Kraje ČR a železnice
Vzhledem k tomu, že i v legislativě zakotvený rozhodující vliv krajů na železniční regionální dopravu i v praxi neustále roste, domnívám se, že je užitečné vytvořit zde příslušné diskusní téma (obdobně jako je to ve slovenské sekci diskusního fóra). Mohly by se zde objevovat vaše názory na postupně se množící a rozvíjející integrované dopravní systémy a záměry jednotlivých krajů v oblasti železniční dopravy.
"7. schůze Rady Ústeckého kraje, která se konala 29. 3. 2005, se zabývala také dopravní obslužností. Podle zápisu Rada o drážní dopravě konstatovala, že dopravce České dráhy, a. s., není schopen stanovit výši prokazatelné ztráty ze závazku veřejné služby způsobem stanoveným zákonem č. 266/1994 Sb., vyhláškou č. 36/2001 Sb., a nařízením Rady (EHS) č. 119/69."
Jak už bylo v této diskusi uvedeno, kraj požaduje od ČD podrobné vyúčtování ztrát na svém území. Argumenuje také poklesem cestujících železniční dopravě. České dráhy namítají, že takové vyúčtování (podobné jako je to u autobusové dopravy) není možné, protože jízdenky se pochopitelně neprodávají na jednotlivé konkrétní spoje a už vůbec ne pouze v rámci kraje. (Dobře to už níže rozvedl kolega s nickem České_dráhy.) A pokud jde o počet cestujících, došlo naopak k nárůstu: v roce 2003 to bylo celkem asi 172 mil. cestujících, v loňském roce to cca 179 mil. osob a v letošním roce plánují ČD přepravit 181 mil. cestujících.
Zatím je výsledek ten, že se radní "chtějí obrátit na ministra dopravy, zda mají s ČD uzavřít smlouvu i v případě, že dopravce nesplňuje podmínky komunitárního ani vnitrostátního práva. Podle radních předložily České dráhy jen odhad, který není jako ztráta prokazatelný."
V kraji tedy ČD dráhy jezdí na dluh, jehož výše činí 452 milionů Kč. A to není kraj jediný.
Nejde o to, že by kraj potřebné peníze k dispozici v zásadě neměl, zdráhá se je však vyplatit.
Problém je v tom, že kraje chtějí vyúčtovat "ztrátovost" každého jednotlivého spoje – prý je to podle pravidel EU … Když to umí autobus, kde se prodávají jízdenky pro jednotlivou jízdu tak, to musí umět i České dráhy. To, že jízdenku na "krajský vlak" z Ústí nad Labem do Chomutova si lze koupit nejen v Ostravě, Břeclavi nebo Horním Dvořišti, ale taky v Moskvě, Bukurešti nebo Paříži je nad chápání krajských hejtmanů. Přitom ČD se dozvědí, že měli tržbu za "tarifní vzdálenost" na "trati ČD", ale už se nedozvědí, za jaký to bylo úsek …
Požadavek "krajů" vůči ČD je nesmyslný a nereálný. Je to totéž, jako kdyby pražský primátor chtěl po dopravním podniku, aby mu vyčíslil ztrátovost jednotlivých spojů … s odůvodněním – když to umí "ČSAD" tak to musite umět i vy.
ad RadoB:
K Tvé analýze problému není co dodat a varování je na místě. Bohužel u nás si to sice řada potencionálních voličů v zásadě uvědomuje, ale s tvrzením "já nic nezmůžu" takovéto názory podpoří jen u piva a volit nejde. A potom zase u piva nadává...
