Kraje ČR a železnice
Vzhledem k tomu, že i v legislativě zakotvený rozhodující vliv krajů na železniční regionální dopravu i v praxi neustále roste, domnívám se, že je užitečné vytvořit zde příslušné diskusní téma (obdobně jako je to ve slovenské sekci diskusního fóra). Mohly by se zde objevovat vaše názory na postupně se množící a rozvíjející integrované dopravní systémy a záměry jednotlivých krajů v oblasti železniční dopravy.
KARLOVY VARY - "Rozhodli jsme se pro variantu modernizace, protože je efektivnější. Nová souprava splňující náročná kritéria na přepravu s kapacitou asi 100 míst by stála kolem 65 miliónů korun. Větší soupravy pro 130 lidí jsou ještě o 20 miliónů korun dražší," řekl ředitel odboru osobní dopravy Jiří Kloutvor.
Dráhy takto chtějí upravit až 150 souprav. Zakázku bude mít na starosti firma Pars nova, která zvítězila ve výběrovém řízení. Příští rok má upravit asi 25 souprav, každý další rok pak asi 40.
Zjednodušeně se dá říci, že technici celou soupravu rozeberou, většinu částí vymění a znovu složí. Soupravu budou opět tvořit dva vozy, jako nyní, budou ale průchozí. "Vždy jeden z vozů bude mít nízký bezbariérový profil pro snadné nastupování," řekl Klotvour.
Společnost Pars nova působí v oblasti modernizací, oprav a výroby kolejových vozidel. České dráhy jsou jedním z jejích hlavních zákazníků.
Novinky, ČTK
Brno O přestavbě brněnského železničního uzlu se už nebude jednat tak demokraticky jako dříve. Do včerejška se na všech krocích museli jednomyslně shodnout jak zástupci ministerstva dopravy, tak činovníci města Brna, kraje, Českých drah a Správy železniční dopravní cesty. Nyní bude mít každá z institucí jeden hlas a prostá většina bude stačit, aby byli ostatní přehlasováni.
Umožní to dodatek smlouvy o spolupráci, kterou jako poslední schválili představitelé kraje. " Možnost, že tři přehlasují zbývající dva, může znamenat problém. Ale všichni na to přistoupili, díky změně se nestane, že by jedna instituce mohla vše zablokovat," sdělil hejtman Stanislav Juránek. I zástupci Českých drah to pokládají za posun. " Dodatek ke smlouvě upřesňuje některé dosud nejasné věci," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Na dodatek smlouvy musí ještě navázat finanční memorandum, v němž zainteresovaní upřesní zdroje peněz na přestavbu uzlu a přesun nádraží. Proti němu stále vystupují aktivisté, kteří tvrdí, že zejména přesun je nesmyslný, nedostatečně připravený a zejména zbytečně drahý.
Stavba zatím zůstává u administrativy a plánování. První výkop je naplánován za rok při budování nového odstavného nádraží s plochou pro čištění vagonů. Pokud bude dostatek peněz, definitivní tečku za debatami udělá za dva roky buldozer při stavbě nového osobního nádraží.
(Rovnost)
„Dodatek ke smlouvě je podmínkou k odstartování prací na zajištění finančních zdrojů pro přestavbu železničního uzlu. Rozhodující prostředky musí přijít od státu a od Evropské unie, jinak se tento projekt nemůže uskutečnit,“ řekl hejtman, podle kterého se kraj připojí jednou miliardou korun v pěti ročních splátkách po 200 miliónech.
Tuto částku schválilo již dřívější zastupitelstvo kraje a figuruje v krajském výhledu financování. „Budeme jednat s ministerstvem dopravy a Správou železniční dopravní cesty, aby peníze byly využity především na budování přestupního terminálu Integrovaného dopravního systému, který vznikne v souvislosti s výstavbou železničního uzlu,“ dodal hejtman.
(Právo)
(...)
Mapa turistických cílů, vydaná v šestitisícovém nákladu v trojjazyčné česko-německo-anglické mutaci, bude za 69 Kč v prodeji také na ČD Centrech na nádražích Českých drah v celé republice. Mapa nejenže prezentuje PK jako atraktivní turistickou destinaci pro návštěvníky z celé ČR i zahraničí, ale současně je motivuje k tomu, aby při cestách za zajímavostmi využili výhodné spojení vlaky Českých drah.
„Spolu s krajem se dále dráhy podílejí například i na provozu tzv. Taxivlaku na trati PňovanyBezdružice, jízdách posilových vlaků v souvislosti s lyžařskou sezónou na Šumavě atd. České dráhy nabízejí také kvalitní přímé spojení Plzeňského kraje s dalšími regiony v ČR i v zahraničí. Jedná se například o spojení v tzv. hodinovém taktu s Prahou, přímé spoje na Moravu - do Brna i Ostravy. Přímé spojení do zahraničí provozují České dráhy z Plzeňského kraje například do Frankfurtu, Mnichova, Stuttgartu, Bratislavy a Košic a dalších měst,“ řekl vedoucí tiskového odboru ČD..
