Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Tento díl bude mít více repríz a dá se na něj kouknout i na internetu ze záznamu. V.
Drážní inspekce usiluje o to, aby co největší množství přejezdů bylo doplněno závorami. Tento způsob řešení úrovňového křížení silnice a dráhy se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejméně rizikový. Neznamená to ale, že by přejezdy bez závor byly nebezpečné; „jen„ na nich prostě umírá nejvíce lidí, neboť sklopenou závoru (až na výjimky) řidič respektovat musí, zatímco blikající světlo na výstražníku může ignorovat (a bohužel se tak často děje). O tom, na kterém přejezdu budou závory a kde ne, rozhoduje řada faktorů, zejména rychlost vlaků, kategorie silnice a hustota provozu. Pokud podle stávajících norem postačí „bezzávorový„ přejezd, není (ve smyslu) zákona nutné přejezd vybavit i závorami. Stojí to peníze, které platí železnice, aby eliminovala chybu (nezodpovědnost, lajdáctví) řidiče automobilu.
O autorovi: Jan Kučera, náměstek generálního inspektora Drážní inspekce
(Rokycanský deník)
Řidiči budou muset tento úsek objíždět ulicí U Svratky. „Ulice je zcela uzavřena od úterý od osmi hodin do středy příštího týdne. Dělníci tam plánují pracovat ještě další dva měsíce, po celou dobu bude v ulici platit zákaz zastavení,„ informoval o začínajících pracích Luboš Dvořáček z odboru správy majetku a investic tišnovského městského úřadu.
Protihlukovou stěnu postaví České dráhy přímo před šesticí rodinných domů. Vlaky totiž jezdí po vyvýšeném náspu pod jejich okny.
Lidé, kteří v domcích bydlí, doufají, že stěna z betonu pomůže snížit hluk. „Vlaky jsou tady hodně slyšet, železničáři navíc neustále posouvají vagony od nádraží. Dokonce jsem kvůli hluku přesouvala ložnici do dvora. Jestli stěna pomůže, budeme opravdu moc rádi,„ uvedla jedna z obyvatelek ulice, která si nepřála zveřejnit jméno.
Souhlasí s ní také úředníci. „Stěna je potřeba, hluk je v těchto místech nesnesitelný a dělá obyvatelům ulice problémy,„ upozornil Dvořáček.
Starosta Tišnova František Svoboda je rád, že České dráhy po několika jednáních a urgencích ze strany města začaly stavět. „Už před dvěma lety dráhy přislíbily, že v této části budou investovat a protihlukovou stěnu tam postaví. Provoz na této části tratě je velký. Obyvatelům v Karasově ulici se skutečně zlepší životní podmínky,„ konstatoval starosta.
(Brněnský deník)
České dráhy budou pro média i veřejnost stavět pořád pryč, i když to dělá někdo úplně jiný.
Trojica železničných spoločností by mala opäť pôsobiť pod jednou strechou. Po tom čo ich bývalá vláda rozdelila sa ich znova prepojiť pokúša minister dopravy Ľubomír Vážny. Jeho zámer dnes síce schválila vláda, dostal však podmienku. Zohľadniť musí pripomienky Protimonopolného úradu, ktorý má k zámeru vážne výhrady.
http://stv.livetv.sk/tvarchive//video/video.html?video=49776 .
Celá zpráva: http://www.denik.cz/z_domova/zimu-ci-teplo-ve-vlaku-moc-cestujici-neovlivni.html
... nase budu s dlznom, slovinske bez neho...
... len ako to pochopia neslovanske narody bude dost sranda ...
Premier a minister DPaT - ktori vedia ho*no o zeleznici, tvrdia, ze usetria, ale akurat k 3 doterajsim aparatom vytvoria stvrty ....
http://www.cas.sk/clanok/150427/tri-statne-zeleznicne-spolocnosti-by-sa-mali-spojit-do-jednej.html
Vagóny pro petřínskou lanovku
Elektrifikace slovenských železnic
Oba příspěvky jsou v druhé polovině pořadu
Panenky, šlapací auta, "plyšáci" nebo "angličáci". S tím vším si hrály děti za socialismu. Dívejte se, co všechno se shánělo v hračkářstvích před Listopadem 1989.
video on-line: http://www.ceskatelevize.cz/program/209411000360015.html?online=1
5'02" - 44" .
ve vysílání
31. 12. 2009 po půlnoci v 01:01 ČT24
Trolejbusy:
Bez trolejbusů by veřejná doprava v mnohých městech v Česku zkolabovala. A cestující na ně většinou nedají dopustit. Dívejte se, jak se v socialistickém Československu rozvíjela trolejbusová doprava.
video on-line: http://www.ceskatelevize.cz/program/209411000360014.html?online=1
ve vysílání
31. 12. 2009 po půlnoci v 00:32 ČT24
Metro:
Metro zásadně změnilo způsob cestování v hlavním městě, má svoje nadšené stoupence i zaryté odpůrce. A jeho počátky vyvolaly v Československu doslova METROmánii.
video on-line: http://www.ceskatelevize.cz/program/208411000361126.html?online=1
ve vysílání
30. 11. 2008 v 06:05 ČT24