Honba za vyrovnanými rozpočtami, ktoré nariaďuje EÚ s cieľom za každú cenu dohoniť (a aj "predhoniť" ?) americkú ekonomiku, iste v budúcnosti negatívne zasiahne aj regionálnu dopravu. Ekologické prednosti žel. dopravy zrejme budú udupané nutnosťou dotovania prevádzky. Škoda, že ľudstvo degeneruje týmto smerom. Dúfam, že naše deti, ktoré iste postihne ropná kríza viac, než našu generáciu, nám nevrátia našu terajšiu chamtivosť tak, že sa nám neujdú žiadne dôchodky. Určite nastupujúca generácia bude musieť sanovať ekologické škody, ktoré môžu z takýchto rozhodnutí vzniknúť. V tejto súvislosti by som chcel varovať našich českých priateľov pred voľbou pravičiarov. ODS si brúsi zuby sťaby predurčený víťaz budúcich volieb. Poučte sa zo slovenských sklamaní. Pravičiari robia reformy len pre bohatých. V súčasnosti však bohatí takmer vôbec železničnú dopravu nepoužívajú...
ad aktualita:
Česi a Poliaci uvažujú o obnovení železnice Královec – Lubawka (PKP)
(http://www.vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=469)
V diskusi k této aktualitě zazněla řada názorů zpochybňujících skutečný zájem Poláků o podobné aktivity. Dnes se ale v "Železničáři" objevil článek k této problematice, v němž se doslova uvádí:
V Žacléři se v lednu uskutečnila pracovní schůzka asi dvaceti lidí. Na jejím programu bylo obnovení železničního hraničního přechodu Královec – Lubawka. Impuls vzešel tentokrát ze strany PKP (Polskie Linie Kolejowe) a Starostwa Powiatowego v Kamiennej Górze.
Obě strany, česká i polská, vyjádřily svůj zájem o případnou realizaci záměru znovuotevření železničního hraničního přechodu Královec – Lubawka pro nákladní dopravu a případně rozšíření statutu tohoto přechodu i na osobní dopravu.
Zástupci polských železnic hodnotili technický stav trati od Kamiennej Góry až na hranice s Českou republikou jako vyhovující s tím, že při určitém omezení rychlosti v některých úsecích by bylo možné technicky tuto trať využívat.
Zástupci ČD, a. s., konstatovali, že železniční trať Trutnov – Královec je v současné době využívána, i když s omezeným počtem spojů, a proto je technicky způsobilá pro zahájení mezinárodního provozu.
Dalším tématem bylo zřízení jedné společné odbavovací železniční stanice. Česká strana deklarovala, že by bylo možné využít stanici Královec, polská strana navrhla ke společnému využití železniční stanici Kamienna Góra. Polská strana již zaslala Českým drahám návrh dohody o společném zajišťování odbavení v Kamienné Górze. Proto je třeba si vyjasnit podmínky provozu na úrovni vedení ČD a PKP. Projekt lze realizovat při dostatečném zájmu ze strany zákazníků, technicky je možné dopravu zahájit.
Pokud jde o dopravu osobní, další jednání budou záviset na závěrech studie, která bude zpracována. Na české straně by rozhodující roli musel sehrát Královéhradecký kraj.
Od počátku roku už nemají kraje účelově vázané prostředky na regionální dopravu a mohou v tomto směru se svým rozpočtem nakládat volně. Zatím se tato skutečnost projevuje, pokud jde o železniční dopravu, negativně:
České dráhy (ČD) denně vypravují 7683 vlakových spojů. Na dálkových tratích se jejich počet proti loňsku zvýšil o osm procent a v regionální dopravě o tři procenta. Nyní však hrozí, že vlaků podstatně ubude. Kraje totiž neplatí drahám za dopravu, kterou si u nich objednaly. Od začátku roku jim dluží už přes půl miliardy korun.
Zatímco sedm krajů platí Českým drahám alespoň zálohy, čtyři další čekají na schválení svých rozpočtů. Ústecký kraj platit zcela odmítá a Královéhradecký je ... ochoten uznat své závazky vůči ČD jen do poloviny letošního roku. Jihomoravský kraj chce zase přehodnotit dohody o autobusových i vlakových spojích. Některé zrušit, jiné naopak zavést.
