Licencovaní dopravci v ČR - všeobecně
Vzhledem k tomu, že v České republice operuje už řada tzv. soukromých železničních dopravců a stále jich přibývá, domnívám se, že si tato skutečnost zaslouží samostatné diskusní téma. Váhal jsem nicméně nad jeho názvem, neboť běžně používaný pojem "soukromý dopravce" nepostihuje přesně skutečnost. Nemusí vždy jít o společnost v soukromých rukou, většinovým majitelem může být stát popř. (zatím v zahraničí) region atp. Proto jsem použil termín "licencovaní", který je českým ekvivalentem pojmu používaného běžně např. v Itálii. Zkrátka předpokládám, že se zde budou objevovat příspěvky týkající se jiných než původně národních železničních správ (ČR a okolních zemí).
Na připojených snímcích jsou vozidla některých z těchto dopravců:
1. 11.10.03 - Šumperk: 810.141-2 + 607-2 Železnice Desná (Connex Morava) jako spoj Šumperk - Kouty nad Desnou
2. 23.10.04 - Kolín: odstavený stroj 770.534-6 OKDD
3. 21.05.05 - Trutnov hl.n.: 810.205-5 jako Os 15728 Viamontu do Svobody nad Úpou
Podradené diskusné témy
„Viamont se zajištění vlakové dopravy na dalších tratích v Karlovarském kraji nebrání," uvedl vedoucí střediska Kraslice společnosti Viamont Jaroslav Cempírek.
„Pokud podmínky na provoz tratí budou postaveny tak, že je budeme schopni splnit, tak do nich samozřejmě půjdeme. Podmínky by ale neměly být přísné,“ řekl před časem.
Poptávkové řízení vyhrál vloni právě Viamont. „Začneme do Mariánských Lázní jezdit pravděpodobně při změně jízdních řádů na konci roku. Správa železniční dopravní cesty totiž přidělila povolení k provozování tratě Českým drahám. Původně do února, nyní jej ale prodloužila právě do prosince. Na konci roku by ji měli přidělit nám, protože jsme si o kapacitu požádali už v řádném termínu,“ dodal Cempírek.
Podle mluvčí krajského úřadu Andrey Bockové budou krajští úředníci o realizaci poptávkového řízení na provoz zmiňovaných tří tratí jednat tento týden. Loňského poptávkového řízení se zúčastnila kromě Viamontu a Českých drah ještě dopravní společnost úspěšně působící mimo kraj.
Hlavním důvodem pro vypsání poptávkových řízení jsou podle kraje nutné změny jízdních řádů. O nových jízdních řádech už jednal. „Jízdní řády nemohou tvořit jenom dopravci,“ uvedla mluvčí Bocková.
Kraj plánuje vytvořit časová pásma, ve kterých by měly vlaky jezdit. „Budoucí dopravce by mám měl říci, za jakou cenu je schopný jezdit,“ pokračovala mluvčí.
Krajský úřad počítá díky změnám s úsporami. „Vlaky budou jezdit v časech, kdy o ně mají lidé zájem. Změny přinesou úspory samozřejmě i díky konkurenci," dodala Bocková.
Pro provozování tratě mezi lázněmi si vloni kraj v poptávkovémřízení kladl řadu podmínek, které zkvalitní dopravu. Vlaky by tak měly jezdit o více než patnáct minut rychleji a navíc s odjezdem v pravidelných intervalech. Samozřejmý je bezbariérový přístup či přeprava jízdních kol a kočárků.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kra)j
*Víme, že vozy pro provoz vlaků "RT Express" zakoupeny ještě nejsou. Máte však již nějaké vyhlédnuté; mohl byste blíže specifikovat?
Vybíráme si v současnosti z nabídky čtyř společností, vlastnící vyhovující vozy. V zásadě požadujeme klimatizované vozy s nejvýše šesti místy v oddílech, minimálně v první třídě se zásuvkami 230 V. Součástí soupravy bude plnohodnotný restaurační vůz.
*Hodláte zavést v ceně jízdenky také občerstvení zdarma?
V ceně jízdenky budou služby, ale jejich koncept se teprve připravuje. Předpokládáme, že nabídkou služeb budete mile překvapeni.
*Jak bude prováděn prodej jízdenek? Uvažujete i o distribuci přes internet?
