19.1.2025 Práve prihlásených 2 užívateľov
Naší nejpočetnější vlečkovou lokomotivou je řada 740 (původně T448.0). Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně robustní a výkonnou lokomotivu, je tato skutečnost poněkud překvapivá, je však dána situací, která u nás nastala počátkem sedmdesátých let. Výrobu lokomotiv nižších výkonů převzaly v šedesátých letech slovenské lokomotivky v Dubnici a v Martině, které ji však již v průběhu sedmdesátých let ukončily.
16.7.2008 8:00, Václav Vyskočil
Železniční muzeum ČD tradičně pořádá tématická setkání historických kolejových vozidel při příležitostech významných výročí nejen celostátního, ale i regionálního charakteru. Proto je podtitulem letošního Setkání parních lokomotiv připomenutí zahájení provozu Kladensko-nučické dráhy před 150 lety.
15.7.2008 12:00, Designer
Úterního rána 22. dubna rozměníme pár EUR na syrské libry (výsledný kurz byl 1 S£ = 0,36 Kč), nasnídáme se v jedné z kaváren (2x šabíja + čaj za 100 S£) a přes městský park směřujeme k aleppskému nádraží, kde za nějakých 190 S£ koupíme 2 jízdenky 1. třídy do 144 km vzdálené Hamá ve střední Sýrii.
15.7.2008 8:00, Ing. Václav Zikán
Po prvním článku, který si kladl za cíl osvětlit pokud možno jednoduchou formou značení hnacích železničních vozidel podle ing. Kryšpína, oficiálně používané u ČSD v letech 1925 - 1987, následuje druhý, jenž by měl podobně 'polopaticky' pojednat o pozdějším výhradně numerickém značení. Záměrně se vyhýbám použití pojmu 'současné', protože dnes jsme zase o něco dále a trochu jinde.
14.7.2008 12:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Nevíte kam na výlet? Co takhle vyjet si na cestu s Kafemlejnkem? Dva víkendy, 19. a 20. července a následně ještě 9. a 10. srpna bude parní lokomotiva jezdit o okolí Konstantinových Lázní. Kromě svezení parním vlakem pořadatelé nabízí například soutěže v pití piva na čas, na lidi dohlédne četnictvo v dobových uniformách atd.
14.7.2008 8:00, Milan Vojtek
6. DEN- NEDĚLE 11. 05. 2008 (ALGARVE). Protože byla neděle, nemělo význam se zabývat MHD, která je v této katolické zemi v neděli dost okleštěná. Celý den se proto nesl ve znamení železnice a to v nejchudší (a nejexotičtější) části Portugalska, v Algarve. Jak je naším tradičním zvykem, chtěli jsme se projet nejen po hlavní trati pendolínům, ale i „obyčejným“ IC a místními lokálkami- zvláště padl náš zálibný zrak při plánování itineráře na lokálku Beja- Funcheira, která při pohledu do mapy vede odnikud nikam (a pro nikoho). Takže ani nepřekvapuje, že tu vlaky jedou jen 2x denně v každém směru a my jsme nakonec jeli jedním z nich.
13.7.2008 12:00, Ing. Jan Přikryl
Určite sa zhodneme, že nadchádzajúce dovolenkové mesiace nám doprajú najviac slnečných dní. Jednoznačne ich využívame na relax, snažíme sa ich čo najviac tráviť v prírode, alebo vari najradšej, zdržujeme sa pri vode a naberáme bronz. Výborné svetelné podmienky počas letných mesiacov však potešia i fotografov. Aj medzi železničiarmi by sme našli takých, ktorí svoje zamestnanie neberú len ako prácu, ale aj ako záľubu.
13.7.2008 8:00, Martin Balkovský
K napsání této reportáže mne přimělo mimo jiné poznání, že naše novinky jsou momentálně (možná až příliš) plné zážitků z ciziny blízké i daleké a na půdě domácí jako by ruch vlakofilní usínal v prázdninové relaxaci. Není tomu tak a kromě účasti na velkých veřejných akcích se železniční přátelé setkávají občas zcela soukromě a z pohnutek rovněž naprosto privátních.
12.7.2008 12:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Tohoto roku už do třetice padlo doma rozhodnutí strávit dovolenou v Itálii v městečku Montepaone . Jelikož už jsou zde dvě reportáže o této dovolené, tak se omezím jen na jedno místo zde ještě nepopisované. Cestuji stylem využívání nočních spojů a vynechávám dražší variantu denních příplatkových vlaků, a tak si vlastně ještě prodloužím dovolenku.
12.7.2008 8:00, Karel Furiš
„Bylo pět hodin zimního rána v Sýrii. Podél nástupiště v Aleppu stál vlak, jízdními řády velkolepě pojmenovaný Taurus express. Skládal se z restauračního vozu, lůžkového vozu a dvou místních vagónů.“ Tak začíná Vražda v Orient expresu, kterou, podobně jako většinu svých detektivních románů, napsala Agatha Christie v aleppském hotelu Baron, zatímco její manžel pracoval na archeologických vykopávkách v Mari.
11.7.2008 16:00, Ing. Václav Zikán