Motorové vozne
Vzhledem k tomu, že původní záhlaví této diskuse ztratilo aktuálnost, místo něj upřesňuji, že je zde prostor pro diskusi o motorových vozech obecně, popřípadě o těch vozech slovenských a českých, které nemají svou samostatnou diskusi pod označením řady.
(Zbyněk)
ufo, a.k.: Otazne kolko stoji reko na sposob 810+napevno011 oproti novemu motoru ako je 840 alebo siemensacke Desiro.
Co sa tyka vplyvu jednonapravoveho podvozku na kvalitu cestovaniai tak 81x uz asi nepomoze nic (len kovosrot), tak to madarske reko ma vyhodu aspon v znizeni nakladov na posun a personal a tiez v skrateni obratov v koncovych staniciach a tym vplyv na kvalitu grafikonu.
Rozhodne by som nevrazal prachy do nizkopodlaznosti a futuristickych ciel ako 814CD. Minimom by malo byt usporiadanie 2+2. Usporiadanie 3+2 by mala byt uz 3.trieda.
Neviem ako bude riešený stredný podvozok, ale aj keby tam boli len krajné podvozky ako jednonápravové, stále to má jazdné vlastosti vozňov pre hovädzí dobytok.
V tom, že 810 nestačia na súčasne výkony s tebou súhlasím, ale žiadna modernizácia tohto vozidla ho nedokáže prispôsobiť ani zďaleka súčasným štandardom.
ad Freeman: Motorové vozy typu řady M 152.0 ČSD ze Studénky nikam jinam než do Maďarska prodávány nebyly. I když záměr tu jistě byl, jak dokumentuje osud jednoho z nich:
Motorový vůz 810.100-8 (ex M 152.0100) byl vyroben Vagónkou Studénka v roce 1977 ve 2. výrobní sérii. O jeho provozním nasazení existují jen kusé, ale zajímavé údaje. Je považován za nejzcestovalejší vůz své řady. Nejprve byl po vyrobení vystavován na mezinárodním veletrhu v Lipsku a patrně na konci roku 1989 byl předváděn a testován na pouštních tratích v Alžírsku. Pro ten účel na něj byly namontovány speciální písečné pluhy a jeho interiér by zčásti atypicky upraven, včetně účinnějších záclonek na oknech. Díky této jeho prezentaci se mu přezdívá "velbloudice".
V roce 1990, po návratu z Alžírska, je zdokumentován v Pečkách. Od 24.5. do 30.11.1998 byl spolu s dalšími osmi vozy své řady pronajat společnosti GJW, která pod hlavičkou Jizerské dráhy obnovila provoz na už zrušené trati Tanvald - Harrachov. Na této trati zjevně zůstal i po obnovení jejího provozování Českými drahami.
Vůz jsem vyfotil (aniž jsem tehdy znal jeho osud) dne 16.08.20003 v Tanvaldu při akci Zubačkou do Harrachova (v roli budoucí náhradní soupravy Os 6356 do Semil):
Add ufo: Je to dobrý nápad s porovnaním s tým, že u nás sa prerábajú na 812, čo nerieši jeden zo základných problémov a to nemožnosť prechodu počas jazdy z jedného vozidla do druhého - únik tržieb, podpora špekulatívnych cestujúcich, katastrofálny stav vozňov 011, nekontrolovatelné poškodzovanie intériéru vandalizmom a pod. Osobne si myslím, že 810 a ich reko sú určené na lokálky do 10 - 20 km, ale tie sme zrušili a teraz ich vrámci šetrenia financií tlačíme na výkony na ktoré nestačia zo stránky technickej ani konfortnej pre cestujúcich.
Napr. u nás 85% spojov chodí 810 + 011, čo by dokázalo dvojčlánkové vozidlo nahradiť. Dokanca česi majú požiadavku, aby časť vozidla bola nízkopodlažná. Možno konce článkov budú uložené na jednom 2 nápravovom podvozku.
Dobrý deň prajem,
v dielňach v meste Szombathely sa začali rekonštrukcie motorových vozňov MÁV radu Bzmot (maďarská verzia 810 ČSD/ČD/ŽSRŽSSK). Po rekonštrukcii bude rad Bzmot prečíslovaný podľa novej škály MÁV na 6312. Na snímke pána Sándora Csanádiho je motorový vozeň 6312.001 MÁV.
ad Jirka_p:
Rozhodně zajímavá informace - ať už to se zkušebním provozem dopadne jakkoliv. V každém případě možnost pro fotografy zachytit třeba jen prchavé okamžiky vývoje našich železnic .