Licencovaní dopravci v ČR - všeobecně
Vzhledem k tomu, že v České republice operuje už řada tzv. soukromých železničních dopravců a stále jich přibývá, domnívám se, že si tato skutečnost zaslouží samostatné diskusní téma. Váhal jsem nicméně nad jeho názvem, neboť běžně používaný pojem "soukromý dopravce" nepostihuje přesně skutečnost. Nemusí vždy jít o společnost v soukromých rukou, většinovým majitelem může být stát popř. (zatím v zahraničí) region atp. Proto jsem použil termín "licencovaní", který je českým ekvivalentem pojmu používaného běžně např. v Itálii. Zkrátka předpokládám, že se zde budou objevovat příspěvky týkající se jiných než původně národních železničních správ (ČR a okolních zemí).
Na připojených snímcích jsou vozidla některých z těchto dopravců:
1. 11.10.03 - Šumperk: 810.141-2 + 607-2 Železnice Desná (Connex Morava) jako spoj Šumperk - Kouty nad Desnou
2. 23.10.04 - Kolín: odstavený stroj 770.534-6 OKDD
3. 21.05.05 - Trutnov hl.n.: 810.205-5 jako Os 15728 Viamontu do Svobody nad Úpou
Podradené diskusné témy
ad Jakub:
Pochopil. Původně mělo jít o představení Desira a asi na ČD někdo dostal nápad ve stejný den představit nabídku služeb ČD v regionální dopravě. Možná také kvůli problémům s financováním této dopravy, který se týká hlavně Královéhradeckého (a Ústeckého) kraje. Pro lepší náhled na věc přikládám fotokopie pozvánek na obě akce:
Televizní holčičce i babičce se ve vláčku móc líbilo. Srovnávaný "státní rychlík" byl hnusný. (Neukázali ovšem vozy řady 854, které tu trasu jezdí, ale soupravu počmáraných vozů s brejlovcem.) Takže tak...
Něco obrázků:
1. Příjezd jednotky VT 610 LausitzBahn
2. Setkání Desira s motorovým vozem 854.016-3 na Os 5505 Turnov - Hradec Králové hl.n.
3. Pějme píseň dokola...
Sdružení železničních společností, které je dobrovolným sdružením právnických i fyzických osob, podnikajících v oboru provozování drah a drážní dopravy, vydalo na svých stránkách prohlášení, které je odpovědí na nedávnou mediální reakci a naopak nijakou reakci MD na záměr Connexu vstoupit do dálkové železniční dopravy v ČR. Vzhledem k tomu, že prohlášení velice dobře popisuje současnou situaci, dovoluji si nabídnout vám jeho podstatnou část:
Společnost Connex Česká železniční hodlá provozovat rychlíky mezi stanicemi Pardubice - Liberec a dále do německého Zittau. Předpokládá provoz moderními nízkopodlažními klimatizovanými motorovými jednotkami s bezbariérovým přístupem. Jednotky s výkonnými motory a hliníkovou skříní jsou velmi lehké a dokázaly by zkrátit jízdní doby na uvedené trati o desítky minut. Spojením Pardubic, Hradce Králové a Liberce by bylo vytvořeno rychlé a komfortní spojení stotisícových měst tří regionů s prodloužením až do německého Saska. Kvalita a komfort jednotek Siemens-Desiro by skokem zvýšila kulturu cestování v této oblasti. Nasazení moderních vozidel by přineslo významnou investici do zastaralého parku vozidel, provozovaný na českých železnicích.
Connex požádal v souladu se zákonem o dráhách o trasy (tzv. přidělení kapacity dopravní cesty) a plánované vlaky Connexu byly zařazeny do jízdního řádu pro rok 2005/2006 (...). Connex dále požádal Ministerstvo dopravy o uzavření smlouvy o závazku veřejné služby, tedy o dotaci. Ministerstvo dopravy ale není na vstup dalších dopravců připraveno a žádost Connexu byla pro úředníky překvapením. Ministerstvo dopravy se k žádosti přímo nevyjádřilo, k dispozici jsou jen informace z médií, které ovšem říkají, že s Connexem jako dopravcem se pro rok 2005/2006 nepočítá. Ministerstvo dopravy to zdůvodňuje probíhajícím jednáními s Českými dráhami, se kterými ale smlouva o závazku veřejné služby dosud nebyla uzavřena. Potom by Ministerstvo dopravy opět bez výběrového řízení předalo Českým dráhám celou dotaci veřejné dálkové dopravy v částce kolem 2 mld. korun, tak jako to ostatně činilo každý rok. Na vypsání poptávky pro jiné dopravce či alespoň vyhodnocení nabídek je přitom dost času, ukončení koordinace požadavků pro jízdní řád je až v září 2005.
Sdružení železničních společností má za to, že není důvod odkládat vstup alternativních dopravců do veřejné dálkové osobní dopravy, neboť:
- plánované nasazení moderních vozidel je v zájmu daňových poplatníků, neboť přinese skokové zvýšení kultury cestování při stejné dotaci
- na hodnocení nabídek, ev. oslovení dalších dopravců je dost času, ukončení koordinace požadavků jízdního řádu je až 8.9.2005
- vstup alternativních dopravců přinese investice do zastaralého parku železničních vozidel, již pro rok 2006 ve výšI přes 350 mil. Kč
- bude zavedeno konkurenční prostředí v železniční osobní dopravě, což kladně pocítí zejména zákazník železnice, tedy cestující
- zavedení mezinárodního rychlíku v trase Pardubice - Zittau s možným prodloužením spojů do stanice Cottbus spojí koridor Praha - Olomouc (Brno) s oblastí východního Saska
- provoz rychlíků Pardubice-Liberec-Zittau alternativním dopravce v období jízdního řádu 2005/2006 je možno považovat za pilotní projekt pro další obdobné aktivity
Sdružení železničních společností vyzývá Ministerstvo dopravy, aby jednalo v zájmu daňových poplatníků a urychleně vyhodnotilo nabídky společnosti Connex a Českých drah na provozování rychlíkové dopravy na trati Pardubice - Liberec v období jízdního řádu 2005/2006. Pro období jízdního řádu 2006/2007 musí být vypsáno výběrové řízení nebo alespoň poptávka po provozovatelích dotované veřejné dálkové osobní dopravy na všech tratích. Sdružení železničních společností nabízí Ministerstvu dopravy spolupráci.