(Novinky.cz)
ad Sikan (6. 3. 2005 12:48:40):
Tvoji informaci dnes potvrdilo televizní zpravodajství: ve Večernících z Čech na ČT1 byla uveřejněna informace, že Ústecký kraj dluží Českým drahám za regionální dopravu už 452 miliónů Kč. Nechce zaplatit, neboť ČD nedoložily hodnověrně své vynaložené náklady. Hejtman tvrdil, že železnice "dopravuje polovinu cestujících za dvojnásobnou cenu" než autobusová doprava. Jednání dále probíhají, ale není vyloučena radikální redukce regionální železniční dopravy v kraji.
Teraz ta sokujem.. ZSSK "otravuje" MHMSRB uz niekolko rokov.. aj ked asi nie dost.. totiz nieco taketo si vyzaduje aj investicie, prip. vyssiu dotaciu, co ale mestu samozrejme nevonia.. ach BID, BID.. ja sam mam vela myslienok, co by sa ako dalo lepsie.. napr. aj to co navrhujes ty nie je nic nove, ale.. ale vid. vyssie :-(
Je to tak nejako.. uz aj Bratislavsky samospravny kraj aj bratislavsky magistrat si zacinaju uvedomovat, ze to asi bez zeleznice nepojde.. ved v okoli BA je vlak jednoznacne najrychlejsi.. horsie je to s dostupnostou zastavok oproti autobusovej doprave, resp. s pohodlim oproti automobilovej.. o kongesciach, hluku a emisiach ani nehovorim.. vzdy sa smejem, ked rano prichadzam do BA a z vlaku sledujem tie stojace kolony aut.. ked niekto potrebuje ukazat, ze ma na auto.. je blbost ist napr. z Pezinka na osmu do BA do centra min. 45 minut, ked vlak to zvlada za menej ako polovicu.. ale hovorim, za cenu horsej dostupnosti a mensieho pohodlia.. ekologia netrapi nikoho..
ad Sikan:
Díky za informaci. Na tom postoji Ústeckého kraje může něco být, myslím racionálního. I když lze také vysledovat velký rozdíl v přístupu jednotlivý krajů k regionální (nejen) železniční dopravě. Na špičce stojí třeba Liberecký kraj, Jihočeský, oblasti Prahy, Brna, východních Čech - to je vidět třeba na spolupráci regionálních orgánů s ČD a dalšími dopravními společnostmi na rozvoji integrovaných dopravních systémů.
Pocul som, ze sa jedna o Ustecky kraj.. vraj nechce platit, lebo vlastne nevie, ze co plati.. totiz CD ma "vraj" dost bordel v nakladoch, kontroling na nizkej urovni.. to ZSSK aspon vie povedat, co kt. vlak stoji.. samozrejme plus minus par korun.. pri takom vysokom podieli fixnych nakladov sa to presne jednoducho neda..
Kraje ČR nejen organizují (předkládáním požadavků na zavedení regionálních spojů Českým drahám), ale také z části financují veřejnou železniční osobní dopravu. Aspoň podle příslušných právních norem. Skutečná situace však může být jiná, jak ukazuje následující sdělení, které zaznělo na poslední valné hromadě Svazu dopravy:
K problematice financování veřejné dopravy se vyjádřil také generální ředitel Českých drah Petr Kousal. „Dne 28. února jsme měli získat finanční prostředky z krajů a to zhruba ve výši 800 milionů korun na pokrytí ztráty z provozování veřejné osobní dopravy. Jak jsem byl informován, ještě v pátek (25. 2., pozn. aut.) jsme z této částky měli k dispozici jen asi 226 milionů korun,“ řekl a dodal, že ze strany ministerstva dopravy, které hradí ztrátu z provozování veřejné osobní dopravy v dálkových spojích, je situace lepší. „Tedy alespoň co do dodržování termínů, nikoliv výše finančních prostředků.“
(Obzor 10/2005)