročně Českým drahám doplácí téměř 2,5 miliardy. Osobní doprava je prakticky všude na světě ztrátová a stát ji musí dotovat.
Dosud téměř monopolní dopravce získává peníze, aniž vyhrál nějaké výběrové řízení. To se teď změní. Lidi bude vozit na tratích ten, kdo nabídne nejlepší podmínky.
Jak rozhýbat trh
Soukromé firmy vypsání soutěže vítají.
"Snažili jsme se o to dlouho. Je to jediná cesta, jak ukázat skutečné náklady na dopravu a rozhýbat trh," míní předseda sdružení železničních společností Jiří Mužík. Podle něho tak může stát na dotacích na železnici podstatně ušetřit.
Do soutěže na rychlíky se přihlásily kromě Českých drah firmy Connex a Viamont.
Soukromí dopravci nabídli do soutěže moderní soupravy Siemens Desiro. Jsou tišší a pohodlnější, s větším zrychlením než vozy, kterými dosud vozí lidi České dráhy. Ty přišly s nabídkou starých, ale opravených vozů.
"Soupravy jsou po kompletní rekonstrukci, cestující si bude připadat jako v novém," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Podle neoficiálních informací České dráhy nabídly o téměř polovinu nižší cenu než jejich konkurenti. Konkrétní částka však není známa.
"Cena není jediné kritérium, hodnotí se i kvalita," řekl Petr Seidner z Connexu.
Společnost Viamont nedávno zvítězila nad Českými drahami v soutěži na provozování regionální tratě mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi.
"Nenabízíme nižší cenu, ale podstatně vyšší kvalitu než dosud," dodal člen představenstva František Kozel.
O vstupu do železniční dopravy uvažuje i Student Agency, které se nasazením luxusních vozů úspěšně podařilo proniknout na trh dálkových autobusových spojů. "Pracujeme na tom," řekl majitel firmy Radim Jančura.
České dráhy mají s osobní dopravou až na pár výjimek na železnici monopol. Ztráty jim doplácí stát i kraje. Nebojí se, že přijdou o monopol? "Je to soutěž," říká mluvčí drah.
(idnes.cz)
Toto své stanovisko zveřejnilo Sdružení železničních společností na svých stránkách:
Bylo to velké překvapení, když se na internetových stránkách Českých drah, a.s., i v časopise Železničář č. 22 objevilo nové organizační schéma Českých drah platné od 1.6.2005. Nikoliv snad tím, že došlo k jakémusi oddělení nákladní a osobní dopravy ČD alespoň na úrovni náměstků. Tento krok je v zásadě správný a víceméně se očekával. Překvapen byl ten, kdo v nové organizační struktuře hledal zakotvení proslulé „jedenáctky“, tedy odboru řízení provozu a organizování drážní dopravy. Ten si protřel oči několikrát a pak jim stejně nevěřil: tento odbor byl zařazen do nově vzniklého úseku náměstka pro nákladní dopravu.
V podmínkách, kdy téměř celá Evropa již dokončuje plné osamostatnění manažera infrastruktury od monopolistického dopravce státních drah, se management Českých drah vydal zcela opačným směrem, a to za podpory zpotvořeného zákona č. 77/2002 Sb. o transformaci Českých drah. Praktické zabezpečení jízdního řádu a činnost řízení provozu, které má dle evropských předpisů vykonávat rovným a nediskriminačním způsobem nezávislý manažer infrastruktury (kterým ČD v žádném případě samy nejsou), bylo podřízeno úseku nákladní dopravy, který má tak zajišťovat provoz pro své konkurenty.
Symbolický význam tohoto kroku je jasný: management Českých drah dává najevo, že on je tady pánem, a to i kdyby zase další část železniční nákladní dopravy měla přejít na přeplněné silnice. Tento krok v žádném případě nevytváří podmínky pro realizaci ustanovení čl. 6 odst. 3 evropské směrnice č. 91/440/EHS, ve znění pozdějších předpisů, který stanoví, že „členské státy přijmou opatření nezbytná k zajištění toho, aby funkce určující pro rovný a nediskriminační přístup k infrastruktuře, byly svěřeny orgánům nebo firmám, které samy neposkytují žádné železniční dopravní služby. Musí být prokázáno, že tohoto cíle bylo dosaženo, bez ohledu na organizační struktury.“ Daný způsob organizace je rovněž na štíru s čl. 9 odst. 4 téže směrnice a problematizuje také udávaný smysl celé reorganizace: jaképak oddělení osobní a nákladní dopravy, když se v nákladech té později jmenované ocitá i režie za řízení provozu osobních vlaků?
