Osobné vozne
Čaute čitatelia a hlavne prispievatelia.
O kultúre cestovania vo vlakoch sa toho popísalo a podebatovalo dosť. Sťažnosti, resp. pripomienky však nenavrhovali prípadné riešenia. Skúste sa podeliť s ostatnými so svojimi skúsenosťami a hlavne s Vaším subjektívnym riešením. Snáď aj Vaša pripomienka prispeje k lepšiemu.
P.S.: Som večný optimista. Veď "Ak Boh dá, aj motyka vystrelí" !?
___________________________________________________________
Popisy osobných vozňov ČD, ZSSK aj iných dopravcov nájdete na stránke vagonWEB.
___________________________________________________________
Aktuálne radenie vybraných vlakov ZSSK
Podradené diskusné témy
Je to strasne, ako sa da sledovat redukovanie poctu cestujucich. davnejsie jazdili Os vlaky na trati zvolen_Vrutky 5 vozov, dnes 3 a uz stacia niekedy len 2, dokonca nieco by som zrusil uplne. Trasa zilina- ruzomb.-ke teraz 5 vozov, v minulosti,7, potom 6. teraz by uz stacili aj 3!!!!!
A rychliky tiez. BA-KE Chodilo 12, potom 11 vozov, teraz 9,10 a od Za po KE by stacilo 8. nerozumiem naco sa vozia dva vozy prvej triedy...Napr.:ide Apeer a Apee-a je uplne prazdne. ved ten by mali dat ako druhu triedu....
neviem ako je to teraz s vytazenostou v useku Ba-trencin... ale to by mali riesit inak ako zbytocne vozit viacej vozov v celom useku...
Podla mna treba skratit supravy, vyradit BDs, Bh, Bt, stare Becka... da sa to. radsej vozit menej vozov ale kvalitnejsie.
4 vozy v suprave Os vlakov ZA-KE stacia.
na SK je totiz taky zvyk, ze kazdy cestujuci chce sam sediet v stvorke a najlepsie v tieni...
Takže po dlhšej dobe to tu trocha rozhýbeme.
AD peršing:
To A skutočne znamená antigrafity náter aplikovaný na ŽKV ako samostatná posledná vrchná vrstva náteru skrine. Postupne sa však prešlo na aplikáciu náteru, do ktorého sa už počas prípravy "farby" pridáva antigrafity zložka ( lak, alebo niečo podobné), ktorá počas vysychania náteru na skrini vystúpi na povrch a mala by zabezpečiť v prípade postriekania ľahšie odstránenie nežiadúcich grafity. Bohužiaľ iba mala. V praxi to také ľahké nieje.
K náterom:
"Nie je" problém urobyť LAK II PUR. Podmienkov ale je, aby základ, teda originál bol PUR. V princípe platí - Na PUR - PUR, na syntetiku - syntetika. Týka sa to samozrejme LAKu II resp. LAKu III. Pri LAKu I sa od syntetiky upúšťa, nakoľko PUR vydrží omnoho dlhšie. V podmienkach RD, resp. OV (opravovní vozňov) si ale neviem predstaviť vykonanie LAK I, ale nevylučujem, že sa niekto na takúto "odyseu" dá. Totiž množstvo materiálu - od brúsiek, škrabiek, ... , striekacie boxy, lakovne - Pre RD, resp. OV to je podľa môjho názoru nemožné. Zvlášť v dnešnej dobe.
Skúste niečo napísať, čo by ste v osobných vozňoch reálne zmenili, resp. vylepšili, aby tá kultúra cestovania aspoň trocha stúpla ???!!!
Som prekvapeny ze to "A" znamena antigrafitovy lak, lebo A ma v tej tabulke aj rusen 362.010 a ten ma este vyrobny lak z roku 1990...
Ale 850.006 to ma napisane inac, ma LAK I PUR a za tym "antigraf" alebo nejake take podobne slovo.
