361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
A Bimz na IC vlakoch? Neviem, ale naše RIC B-čka na rýchlikoch za poniektorými veľmi nezaostávajú.
Je inak zaujímavé, že v 90tych rokoch zavádzaná kategória IR mala predstavovať akýsi medzistupeň medzi D-zugmi, FD FernExpressami a IC/EC. Komfort nižšieho štandardu, málo miesta na nohy, tvrdé sedadlá, absencia klímy ale relatívne uspokojivá cestovná rýchlosť (max 200) pri atraktívnej cene.
Kategória IR sa zrušila a hľa.. 70 % Bimz-etiek prešlo do DB regio na RegionalExpresy a zvyšok na IC.
To je dosť smutný počin.
To akoby v našich podmienkách zrušili kategóriu rýchlik a Tvoje obľúbené Bčka dali bez akýchkoľvek úprav do regionálnej dopravy a zvyšok na IC.
Ale možno ZSSK teraz DB trochu dobehnú nákupom poschodových IC vozov a netrakčných jednotiek ICx.
Nie raz som zažil poruchu klimy, z toho raz dokonca v EN Venezia - Wien začalo rakúske Bmz-ko v letných horúčavach miesto klimatizovania kúriť.
Keď som bol prvýkrát v "západnom" Nemecku v r.1990, padol som ako chlapec z toľkého pokroku na zadok, ale odvtedy idú DB dolu vodou. Špina a meškanie.. to mi prvé napadne, keď si vybavím súčasné nemecké vlaky.
Na IC vlakoch chodia prevažne furt tie isté ošumelé, z vnútra šedivé, ba temer už aj plesnivé Bpmz, presne v ktorých som sa celý uveličený viezol pre 21 rokmi.. (len pre porovnanie, u nás za ten čas na takom Tatrane sa postupne vystriedali 8 miestne Bmee, 6 miestné Bmee, Bheer 1G Bpeer 2G a teraz Bmpeer)
Nie je tam nič výnimočné stretnúť, hlavne v lete, aj neklimatizované Bimz, prípadne Bimdz.
A gól bol posledné leto, keď namiesto vysokorýchlostnej jednotky spoja ICE nám pristavili klasickú súpravu s asynchrónkou radu 120.1 v čele a Bombardierom 101 na konci. Dôvod? Podľa slov sprievodcu v lete behá zvýšený pošet spojov a vykapali im nejaké ICE čka, za ktoré už nemali zálohu. Súprava medzi 2 HDV teda zložená z ex "Interegio" Bimz, neklimatizovaných vozňov s otváracími oknami, ktoré väčšinovo prešli pod DB regio.
Na ICE... Hanba!
Sú možno ešte stále pred nami hodne dopredu, ale nie je to na tom zápapade také fantastické, ako by si človek myslel.
Jediný kto na nich jazdil , boli bývalé traktion Sudbahnhof a Bruck a.L..
Problém nebol v tom , že OBB nechcelo pre malú skupinu rušňov zabezpečovať servis , ale problém bol v tom , že skrachoval dodávateľ elektrickej výzbroje pre 1014tku a tým pádom nie je možné zabezpečiť ND pre jednu z najporuchovejších loko na OBB!
A v polsku je trošku odlišná rada 1822 /aj keď sa dizajnom podobá na 1014/.
Otázka je, čo je v starej "krabici", či zlátanina alebo komplet nová výstroj
dá sa to povedať aj inak: načo kupovať nové HDV so záručným servisom, keď ŽOS vie upatlať rekonštrukciu, ktorá predĺži životnosť už niekoľko krát rekonštruovaného starého vraku dávno odpísaného z účtovníctva po amortizácii s mínusovou hodnotou... a ešte sa na tom aj vytuneluje pekný balík pre toho čo to rozhodol, aby mala žoska biznis.... celá štreka na Slovensku je jeden velký tunel a dobre to všetci vedia.
AD ZSSK nalievanie peňazí za 811, 812, 813, 736.1, 757, reko PushPull, reko 361 a všetky iné reko... to sú všetko vyhodené peniaze za neschopné nejazdiace a poruchové zlátaniny, ktoré nemajú obdoby, najmä keď za šrotovú cenu sme mohli mať motory 5047 od rakúšanov, elektrické mašiny 1014, pušpulové súpravy tak isto, reko eurofima vozne tak isto... a mnoho iného, všetko osvedčené funkčné a bezporuchové stroje. atd atd... aj to len preto lebo sa nedokáže v tomto systéme kúpiť nič nové (ak nerátame už desaťročné 840tky/425.9)
a to sa netýka len vozového parku ale jednotlivo aj rôznych komponentov od meničov cez tristo druhov vysielačiek až neviem po aké iné zariadenia...
dala by sa o tom už napísať tisíc stranová kniha aký biznis je tunel ZSSK vs CARGO vs ŽOS....
a inak trochu si protirečíš... najskôr píšeš o tom že 45 DC mašín je pre ZSSK nepoužitelných z dôvodu plánovanej zmeny systému.... a konkurencii budú načo keď tu bude striedavina? snáď by si ich oni sami dali prerábať do žosky... až naprší a uschne
obhajuješ 36X/16X a pritom si neuvedomuješ že už aj to sú mašiny ktoré by mali byť už len na vedlajšiu činnosť ako rezerva. SK je príliš malé na to, aby sa nedala realizovať obnova vozového parku do dnešnej modernej koncepcie... som zvedavý kedy bude rozpálená posledná laminátka ZSSK... kedy pôjde poslednú spanilú jazdu... myslím že my sa toho už nedožijeme... systém je posratý až natoľko že tieto staré zhnité geple sa nebudú dať obmeniť v nasledujúcich dvadsiatich rokoch....
a za všetko môžu konkrétni ľudia... byť starého režimu tak sa už dávno jazdí na úplne iných strojoch a nie takýchto rozbitých kýbloch!
No nechcem tvrdiť, že snáď je ZSSK je na tom lepšie ako DB, ale napísať, že je štandardom "plesnivé béčko" na "R" vlakoch ZSSK je trochu "prisilná káva".
Samozrejme, že ZSSK nemôžu len tak ľahko "dobehnúť" DB, ale to neustále zhadzovanie ZSSK zo strany niektorých prispievateľov a vytváranie dojmu akoby dopravca na Slovensku vozil ľudí div nie na rebriňákoch, je niekedy až úsmevné. A pravdu má kolega s prezývkou 362.001, že ani na tých DB nie je vždy všetko 100%-né...