ad Jakub:
Nevím to jistě, ale domnívám se, že tratě na sever od Zittau patří stále DB Netz. Nemám to ale ničím potvrzeno. U nás zatím jezdí licencovaní osobní dopravci po pronajatých tratích SŽDC nebo využívají sítě SŽDC za úplatu, výjimkou jsou zatím jenom JHMD a Železnice Desná, které vlastní i ínfrastrukturu.
(zdroj: stránky společnosti Connex)
Jízdní řád (zcela bez záruky):
Zitt 6.40, Lbc 7.17-8.30, Tur 9.14-9.25, Libuň 9.51, SP 10.20-10.52, DK 11.34-11.36, Jř 11.48-12.32, HK 12.51-13.44, Pu 14.05-15.56, HK 14.16-14.30, Jř 16.47-17.15, SP 18.00-18.36,Libuň 19.05-19.15, Tur 19.39-19.46, Lbc 20.27-20.31, Zitt 21.01.
Při této příležitosti budou v Hradci Králové a Pardubicích uspořádány tiskové konference. Navíc České dráhy chystají "protiúder" v mimořádném nasazení jednotky řady 471 na vlacích Pardubice - Hradec Králové - Jaroměř, což uvádí jeden příspěvek (cituji doslova) takto:
"A mě nasadí ve stejný den (31.5.) pro změnu ČD do oběhu 5616/ 5621/ 5622 Pa - Hk/5623 Hk - Pa. To by bylo, abychom to těm odporným soukromníkům nenatřeli. První vozová třída bude samozřejmě vyhrazena pro masírované papaláše..."
ad JPNK:
Je to v zásadě tak, jak uvádíš, jen upřesním: Jaroměřská společnost se jmenuje Společnost železniční výtopna Jaroměř a na její licenci jich jezdí povícero. K těm právním důvodům, o nichž se zmiňuješ, patří mj. i příslušným zákonem (Zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách) vyžadovaná "finanční způsobilost". Dopravcem však může být i fyzická osoba (viz např. firma Šauer), která splní zákonem stanovené požadavky, nemusí jít o společnost. Zřejmě ex-dopravci, které máš na mysli, nesplňovali něco jiného - patrně onu finanční způsobilost.
Dovolím si doplnit přítele Garina - stručnou anotaci článku nejdete také na http://www.railvolution.net/railvolution/news.php3.
Článek je zaměřen na dopravu nákladní, zatímco já jsem v této diskusi začal dopravou osobní. Bylo to jednodušší, protože jsem zatím marně pátral po nějakém přehledu všech železničních dopravců v ČR, kterých bylo - podle ročenky Ministerstva dopravy ČR - v roce 2002 padesát. Novější údaj není, i když si myslím, že dnes je jich podstatně méně, protože řadu vlečkových provozů "spolkli" dopravci větší nebo došlo k vyčlenění těchto provozů do zvláštní dceřinné společnosti (např. u Unipetrolu).
Dnem 1.4.1999 Viamont obnovil také nákladní dopravu do Svobody nad Úpou a na jejím provozování se jako hnací vozidlo podílel i vůz 810.205-5. Později však nákladní dopravu převzaly opět České dráhy. Vůz je jako pronajatý veden ve stavu PJ Trutnov.
Vůz byl ve druhé polovině roku 2004 na hlavní opravě (patrně v Pars nova Šumperk), při níž dostal nejen nový lak ve firemních barvách Viamontu, ale také mj. topný agregát Ebersprecher a textilní potah sedaček. Oprava byla ukončena ke dni 24.11.2004 (vážen v Šumperku) a do provozu pak poprvé zasáhl dne 3.12.2004.
Na prvních dvou snímcích z 30.8.2003 je motorový vůz 810.205-5 v "původním" nátěru, na druhém
pak spřažen s lokomotivou 704.401-9 jako Os 15711 ze Svobody nad Úpou. Třetí snímek je z 21.5.2005 a vůz je připraven k odjezdu jako Os 15728. Všechny obrázky jsou ze žst. Trutnov hlavní nádraží
Loketské místní dráhy (dají se najít zatím jen na seznamu občanských sdružení na stránkách Ministerstva vnitra ČR s adresou Karlovy Vary, Pražská 1372/7) chtějí obnovit provoz na trati 144 Loket - Horní Slavkov - Krásný Jez, která je několik let bez provozu a má se rozhodnout o jejím zrušení. Ministerstvo dopravy, radnice i obyvatelé jsou pro, krajský úřad proti - chce na drážním tělese vybudovat cyklostezku.
To by byl jistě hodnotný počin, kdyby např. právě obyvatelé právě horního Slavkova nebyli pak odkázáni právě jen na cyklistiku (ani autobusová doprava zde moc nefunguje).
(z večerní zpravodajské relace ČT 1, komentář vlastní)
K problému probíhá také diskuse na stránce http://www.k-report.net/diskuze/messages/28/34752.html?1116422685