Uvažujeme o prodeji jak ve vlaku, tak přes internet. Předpokládáme, že uzavřeme dohodu i s jinými společnostmi zabývajícími se prodejem jízdenek a místenek.
*Jedinou tratí, kde teoreticky lze provozovat dálkové spoje s vyrovnaným rozpočtem, je Praha - Ostrava. Jaké jsou Vaše prognózy pro první rok provozu vlaků. Počítáte s vyrovnaným rozpočtem již příští rok?
Předpokládáme vyrovnaný rozpočet již první rok provozu vlaků RT Express.
*Mohl byste krátce specifikovat výhody, proč pro přepravu z Prahy do Ostravy či zpět zvolit právě "RT Express"?
Vlaky RT Express nebudou sice nejrychlejší, budou ale určitě pohodlnější, cestující budou mít pro sebe více prostoru, vlaky budou nabízet plnohodnotné stravování a občerstvení, stevardi budou k dispozici v každém voze 1. třídy a na každé 2 vozy ve druhé třídě. Součástí soupravy bude plně kuřácký vůz druhé třídy, vůz tichý umožňující odpočinek cestujících, vůz hlučný pro pracující a telefonující cestující. Ve vlaku budou prostory pro zavazadla a jízdní kola. Sestava vlaku bude umožňovat bezproblémovou přepravu rodičů s dětmi i imobilních občanů.
(zdroj: Želpage)
Tisková zpráva ČD se objevila vskutku rychle - začala "studená válka" mediální.
Otázkou je, jak dopadne válka "horká", na kolejích...
Asi bych si teď přál být obyvatelem ostravského regionu neodbytně toužícím časo navštěvovat stověžatou matičku... Nikdo není tak hýčkán všemi dopravci.
Případný příchod dalších dopravců s pomalejším spojením a cenovou nabídkou odpovídající stávajícím nabídkám ČD by byl spíše konkurencí pro autobusovou dopravu.
České dráhy připravují zákaznickou strategii zaměřenou na další zrychlení spojení Moravskoslezského kraje s Prahou a dalšími částmi republiky. Jejími základními pilíři jsou:
· Zrychlení spojení vlaky SC Pendolino mezi Ostravou a Prahou až na úroveň tří hodin.
· Garance přepravy cestujícího odkudkoli z aglomerací v Moravskoslezském kraji do Prahy za dobu nejvýše 3 hodin 50 minut.
· Zavedení zcela nových typů spojení, které doposud na této trase nebylo provozováno.
Již nyní nabízejí České dráhy na trase Praha – Olomouc - Ostrava bezkonkurenčně nejvyšší kvalitu a rychlost spojení. Na trati jezdí přímé dálkové vlaky Českých drah kategorie R, IC, EC složené výhradně z modernizovaných nebo nových vozů a vlaky SC Pendolino vedené výhradně soupravami rychlovlaků 680. Z pohledu cestujícího se jedná o garanci špičkového servisu, který je zcela srovnatelný se službami poskytovanými západoevropskými železnicemi.
V případě spojů SC Pendolino se navíc jedná o nejvyšší úroveň poskytovaných služeb v rámci všech železničních dopravců ve střední Evropě.
Vlaky SC Pendolino se navíc podílem na přepravených cestujících staly nejpopulárnějším způsobem přepravy mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou – kdy navíc v průběhu minulého týdny byly několikrát překročeny rekordní počty přepravených cestujících. Tyto spoje navíc využívají cestující, kteří primárně preferují rychlost, pohodlí a servis. Proto pro vlaky SC Pendolino není jakýkoli pomalejší způsob přepravy s nižším rozsahem servisu konkurencí.
Českých drah by se proto zřejmě nikterak nedotkl případný vstup dalších dopravců, kteří by na trh přišli s nabídkou výrazně pomalejšího spojení s menším počtem zastávek za ceny, které odpovídají stávajícím cenovým nabídkám Českých drah. Takové spojení by spíše obecně posílilo pozici železniční dopravy na trase Ostrava – Praha, protože by bylo více konkurencí autobusové a individuální automobilové dopravě, která sice nepřetáhla železnici žádné zákazníky, nicméně mohlo by být impulsem pro příchod dalších NOVÝCH zákazníků do sektoru železniční dopravy. (Poznámka: vozidla, která byla prezentována v tisku, že by mohla být případně využita ze strany dalších dopravců, nemají zatím schválení pro provoz v ČR).