Ovšem, Evropa je daleko a sama má dost svých problémů. České dráhy vlastní stát a tento stát nechal ČD, ať si dělají co chtějí. Zaspal Řídící výbor Českých drah, složený ze státních úředníků, mající dle zákona bdít nad veřejným zájmem v ČD. Zaspal i ministr Šimonovský, těžko lze uvěřit, že neví, co se děje v druhé polovině vládní budovy, kterou sdílí spolu s generálním ředitelstvím Českých drah. Svojí nečinností český stát i ministr dopravy vlastně pomáhají svému "národnímu dopravci", bohužel i na úkor železničního trhu a bez ohledu na evropské směrnice. Je-li tomu tak, je to pro železnici krok špatným směrem.
17. června 2005
To je titulek aktuality na stránce Sdružení železničních společností ze dne 16.6.2005:
Společnost Connex Česká železniční s. r. o. v prosinci 2004, ve lhůtě stanovené Zákonem o dráhách, požádala Správu železniční dopravní cesty s. o. o přidělení kapacity železniční dopravní cesty na období 2005/2006 pro vozbu rychlíků na tratích 030 (Pardubice - Liberec) s návazností na trať 089 (Liberec - st. hranice) se záměrem provozovat dopravu až do Zittau s navazujícími spoji německého partnera (Lausitzbahn GmbH) dále do Německa. Společnost hodlá na tuto trať nasadit nové nízkopodlažní klimatizované a bezbariérové jednotky Desiro. Počátkem roku 2005 navrhla tato společnost Ministerstvu dopravy uzavřít smlouvu o závazku veřejné služby, protože rychlíky na trati 030, kde je pouze středně vysoká frekvence cestujících, nelze provozovat bez ztráty. Správa železniční dopravní cesty s. o. nemohla přidělit kapacitu dopravní cesty, protože o tytéž trasy požádaly také České dráhy a. s.. Zákon o dráhách sice dává přídělci možnost přidělit kapacitu přednostně v rámci závazku veřejné služby, ale v tomto případě SŽDC s. o. přednostně kapacitu dopravní cesty přidělit nemůže, protože žádný ze žadatelů nemá uzavřenu smlouvu o závazku veřejné služby pro rok 2006. Smlouvy se totiž běžně uzavírají až koncem kalendářního roku, tedy v období, kdy už platí jízdní řád na příslušné období. Projekt se tak dostal do patové situace, Zákon o dráhách nemůže být fakticky naplněn.
Vyřešení celého problému a nastavení podmínek pro další léta je určující pro vstup dalších dopravců na trh dálkové dotované dopravy. Dopravci jsou nasazením nových vozidel schopni alespoň částečně vyřešit problém zastaralého parku vozidel na české železnici, vyšší komfort ocení i cestující, daňoví poplatníci. Investice do nových vozidel představují částky řádově ve stovkách mil. CZK pro každý projekt.
Ta zkratka RCP mi vrtala hlavou. Nemám rád zkratky, jimž nerozumím, Tak jsem chvíli "googlil" a našel (pro ty z nás, kdo nejsou železničáři a super znalci ČD):
Od 1. ledna 2005 zrušením OPŘ přešly České dráhy, a. s., na dvoustupňový systém řízení a zavedly produktové (vertikální) řízení. Řídicí úroveň vertikály provozu představuje odbor řízení provozu a organizování drážní dopravy (O 11) generálního ředitelství ČD, a. s., jehož součástí je šest regionálních center řízení provozu a organizování drážní dopravy (RCP) se sídlem v místech bývalých OPŘ.
Prosím RCP neodtajňovat nechci mít problémy v zaměstnání.