A este trochu od temy: da sa urobit PUR lak ako LAK II? Je na Slovensku vobec depo, ktore by dokazalo urobit LAK I? Zatial som to videl len na rusnoch co boli v ZOSke (362.006,8,9, 363.138...). Niektore 263 sice maju napisane LAK I ale kamarat mi hovoril, ze videl ako to lakovali a davali to na povodny lak (tzn LAK II)
O.K.
Antigrafity nátery sa na osobné vozne samozrejme dávajú, hlavne MOV po stredných opravách, resp. po oprave s celkovou výmenou náteru skrite tzv. LAK I. Je to možne zistiť aj tak, že v škále laku na čele vozňa je vedľa posledného vykonaného náteru značka "A" - akože antigrafity.
Má to minimálne jeden problém: Počas jazdy sa vôbec nie zriedka stáva, že dochádza k porušeniu náteru skrine vozňa od vonkajších vplyvov - napr. hádzanie kameňov do vlaku - čo ste už určite zažili ak cestujete častejšie. Po takomto narušení vonkajšej vrstvy laku dochádza počas umývania k odlupovaniu laku od narušeného miesta. Po cca troch umytiach je lak dole. A financie, resp. lak vynaložené na aplikáciu antigrafity sú doslova spláchnuté do kanalizácie.
K porušeniu vrchnej vrstvy laku dochádza aj pri ozanačovaní vykonaných pravidelných prehliadok a opráv, kedy sa buď farbou alebo nálepkou označujú aktuálne dátumy na skrini vozňa. Farba, ale aj lepidlo na samopepkách totiž obsahuje riedidlo a jemu podobné chemikálie, ktoré Antig. lak doslova rozožierajú.
Asi pred štyrmi rokmi bol zo strany vedenia vtedy ešte ŽSR navrhovaný projekt "Zabalenia" celého koľajového vozidla do nepriepusnej fólie. Pri postriekaní grafiti by sa to dalo ľahko umyť aj čistou vodou so saponátom, resp. po ŕozsiahlejšom grafiti jednoducho fóliu stiahnuť dole.Stroskotalo to samozrejme na financiách a problémoch s oknami, dverami atď.
Zatial iba toľko.
K tym grafitom - bolo by zaujimave ako by "grafitaci - mailari" zareagovali, keby KONECNE zacali viac pouzivat na vozidlach ZSSK antigrafitovy lak, na ten sprej nechyti a cele to co tam nasprejuju sa roztecie. Pokial viem, maju to IC vozne a dokonca som si vsimol ze aj 850.006!!!!
Nedavno som videl uplne cely posprejovany nejaky trencianskoteplansky vozen Bdtmee, som zvedavy ako vylezu hore ked sprejuju to co je vysoko
ad pobr: Vylepšovať: čistotu vozov aj staníc, úroveň personálu (aby sa nestávolo to, čo sme už tu čítali); samozrejme aj vozový park. A v neposlednom rade aj infraštruktúru. (napr v Brne sú 2! info stojany, kde je elektronický CP. - u nás neraz ani tlačený CP tej trate, na ktorej si)
No a vylepšiť by sa mala aj úroveň cestujúcich - ale to už nie je problém ZSSK
Re - prispievatelia
Dlhšie som nereagoval na Vaše príspevky, prepáčte. Takže postupne.
K vozňom Beer by mali postupne pribúdať ďalšie takže s ucelonou súpravou by nemal byť v budúcnosti byť problém. Mal by sa tým vytvoriť určitý "štandard" pre ?dialkovú? dopravu hlane Ke-Ba, resp. do zahraničia Ba-Wien. Je potrebné sa trocha povenovať z hľadiska údržby klimatizácie a potom by nemali byť s nimi väčšie problémy.
RE: Railfun
"aj keď ešte stále je čo vylepšovať"
Bol by som rád, ak by si napísal bližšie k tomu, čo by sy napr. ty konkrétne vylepšil. Kritiky a narážok na kultúru a Technické vybavenie je dosť, ale začať je možné iba od jedného problému. Pri takýchto množstvách, resp. nekonkretnych návrhoch je len ťažko dosiahnúť zlepšenie.