České dráhy již dnes nabízejí spojení Prahy s Ostravou za cenu od 250 Kč. Taková je cena pro cestujícího, který je držitelem kilometrické banky, případně karty Z (260 Kč za přepravu například rychlíkem Ostravan), či pro studenty dojíždějícími mezi Prahou a Ostravou spoji SC Pendolino do vysokých škol (250 Kč). Zároveň České dráhy umožňují aplikaci dalších slevových modelů, jako jsou například skupinové či zpáteční jízdenky a cestujícímu je VŽDY AUTOMATICKY NABÍDNUTA NEJVÝHODNĚJŠÍ CENA.
České dráhy v tuto chvíli dokončují zákaznickou strategii zaměřenou na další posílení nabídky garantovaného kvalitního spojení velkých metropolí Moravskoslezského kraje s Prahou. České dráhy hodlají využít systému tzv. hvězdicových garantovaných přípojových vazeb do nástupních přepravních uzlů Ostrava hlavní nádraží a Ostrava Svinov tak, aby cestujícími nabídly ucelenou službu přepravy z jakékoli metropole Moravskoslezského kraje do Prahy za dobu kratší než 3 hodiny 50 minut. Tento přepravní systém bude navíc obsahovat komplexní servis pro zákazníka – včetně minimálních garantovaných „přestupových oken“ v rozsahu několika minut, přestup v rámci jednoho nástupiště, doplňkový servis a současně jednoznačné a zjednodušené marketingové pojmenování směrem k zákazníkovi. Současně České dráhy plánují na trase Praha – Ostrava zc
To máš určitě pravdu. Navíc se zdá, že přístup na koleje SŽDC není jednoduchý ani pro dopravce nabízející vozidla už schválená - viz Viamont a Connex ČŽ. Dalším problémem je skutečná, dnešními reálnými podmínkami daná konkurenceschopnost malých dopravců - v posledním čísle Železničního magazínu se tímto tématem zabývá analytická stať pod názvem Porodní bolesti prvních soutěží.
Železnici v Česku nadále kralují především státní České dráhy. Soukromé vlaky jezdí jen na některých menších regionálních tratích. Na jedné z nich působí i Railtrans, která se jinak zaměřuje hlavně na nákladní vlakovou dopravu.
Teď si brousí zuby na větší sousto a svým rychlíkem RT Express chce konkurovat horké novince Českých drah, rychlovlaku Pendolino.
Levnější než České dráhy
Za cestu prvním soukromých expresem lidé zaplatí méně než v případě pendolina. "Ve druhé třídě by cena neměla převýšit úroveň kilometrické banky Českých drah," uvedl Šimral. To je 250 korun. Za pendolino se u Českých drah připlácí ještě 200 korun.
Narozdíl od jiných rychlíků a regionálních spojení nebude Railtrans na RT Express pobírat od státu dotace. "Trať z Ostravy do Prahy je asi jedinou v republice, kde se díky počtu cestujících dá jezdit bez dotací," míní Šimral.
To potvrzuje i Jiří Mužík ze Sdružení železničních společností, podle něhož je v republice ještě jedna podobná trať. "Při troše šikovnosti si o to říká i trať z Prahy do Brna, i když na ní je větší konkurence automobilové dopravy. Do Ostravy je vlak výhodnější," vysvětlil Mužík.
České dráhy dostávají dotace od státu na stejné trati na rychlíky a osobní vlaky, bez příspěvku jezdí jen vlaky Pendolino a InterCity nebo EuroCity. Za použití tratě musí platit dopravci Správě železniční a dopravní cesty, kilometr přijde podle váhy vlaku na nejméně 6,50 koruny.
Šimralova firma chce vynikat především službami, každý vagon první třídy bude mít například vlastního stevarda. "Vlak bude mít různé vagony, od kuřáckých až po vozy pro matky s dětmi," dodal Šimral.
Nové vlaky Railtransu budou po cestě zastavovat jen v Olomouci acestu z hlavního města do Ostravy zvládnou za 3 hodiny a 37 minut, tedy o dvacet minut pomaleji než pendolino.
České dráhy říkají, že se konkurence nebojí. "Nabídka Českých drah na trase Praha - Ostrava je zcela bezkonkurenční z hlediska rychlosti přepravy i nabízeného servisu," říká mluvčí drah Aleš Ondrůj. Podle něj se navíc spojení zrychlí až pod tři hodiny.