(Právo)
„Prioritou regionu je zajistit zachování železnice. Skutečně se mluvilo o privatizaci dráhy, ale proti tomu se tehdy razantně postavil ČEZ, který tady chystal úložiště jaderného odpadu Skalka. Kdyby mělo dojít na privatizaci, asi by ji koupila energetická společnost,“ řekl Právu starosta Nedvědice Josef Dočekal (nezávislý, na kandidátce ODS). Doufá, že ani do budoucna se nebudou muset obávat, že by o dopravní spojení přišli.
„České dráhy mají samozřejmě zájem na provozování trati. Stává se, že každý kraj má k dopravě jiný přístup. Jihomoravský kraj ale má zájem o železnici. Důkazem toho je funkční Integrovaný dopravní systém, který se právě o vlaky opírá,“ uvedl Jiří Kotrman z brněnského ředitelství Českých drah.
(Právo)
(Právo)
Velké Poříčí - Hlavní silniční tah mezi Náchodem a Hronovem je od května kvůli rekonstrukci uzavřen. Mohou zde prozatím jezdit jen autobusy, avšak od druhé poloviny příštího týdne se silnice uzavře i jim. Vstoupí v platnost neobvyklé řešení, jež připravila krajská společnost OREDO, která na Náchodsku organizuje veřejnou dopravu. "Na železniční trať vyjede 11 párů nových vlaků, které nahradí autobusovou dopravu. Kraj ušetří finanční prostředky a vlak přepraví cestující rychleji než autobus nebo auto," řekl nám Pavel Matouš, techlonog z OREDA.
Ve Velkém Poříčí vznikla nová vlaková zastávka, jejímž investorem je obec. Počítalo se s tím, že se zastávka zprovozní ještě před úplnou uzavírkou silnice Náchod - Hronov, což by byla šance pro cestující. Za stejnou cenu a mnohem rychleji a pohodlněji by se dostali do práce a z práce. Vyskytl se ale problém - zastávka nebyla schválena, protože drážní úřad vnesl námitky proti nedostatečnému osvětlení zastávky.
"Překvapilo nás, že se zástupci drážního úřadu z Prahy nebylo prozatím možné vyjednat ani provoz zastávky v denních hodinách," sdělil nám Denis Sitora z OREDA. Dodal, že přitom na síti Českých drah je řada zastávek, které nejsou osvětleny téměř vůbec - například hned sousední Malé Poříčí.
(Hradecké noviny)
Tento vcelku pozitivní článek byl ovšem uveden titulkem Mají novou zastávku, ale vlak u ní nemůže stavět
Nové tarify mají odstranit nedostatky, jako je znevýhodnění jízdného při přestupech během jízdy. Navíc dojde k optimalizaci jízdních řádů ve prospěch cestujících a nový systém také nabízí další možnosti časových jízdenek a podobné zvláštní nabídky.
(Právo)
ad kmotr:
Já s tebou tu náklonnost sdílím. Ale cestující rychlíků z Brna do jižních a západních Čech a naopak, jichž se dotýkají jihlavské přepřahy, asi budou mít jiný názor. Ve prospěch nás, nostalgiků, možná zahovoří finance, jichž bude asi obvyklý nedostatek.
Zbynek: ta zprava o pripadne modernizaci a elektrifikaci trati z Brna do Jihlavy mne sice tesi, ale ne moc. pokud by doslo na elektrifikaci tohoto useku, tak se snizi potreba stroju rad 850 a 754, ktere na teto trati jezdi. ja stroje z techto rad mam moc rad.
Odzvoní motorákům řady 850 na jihlavské trati? Nasvědčuje tomu zpráva, kterou publikovala brněnská "Rovnost":
Brněnsko Jedna z důležitých železničních tratí v regionu, spojnice Brna a Jihlavy, změní podobu. Vrcholí přípravy dokumentu, který by měl zajistit její rekonstrukci a elektrifikaci.
"Dokument nám ověří, v jakém rozsahu je třeba trať rekonstruovat a co do její obnovy zahrnout," sdělil Jiří Minář ze Správy železniční dopravní cesty, která má na starost většinu tratí v republice. Podklady musí být skutečně důkladné - obnova bezmála sta kilometrů trati by měla stát více než čtyři miliardy korun. " Více než tři čtvrtiny nesouvisejí s tak často zmiňovanou elektrifikací - je třeba obnovit mosty a další vybavení," dodal. Právě nutnost elektrifikace mají analýzy potvrdit.
Podle návrhu se modernizace uskuteční ve dvou etapách. Úsek z Brna do Rapotic by měl přijít na řadu v polovině roku 2007 a zbytek o rok později. Dráhy dokonce uvažují o tom, že by část úseků byla dvojkolejná - v úvahách mluví o trati z Brna do Zastávky u Brna. Právě tento úsek v příštím roce oslaví podle železničního nadšence Alana Butscheka 150 let od zahájení provozu.