To s tými Grafiťákmi je veľký problém, ale ako bolo naznačené, kým nebude aspoň aká taká právna opora tak sa nezastavia pred ničím. Podľa môjho názoru by pár ekzemplárne potrestaných prichytených grafiťákov ostatných aspoň s časti odradilo.
Tak zatial.
A píšte !
Ach jaj. Tá osobná doprava. Na jednej strane snaha nasadzovať nové vozne a tým šetriť a na druhej strane veľké plytvanie a veľmi zaujímavé "ťahy" manžmentu. Hoci sa renovujú motorové vozne radu 810 na rad 812 - a je to skvelé - tak prečo potom po februári 2003 predali 40 ks motor. vozňov radu 810 (aspoň tak som počul)? Prečo niekde ťahá 2 prívesné vozne k 850-kam pomerne ťažký rušeň radu 751 s vysokou spotrebou? Či tam nemôžu dať niečo úspornejšie. A nie je lepšie nechávať jazdiť možno aj staré 850-ky ako nasadzovať namiesto nich vozne normálnej stavby s rušňom radu 753? Myslíte si, že zastavením osobnej dopravy na regionálnych tratich sa niečo vyrieši? ... že sa zlepší ekonomická situácia železníc? Nemyslíte si, žeby v rýchlikoch mal byť väčší rozdiel medzi 1. a 2. triedou. Veď keď si niekto sadne du tej jednotky vidí akurát tak prepotené a zaprášené čalúnenné sedadlá s nie pekným interíerom, niekedy bez závesov, pričom podvozok tých vozňov nie je o nič tichší ako v 2. triede, pričom všade je špina (hlavne v rýchlikoch Ba - Zvolen)?
Prezerá si tieto stránky aj z vedenia železníc?
A OKREM TOHO MAXIMÁLNE TVRDO NA VŠETKÝCH VYONDIATÝCH GRAFIŤÁKOV!
No s tým personálom mám tiež svoje skúsenosti.
Inak som už nejaký ten rok precestoval po ŽSR (5 rokov Blava na vysku a dalsie 3 rekereacne). Musím povedať, že sa veci dosť zlepšili aj čo sa týka kultúry cestovania vo vozňoch, aj keď ešte stále je čo vylepšovať.
Musím ale pochváliť perzonál (i keď len staničný): vlani v októbri som cestoval vlakom z Vrútok smerom na Zvolen. Vystúpil som v Košťanoch a moja taška sa viezla až do Zvolena (asi som bol moc očarený novou 840.001). Teta zo stanice bola milá a veľmi ochotná pomôcť. a vyše hodiny sme telefonovali hore-dole a taška sa aj vďaka tomu ocitla v úschovni a o týždeň som si bol po ňu.
add MIREC:
Vyradenie Bh vozňov by asi kultúru cestovania nezvýšilo, vzhľadom k tomu, že nie je namiesto nich zatial náhrada - menej vozňov - viac cestujúcich na jeden vozeň, tlačenica,... .
Vozne Bh nie sú na tom až tak zle. Pri živote ich drží ich "energetická" nenáročnosť. Totiž - Bh nemajú teplovzdušné vykurovanie (tzn.: nemajú vetrák)- odpadá namáhanie akumulátorov pri jeho dobehu počas státia. Ak sú tieto vozne udržiavané, verte alebo nie, nevyrovná sa im ani Bdt. Priznávam, že s tou údržbou to nie je ružové, nakoľko už majú svoj vek a zháňanie ND je riadna fuška.
Pri diskusií by som však rád privítal nielen kritiku, ale aj návrh riešenia, reasp. zlepšenia v rámci možnosti "Zrušiť všetky staré vozne a nakúpiť supermoderné jednotky" je riešením, ale určite ešte nadlho nie na Slovensku.