Lokomotiva zatím nemá povolení k provozu
Plány Railtransu mohou ještě zkomplikovat státní úřady. Firma pro své rychlíky vybrala německé lokomotivy Siemens, které dosud nemají povolení k provozu na českých kolejích. "Česká lokomotiva není k dispozici," vysvětlil Šimral. Typy vagonů zatím firma vybírá.
Firma už si zažádala o místo na lukrativní trati. Podle náměstka pro dopravní cestu ze Správy železniční dopravní cesty Miroslava Konečného by technicky neměl být problém, aby se soukromé vlaky na trať mezi Prahou a Ostravou vešly.
Railtrans se chce podívat i na další železniční spojení v republice. Zatím jezdí jen s nedotovaným vlakem z Liberce do Žitavy, kde úspěšně konkuruje Českým drahám. I když přiznává, že bez dotací je jejich provoz ztrátový.
Cesta z Liberce do Hrádku s Českými drahami přijde na 34 korun, Railtrans si účtuje dvacetikorunu. Zajímá se i o další tratě, které stát nebo kraje dotují.
O vlacích přemýšlí i Student Agency
Soukromí železniční dopravci, kteří vozí i cestující, jsou v Česku zatím spíše výjimkou. Soukromé vlaky jezdí jen na regionálních tratích. Viamont na Karlovarsku a Trutnovsku, na Moravě působí Connex Morava aOKD Doprava.
Žádný zatím nejezdí rychlíkové nebo expresní spoje. O vstupu na železnici uvažuje například i převážně autobusová společnost Student Agency. "S Railtransem jsme jednali, ale půjdeme vlastní cestou. Chceme mít nové soupravy," řekl Jančura, který vlastní vlaky chystá v prosinci roku 2008.
Konkurence na dráze není v řadě zemí EU ještě zcela běžná, přesto soukromých dopravců přibývá. Například v Německu vypravuje expres
Ministerstvo dopravy se už přes půl roku nemůže o dvou zkušebních tratích rozhodnout.
Už na podzim vypsalo ministerstvo výběrové řízení na dopravce, kteří budou vozit lidi mezi Libercem a Pardubicemi a Plzní a Mostem. Soutěž není dodnes uzavřená. „Vedeme s dopravci jednání. Vyzvali jsme je, aby vylepšili svou nabídku,“ řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Jasno o vítězi má být v květnu.
Podle ministra získala nejvíce bodů nabídka soukromé firmy, která chce vozit lidi úplně novými soupravami. „Ale stálo by to více než dvakrát tolik, co nabízejí České dráhy. Ty nabídly nízkou cenu, ale i nízkou kvalitu,“ řekl Šimonovský.
Ve hře jsou peníze, které stát zaplatí na dotacích, a také komfort cestujících. Za něj by muselo ministerstvo připlatit.
Soukromým dopravcům se zpoždění nelíbí. Pokud by vyhráli, měli by problém stihnout nakoupit nové soupravy, přijmout a vyškolit zaměstnance či uzavřít všechny smlouvy. „Je to nestandardní,“ říká František Kozel z firmy Viamont.
Přijdou další tratě
Soutěže na provozování vlaků chce ministerstvo vyzkoušet nejprve na dvou tratích, pak uvažuje o dalších. „Spíše by šlo o větší území než jen o jednotlivé tratě,“ nastínil Šimonovský. I přes potíže s prvním výběrovým řízením má takový postup prý první výsledky. „České dráhy na těch tratích už nabídly podstatně nižší cenu než dosud,“ uvedl ministr. Jde o velký byznys, stát i kraje rozdělí na dotování ztrát dopravcům ročně miliardy korun. Hlavně soukromí dopravci to však kritizují s tím, že se peníze rozdělují neprůhledně. Dráhy mají díky nízkým cenám a použití starých, i když často modernizovaných souprav velkou šanci na tratích zůstat i nadále. Například v Libereckém kraji podle dobře informovaných zdrojů v soutěži na tři regionální tratě zřejmě zvítězí. Soukromí dopravci už dříve označili nízké nabídky Českých drah za nereálné, ale to dráhy odmítají.
