Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
http://vas.cas.sk/clanok/1633/cakarne-na-stanici-cestujuci-mrznu-vonku-bezdomovci-spia-v-teplucku.html
Zuzka, myslíš to vážne ???
Co z hloupé huby vyletí, ani párem volů zpátky nezatáhneš. Přesně to si asi mysleli kolegové z pražského depa, když si přečetli čtvrteční vydání jednoho deníku. Cituji doslova: „Dráhy dávají přednost Elefantům, přestože jich dlouhodobě je více než čtvrtina v servisu. Pražské depo má 55 souprav, v provozu je v průměru 38 až 42 z nich, potvrzuje Radka Pistoriusová z Českých drah. Kvůli nedávným mrazům zůstalo v provozu jen devatenáct souprav.„ Tuto kachnu ale upekli v novinách, protože během kalamity naše oddělení komunikovalo, že kvůli sněhu se porouchalo 19 jednotek a k jejich dlouhodobé disponibilitě Radka řekla: „Celkem mají České dráhy 55 CityElefantů, z toho je 6 v Ostravě. Pokud budeme hovořit o Praze a okolí, kde je nasazena většina CityElefantů, je dlouhodobá disponibilita 38–42 kusů.„
Že jde o zcela různé informace?
Není to poprvé a ani na posledy, co se České dráhy dostanou na přetřes a bude proti nim použito nepřesných nebo zkreslených informací. Sám jsem měl podle jednoho deníku prohlásit, že vlaky z Prahy do Brna jezdí přes Hradec Králové, což ale kromě toho, že mě čtenáři označili za padlého na hlavu, nic závažnějšího nezpůsobilo.
Budiž nám to ale poučením, že každé vyřčené slovo si v médiích žije vlastním životem a my na to nemáme žádný vliv.
O autorovi| RADEK jOKLÍK, Tiskový mluvčí Českých drah
(Železničář)
http://www.ta3.com/sk/reportaze/143689_host-v-studiu-b-dohnalik-bezpecnost-na-zelezniciach
Rozhovor: http://www.rozhlas.cz/_zprava/584891
Jezdit v těch jejich špinavých a odporných vagonech a platit jim za to nehorázné peníze, to mě tedy velice rozčiluje. Jakákoliv jiná společnost by zavedla vyšší kulturu cestování a levnější ceny. Je to ajznboňácká banda, která nás okrádá neuvěřitelným způsobem.
Kdyby na severu Čech byla v osobní přepravě nějaká konkurence a jezdila u nás například vhodná saská společnost, tak by se nemusely zavírat tratě a fungovalo by to. Tohle mě hodně štve a stydím se za to.
Vladimír Kaiser, historik a archivář
(Ústecký deník)
Jedním z těch, kteří na vlastní kůži zažili pocity sardinek v konzervě, je Petr Paleček. „Naštěstí jsem nastupoval přímo v Železné Rudě a díky tomu jsem si ještě sedl. Ti, co přistoupili na Špičáku, už takové štěstí neměli a museli stát,„ vypráví mladý muž, který na sjezdovku vyráží celkem pravidelně. Takhle přeplněné vlaky však prý ještě nezažil.
Podle regionální mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové jsou však v zimní sezoně víkendové spoje z Plzně do Železné Rudy-Alžbětína posíleny na maximum. Místo obvyklých čtyř nebo pěti vozů mají ranní a odpolední spoje vagonů šest. „Více vozů mít spoj nemůže. Za stanicí Hamry - Hojsova Stráž získává totiž trať charakter skutečné horské železnice, stanice Špičák je nejvýše položeným nádražím na zmíněné trati,„ vysvětluje mluvčí.
Podle cestujících však České dráhy neudělaly pro jejich pohodlí dost. „Nechápu, proč nemohly přidat vagon třeba v Klatovech, kdy už bylo naprosto jasné, že kapacita nestačí,„ rozčiluje se Paleček.
„Chápu, že pokud se lidé tlačili v uličce, cestování pro ně nebylo příjemné, ale v současné chvíli víc udělat nemůžeme,„ uvedla Pistoriusová, která cestujícím rychlíkem doporučuje zakoupení místenky. „Nejsem si jistý, kdo by kontroloval, jestli každý sedí tam, kde má. Během naší cesty se k nám dokonce prodral mladík s tím, že nemá cenu kupovat si jízdenku. Slyšel prý průvodčího, jak říká, že mezi těmi lidmi se prodírat rozhodně nebude. A opravdu jsme ho až do Plzně nezahlédli,„ líčí své zážitky při cestování rekreační lyžař, podle něhož by jedinému železničnímu dopravci v republice prospěla konkurence. Té se však v nejbližších několika letech zřejmě nedočkáme, kraje totiž v prosinci loňského roku prodloužily smlouvu s Českými drahami o deset až patnáct let.
(Plzeňský deník)
Možná právě jako já patříte k lidem, kteří potřebují vědět, kde se takříkajíc co šustne. Cestou do práce čtete noviny, pročítáte zpravodajské portály nebo posloucháte zprávy v rádiu. Občas přemýšlím, kolik informací denně takto média vytvoří. Gigabyty nebo snad terabyty? Možná. Pro České dráhy má hodnotu samozřejmě jen část.
Snad všude ve světě patří železnice k jakýmsi „mediálním otloukánkům„. A je potřeba poznamenat, že v řadě případů neprávem.
Aby se alespoň částečně změnil mediální obraz Českých drah, musíme neustále držet krok s novináři a včas reagovat na jejich podněty. Základem je monitoring médií, který každý pracovní den ráno vytváří tiskové oddělení a zveřejňuje ho pro všechny zaměstnance na intranetových stránkách monitor.cd.cz.
Ze zhruba tří set stran textů o železnici připravujeme každý den mezi 7. a 9. hodinou ještě užší výběr s tím nejpodstatnějším. Nejen vedení společnosti, ale i vy všichni se tak v desítkách textů rychle zorientujete. Zároveň si můžete udělat představu o tom, jak novináři uvažují, co je zajímá a jakým způsobem s informacemi pracují. Když pak obraz železničního světa viděný novináři porovnáte se skutečnou realitou, snáze pochopíte, proč jsou na nás někteří zákazníci nabroušení už předem.
O autorovi| Petr Pošta, Tiskové oddělení Českých drah
(Železničář)
Celý článek: http://ustecky.denik.cz
Keď prichádzam ráno do práce obchádzajúc celú stanicu, strieľal by som. Tak sa to rieši.... Vedenie ŽSR chce zrejme urýchliť polčas rozpadu svojich budov a úplne si znepriateliť svojich zamestnancov.