Představitelé Jihomoravského kraje tlačí na to, aby stát zdvoukolejnil také trať z Brna do Přerova. Projekt je jedním z těch, které ve svých plánech podporuje Evropská unie - v plánech ministerstva dopravy má ale zatím jako termín uskutečnění uvedený rok 2015.
ad rk_kn:
Jen doplním, že časopis je dostupný i v PDF na adrese: http://www.cd.cz/index.php?action=section&id=6064
Ďalšie články Uhlí a železnice, história šumavské Volyně, projekt o dostavbe tzv. Baťovej dráhy Otrokovice - Zlín - Valašská Polanka. Bodaj by dokázali u nás podobný propagačný magazín na takejto úrovni s podobnými ponukami vydávať !
Pod tímto, na dnešní dobu revolučním titulkem, vyšla v Hradeckých novinách následující zpráva:
Náchodsko - Až v půlce října bude ukončena rekonstrukce hlavního silničního tahu z Náchoda na Broumovsko. Stavbou se bude ještě projíždět do půlky měsíce července, pak bude silnice definitivně uzavřena.
Autobusy mají již teď zpoždění od deseti do třiceti minut, ve špičce ještě více. Uvažovalo se, že od července budou autobusy jezdit objízdnou trasou přes Červený Kostelec. Zpoždění by se tak větším počtem najetých kilometrů prohlubovalo... Tato varianta by byla výhodná pro autobusové společnosti, kilometry najeté navíc by jim kraj zaplatil. Situace se však právě nyní změnila. "Některé autobusové spoje se zruší a přidáme asi dvacet vlaků," řekl nám Pavel Matouš z královéhradecké společnosti OREDO, která organizuje na Náchodsku veřejnou dopravu.
"Cestující budou moci jet například z Police do Hronova autobusem, v Hronově přestoupit do vlaku a dojet až do Náchoda - to vše na jednu jízdenku," vysvětlil našemu deníku Matouš.
V částce 89 Sbírky zákonů, ročník 2005, je vyhlášena vyhláška č. 241/2005 Sb., o prokazatelné ztrátě ve veřejné drážní osobní dopravě a o vymezení souběžné veřejné osobní dopravy. Vyhláška je účinná od 1.7.2005 a ruší vyhlášky č. 36/2001 Sb. a 141/2003 Sb. Znění vyhlášky č. 241/2005 Sb.
Tato vyhláška upravuje v návaznosti na přímo použitelný předpis Evropských společenství způsob výpočtu prokazatelné ztráty, náležitosti smlouvy o závazku veřejné služby a vymezení souběžné veřejné osobní dopravy, jak se praví v jejím prvním paragrafu.
(podle informace na stránkách Ministerstva dopravy ČR)
Kdo má možnost a čas, může využít pozvání Ministerstva dopravy ČR:
Centrum pro komunitní práci střední Čechy
a
Ministerstvo dopravy České republiky
si Vás dovolují pozvat na
VEŘEJNÉ PROJEDNÁNÍ
DOPRAVNÍ POLITIKY ČR PRO LÉTA 2005 - 2013 A POSOUZENÍ JEJÍCH VLIVŮ NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ,
které se uskuteční
ve čtvrtek 9. června 2005 od 16.00 hod,
v budově Ministerstva dopravy České republiky,
Nábřeží Ludvíka Svobody 12/1222, 110 15 Praha 1, v místnosti "Kinosál"
Veřejné projednání je uspořádáno pro zástupce příslušných úřadů a ostatních orgánů veřejné správy, pro akademické instituce, nevládní organizace, zástupce podnikatelské sféry a další veřejnost.
(více na http://www.mdcr.cz/cs/Strategie/Dopravni_politika/)
Rasto není zač...
Takže budu se snažit odpovědět,co vím,jinak bych musel sáhnout po nějaké literatuře,takže...Trať byla elektrifikována v roce 1966,v tomto roce tu projel první vlak tažený el.lokomotivou.Traťová rychlost je zde 100 km/h. Ostrovní nástupiště jsou ve většině stanic,ale nevím jestli opravdu ve všech,je to možné.Jinak trať vede malebnou krajinou Českomoravské vrchoviny,tudíš její profil je dosti proměnný.Největší stoupání je od Brna mezi stanicemi Tišnov a Vlkov,přesněji mezi zastávkou Dolní Loučky a Vlkovem a to 17 promil. V Dolních Loučkách je svého času největší klenutí most ČD. Známé to notoricky fotomísto.Jinak tato trať byla stavěna pro ulehčení nákladní dopravy mezi západem a východem tehdejšího Československa a také jako záložní železniční propojení hlavního tahu přes Českou Třebovou.
ad Rasto:
Součástí objednávky nejsou vložené vozy (014), i když v původním ideovém návrhu Pars nova tato možnost byla. Smyslem rekonstrukce je zajistit alespoň částečnou nízkopodlažnost vzniklé motorové jednotky a také (právě proto jde o motorovou jednotku) průchodnost celé jednotky. To jaksi slovenská rekonstrukce nesplňuje.