Vybrat železniční firmy, které budou provozovat vlaky, se zatím odhodlali radní jen ve dvou krajích: Libereckém a Karlovarském. „Měly by to udělat všechny kraje, je to cesta, jak zjistit, co doprava skutečně stojí. Bez soutěže není žádná snaha o zlepšení služeb,“ podotkl předseda představenstva Sdružení železničních společností Jiří Mužík.
(MF Dnes)
Vlak odjíždí ze stanice Jindřichův Hradec v sobotu v 9.50 hodin po trase Nová Včelnice, Kamenice nad Lipou až do Černovic, kam parní vlak dojede ve 12.30 hodin. Na zpáteční cestu se vydá v 13.20 a do Jindřichova Hradce se vrátí ve 14.45 hodin.
V soupravě bude fungovat bufetový vůz, kde si lze koupit nápoje a teplou uzeninu. Dospělí zaplatí za jízdenku do Černovic 100 korun a za zpáteční lístek 140 korun. Děti do 6 let jedou zdarma a cestující ve věku 6 až 15 let mají nárok na poloviční slevu. Zpáteční rodinná jízdenka přijde pětičlennou rodinu, tedy dva dospělé a tři děti, na 500 korun.
„Ve vlaku bude k dispozici zhruba 150 míst k sezení. Doporučujeme si jízdenku rezervovat,“ upřesnila Šárka Šamalová, která má na starosti cestovní ruch.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy)
Ve dnech 18.04.2006 až 28.04.2006 proběhne na trati J. Hradec - N. Bystřice nepřetržitá výluka traťové koleje v úseku J. Hradec - Střížovice. Počínaje vlakem 271 dne 18.04.2006 jsou všechny vlaky (270/271, 252/253 a 256/257) v úseku J. Hradec - Střížovice odřeknuty a nahrazeny automobilovou dopravou.
V náhradní automobilové dopravě je přeprava cestovních zavazadel a jízdních kol vyloučena. Po dobu výluky nelze přijímat objednávky speciálních přeprav a rezervace míst/vozů.
V úseku Střížovice - N. Bystřice jezdí vlaky podle jízdního řádu.
Omlouváme se za případná zpoždění a děkujeme za pochopení.
(oznámení na stránkách dopravce)
Ostravská firma OKD, Doprava, a. s. (OKDD) je v současnosti jedním z nejvýznamnějších privátních dopravců operujících
na železniční síti v ČR a prostřednictvím své dceřinné společnosti ŽDD Bratislava, a. s. také na Slovensku. Vlaky OKDD se na síti ČD, resp. později SŽDC pohybují už od roku 1995, kdy byl vstup jiných dopravců než ČD po této síti legislativně umožněn (v menší míře už vlaky OKDD na státních drahách jezdily i dříve). Následující text přiblíží současný provoz vlaků zmiňované firmy nejen na síti SŽDC.
Obecně lze vlakovou dopravu OKDD rozdělit na tři části. Mezi ty tradiční patří provoz vlaků v rámci Ostravska (případně i do vzdálenějších lokalit) a pak také provoz v rámci základny OKDD na Kladně. Třetí oblastí pak je provoz vlaků po celém území ČR bez zjevné souvislosti s nakládkou či vykládkou v oblasti Ostravska a Kladenska. Mezi tuto skupinu přeprav lze zařadit i postupně se rozvíjející vozbu vlaků za hranice ČR ve spolupráci se zahraničním dopravci, resp. v případě Slovenska v režii ŽDD.
Celou stať si můžete přečíst a obrázky prohlédnout na stránce
http://spz.logout.cz/provoz/okdd_2006.html
Společně s městem Kamenice nad Lipou vyhlašujeme u příležitosti 100 let úzkorozchodné tratě Jindřichův Hradec - Obrataň soutěž o nejlepší fotografie na téma Úzkokolejka v našem životě.
Další informace na http://www.jhmd.cz/
„Je to tak,“ uvedl Právu první náměstek karlovarského hejtmana Jan Zborník (ODS). „Dopravní komise již takový návrh projednala a rada kraje se tím bude zabývat na svém jednání příští týden ve čtvrtek 3. března,“ prozradil Zborník, podle kterého jsou hlavním důvodem pro vypsání poptávkových řízení nutné změny jízdních řádů. „Myslíme si, že je potřeba jízdní řády změnit. Jejich tvorba nemůže být jenom na dopravci,“ konstatoval náměstek, podle kterého si chce nové jízdní řády sestavit kraj sám.
