Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Až to prejde zákonom, bude to uvedené v CP, budiš. Ale považujem zatiaľ za nesprávne, keď dnes si niekto na šopu oproti stanici vycapí normovanú tabuľu s iným názvom. Tým len zbytočne pletie ľudí.
Teraz mi nejde vôbec o Maďarov, ale predstavte si, že si v Ružomberku niekto na tú súkromnú bytovku v Likavke oproti prijímecej budove stanice vycapí veľkú modrú, najlepšie svietiacu tabuľu "LIKAVKA HLAVNÁ STANICA".
Môže? Môže! Je to jeho súkromný pozemok, dokonca obec hneď za koľajiskom severne od Ružomberskej stanice sa volá skutočne Likavka.
Otázka, koľko ľudí sediacich na opačnej strane, ako je staničná budova, sa tým dopletie.
K tým 1000 rokom.. šlo mi len o to, ako môže obec, o ktorej prvá písomná zmienka pochádza z nejakého roku 1102, mať tisícročnú tradíciu názvu.
Maďari mali celkovo, už aj v minulosti veľkú záľubu celý Felvídek v názvoch pomaďarčovať.. celý, teda aj, alebo hlavne oblasti Spiša, Tatier, Kysúc, kde v živote neboli Maďari.
Ak mohla hoc aj len taká pýcha Slovákov - Gerlachovský štít, sa v oných časoch volať Ferenc József-csúcs, neplakal by som za Gabčíkovom.
Snáď som teraz nedal Beréňovi inšpiráciu a zajtra sa už nebude teperiť s tabuľou a aku-príklepovkou na Gerlach.
A dalej sa nepustam do tejto debaty, lebo tu sa zavzdusnuje len jeden clovek stale s tymi istymi vratkymi argumentami... zelam vsetkym priejmny den
Tu su neuveritelne smiesne veci akymi bojuje slovenska politika...
Uz aj Rumuni nas predbehli.
___
Ti "montéři" ilegálních maďarských cedulí nepochopili význam označení zastávky či stanice. To má sloužit orientaci přijíždějících návštěvníků, domorodci pochopitelně vědí, kde jsou. Jinak řečeno na tabuli musí být to, co je v jízdním řádu.
Jasné, inakšia situácia je v Belgicku či Švajčiarksu kde tých jazykov je viacero a všetky sú navzájom rovnocenné. Ovšem opačný extrém (aj tu v jedne reportáži prezentovaný) je hlásenie vlakov v Belgicku, kde sa držia svojej verzie aj keď pomenúvajú mestá na druhej strane (flámskej vs valónskej). Potom vlak z Antverp do Lutychu je vo flámskej časti hlásený ako z "Antwerpen" do "Luik", v opačnom smere z "Liége" do "Anvers". A potom sa človeče vyznaj...