VÚC a železnica
Čo myslíte, aký dopad na železnice bude mať prechod financovania osobnej dopravy na VÚC? Dočkáme sa obnovenia osobnej dopravy na niektorých tratiach, kde bola predtým zrušená, alebo úplného zrušenia dopravy aj na mnohých ďalších tratiach (náklady na busy sú teraz niekoľkonásobne nižšie ako na osobné vlaky)? Budú VÚC ochotné financovať z vlastných prostriedkov nákup moderných vozidiel, ako je to napríklad v Nemecku? Alebo dopadneme ako v Poľsku, kde nové motoráky nakúpené vojvodstvami najazdia denne 150 - 200 km na maximálne dvoch pároch vlakov a kde osobné vlaky nezmyselne končia na hraniciach vojvodstiev?
Este v skole som sa venoval nakladom, napr. u 810+011 (20 rokov).. a bol by si prekvapeny, ked sa odrata poplatok za DC, znizi sa rezia na uroven SAD-iek a kludne pocitas 1 rusnovodic + 1 vlakveduci.. na 1 miestokm je to menej, ako u autobusu Karosa 735 (12 rokov)..
Čo sa týka nových motorákov a panťákov - zo všadiaľ počúvame, aké je Slovensko úspešné v ekonomike, ako sa nám darí, tak nech sa naši papaláši postarajú o zmenu, aby to tu vyzeralo aspoň ako v krajinách, ktoré sú hodnotené horšie ako my, alebo nech národ nabudúce rozhodne inak (ak pochopí, že úroveň ekonomiky sa nehodnotí podľa toho, kto má aké drahé auto, ale podľa toho, ako vyzerá verejný sektor...)
Liberecký kraj se snaží i pro železniční dopravu cosi dělat:
Platnost síťové jízdenky LIBNET+ se díky podpoře krajského úřadu Libereckého kraje rozšířila na další dopravce v regionu. Navíc nadále platí na území SRN v tarifním svazu ZVON a v Polsku na vybraných linkách společnosti PKS Zgorzelec. Za cenu jízdenky LIBNET+ ve výši 130 Kč je tak možné využívat většinu linek veřejné dopravy v Libereckém kraji, v Horní Lužici a v Dolním Slezsku. Na území ČR zastřešují pilotní projekt přeshraničního systému integrované dopravy České dráhy, a.s.
(Tisková zpráva ČD ze 17.2.2005)
A čo myslíš tým, že "nech národ nabudúce rozhodne inak"? Existuje tu vôbec nejaká politická strana s potenciálom vládnuť a zároveň rozumným plánom dopravnej politiky?