České dráhy se nevzdaly
„Vytvoříme časová pásma, ve kterých by měly vlaky jezdit, a dopravce nám v poptávkovém řízení řekne, za jakou cenu je schopný podle takového nového jízdního řádu jezdit. Změny v našich představách podoby jízdních řádů jsou samozřejmě po konzultacích možné,“ vysvětloval Zborník, podle kterého změny přinesou úspory. „Jednak díky konkurenci, ale z větší části vzniknou úspory tím, že vlaky budou jezdit v časech, kdy je o ně skutečně zájem a kdy nejezdí prázdné,“ dodal Zborník.
Kraj již jedno poptávkové řízení vypsal na konci minulého roku na trať mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. Vyhrála společnost Viamont, ale jezdí nadále ČD. Ty totiž získaly od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) povolení k provozování tratě, zatímco Viamont nikoliv. SŽDC ale povolení původně vydalo pouze do 25. února.
Viamont chce do řízení
„Aby vznikl prostor pro jednání mezi dopravci a krajem. Jenže ČD neustoupily, odvolaly se proti rozhodnutí, takže jsme kapacitu dopravní cesty ČD prodloužili do 9. prosince letošního roku,“ vysvětloval vedoucí oddělení kapacity SŽDC Pavel Bašta, podle kterého situace nenahrává jinému řešení, než že budou do té doby trať provozovat ČD.
„Informaci o tom, že SŽDC prodloužil ČD kapacitu dopravní cesty až do změny jízdního řádu v prosinci, zatím nemám,“ komentoval ředitel regionální dráhy společnosti Viamont František Kozel. „O připravovaném poptávkovém řízení na další tři tratě v Karlovarském kraji mám. Pokud budou podmínky těchto řízení postaveny tak, že je budeme moci naplnit, tak se poptávkových řízení na dalších tratích v kraji zúčastníme,“ dodal Kozel.
„Kraj nás požádal v případě těchto tří tratí o konzultace při vydávání kapacity dopravní cesty,“ dodal Bašta, podle kterého bude o přidělení dopravní kapacity na třech regionálních tratích v kraji ze strany SŽDC rozhodnuto do konce listopadu.
Pro provozování tratě mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi si kraj v poptávkovém řízení kladl nejrůznější podmínky směřující ke zkvalitnění služeb. Požadoval například nové vlakové soupravy, více spojů a podobně. „V případě dalších tří tratí nebudou podmínky takové,“ uvedl Zborník.
„Provoz na dalších třech tratích má zcela jiný charakter, protože se zde přepravují především lidé do práce a zpět, zatímco mezi lázněmi lázeňští hosté. Navíc trať do Potůčků je horskou tratí, kde bychom například s nízkopodlažními vlakovými soupravami neuspěli,“ uzavřel Zborník.
(Regionální mutace| Právo - Karlovarský kraj)
Pravidla:
1. Návrh modernizace bude zpracován v podobě „technické studie proveditelnosti“, bude zadavateli předán v písemné i elektronické podobě;
2. Návrh musí zohledňovat zadávací podmínky a požadavky, které jsou uvedeny v příloze s tím, že v zadání nespecifikované se řídí obecně platnou legislativou a technickými předpisy, platnými ke dni vzniku studie;
3. Návrh studie proveditelnosti musí kromě popisu jednotlivých konstrukčních celků obsahovat orientační cenovou kalkulaci, členěnou podle jednotlivých dílčích řešení (skříň, interiér, regulace, pohonná jednotka atd.) v cenové úrovni roku 2006;
4. Návrh studie proveditelnosti musí obsahovat výkresovou část s rozkreslením uspořádání stanovišť, oddílu pro cestující, rozmístění hlavních konstrukčních celků na vozidle, pohledy na vozidlo a návrh barevného řešení, dále pak navrhovanou trakční charakteristiku, stručný popis popř. prospekty nebo odkazy použitých prvků pro přenos výkonu, pneumatických a brzdných obvodů;
5. Účastník soutěže souhlasí s tím, že soutěžní návrh a technická studie proveditelnosti se stává majetkem vyhlašovatele, který si vyhrazuje právo použít navržená technická
řešení dle svého uvážení, tímto souhlasem se rozumí přihláška do soutěže. Na použití patentů nebo průmyslových vzorů chráněných příslušným zákonem musí být upozorněno.