Vydavam aktualizovany seznam externich dopravcu, kteri jsou k
1.6.2005 opravneni provozovat drazni dopravu na tratich celostatnich
a regionalnich drah v obvodu RCP ......... v rozsahu uvedenem v
prislusnych smlouvach.
Nazev dopravce, jeho sidlo
AZD Praha s. r. o. Praha
Connex Ceska Zeleznicni, s. r. o. Praha
Ceske soukrome drahy spol. s r. o. Chomutov
CMKS - Jihlavska lokomotivni spolecnost Jihlava
DBV s. r. o. Tynec nad Labem
EDIKT a. s. Ceske Budejovice
Elektrizace zeleznic Praha a. s.
GJW Praha s. r. o.
Chladek a Tintera divize Pardubice a. s.
Chladek a Tintera a. s. Litomerice
IDS - Inzenyrske a dopravni stavby Olomouc a. s.
INSKY spol. s. r. o. Usti n. L.
JARO Ceska Skalice s. r. o.
Klub pratel lokalky, sdruzeni obcanu Ceska Kamenice
KK - provoz a opravy lok. s. r. o. Byskovice
Lokalka Group, obcanske sdruzeni
LOKO TRANS s. r. o. Brno
Mostecka uhelna spolecnost a.s.
MTH Praha, a. s.
N+N Konstrukce a dopr. stavby Litomerice s. r. o.
OKD, Doprava, a. s. Ostrava
Ostravska dopravni spolecnost, a. s. Ostrava
PUS s. r. o. Dvur Kralove
RAILTRANS s r. o. Sokolov
RUTR, spol. s r. o.Praha
SEZEV - REKO, s. r. o., Brno Malomerice
SANRE, spol. s r. o. Novy Bohumin
SGJW Hradec Kralove s. r. o.
Skanska DS a. s. Prostejov
Skanska ZS a. s. Praha
Slezskomoravska draha a. s. Ostrava
Sokolovska uhelna a. s. Sokolov
Spolecnost zeleznicni vytopna Jaromer,
obcanske sdruzeni
Stavby silnic a zeleznic a. s. Praha
Stavebni firma CARDA MULLER s. r. o. Olomouc
Stavebni obnova zeleznic a. s. Olomouc
SKODA SLUZBY a. s. Plzen
(pouze na tratich celostatnich drah)
Teplicky spolek zeleznicni - U.T.D. Teplice
TOMI-REMONT a. s. Prostejov
Trakce a. s. Ostrava - Moravska Ostrava
TRAMO RAIL a. s. Olomouc
Tratova strojni spolecnost, a. s.
UNIPETROL - Doprava a. s. Litvinov
VIAMONT a. s. Usti n. L.
VIAMONT DSP a. s. Usti n. L.
VITKOVICE Doprava, a. s. Ostrava - Vitkovice
Zubrnicka musealni zeleznice, Zubrnice
Z S Brno a. s.
Lokalka Group, obcanske sdruzeni
Ostatni dopravci vyse neuvedeni, nemohou provozovat drazni dopravu na
tratich celostatnich a regionalnich drah v obvodu RCP ........
Ministersto váhá, Českým drahám se to nelíbí:
První soukromý rychlík čeká na dotace
Stát letos ani příští rok nepočítá, že by na této trase dotoval někoho jiného, než České dráhy. "Ministerstvo zvažuje, že už pro jízdní řád na rok 2007 osloví drobné dopravce, zda by měli zájem o realizaci dálkové dopravy" řekl Karel Hanzelka z tiskového odboru. (...)
České dráhy zatím na trase používají starší a nepříliš pohodlné vozy. (...)
Zástupce Českých drah pro Liberecký kraj Rudolf Půlpán věří, že se na trase objeví nové, modernější vlaky. "Nový ředitel Českých drah přislíbil, že se vozový park na regionálních tratích projde také obměnou," podotkl. Kdy se tak stane, ale neví.
Connex už nabídl nové rychlíky ministerstvu dopravy, které je objednává u dopravců. "Jízdní řád na příští rok se už připravuje a nabídka přišla už příliš pozdě, proto počítáme i na příští rok s Českými drahami," vysvětlil Hanzelka. Dotované spoje Connexu se tak mohou na trati objevit nejprve v prosinci 2006.
