361
Diskusia o novovznikajúcej rade HDV.
Ide o komplexnú rekonštrukciu vozidiel 162 a 163 ZSSK v spoločnosti ŽOS Vrútky a.s. V novembri 2009 sa začalo pracovať na prototypovej rekonštrukcií - 361.001 - ako základ pre rekonštrukciu bol vybratý košický peršing 163.053, ktorého elektronika bola v priebehu roku 2009 sčasti použitá pri oprave požiarom poškodenej 362.006, z ktorej vznikol z hľadiska výkonovej aj riadiacej elektroniky určitý medzistupeň vývoja medzi HDV 362/363 a 361.
Z pôvodných HDV 162 a 163 ostane zachovaná len skriňa a upravené podvozky vrátane trakčných motorov.
Hlavnou výhodou, okrem predĺženia životnosti, je rekonštrukcia jednosystémového HDV pre jednosmernú napájaciu sústavu 3kV na vozidlo dvojsystémové - 3kV js. / 25kV, 50 Hz.
Jedině stárnutí součástek a tepelná stabilita jsou asi výrazně lepší u digi, stejně jako to, že u digi se interní (uživatelsky nepřístupné) konstanty během zkoušet prototypu většinou (ale ne vždy) odladí a na sérii už prostě jsou, zatímco uživatelsky nepřístupné trimry analogu se musí ve fabrice nastavit u každého kusu. Ale zas se nejedná o tisícikusové série...
Na druhou stranu se některé funkce dělají podstatně lépe analogovou technikou ("kdo jste někdy derivoval signál, tak víte, o čem mluvím...", pfuc). Vypadá to, že zvládnutí právě těchto nouancí je tím hraničním bodem mezi regulátorem opravdu funkčním a takovým, který tam sice je, ale k praktickému popužití není.
tym zdrojovym kodom mi islo o princip nie o zostavenie funkcnych podmienok regulacie tahu. Chcel som tym ukazat, ze pri analogovej elektronike treba ARR pracne vyladit, narozdiel od coho v RS je to par "absolutne bezudrzbovych" riadkov zdrojoveho kodu, ktore sa raz nastavia a dokym sa nepokazi pamatove medium netreba do toho šahať.
Ale jděte... ani 380-ka nestojí tolik, dokonce ani v SKK
Peršink:
Pri riadiacom softveri? Tri riadky zdrojoveho kodu:
if (vp>vs) { brzda(vp,vs,...) };
if (vp < vs) { tah(vp,vs,...) };
if (vp=vs) { udrzuj_rychlost(vp,vs,...) };
Dovolil bych si říci, že by to nefungovalo. Analogií vámi uvedených řádků jsou v analogové technice 3 komparátory (resp. jen 2 a větev "ani jeden z nich", což by se u vás vyjádřilo "elsem" místo posledního "ifu"), tj. dnes 1 brouček, a přeci jen ten RR je poněkud obsáhlejší, i když je postaven na starších součástkách (už nevím, kdo tu psal (Duko?), že v elektronice peršinků nejsou žádné šváby... jsou, a ne málo. Jen dneska hradla v DTL logice už asi nikdo nevyrábí :-()
Nuž, program ARR má i v assembleru několik málo kB, takže je to víc než tři testy. Existuje spousta případů, kdy se musí tahnout, i když je Vs > Vp (jeden dávám k lepšímu, když vyprávím, jak u nás Finové řídili 843-ku - ale psát se mi to nechce ) a naopak, kdy se už brzdí, i když Vs < Vp.
Mimochodem, důkaz, že to není až tak jednoduché, je i neschopnost jistých firem (českých i slovenských) udělat vlastní digitální ARR (ale jiným firmám zas nedělá problém udělat celé fungující digitální ATO (AVV), jo jo, to je to know-how ).
V Čechách ako pokračujú s rekonštrukciami horeuvedených šípov?
No ale keď sme pri tom, kedy si na štvorvozovom osobáku mal naložené 32/4? a najmä ako dlho?
Nie je pravda , že nieje žiadne ďalšie stykové miesto. Košice - Hidaš je stále v prevádzke a pri výpadku dvojprúdovky sú problémy.
Nová mašina stojí 300mega, potrebuje všetky možné cetifikáty. Toto u reka odpadá a urobíš za cenu jednej 5xreko. Ja viem, že to nie je výhra, zvlášť keď mi čosi hovorí, že to bude 15 prototypov, ale aspoň bude rušňovodič využitý na viac percent
Elektromechanik: Nerozumiem, ale do šrotu pôjdu - ako djk napísal, prvá je zhoretá 240.039.
Zastaranosť peršingov je daná pokrokom vo výkonovej elektronike za posledných 20 rokov, s parametrami aké majú (max. 160km/h) v našich podmienkach bohate stačí. Určite má rekonštrukcia za 50% ceny nového rušňa väčší zmysel než reko a lá 746 a 756
Práveže ak má mať rekonštrukcia nejaký zmysel (predĺženie životnosti) bude treba vymeniť elektroniku, tie trimre a dosky plošných spojov s diskrétnymi súčiastkami čo sú tam si s najnovším procesorom veľmi rozumieť nebudú. Spoľahlivosť integrovanej elektroniky je vyššia než pri diskrétnych prvkoch. Vďaka pokroku v elektronike sú dnešné prvky úspornejšie než tie spred dvadsiatich rokov
pozri sa na to z toho hladiska, ze na 362.006 vyhorel kotevny menic a nebolo mozne ho dat dokopy inak ako pouzitim ineho z 163.053. CIze jednoducho - v elektrickej casti su pouzite veci, ktore uz len velmi velmi tazko zozenies, cize vpodstate ani nemas sko urobit generalku, lebo nezozenies kompletne nahraden diely. Zozenies podobne, to ano, ale zas to budes musiet upravovat tak, aby ti to sedelo do rusna. Nie je uz lepsie prerobit to cele ak sa to financne vyrazne oplati?
Zober si napriklad len taku EDB-cku. Aby sa mohol jej vykon zaratavat do brzdiacich percent vlaku, musi byt nezavisla na trolejovom napati, teda brzdit aj pri stiahnutom zberaci. Toto teraz Batyr neumoznuje, proste nedokaze nabudit trakcne motory bez pritomnosti trolejoveho napatia. Zase prerabat alebo vymenit?
Riadiaci system - priklad nastavovania automatickej regulacie rychlosti - ak sa nemylim je to na principe trimrov, proste nimi musis zladit Vp (pozadovana rychlost) a Vs (skutocna) na zaklade ktorych sa generuje poziadavka na tah/brzdu. Je to neskutocna babracka poriadne to nastavit. Pri riadiacom softveri? Tri riadky zdrojoveho kodu:
if (vp>vs) { brzda(vp,vs,...) };
if (vp < vs) { tah(vp,vs,...) };
if (vp=vs) { udrzuj_rychlost(vp,vs,...) };
atd atd...
Nikto nepopiera, ze aj v inych krajinach jazdia starsie typy masin, otazkou je ale, aky je pomer modernych a tych zastaranych.
Spominal si procesor - nuz, preto som sa pytal - ci nie je rozumnejsie doplnit tam ten "procesor", prebehnut generalku a hotovo ako vykuchat celu masinu a de facto ju postavit nanovo. Rovnako ma zaujima, aky bude prakticky vyznam tejto rekonstrukcie - ci bude masina hospodarnejsia alebo co ....