6. Z umístění v soutěži neplynou žádné závazky a povinnosti vzhledem k případné realizaci modernizace.
7. Technicko - provozní dokumentace stávajících vozidel je zájemcům k dispozici, vlastní vozidlo je možné prohlédnout po dohodě se zadavatelem v Jindřichově Hradci;
8. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 28. února 2006;
9. Konečný termín předložení soutěžních řešení je 30. červen 2006, přičemž rozhoduje datum poštovního razítka. Nabídky se předkládají na adrese společnosti, obálky
zřetelně označte nápisem „Modernizace motorového vozu – soutěž“;
10. Hodnotitelská komise vybere vítězné řešení a rozhodne o pořadí dalších do 31. srpna 2006;
11. Předkladatelé vítězných řešení obdrží finanční odměny v následující výši:
I. místo: 50.000 Kč
II. místo: 20.000 Kč
III. místo: 10.000 Kč.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne dne 30. září v Kamenici nad Lipou u příležitosti oslav stého výročí trvání tratě Jindřichův Hradec - Obrataň.
(zdroj: stránky JHMD)
Přímé vlaky Connex na trase Zábřeh na Moravě - Šumperk - Velké Losiny - Kouty nad Desnou a zpět, jezdí v 6, 7, a o svátcích v sezónách od 25.12.2005 - 26.3.2006 a od 3.6.2006 - 1.10.2006. Ve vlacích je možno cestovat s platnou jízdenkou Connex, ČD nebo průkazem opravňujícím k bezplatné přepravě, mimo zaměstnanecké průkazy ČD.
V zimní sezóně vlaky v Koutech nad Desnou navazují na kyvadlovou autobusovou dopravu na Červenohorské sedlo.
Slevy (50% občanského): děti a důchodci
Přeprava kola: 15,- Kč/ks
Přeprava saní, lyží, snowbordu a ručního zavazadla 6,- Kč/ks
Jízdenku lze zakoupit i ve vlaku bez přirážky pro trať Šumperk - Zábřeh na Moravě a zpět.
Jízdní řád: http://www.zeleznicedesna.cz/
Podle předběžných vyjádření se do soutěže přihlásí jak ČD, tak Railtrans.
(zpráva ze stránek Klubu dráhařů)
http://www.jhmd.cz/ , odkaz 2005-12-27 Od 1.1.2006 platí NOVÉ JÍZDNÍ ŘÁDY
V prosinci 2003 byla ve spolupráci se společností SBE (Sächsisch-Böhmische Eisenbahn / Sasko-Česká dráha) zprostředkována první jízda zvláštním rychlíkem MR 948 a 949 na trase Zittau - Praha hlavní nádraží - Zittau. Téměř 300 cestujících jelo do Prahy tímto mimořádným motorovým rychlíkem. Jízda tohoto vlaku byla zopakována také v únoru. Pro velký úspěch bylo rozhodnuto tento výletní vlak provozovat pravidelně. Pro opakující se další jízdy byl tento první změnou 2004 zaveden v sešitovém jízdním řádu.
Zvláštní vlak je zaváděn v létě zpravidla jednou za čtrnáct dní, nyní jede: 25. února, 15. dubna, 13. května, 3. června, 08. a 29. července, 19. srpna, 9. a 23. září, 7. a 28. října, 2. a 16. prosince 2006.
Jízdenky v ceně 19,50 EUR můžete objednat na telefonním čísle +420 412 375 443.
(zdroj: stránky dopravce)
Ve dnech 12.05.2006 až 24.05.2006 proběhne na trati Jindřichův Hradec - Nová Bystřice nepřetržitá výluka v úseku Kunžak-Lomy - Senotín.
V pracovní dny jsou vlaky 256/257 nahrazeny automobilovou dopravou v úseku Kunžak-Lomy - Nová Bystřice. Vlaky 270/271 jezdí podle jízdního řádu.
V sobotu a v neděli jsou vlaky 252/253 a 256/257 nahrazeny automobilovou dopravou v úseku Kunžak-Lomy - Senotín.
V náhradní automobilové dopravě je přeprava cestovních zavazadel a jízdních kol vyloučena. Po dobu výluky nelze přijímat objednávky speciálních přeprav a rezervace míst/vozů.
Omlouváme se za případná zpoždění a děkujeme za pochopení.
(oznámení na stránkách dopravce)