Nové soupravy Connexu jsou schopné pojmout 123 cestujících. Podle Českých drah je to nedostatečná kapacita a v určitých časech by nemusela stačit. "Některé naše rychlíky jezdí se 180 až 200 místy," vysvětlil Šťáhlavský.
(iDnes)
Pan Šťáhlavský je tiskový mluvčí ČD. A omlouvám se za zdvojené slovo v předchozím příspěvku. (Už píši skoro tak, jako jistý prezident mluví...)
A už se něco v tisku objevilo objevilo:
Soukromý rychlík chce na trať
Hradec Králové - Na hlavním nádraží největšího východočeského města včera "přistála" nízkopodlažní klimatizovaná železniční motorová jednotka Siemens-Desiro. Vlak mohli spatřit i lidé v dalších stanicích.
Moderní jednotku veřejnosti představila společnost Connex Česká železniční, která mezi Libercem, Hradcem Králové a Pardubicemi hodlá zajišťovat rychlíkovou dopravu. Nabízí osm párů spojů. "Pokud by vše dopadlo dobře, mohli bychom provoz zahájit v prosinci letošního roku, ovšem nedomnívám se, že dojde k dohodě s ministerstvem dopravy o dotaci tohoto spoje. Je tam řada jakýchsi administrativních překážek," řekl regionální manažer společnosti Connex Petr Seidner. Věří však, že jednání budou úspěšná v následujícím roce a bezbariérové moderní vlaky se na kolejích mezi Libercem a východem Čech objeví, i když později, než původně čekali. Bez dotace se firma do provozování vlaku pustit nehodlá. Connex Česká železniční už zajišťuje pravidelný spoj mezi Libercem a německou Žitavou.
Petr Seidner je přesvědčen, že Connex by s jednotkou Siemens-Desiro dokázal nejen výrazně zvýšit komfort cestování, ale i zkrátit dobu jízdy minimálně o dvacet minut. Argumenty, podle kterých je více než stomístná kapacita včera předvedené jednotky pro tuto trať nedostatečná, odmítl. "Kolejové vozidlo se dá spřáhnout a kapacita zdvojnásobit," prohlásil.
Pokud by záměr Connexu vyšel, stal by se jejich vlak prvním soukromým rychlíkem v České republice. Potvrdil nám to Josef Havel z ministerstva dopravy. "Žádný jiný soukromý dopravce u nás rychlík neprovozuje," uvedl. Dodal, že ministerstvo se vstupu konkurence na železnici rozhodně nebrání.
(Hradecké noviny z 1.6.2005)
ad Jakub:
Aby nedošlo k omylu. Já jsem ty pozvánky pochopitelně nedostal, jsou z internetu. Takže jsem jaksi ve vyhrazených prostorách nemohl být. A také jsem nemohl sledovat, kdo se kde vyskytuje. Ostatně žádné známé tváře (jako např. hejtmany, místní primátory atd., které od vidění znám) jsem tam neviděl. Ovšem jízdní řád byl koncipován tak, aby se mohli svézt oběma vozidly. Lidiček bylo v Desiru víc, ale mám pocit, že (jak už to tak někdy bývá) těch rozhodujících návštěvníků tam bylo minimum. Nějaké ty děti, lidé nevypadající ani jako novináři ani jako činitelé (i když z obojí branže tam byli také účastníci)... Také nemohu hodnotit to, jak akce probíhala v Pardubicích či v případě Desira v i Liberci. Takže tak. Doufejme, že přítomní novináři a neustále spouští cvakající oficiální fotografové tu svou přítomnost zúročí a někde se něco objeví.
Toto je ovšem případ od oněch "soukromých rychlíků" odlišný, protože na těchto tratích je Viamont výhradním dopravcem (v osobní dopravě). U oněch zamýšlených rychlíků to bude jinak.
Tím ovšem nechci zpochybnit tvrzení kolegy České_dráhy, protože tak nějak to patrně dopadne a cestující, kteří nepojedou jen v rámci trasy daného rychlíku, se budou muset rozmýšlet, zda využijí služeb jedné či druhé společnosti.